Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dozvuky roku 2007 - dění kolem iPhonu a iPodů: jednání v Asii, automatické řízení hlasitosti a firmware 1.1.3 pro iPhone. (3.1.08)
3. ledna 2008, 19.00 | Apple zřejmě zahájil předběžná jednání o prodeji iPhonu v Japonsku, zájem mají i v Jižní Koreji. Apple pravděpodobně chystá automatické řízení hlasitosti pro budoucí iPhone a iPody. A objevily se první informace o firmwaru 1.1.3 pro iPhone.
Na konci minulého roku se samozřejmě objevilo také pár zpráv souvisejících s iPhonem a iPody, právě ty shromažďuje tento článek:
Apple začal jednat o prodeji iPhonu v Japonsku, zájem mají též v Jižní Koreji
Loňský listopad byl mimo jiné svědkem vstupu iPhonu do dalších zemí vedle USA, konkrétně do Velké Británie, Německa a po jistých peripetiích i do Francie. Letos by se iPhone měl začít šířit do mnoha jiných zemí, mimo jiné také do Asie. Již vloni se objevily náznaky, že začala jednání ve dvou asijských zemích pro mobilní telefony velmi důležitých.
První z těchto zemí je Japonsko, podle informací, jež ze „zdrojů“ získali deník The Wall Street Journal a agentura Reuters, se zástupci Applu sešli s vedením dvou významných japonských mobilních operátorů.
Lidé obeznámení s touto záležitostí sdělili Wall Street Journalu, že se Steve Jobs sešel s prezidentem největšího operátora NTT DoCoMo, Masao Nakamurou, aby diskutoval o dohodě pro distribuci iPhonu v Japonsku přes tohoto operátora. Stejní lidé uvedli, že Apple také mluvil na tohle téma s třetím největším japonským operátorem Softbank Corp. a vedoucí pracovníci obou firem několikrát přicestovali do ústředí Applu v kalifornském Cupertinu. Mluvčí všech tří firem ovšem jako obvykle odmítli rozhovory blíže komentovat. Samotné jednání Nakamury s Jobsem však mluvčí NTT DoCoMo potvrdil.
Pro Apple je vstup do Japonska velice lákavý. iPody se tam již těší značné oblibě, ale především jde o jednu z nejbohatších zemí na světě, se skoro 100 miliony uživatelů mobilních telefonů, kteří v průměru kupují nový telefon každé dva roky. A Japonci si už teď zvykli utrácet poměrně vysoké částky (srovnatelné s cenou iPhonu) za telefony s vyspělými funkcemi.
Softbank údajně jeví o partnerství s Applem značný zájem, avšak první volbou Applu bude spíše NTT DoCoMo, protože Apple dává přednost uzavírání smluv s těmi nejsilnějšími operátory v dané zemi.
Hlavním kamenem úrazu při jednání ovšem bude požadavek Applu, aby dostával podíl z měsíčních poplatků uživatelů iPhonu, což potvrzuje z vlastních zdrojů též Reuters. Tento podíl by měl činit nejméně 10 procent z příjmů operátora (a možná i více, podle některých odhadů až 20 procent, ostatně v případě evropských operátorů se mluvilo až o 30procentním podílu, přesná čísla však zůstávají dobře střeženým tajemstvím).
Možná právě proto jedná Apple v Japonsku se dvěma operátory, pokud by zkrachovala jednání s NTT DoCoMo, mohl by to Apple zkusit ještě se Softbank, jež se snaží přebírat zákazníky svým větším soupeřům skoro za každou cenu. Podle zasvěcenců tak Apple neočekává nějaké větší potíže v jednání s japonskými operátory (na rozdíl třeba od těch čínských, kteří při předběžných jednáních placení „desátku“ rozhodně odmítli).
Jednání v Japonsku navíc mohou mít nepřímý vliv také na Jižní Koreu, přinejmenším v to doufá tamní mobilní operátor KTF. Domnívá se, že právě s pomocí japonského operátora NTT DoCoMo získá práva na prodej iPhonu v Jižní Koreji. Rozhodnuté to však zdaleka není (ostatně zatím není jistý ani výsledek japonských jednání).
Viceprezident KTF uvedl pro noviny Korea Times, že sice chtějí prodávat iPhone v Koreji, ale Steve Jobs při jednáních postupuje velmi tvrdě. Získání smlouvy považuje za obtížné, protože je jihokorejský trh malý (to je ovšem dost relativní tvrzení, vzhledem k tomu, že tato země má přes 48 milionů obyvatel s dosti značnou kupní silou, přičemž mobilní telefony, a to technicky značně vyspělé, z nich používá přes 80 procent). KTF doufá, že jim pomůže těsné partnerství s NTT DoCoMo.
Problémem v Jižní Koreji mohou být i vládní regulační opatření. Všechny mobilní telefony v této zemi totiž musí být schopné provozovat platformu WIPI dovolující provozovat všem telefonům internetové aplikace bez ohledu na výrobce či operátora. Existují sice určité výjimky, avšak ty neplatí pro telefony schopné přistupovat k Internetu. Pro iPhone by tedy tady povinnost platila také a vzhledem k tomu, že se WIPI obvykle implementuje prostřednictvím Javy, zřejmě půjde o velice obtížnou překážku.
Odkazované zprávy to sice neuvádějí, ale v obou těchto zemích by se současný iPhone uplatnil jen těžko, protože se v nich GSM sítě druhé generace vůbec nepoužívají, takže iPhone by tam mohl posloužit pouze jako iPod touch. Naopak se zde v hojné míře provozují 3G sítě, proto pro tyto země bude 3G iPhone zcela nezbytný.
Oba dva trhy jsou velice zajímavé, vzhledem ke své kupní síle a míře vybavenosti obyvatel mobilními telefony, zároveň zde však bude iPhone čelit velmi silné konkurenci, protože jak Japonci, tak Korejci (samozřejmě jižní, jejich severní sousedé mají poněkud jiné starosti) jsou zvyklí na velice vyspělé telefony. Funkcemi zde iPhone rozhodně neohromí, možná však získá příznivce svým ovládáním a zvlášť pro mladší uživatele může hrát svou roli i určitá módnost telefonu Applu. Bude zajímavé sledovat, jak si iPhone na těchto skutečně náročných trzích povede, toho se však asi dočkáme spíše až ve druhé polovině letošního roku.
Apple zřejmě chystá automatické řízení hlasitosti pro iPody a iPhone
Zdá se, že budoucí iPhony a iPody budou zahrnovat funkci automatického řízení hlasitosti. Alespoň to tvrdí deník Daily Mail, poukazuje na patent Applu, podle něhož přehrávač dokáže automaticky spočítat, jak dlouho uživatel poslouchal a při jaké hlasitosti a podle toho ji následně postupně sníží. Přístroj též vypočte délku „tichého času“ mezi vypnutím a opětovným zapnutím iPodu a podle toho nastaví hlasitost příště.
Obecně se považuje za bezpečný poslech při hlasitosti 70 decibelů, ten by neměl vadit ani dlouhodobě. Jenže iPod může dnes přehrávat až na 100 decibelech, což dokáže poškodit sluch už po 15 minutách. A některé MP3 přehrávače dosahují až 120 decibelů.
Zmiňovaná funkce by tedy měla zajistit, aby posluchač nebyl po delší dobu vystaven takovýmto hlasitostem. Je ovšem velice nepravděpodobné, že by se tahle funkce nedala vypnout, přehrávač rozhodující za všech okolností o hlasitosti místo svého uživatele by asi nebyl příliš prodejný. A tak bude-li si někdo chtít ničit sluch, bude to moci dělat i nadále.
Pro Apple však tato záležitost bude mít ještě jeden důležitý účel – v případě žaloby, že někomu poškodil sluch poslech iPodu (a taková žaloba by se v USA objevit mohla a zřejmě by se tam našel i soud ochotný ji přijmout k projednání), bude mít Apple velice pádný protiargument, zvlášť když bude řízení hlasitosti implicitně zapnuté a uživatel ho bude muset sám vypnout.
Pro iPhone se chystá firmware 1.1.3
Těsně na konci minulého roku se objevily první informace o firmwaru 1.1.3 pro iPhone. Server Gear Live přinesl zprávu doprovázenou fotografiemi (ty najdete zrcadlené také na službě Flickr), podle níž nepůjde o prostou udržovací verzi, ale o významnou aktualizaci přinášející řadu nových funkcí, z nichž mnohé uživatelé požadují už od uvedení telefonu na trh loni v červnu.
Uživatelé budou moci přeuspořádávat ikony na domovské obrazovce, včetně vytahování ikon z doku na spodku obrazovky. Pro webový prohlížeč Safari bude podobně možné nastavit určitý web jako ikonu na domovské obrazovce, čímž vlastně vznikne záložka pro rychlý přístup. Domovská obrazovka navíc podporuje stránkování, takže by neměl být problém s větším počtem ikon.
Hodně uživatelů potěší zpráva, že konečně lze posílat SMS zprávy více příjemcům najednou. Nezahrnutí této možnosti, běžné i u levných telefonů, bylo oprávněným terčem kritiky a jedním z hlavních argumentů proti iPhonu, ten teď zřejmě ubude.
K citelným změnám došlo u Google Maps. Nová lokalizační funkce nazvaná Locate Me simuluje GPS navigaci triangulací polohy mezi BTS stanicemi operátora v blízkém okolí. (Informace o zavedení téhle funkce Googlem se objevily již na konci listopadu, tehdy však ještě s ní iPhone nebyl kompatibilní.) Z principu je ovšem toto určení polohy dost nepřesné, na mapě se proto objeví kruh, vymezující oblast, v níž se telefon nachází, pro přesné určení polohy (znázorněné jedním bodem) by byl potřebný hardwarový GPS modul, který iPhone nemá.
Mapová utilita navíc má rozšířený seznam možností, rozdělených do kategorií hledání směru a vyhledávání objektů, mimoto nově přibyla podpora pro hybridní zobrazení mapy, jež kombinuje družicový snímek s obrysy ulic.
Vedle těchto zajímavých nových funkcí ovšem nový firmware jako obvykle narušuje fungování utilit pro odblokování, pokud byl telefon odblokován utilitou AnySIM, nová verze firmwaru pravděpodobně způsobí jeho naprosté zatuhnutí. Téměř určitě bude firmware 1.1.3 rušit fungování i ostatních hackerských utilit, umožňujících průnik do telefonu.
Na autory zprávy se však snesla obvinění, že jde o podvod a fotogalerii zfalšovali, ti se tomu rozhodli čelit zveřejněním videa, které zobrazuje všechny výše popisované funkce.
Klip se zaměřuje hlavně na přestavitelnou domovskou obrazovku a na funkci Locate Me v Google Maps. Přeuspořádání ikon se provádí tak, že se nechá stištěný prst nad některou ikonu. Celá sada ikon se pak „zatřese“, což dovolí ikony přetahovat či mazat podobně jako v Dashboardu. Při velkém počtu ikon lze ikony umístit do druhého panelu domovské obrazovky.
Co se týče triangulační lokalizační funkce, velikost kruhu vymezujícího polohu závisí na přesnosti určení polohy (celkem logické), čím menší kruh, tím vyšší přesnost. Přesnost určení polohy ovšem závisí na tom, kolik BTS stanic má operátor v okolí, tudíž se bude lišit místo od místa.
A pokud jde o odesílání SMS zpráv více uživatelům, jde to sice velmi jednoduše, ale nedají se tak vytvořit konverzační vlákna jako v případě zpráv pro jednoho příjemce.
Zatím není jasné, kdy se nová verze firmwaru objeví, mohlo by to však být už asi dost brzy, mezitím se jistě objeví další upřesňující informace.