Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Drobné softwarové novinky spojené s Macy
14. února 2011, 00.00 | Externí vývojáři obdrželi čtvrtou beta verzi Mac OS X 10.6.7. A utilita A Better Finder Attributes pro úpravu časových razítek digitálních snímků ve verzi 5 přináší nové uživatelské rozhraní.
Pro Macy se minulý týden mnoho softwarových novinek neobjevilo, koncem týdne se našly jen tyto dvě drobné zprávy:
Čtvrtá beta verze Mac OS X 10.6.7 nadále netrpí žádnými známými problémy
Minulý čtvrtek externí vývojáři obdrželi již čtvrtou beta verzi Mac OS X 10.6.7, sestavení 10J855. Předchozí třetí beta verze přitom vyšla 1. února a poprvé vývojáři získali tuto verzi Snow Leoparda 20. ledna.
Mezi vydáváním testovacích sestavení tak jsou zhruba týdenní odstupy, což svědčí o svižném tempu práce vývojového týmu Applu. Jak uvádí AppleInsider, také v případě tohoto nového sestavení Apple vyzývá testující, aby se zaměřili hlavně na obchod Mac App Store, AirPort, služby Bonjour, sdílení souborů Windows (SMB) a grafické ovladače operačního systému, doprovodná dokumentace nadále nezmiňuje žádné známé problémy.
Nové sestavení 10J855 má v podobě rozdílové aktualizace velikost 412,6 MB (zatímco předchozí sestavení zabíralo 376,9 MB), kombinovaný aktualizátor tvoří přesně 1GB soubor. Rozdílová aktualizace tak opět nabyla na objemu, což zřejmě svědčí o značném rozsahu změn.
Zatím však není jasné, zda proti Mac OS X 10.6.6, který přinesl podporu obchodu Mac App Store, bude Mac OS X 10.6.7 zahrnovat ještě nějaké nové vlastnosti či prvky, je docela dobře možné, že půjde spíše o sadu oprav, jež se nestihly dostat do verze 10.6.6.
Navíc je vysoce pravděpodobné, že Mac App Store byl posledním významným novým prvkem, který přibyl do Snow Leoparda. Loni v říjnu totiž Apple představil jeho chystaného nástupce Mac OS X Lion, jenž by na Macy měl přenést řadu prvků z iOS.
Lion slibuje Apple vydat letos v létě, a tak nelze vyloučit, že by Mac OS X 10.6.7 mohl být jednou z posledních (ne-li vůbec poslední) verzí Snow Leoparda. Kdyby opravdu šlo o závěrečnou stabilizační verzi Snow Leoparda (podobnou, jakou byl Mac OS X 10.5.8 pro Leoparda), dá se očekávat, že se Apple bude snažit systém důkladně otestovat předtím, než uvolní jeho ostrou verzi.
Utilita A Better Finder Attributes 5 nabízí nové uživatelské rozhraní
Minulé úterý vyšla také nová verze 5 utility A Better Finder Attributes, jež slouží k úpravám časových razítek digitálních snímků, umí měnit jak JPEG EXIF razítka, tak též časová data řady RAW formátů.
Utilita nastaví časová razítka na určitý zadaný čas nebo lze v dávkovém režimu přidávat a ubírat hodiny (což se hodí pro úpravu časových razítek snímků pořízených fotoaparátem se špatně nastavenými hodinami či pro srovnání rozdílů mezi různými časovými pásmy). Také lze synchronizovat data vytvoření a poslední úpravy souboru s daty pořízení snímku, což zajistí jeho správné setřídění ve Finderu a jiných programech. A totéž co s časovými razítky jde dělat i s daty vytvoření a úpravy souborů.
Dále program umí určit, zda se budou přípony souborů zobrazovat ve Finderu, lze dávkově odemykat a uzamykat série souborů, je možné nastavovat a odstraňovat staré kódy pro tvůrce a typ souboru, může ovlivňovat viditelnost souboru ve Finderu, dají se dávkově nastavovat visačky Finderu a Finder jde přinutit, aby aktualizoval své informace o souborech a složkách.
Seznam všech funkcí utility najdete zde, na pravém okraji stránky se nachází oddíl „User Manual“ (uživatelská příručka), zahrnující odkazy na podrobnější popisy jednotlivých úkonů.
Verze 5 přinesla řadu změn, pracuje v 64bitovém režimu zvyšujícím výkon, především však nabízí nové uživatelské rozhraní s jedním oknem. Soubory, co se mají změnit, stačí prostě přetáhnout do seznamu souborů, standardními ovládacími prvky Mac OS X vybrat, co se s nimi má provádět a poté stisknout tlačítko „Perform Changes“ (provést změny). Soubory lze také upouštět na ikonu aplikace.
Často používaná nastavení se mohou změnit v „droplety“, miniaplikace, jež provedou daná nastavení, když se na ně přetáhnou soubory. Dvojité poklepání na droplet dovoluje upravit jeho vlastnosti. Dále je možné používat položku kontextového menu Finderu nebo horkou klávesu. Utilita může odděleně zpracovávat soubory a složky a při práci se složkami se úpravy dají nechat provádět i v podsložkách. A verze 5 doplňuje též funkci automatické aktualizace programu.
A Better Finder Attributes 5 plně využívá možností operačního systému, což však omezilo její kompatibilitu, funguje pouze pod Mac OS X 10.6 Snow Leopard a jenom na procesorech Intel. Z této stránky si lze stáhnout jak zkušební verzi 5, tak též starší verze utility, které fungují i pod Leopardem a Tigerem (a na PowerPC).
Zkušební verze (jež umí zpracovat nejvýše 5 souborů najednou) se v plnou verzi změní zakoupením licence, která stojí pro jednoho uživatele 14,95 USD, mimoto se nabízejí různé další hromadné licence. Ti, kdo si utilitu A Better Finder Attributes zakoupili po 1. lednu 2009 (nebo si zaplatili „věčný upgrade“), dostanou verzi 5 zdarma.