Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dodatečné informace k Magic Trackpadu
30. července 2010, 00.00 | Postupně se objevují doplňující informace k novému trackpadu Magic Trackpad, který s patřičným softwarem podporuje multi-touch ovládání včetně nových gest.
V úterý Apple spolu s modernizovanými iMacy uvedl také zcela nový stolní trackpad Magic Trackpad (náznaky jeho příchodu se ovšem objevily už dříve). Základní vlastnosti této periférie jsme sice již popsali, ale jak se dalo čekat, na Webu k ní přibývají dodatečné informace, jež jsme se zde pokusili shrnout:
Apple nepovažuje Magic Trackpad za náhradu myši
Po uvedení Magic Trackpadu se objevila tvrzení, že se Apple snaží novým trackpadem nahradit myš, jako obvykle jde ovšem o nepřesnou a nadnesenou mediální zkratku.
Apple totiž nic takového neočekává, už v úterý prohlásil (ústy svého zástupce během rozhovoru s redaktorem serveru TechCrunch), že v blízké budoucnosti nepředpokládá nahrazení myši svým trackpadem.
Mluvčí Apple řekl, že prostě chtěli poskytnout zákazníkům širší možnosti výběru, novou periférii považují za doplněk, nikoli za náhradu. Pro některé věci je totiž stále lepší myš, pro jiné zase trackpad.
Magic Trackpad byl vyvinut hlavně pro uživatele stolních Maců, aby získali stejné možnosti, jaké vlastníci notebooků Applu již mají. A protože se prodává více notebooků než stolních modelů, trackpad už teď využívá větší počet zákazníků, stolní trackpad však má tuto mezeru pomoci překlenout.
Apple předpokládá, že většina lidí bude používat Magic Trackpad vedle Magic Mouse, hodně jeho zaměstnanců tak činí již nyní, výlučně na trackpad přejde jen velmi malý zlomek uživatelů.
Magic Trackpad tak lze považovat spíše za novou doplňující vstupní periférii, vedle bezdrátové klávesnice a myši Magic Mouse. Dost napovídá i to, že k novým iMacům se trackpad dá přiobjednat pouze v kombinaci s Magic Mouse (jde ho ovšem také koupit samostatně za 69 USD).
Multi-touch ovládání funguje jen s příslušnou softwarovou podporou
Tak jako Magic Mouse podporuje Magic Trackpad multi-touch ovládání, tedy gesta vykonávaná více prsty současně. Jak však rychle zjistili první recenzenti a kupci, aby trackpad tato gesta podporoval a bylo možné si je uzpůsobovat, musí se doinstalovat patřičná dodatečná softwarová aktualizace, bez ní přístroj sice funguje, avšak pouze jako běžný trackpad.
Apple aktualizace uvolnil v úterý s menším zpožděním, teď již se ale samozřejmě na jeho webu nacházejí jak pro Mac OS X (Magic Trackpad vyžaduje Mac OS X 10.6.4, s nižšími verzemi nefunguje), tak pro 32bitová a 64bitová Windows (podporují se Windows XP, Vista a Windows 7, na daném Macu ale musí být ještě nainstalovaný Boot Camp 3.1). Podrobněji tyto aktualizace probíráme v dnešním přehledu nového softwaru Applu pro Macy.
CNET zkusil Magic Trackpad připojit přes Bluetooth také k PC s Windows a fungovalo to, přístroj ovšem poskytoval jen základní funkce (multi-touch ovládání pochopitelně ne).
Magic Trackpad podporuje nové gesto tří prstů
Se zmíněným dodatečným softwarem Magic Trackpad nabízí stejné možnosti jako trackpady notebooků Applu (často se hovoří o tom, že kopíruje možnosti přístrojů s iOS, ale jak plyne z výše zmíněného vyjádření Applu, srovnávat by se měl spíše s přenosnými Macy).
Engadget však zjistil, že Magic Trackpad přidává ještě jedno nové gesto, které MacBooky a MacBooky Pro zatím nepodporovaly (nová softwarová aktualizace ovšem tuto možnost doplňuje pro většinu novějších modelů notebooků).
Toto nové gesto dovoluje pomocí tří prstů přesouvat okna po obrazovce (jde o obdobu tažení myší při stisknutém tlačítku), ale pouze pokud se to nastaví v systémových předvolbách, protože jinak se gesta tří prstů využívají ke stránkování a přesunu mezi datovými objekty (třeba galeriemi programu iPhoto).
Engadget navíc nabízí velice bohatou galerii fotografií nové periférie.
Macworld přináší řadu doplňujících podrobností
Na Magic Trackpad se blíže podíval také Macworld (ještě předtím zveřejnil galerii šesti fotografií) a uvádí řadu zajímavých podrobností, jež zde stručně zmíníme.
Magic Trackpad se dá přes Bluetooth připojit jak ke stolním Macům, tak k notebookům, s iPadem však nefunguje. Jak ukazují fotografie, svým designem silně připomíná bezdrátovou klávesnici Applu, používá stejné hliníkové pouzdro (jeho dotykovou plochu ovšem kryje tak jako u notebooků sklo).
Téměř se shoduje i jeho výška, hloubka a náklon, proti klávesnici je ale pochopitelně o dost užší. Vzadu se nachází stejný válcový prostor pro dva AA články, stejný je též vypínač (na pravé straně) a dvířka komory baterií (nalevo). Prokluzování zabraňují gumové nožičky na spodku přístroje. A trackpad dobře padne i ke kabelovým klávesnicím Applu.
Pokud jde o rozměry, samotný Apple sděluje pouze to, že je Magic Trackpad skoro o 80% větší než největší trackpad MacBooku Pro, přesné rozměry neuvádí, podle Macworldu má vlastní dotyková plocha rozměry 13,2 x 10, 9 centimetru a jeho celková hloubka činí také 13,2 centimetru.
Magic Trackpad podporuje „cvaknutí“ tlačítek
Stejně jako trackpady notebooků umí Magic Trackpad simulovat tlačítka myši, ale v tomto směru jde ještě dál, zvládá jejich fyzické „cvaknutí“. Dvě gumové nožičky na spodku podél čelní hrany v sobě totiž mají zabudována skutečná tlačítka, takže když se plocha trackpadu stiskne, nožička opravdu „cvakne“ a zajistí odpovídající hmatový vjem, což jistě většina uživatelů ocení.
S výše zmíněnou softwarovou aktualizací lze podporovaná gesta uzpůsobovat v panelu systémových předvoleb Trackpad, který zároveň zobrazuje stav baterií trackpadu. Většinu gest jde jen zapnout nebo vypnout, ale pro pár z nich se dají nastavovat další volby, například je možné určit, zda jeden z dolních rohů trackpadu bude simulovat stisknutí pravého tlačítka myši a pokud ano, který z rohů to bude.
Podporovaná gesta se přirozeně shodují si těmi na trackpadech nových MacBooků a MacBooků Pro, takže lze pohybovat kurzorem, napodobovat klepnutí levým a pravým tlačítkem, dvojité poklepání a tažení se stištěným tlačítkem. Dále se nabízí posouvání a otáčení dvěma prsty, zvětšování a zmenšování oddalováním a přibližováním dvou prstů, změna měřítka obrazovky dvěma prsty a samozřejmě i gesta tří a čtyř prstů.
O novém gestu tří prstů byla řeč výše a po vzoru přístrojů se iOS se nově podporuje též inerciální posouvání s „efektem setrvačnosti“. (Názorně práci s panelem předvoleb a jednotlivá gesta předvádí toto video Macworldu. A přehled podporovaných gest je natištěný také na dolní straně krabičce trackpadu.)
Utility třetích stran pro uzpůsobování gest zatím nefungují
S novými softwarovými aktualizacemi se možnosti Magic Trackpadu a novějších notebooků Applu vyrovnaly. Stolní trackpad se ostatně k notebookům dá bez potíží připojit, avšak pro obě periférie se budou muset používat stejná gesta, předvolby obou trackpadů nejde nastavovat nezávisle na sobě (zatímco pro externí a vestavěnou klávesnici samostatná nastavení možná jsou).
A jak Macworld zjistil, s Magic Trackpadem zatím nespolupracují různé dodatečné utility třetích stran umožňující dále rozšiřovat a uzpůsobovat gesta trackpadů notebooků nebo Magic Mouse (jako jsou třeba MagicPrefs nebo Inklet), dá se ovšem předpokládat, že se brzy objeví jejich aktualizace s doplněnou podporou nové periférie, případně utility nové.
Například utilita Inklet měnící trackpady notebooků Applu v kreslicí tablety by spolu s Magic Trackpadem jistě vytvořila velice zajímavou kombinaci, zvlášť po doplnění o pero Pogo Sketch.
Tím jsme probrali hlavní vlastnosti nového stolního trackpadu Applu, později se sice jistě objeví další nová zjištění, zde se ale zmíníme již jen o nové nabíječce Applu:
Poznámky k nabíječce
Magic Trackpad je bezdrátová periférie, takže potřebuje vlastní napájení, o což se starají tak jako v Magic Mouse a v bezdrátové klávesnici, dva AA články. Už při jeho úvodním představení jsme zmínili, že Apple k němu volitelně nabízí svou první nabíječku Apple Battery Charger.
Je to klasická nabíječka pro zastrčení do zásuvky, jež umožňuje najednou dobíjet až dva články, Apple spolu s ní dodává šest dobíjitelných NiMH AA článků. Design nabíječky odpovídá ostatnímu obdobnému příslušenství Applu, její hlavní předností však má být energetická úspornost.
Apple se chlubí tím, že poté, co se články dobijí na plnou kapacitu, nabíječka se přepne na udržovací režim s příkonem pouhých 30mW, zatímco průměrná nabíječka údajně potřebuje 315 mW, tedy více než desetkrát tolik. Je samozřejmě otázkou, co se myslí průměrnou nabíječkou, navíc ve skutečnosti jde v obou případech o nepatrná množství energie, ovšem marketingu se to hodí jako další argument o výjimečné „zelenosti“ produktů Applu.
V USA se nabíječka prodává za 29 USD, což není o mnoho víc než za jiné podobné nabídky a když se uváží, že tato cena zahrnuje ještě šest článků, vychází srovnatelně s konkurencí. Počet přiložených článků není vůbec náhodný, právě tolik jich bude potřeba k napájení kombinace všech současných bezdrátových vstupních zařízení Applu, tedy bezdrátové klávesnice, Magic Mouse a Magic Trackpadu.
Baterie asi pocházejí od Sanya
Apple též vychvaluje použité baterie (vlastně to jsou akumulátory), údajně vydrží až 1 000 nabíjecích cyklů (takže mohou sloužit celých 10 let) a mají velice nízkou míru samovybíjení. Je ovšem skoro jisté, že Apple tyto články sám nevyvinul, podle ohlasů na Webu se nejspíš jedná o přeznačené články Sanyo Eneloop, které se vyznačují uvedenými vlastnostmi.
Tyto články se dají běžně sehnat také na našem trhu, stejně jako nabíječky (včetně typů řízených mikroprocesorem), takže by pro napájení bezdrátových periférií Applu měly posloužit stejně dobře a asi vyjdou levněji (jen neponesou značku Applu). Použití akumulátorů se však pro tato zařízení vyplatí v každém případě (a ještě se budete moci chlubit, jak šetříte životní prostředí.)