Ekonomické zprávy: Steve Jobs pronese proslov na Macworldu 2008, Net Applications zveřejnila zastoupení platforem na Webu za listopad a pořady NBC mizí z iTunes. (4.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Ekonomické zprávy: Steve Jobs pronese proslov na Macworldu 2008, Net Applications zveřejnila zastoupení platforem na Webu za listopad a pořady NBC mizí z iTunes. (4.12.07)

4. prosince 2007, 06.00 | Úvodní proslov na Macworldu 2008 opět přednese Steve Jobs. Firma Net Applications, která měří zastoupení jednotlivých platforem mezi uživateli Webu, zveřejnila své výsledky za listopad 2007. A televizní pořady NBC začaly kvůli neshodám s Applem skutečně mizet z iTunes Store.

Na dnešek se zpráv sešlo opravdu málo, navíc většina z nich je spíše ekonomického či právního charakteru. V tomto článku předkládám ekonomické zprávy týkající se Applu jako celku, druhý článek obsahuje zprávy těsněji související s iPhonem. A nyní se tedy podívejme na ony zprávy:

Steve Jobs opět pronese úvodní proslov na Macworldu 2008

Tato zpráva je asi stejně překvapivá jako to, že 24. prosince bude Štědrý den. Ve dnech 14. až 18. ledna 2008 se bude v San Franciscu konat výstava a konference Macworld 2008 a v úterý 15. ledna 2008 tam svůj úvodní proslov znovu pronese Steve Jobs, začne s ním v 9:00 tamního času. Jobsův proslov se stal už tradicí a vždy se na něj netrpělivě čeká, protože právě tam Jobs oznamuje zásadní novinky Applu.

I tentokrát se již objevují spekulace, co by tam mohl vytáhnout z rukávu. AppleInsider si při této příležitosti hýčká představu nového ultratenkého a lehkého subnotebooku, o němž mluví už celé měsíce, ale existují i další kandidáti. Patří k nim Mac Pro s procesory Penryn, případně dalšími novinkami (kupříkladu s vypalovačkou užívající modrý laser, avšak stále se vlekoucí válka formátů pravděpodobnost zrovna téhle novinky dost snižuje). Spekuluje se i o novém iPhonu, jenže ten skoro určitě přijde až mnohem později. Ve skutečnosti ovšem nikdo nic určitého neví, připomeňme si v této souvislosti, že podobné úvahy (mimo jiné právě o novém Macu Pro) kolovaly už před letošním Macworldem a nakonec Jobs celý proslov věnoval iPhonu.

Jobsův proslov sice bude nejočekávanější akcí (to otevřeně přiznává i pořadatel IDG World Expo), ale tato výstava a konference toho bude skýtat mnohem víc. Výstavní prostory budou hostit přes 350 firem a konference nabídne přes 120 přednášek a bude tam probíhat řada dalších akcí. Podrobnější informace o Macworldu 2008 lze najít na jeho webu.

Jak jsem již uvedl, zpráva, že Steve Jobs bude mít na Macworldu úvodní proslov, je naprosto samozřejmá, jenže „hlásit se to musí“. Některé servery samozřejmost této informace pobídla k různým ironickým komentářům, zvlášť peprně to komentuje Gizmodo, avšak jím doporučené oblečení si Jobs skoro určitě nevezme.

Výsledky průzkumu Net Applications za listopad

Údajům o zastoupení platforem Applu (Maců a iPhonu) na trhu se přirozeně věnuje poměrně velká pozornost. Problém samozřejmě spočívá ve zjišťování těchto údajů, v řadě případů jde o dost nejisté odhady. Poněkud odlišnou metodiku používá firma Net Applications. Ta vlastně měří zastoupení jednotlivých platforem při používání Internetu, přesněji řečeno Webu. Net Applications sbírá data z prohlížečů svých zákazníků a na nich provádí analýzy, vyhodnocuje údaje od zhruba 160 milionů návštěvníků za měsíc, za každý měsíc pak vydává souhrnné údaje. Podrobněji firma svou metodiku popisuje tady.

