Doplňující informace o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Doplňující informace o iPadu

7. dubna 2010, 00.00 | První testy iPadu ukazují, že používá obdobný vnitřní hardware jako iPhone 3GS, avšak se zvýšenou taktovací frekvencí, což zajišťuje zhruba dvojnásobné zrychlení aplikací. A v kódu iPhone OS 3.2 byly odhaleny nové odkazy na budoucí hardware Applu.

Od soboty se iPad prodává v USA, a tak se samozřejmě již podařilo získat řadu dalších nových informací o tomto přístroji, které oficiální materiály Apple nesdělují, ty shrnuje tento článek, nejprve se podíváme, co se zjistilo o vlastnostech jeho vnitřního hardwaru:

Zpřesnění technických specifikací iPadu

Už od lednového představení iPadu se ví, že tento přístroj zpracovává aplikace podstatně rychleji než dosavadní nejvýkonnější zařízení s iPhone OS, tedy než iPhone 3GS a iPod touch třetí generace.

Zvýšený výkon iPadu se připisuje především jeho novému SoC čipu A4, navrženému přímo Applem, oficiální technické specifikace o něm ovšem neprozrazují téměř nic.

Ale poté, co se začal iPad prodávat, byla uskutečněna řada testů, které vyjevily poměrně hodně o jeho vnitřním hardwaru.

Již časné benchmarkové testy ukázaly, že oproti iPhonu 3GS podává iPad při zpracování kompilovaných aplikací zhruba dvojnásobný výkon. Z výsledků testů a s pomocí různých diagnostických softwarových nástrojů se přitom zjistilo, že iPad podle všeho užívá stejný grafický koprocesor PowerVR SGX 535 jako iPhone 3GS a zřejmě má i stejnou kapacitu RAM, tedy 256 MB (první zprávy o 512 MB RAM se nepotvrdily).

iPad si tedy zjevně musí vystačit se stejnou RAM jako iPhone 3GS. Ono 256 MB sice není zrovna málo (nakonec to není až tak dávno, kdy toto nemělo mnohé PC), ale pokud chystaný iPhone OS 4.0 bude skutečně podporovat multitasking aplikací třetích stran (to bychom se měli dozvědět už tento čtvrtek), přišla by větší RAM rozhodně vhod.

A pomocí výpisu obsahu registrů hlavního procesoru se podařilo určit, že hlavní procesor v čipu A4 je pravděpodobně jednojádrový ARM Cortex-A8, nikoli nový, citelně výkonnější Cortex-A9 (s tímto tvrzením přišel Jon Stokes již počátkem března).

Tajemný čip A4 se tak zřejmě značně podobá čipu Samsung Hummingbird, ačkoli se jistě v mnohém liší. Vyšší výkon iPadu zjevně zajišťuje především zvýšená taktovací frekvence čipu A4 (ze 600 MHz na 1 GHz) a možná i některé další optimalizace (mluví se například o 64bitovém přístupu do DRAM), čip A4 se ale nejspíš zaměřuje především na maximální úsporu energie (i když jak ukazuje reportáž z rozebráni iPadu, na jeho výjimečně dlouhé výdrži má značný podíl též ohromná kapacita užité baterie).

V souvislosti s těmito zjištěními se hodně mluví o tom, že iPad představuje ukázku výborného sladění hardwaru a softwaru, což je sice asi pravda, ale samotný hardware iPadu zjevně není nijak výjimečný a lze předpokládat, že řešení využívající dvoujádrový Cortex-A9 by byla ještě mnohem výkonnější (aniž by to přitom neúměrně zvyšovalo spotřebu energie).

Kód iPhone OS 3.2 obsahuje odkazy na chystaný hardware

Jako vždy různí zvědavci propátrávají kód nové verze iPhone OS, což samozřejmě platí také pro iPad. Ten používá iPhone OS 3.2 a v něm byly těmito šťouraly objeveny odkazy na další chystaný hardware, informaci o nich přinesl blog BoyGeniusReport.

Tak jako v předchozích verzích iPhone OS pro iPhone a iPod touch byly i ve firmwaru iPadu objeveny v konfiguračním souboru USBDeviceConfiguration.plist modelové identifikátory zařízení, jež se dosud neprodávají. Kromě těch známých již z dřívějška však soubor na iPadu navíc obsahuje ještě dva další nové modely iPhonu, iPhone3,2 a iPhone3,3. Samozřejmě se tam nadále nachází už předtím uváděný model iPhone3,1, zřejmě jde o nové iPhony čtvrté generace a toto zmnožení modelů by mohlo naznačovat, že Apple skutečně zvažuje uvést více variant určených pro různé standardy mobilních sítí.

Již delší dobu kolují pověsti o tom, že by se mohl objevit také iPhone pro sítě standardu CDMA, užívané některými významnými americkými operátory (hlavně Verizonem), třetí model by pak mohl být určen pro rozbíhající se 4G sítě LTE nebo pro též (v USA) chystané sítě WiMAX, ale samozřejmě to jsou jen dohady, v každém případě to však vypadá, že se objeví více variant nového iPhonu.

Dále se ve zmíněném seznamu vyskytuje též model iPod4,1, což zřejmě bude iPod touch čtvrté generace, o němž lze předpokládat, že bude sdílet většinu hardwaru s novými iPhony a objeví se letos na podzim (nové iPhony by měly přijít na trh v létě).

A přibylo také ještě zařízení iProd2,1. Už koncem roku 2008 byly objeveny v iPhone OS 2.x odkazy na zařízení iProd0,0, což byl zřejmě časný prototyp iPadu, iPhone OS 3.1 odkazoval na model iProd1,1, označující (jak se potvrdilo minulý týden) dnešní iPad, takže identifikátor iProd2,1 pravděpodobně představuje příští verzi iPadu, ta se ovšem na trh nejspíš dostane teprve příští rok, ale Apple na ní zjevně pracuje již teď (s iPhony tomu bylo úplně stejně).

Seznam nových identifikátorů modelů ještě zahrnuje tajemné zařízení iFPGA, což však nejspíš bude pouhé testovací zařízení, protože zkratka FPGA označuje programovatelné hradlové pole, mohlo by se proto jednat o testovací desku s FPGA čipem, jež se podle potřeby přeprogramuje a slouží pro vývoj nového hardwaru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: