Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Dual-link DVI na mini DisplayPort bez zaváhání - recenze převodníku Atlona AT-DP400
Atlona AT-DP400
20. srpna 2010, 00.00 | Nabídka kabelů, redukcí a převodníků pro nejrůznější kombinace propojení monitoru a počítače je v Apple Store bohatá. Řešení, které by umožňovalo z rozhraní dual-link DVI posílat signál do mini DisplayPortu tady však nenajdete. Prázdné místo na trhu zaplnila teprve americká Atlona se svým konvertorem AT-DP400. Je drahý, ale funguje dobře.
Na začátek je potřeba odpovědět na zásadní otázku. K čemu něco takového je, když moderní Macy používají pro obrazový výstup právě mini DisplayPort, případně HDMI (a ještě donedávna mini DVI)? Třeba na to, aby bylo možné připojit jiný počítač než Mac k Apple LED Cinema Displayi nebo 27" iMacu. Oba přijímají obrazová data jen přes mini DisplayPort a chcete-li využít jejich vysoké rozlišení (2560 x 1600 bodů resp. 2560 x 1440 bodů) z počítače vybaveného dual-link DVI výstupem, nemáte moc na výběr. Převodník se hodí také pro použití s počítačem Mac Pro, který je vybaven, kromě dvou mini DisplayPortů, právě rozhraním dual-link DVI.
Na první pohled
Atlona AT-DP400 není jen tak obyčejný kabel nebo redukce. Uvnitř poměrně velkého balení najdete bílou krabičku o rozměrech 110 x 90 x 30 mm, z níž na jedné straně trčí dva krátké 18 centimetrové kabely: první zakončený konektorem DVI-D a druhý slouží k napajení z USB portu počítače. Vedle nich je umístěný ještě audiovstup. Na opačné straně zařízení je především konektor pro připojení kabelu mini DisplayPort, kontrolka napájení a tlačítko reset. Vzhledem k malé délce a ohebnosti napevno připojených kabelů u většiny počítačů nezbývá, než převodník nechat viset volně v prostoru mezi displejem a počítačem. Takto drahý produkt mohl výrobce opatřit odpojovatelnými kabely s větší délkou.
Mimochodem cena je asi největším problémem jinak povedeného zařízení. Na webu výrobce najdete částku 199 USD, což v přepočtu vychází na zhruba 3850 Kč. Tuzemský dovozce konvertor nabízí za 5771 Kč s DPH. Obě částky jsou sice v souladu s vyššími cenami produktů Apple, ale pro potenciální uživatele jde o nezanedbatelnou investici. Výrobce si je viditelně vědom unikátnosti svého řešení a nechá si za něj pořádně zaplatit.
Praxe
Převodník nevyžaduje žádnou softwarovou instalaci. Stačí ho jen připojit k DVI a USB portu počítače a na druhé straně k monitoru. Díky napájení přes USB se nemusíte starat o vypínání a zapínání, protože to probíhá současně s počítačem. Atlona zvládne maximálně rozlišení 2560 x 1600 bodů a neprovádí žádnou změnu frekvence nebo přepočet na vyšší či nižší rozlišení. Proto nelze z počítače vysílat větší obraz než podporuje připojený monitor. Od toho je v nabídce Atlony celá paleta dalších produktů zvaných scalery.
Zařízení podporuje HDCP, což umožňuje bez problémů přehrávat chráněný obsah z Blu-ray disků. Stejné je to se standardem EDID, který slouží k předávání informací o zobrazovači do zdroje obrazového signálu. Na omezení narazí pouze majitelé herních konzolí Playstation 3 a Xbox, kteří na 27" iMacu uvidí jen rozlišení 720p (1280 x 720 bodů), protože normy plného HD rozlišení 1080i nebo 1080p počítač prostě nepodporuje.
Během testu fungoval konvertor bezvadně. Díky softwarové nezávislosti nebyl problém posílat na iMac obraz z grafické pracovní stanice HP a pracovat s aplikacemi z balíku Adobe CS4, 3D modelovacími programy nebo sledovat filmy a hrát hry. Při zobrazování nebyla patrná žádná kvalitativní změna obrazu včetně barevnosti, byť v tomto případě samozřejmě záleží na kalibraci celé soustavy.
Samotný konvertor má pouzdro vyrobené z plastu s větracími otvory na bocích. Ty nejsou jen na okrasu, protože se zařízení během práce zahřívá. Nejde však o nic tragického. Výkonná grafická stanice, s níž bude propojené nejčastěji, vyzařuje tepla rozhodně více.
Závěr
Atlona samozřejmě podporuje také přenos obrazu v nižším rozlišení prostřednictvím klasického DVI (dual-link není podmínkou). Její největší síla však spočívá právě v bezproblémové práci ve vysokých rozlišeních a optimalizaci pro displeje Apple. Bylo by jistě zajímavé vyzkoušet jak bude fungovat s jiným monitorem opatřeným mini DisplayPortem, ale takový se nám zajistit nepodařilo. Jde bezesporu o kvalitní a do jisté míry unikátní produkt, jehož největší slabinou je cena. Pokud uvážíme, že například 24" Apple LED Cinema Display vyjde na 22 000 Kč s DPH, činí cena testovaného konvertoru více než čtvrtinu této částky. A to je dost.