Malá definitorická odbočka: Net Applications ve svých zprávách mluví o „tržních podílech“ („market shares“) jednotlivých platforem, nejde však o zastoupení na trhu dané prodejem. Americká angličtina ovšem výraz tržní podíl často používá v širším slova smyslu,ze jde vlastně o podíly uživatelů Webu s danými platformami. A údaj o tom, s čím vlastně lidé přistupují k Webu, rozhodně má značnou vypovídací hodnotu, v některých ohledech větší než klasické průzkumy trhu. Tady se totiž měří reálné používání, zatímco u průzkumů trhu často není jasné třeba to, zda se počítají jen už prodané kusy, anebo i stroje dodané na trh, co teprve na kupce čekají. Navíc se takto studuje celá současná uživatelská základna, nejenom nové prodeje, tedy dostáváme přesnější obraz skutečnosti. (Dnes už lze předpokládat, že k Internetu jsou připojeny skoro všechny počítače, přinejmenším ve vyspělejších zemích.)

Výsledky obdobného průzkumu za září zmiňuji v tomto článku, zde se podíváme na výsledky za listopad. (Net Applications vydává své zprávy každý měsíc, ale říjen mně nějak unikl.)

Souhrnné výsledky průzkumu za listopad najdete zde, ovšem macovské zpravodajské servery mezitím tyto obecné výsledky zpracovaly a podívaly se na data důležitá pro Macy a další zařízení Applu. A já zase shrnuji jejich zjištění. (Mimochodem, jde o údaje pro Web jako celek, výsledky pro jednotlivé země a regiony poskytuje Net Applications pouze v placené verzi zprávy.)

MacRumors poukazuje na to, že zatímco v listopadu 2006 činil podíl Mac OS X 5,39 %, za letošní listopad to již dělá 6,8 %, tedy podíl Maců nadále roste, naopak podíl Windows (všech verzí dohromady) klesl z 94,16 % na 92,42 %. Zastoupení Maců tak vzrostlo o 1,41 %, zatímco ztráta Windows činí 1,74 %, z čehož plyne, že k dochází hlavně k přechodu z Windows na Mac OS X, vliv ostatních platforem je mnohem nižší. Jistě, Windows si nadále udržují drtivou převahu, ovšem zastoupení Maců už rozhodně není zanedbatelné (podíl Windows 98 a dokonce i Windows 200 již je menší).

Na data Net Applications se ještě podrobněji podívala Ars Technica, kde text doplňují názorné sloupcové diagramy. Net Applications mimo jiné také rozlišuje PowerPC Macy a Macy s Intely. V říjnu 2007 poprvé překonal podíl strojů s Intely PowerPC Macy ( 3,41 % proti 3,14 %). Tento poměr se udržel i v listopadu, kupodivu však mírně stoupl celkový podíl PowerPC strojů, ty mají za listopad 3,22 % (to však lze připsat na vrub statistické chyby, případně použité metodiky), zatímco Macy s Intely 3,59 %. Dohromady tedy oněch zmíněných 6,8 %. Udrží-li se tyto trendy, možná už za prosinec překročí zastoupení Maců 7 %. Podíly Maců za delší období znázorňuje tenhle diagram.

Net Applications pochopitelně sleduje též zastoupení webových prohlížečů, Ars Technica z jejích dat vyrobila další diagram, v němž sleduje vývoj zastoupení jednotlivých verzí Safari. Safari nyní používá o kousek přes 5 % uživatelů Webu a tento podíl se příliš nemění (z října na listopad se zvýšil z 5,05 % na 5,14 %). Pokud jde o užívané verze Safari, stále ještě převládá Safari 2 (nezapomínejte, že tento průzkum sleduje instalovanou uživatelskou základnu), ale v listopadu podíl Safari 3 prudce vzrostl (pochopitelně na úkor Safari 2). Na růstu zastoupení Safari 3 má svůj podíl Leopard, avšak ještě spíše Mac OS X 10.4.11 (vydaný v polovině listopadu), který rovněž nasazuje Safari 3 a vzhledem k tomu, že jde jen o udržovací aktualizaci, rychle ho nasadil velký počet uživatelů.

Safari 3 sice existuje také pro Windows, ale jak vyplývá z průzkumu, to používá málokdo. Safari ovšem najdete i na iPhonu a tam už tak docela zanedbatelné není. Celkový podíl iPhonu sice činí zanedbatelných 0,09 % (Linux drží 0,57 %), jenže zařízení s Windows Mobile (dříve Windows CE) s podílem 0,06 % zaostávají ještě více. V červenci, kdy se začal iPhone dostávat na trh ve větším množství, dosáhl 0,04 %, tudíž se jeho podíl do současnosti zdvojnásobil. Přístroje s Windows Mobile jsou na trhu již dost dlouho, navíc je nabízí více výrobců, takže v případě iPhonu lze hovořit o úspěchu. Ano, stále se pohybujeme ve velmi malých číslech, kde se výrazných změn dosahuje mnohem snáz, přesto tento výsledek svědčí o tom, že jakožto mobilní zařízení k prohlížení Webu si iPhone zakrátko získal větší oblibu než jeho mobilní konkurenti.

Pokud jde o Macy, z výsledků jasně plyne neustálé zvyšování jejich podílu. Macy s Intely sice začínají získávat převahu (nijak překvapivé vzhledem k tomu, kolik se jich prodává), ale PowerPC stroje se stále ještě drží, nevypadá to, že by se jich uživatelé nějak hromadně zbavovali. Mezi osobními počítači dnes Macy tvoří jasnou „dvojku“, tedy druhou nejrozšířenější platformu a dosavadní trendy nasvědčují, že si toto postavení budou nadále upevňovat.

Televizní pořady NBC mizí z iTunes Store

Už v září se začaly projevovat neshody mezi televizní společností NBC a Applem, obě firmy se nedohodly na podmínkách, za nichž by se televizní pořady NBC dále prodávaly na iTunes Store.

Apple neobnovil smlouvu s NBC na nadcházející televizní sezónu a prohlásil, že přestane tvorbu NBC nabízet. Mnozí sice ještě doufali v nějakou dodatečnou dohodu, ale od minulého víkendu Apple již začal z iTunes Store Apple již začal z iTunes Store stahovat veškerou televizní tvorbu společnosti NBC Universal.

K té patřily také některé oblíbené televizní seriály (například „The Office“ – americký remake i z naší televize známého britského seriálu „Kancl“ a „Heroes“ – „Hrdinové“), pořady ze sportovních kanálů a ze Sci-Fi kanálu. Na prodej zůstávají jen pořady sice vysílané NBC, ale produkované někým jiným, jejichž distribuci neovládá NBC.NBC přitom dodávala iTunes Store 1 500 hodin televizních pořadů, jež přinášely 30 procent tržeb za televizní tvorbu, tři ze seriálů NBC patřily v létě mezi 10 nejlépe prodávaných.

Firmy se však v červenci pohádaly o budoucích cenách za pořady. NBC chtěla pružnější tvorbu cen, přála si, aby se velkoobchodní ceny lišily podle typu pořadu a bylo možné jednotlivé pořady sdružovat do větších balíků. To Apple odmítl, ten naopak trval na své jednoduché cenové struktuře s pevně stanovenou cenou za danou mediální kategorii.

A začalo vzájemné obviňování, NBC prohlašovala, že iTunes slouží pouze k posilování prodeje hardwaru Applu na úkor dodavatelů mediálního obsahu. Proti tomu Apple vyrukoval s tvrzením, že NBC chtěla zdvojnásobit velkoobchodní cenu za každou epizodu televizního seriálu, což by vedlo ke zvýšení konečné ceny ze stávajících 1,99 USD na 4,99 USD.

To NBC okamžitě odmítla a nadále tvrdí, že jenom chtěla nastavit pružnější cenový systém, kdy by se například platilo víc za oblíbené televizní seriály typu „Hrdinů“, jejichž epizoda by přišla na 2,99 USD.

Na těchto pozicích se obě firmy zakopaly a používaly proti sobě stále tvrdší výroky ve smyslu těch výše uvedených. NBC začala tvrdit, že iTunes Store ničí mediální průmysl, sama se nyní pokouší svou tvorbu prodávat na Internetu jednak přes vlastní službu a též prostřednictvím jiných nově vznikajících obdobných služeb (ty však teprve zahajují svůj provoz).

Nás se tato záležitosti sice přímo netýká, ale jde o velice názornou ukázku toho, jaké postavení si Apple vydobyl na americkém mediálním trhu. Bude docela zajímavé sledovat, jak se NBC povede s pokusy obejít iTunes Store, výsledky by mohly ukázat, nakolik dominantním se tento mediální obchod stal.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: