Dozvuky roku 2007 - hardwarové pověsti: Apple zřejmě pracuje na multi-touch Macu a má přijmout UMPC platformu Intelu a pověsti o chystaném subnotebooku. (3.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dozvuky roku 2007 - hardwarové pověsti: Apple zřejmě pracuje na multi-touch Macu a má přijmout UMPC platformu Intelu a pověsti o chystaném subnotebooku. (3.1.08)

3. ledna 2008, 06.00 | Nabídka zaměstnání u Applu nasvědčuje, že se chystá začlenění multi-touch ovládání do Maců. Chystaná ultramobilní platforma Intelu se údajně objeví v nových kapesních zařízeních Applu. A MacRumors přináší „zaručené“ informace o subnotebooku Applu pro Macworld Expo.

Na konci roku 2007 se objevily také některé pověsti o tom, co Apple chystá v oblasti hardwaru pro Macy. Za zajímavé považuji následující tři zprávy:

Apple zřejmě skutečně pracuje na Macu s multi-touch ovládáním

Zdá se, že Apple opravdu pracuje na vývoji Maca užívajícího multi-touch ovládání na způsob iPhonu. Jak upozornil Engadget, Apple hledá inženýra kontroly spolehlivosti pro vývoj multi-touch panelu ve spolupráci s hardwarovými skupinami pro Mac a pro iPod. (Původní inzerát Applu již byl stažen, ale Engadget uchovává jeho kopii.) Hlavní pracovní náplní se sice zdá být hlavně testování kvality, avšak účast hardwarové skupiny pro Mac vypadá jako potvrzení, že Apple pracuje na začlenění multi-touch technologie do budoucích Maců.

O tom se sice spekuluje už od prvního představení iPhonu, jenže tentokrát poprvé náznak pochází přímo od Applu. Nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává, kdy se takováto technologie v Macích skutečně objeví. Podle některých spekulací by mohla tvořit již součást výbavy předpokládaného nového subnotebooku Applu, to však vůbec není jisté, stejně dobře se může takovýto model objevit až mnohem později.

Apple údajně přijme UMPC platformu Intelu

AppleInsider tvrdí, že Apple použije nové ultramobilní procesory Intelu k vytvoření nové generace kapesních zařízení.

Spolupráce Applu a Intelu začala už na jaře 2005, když se firmy dohodly, že budoucí Macy budou používat procesory Intelu namísto PowerPC.

Intel poté utvořil vnitřní skupinu, jež má pomáhat Applu s vývojem produktů souvisejících s Intelem. Prvním plodem téhle spolupráce zřejmě byl procesor pro Apple TV, podtaktovaná verze Pentia M s kódovým označením „Crofton“. Tento čip sice má nízkou spotřebu energie a zajišťuje pro Apple TV dostatečný výkon, ovšem nepředstavuje nějak zvlášť oslnivý výsledek úzké spolupráce obou firem.

Nyní se však toto úsilí zřejmě napnulo zcela jiným směrem - k ultramobilním PC. Důvěrné zdroje sdělily AppleInsideru, že se Apple brzy stane jedním z hlavním zastánců platformy mobilních internetových zařízení (MID) Intelu, kódově pojmenované „Menlow“. Konkrétně by Apple měl začít použít chystaný 45nm procesem vyráběný čip „Silverthorne“, během letošního ho údajně nasadí hned do několika svých produktů.

Silverthorne byl předveden na jarní vývojářské konferenci Intelu IDF, na trh by se měl začít dodávat počátkem letošního roku. Zaměřuje se na mobilní telefony, ultramobilní PC (UMPC) a jiná MID zařízení. Čip by měl poskytovat výkon zhruba srovnatelný s druhou generací procesorů Pentium M, avšak s příkonem pouze mezi 1,5 a 2 watty - oproti běžnému procesoru pro notebook tedy jen asi desetinovým.

Generální ředitel Intelu Paul Otellini vkládá do tohoto procesoru velké naděje, označuje ho za stejně převratný jako procesor 8088 nebo Pentium a doufá, že v blízké budoucnosti s ním obsadí 10 až 20 procent trhu mobilních telefonů.

Zatím sice není jasné, v čem přesně Apple hodlá Silverthorne využít, v úvahu ovšem připadá jednak 3G iPhone a pak také pověstmi zmiňovaný nástupce Newtona – ultrapřenosný tabletový počítač.

Silverthorne, vedle nízké spotřeby, k tomu napomáhá tím, že se vejde na základní desku o rozměrech pouze 74 x 143 milimetrů – což dláždí cestu pro lehčí a štíhlejší konstrukce. Navíc Intel zmínil plány nabízet výrobcům ultramobilních PC integraci technologií WiFi, WiMAX a 3G přímo do čipových sad Menlow.

Silverthorne by navíc neměl být nijak drahý, díky malým rozměrům se jich dá z 300mm křemíkového plátku najednou vyrobit 2 500, Otellini tvrdí, že průměrná cena produktů na něm postavených by se měla pohybovat okolo 100 USD, očekávají se ovšem i dražší zařízení.

Tato platforma by se tedy měla stát konkurencí pro stávající dodavatele čipů pro mobilní zařízení, postavené většinou na architektuře ARM, kterou v licenci využívají mnozí jiní výrobci, mimo jiné Samsung, jehož čipy se nacházejí v iPhonu a v iPodu touch. Je však třeba říci, že ARM má ještě lepší poměr výkonu a spotřeby energie než Silverthorne.

Produkty postavené na Silverthornu se asi na Macworld Expu ještě neobjeví, spíše přijdou později, až bude ultramobilní procesor Intelu dostupnější. (Osobně se domnívám, že spíše než pro iPhone by Apple mohl tento čip užít pro ultramobilní počítač. Ty současné sice zatím velkou díru do světa neudělaly, ale nelze vyloučit, že pokud Apple přijde s vhodným designem, najde si takovéto zařízení své zákazníky.)

Ještě zajímavější však může být výhled do vzdálenější budoucnosti, pro niž Intel chystá procesor Moorestown, čip, který by prý „iPhone chtěl“. Tento 45nm procesor do jednoho čipu dále integruje paměťový řadič, jednotku kódování a dekódování videa a grafický procesor. Moorestown se ovšem na trh dostane až někdy v roce 2009 či 2010. Mobilní zařízení s tímto procesorem by údajně mělo vydržet pracovat 24 hodin mezi nabitími, což by Apple jistě zajímalo.

Výrobci řešení postavených na ARM však také nespí a nepochybně přijdou s obdobnými řešeními. A přinejmenším v nejbližší budoucnosti bude architektura ARM energeticky úspornější než x86 řešení, ta se ale budou přibližovat.

Nasazení x86 procesorů do mobilních přístrojů Applu by zajistilo binární kompatibilitu, na druhou stranu díky architektuře OS X není podpora různých procesorových architektur nijak složitá. Apple tak může volit to, co pro něj bude momentálně nejvýhodnější.

Nové pověsti o subnotebooku na Macworld Expu

Na přelomu loňského a letošního roku MacRumors přišel s informacemi o subnotebooku, který by měl být představen na výstavě Macworld Expo 2008 v San Franciscu (ta začíná 15.ledna).

Server tvrdí, že získal spolehlivé potvrzení některých vlastností chystaného stroje. Už dříve se mluvilo o tom, že subnotebook nebude vybaven interní optickou mechanikou, a to se prý potvrdilo. Vypuštění mechaniky je zřejmě důsledkem snahy Applu co nejvíce zmenšit rozměry notebooků. Místo toho by měl Apple se subnotebookem nabídnout externí optickou mechaniku, jež uživatelům umožní normální čtení a vypalování CD a DVD, avšak v případě potřeby budou moci tuto dodatečnou zátěž odpojit.

Na Macworldu má Apple navíc uvést více inovovaných notebooků, nikoli pouze tolika pověsti opředený subnotebook. Zatím není jasné, o jakou kombinaci subnotebooku, MacBooků a MacBooků Pro půjde, ale alespoň jeden z nových modelů by měl nést trackpad s multitouch funkcemi. I o této možnosti hovořily dřívější pověsti, navíc si Apple dal takové zařízení patentovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: