Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
EMI uvolňuje DRM sevření své hudby
3. dubna 2007, 06.00 | Společnost EMI skutečně začne prodávat stažitelnou hudbu bez DRM ochrany a Steve Jobs u toho nemohl chybět.
Včerejší zprávy o zásadním oznámení hudebního vydavatelství EMI se opravdu potvrdily, nebyl to žádný aprílový žert. To ostatně dosvědčili naši čtenáři již v komentářích onoho článku, EMI skutečně uvolňuje DRM ochranu své hudby. Tato událost se nutně musela stát tématem pro dnešní článek, pokusím se vám to teď podat i s trochou ochucující informační omáčky navíc.
Přehled zdrojů
Vše se odehrálo na včerejší tiskové konferenci v Londýně, jež začala ve 14:00 našeho času. Hlavními “hvězdami“ konference podle předchozích zpráv měli být generální ředitel EMI Eric Nicoli a Steve Jobs. Nebudu ji zde samozřejmě probírat slovo od slova, ale uvedu webové zdroje, kde případné další informace najdete. Tady si můžete přehrát zvukový záznam celé konference. Objevila se pochopitelně též řada textových přepisů. Takhle informuje MacRumors a další přepis nabízí iPod Observer. Hodně podrobně se události věnoval AppleInsider, základní oznámení přinesl zde a tady předkládá přepis otázek a odpovědí z konference. EMI pochopitelně také vydala tiskovou zprávu.
Souhrnný článek připravilo i všeobecné počítačové zpravodajství News.com, navíc přidali tyto dvě fotografie hlavních účastníků.Letmá zmínka se objevila též v televizním zpravodajství a stručné zprávy se jistě dostanou i do dalších „obecných“ médií.
Průběh tiskové konference
Tiskovou konferenci zahájilo vystoupení hudební skupiny The Good, The Bad, and The Queen, po němž si vzal slovo Nicoli. Prohlásil, že podle průzkumů mezi zákazníky došli k závěru, že ti budou ochotní platit o něco vyšší cenu, když budou moci staženou hudbu přehrávat na libovolném přehrávači a oznámil, že EMI zavádí novou nabídku – hudební skladby ze svého katalogu bez DRM ochrany a navíc ve vyšší kvalitě. A dokonce bude možný upgrade z už koupených skladeb, kdy za doplatek dostanete novou kvalitnější verzi. Jednotlivé skladby bez DRM budou o něco dražší, avšak cena za celá alba zůstane stejná. A EMI odstraní DRM ochranu také ze svých hudebních videí. (AppleInsider uvedl odkaz na článek Wikipedie, shrnující hudebníky zastupované EMI, podle něj si lze udělat obraz o tom, čeho všeho se toto oznámení týká).
Poté vystoupil Jobs s tím, že se k tomu připojuje, prohlásil to za „velký krok vpřed“ a „ novou fázi revoluce digitální hudby“. Nové „prémiové“ skladby se objeví na iTunes Store již příští měsíc (tedy v květnu) a budou ve formátu AAC zakódovaném pro 256 Kb/s (dvojnásobku dnešního kódování pro 128 Kb/s) a zaplatíte za ně jenom o 30 centů víc, takže budou stát 1,29 USD. A bude pochopitelně možný výše zmíněný upgrade.
Diskuse na tiskové konferenci
Po těchto oficiálních oznámeních následovala série otázek a odpovědí, kdy většinou odpovídal Jobs. Úplný přepis najdete ve výše zmíněném článku AppleInsideru, zde bych chtěl zdůraznit jen několik základních bodů.
Jako první padla otázka, kdy se objeví skladby od Beatles a zda budou bez DRM. (Spekulovalo se, že právě na této konferenci se o Beatles dozvíme něco bližšího). Na to Jobs odvětil „To bych taky chtěl vědět.“ Nicoli dodal „ I já. Myslím … Pracujeme na tom a doufáme, že to bude brzy“.
Otázky na Jobse se soustřeďovaly hlavně na to, že nyní budou na iTunes dvě různé nabídky a na vyšší cenu skladeb bez DRM. Jobs odpověděl, že to vidí jako rozšíření možností pro zákazníka, který za 20 pencí navíc (britské ceny, v dolarech půjde o 30 centů) dostane vyšší kvalitu. Na otázku, zda nejde o zkomplikování, proti němuž sám vystupoval, opět prohlásil, že jde o nabídnutí volby. iTunes půjde nastavit tak, že samy budou vybírat buď jednu, nebo druhou možnost, budou-li dostupné. Jobs si samozřejmě nastaví stahování na nový formát a domnívá se, že to udělá většina lidí.
Několikrát také zopakoval své myšlenky z „DRM dopisu“, připomněl, že iPod přehrává MP3 soubory a skladby z iTunes Store se daly i dříve vypálit na CD, takže on žádnou „magickou vazbu“ mezi iTunes Store a iPodem nevidí a ani se nedomnívá, že by to mělo nějak ovlivnit prodeje iPodů. Krok EMI přirozeně velice vítá, zároveň však podotkl, že většina CD se dnes prodává bez DRM (pokus Sony s chráněnými CD označil za neúspěšný), tedy se dnes 90 procent hudby stejně prodává bez DRM, čili nejde o nic radikálně nového. Levnější skladby s DRM zůstanou v nabídce i nadále pro lidi citlivé na cenu, zatímco nový formát vidí jako nový produkt s novými vlastnostmi, což ospravedlňuje vyšší cenu. A zákazníci podle něj ocení tuto možnost výběru a Jobs se domnívá, že se jim podařilo zachovat rozumnou rovnováhu mezi svobodou volby a jednoduchostí používání.
Za zmínku jistě stojí Jobsovo prohlášení, že předpokládá do konce roku dostupnost poloviny nabídky iTunes Store (asi 2,5 milionu skladeb) bez DRM. EMI však až tak širokou nabídku nemá a když se ho na to ptali, potvrdil, že skutečně počítá s podobným krokem i od dalších vydavatelů.
Avšak když se ho zeptali na DRM ochranu videa prodávaného na iTunes, tak tu Jobs obhajoval tím, že se jedná o rozdílný produkt, protože videoprůmysl neprodává 90 procent svého obsahu bez ochrany (tím myslel DVD) a nikdy to nedělal, takže jde o zcela odlišnou situaci a nehodlá to srovnávat s hudbou. (Podle vlastní tiskové zprávy Applu ovšem hudební videa EMI budou bez DRM, tedy se výše uvedené týká filmů a televizních pořadů na iTunes Store).
Pár otázek dostal také Nicoli, potvrdil, že tato nabídka platí pro všechny prodejce digitální hudby, nikoli jen pro Apple a skladby bez DRM ochrany by měly být k dispozici i v rozvíjejících se zemích včetně východní Evropy (kam asi zařazují též nás). K dotazům na spolupráci se službami, jež mají výrazně nižší ceny než Apple, Nicoli uvedl, že EMI stanovuje velkoobchodní ceny, koncovou cenu nechává na libovůli prodejce. Prohlásil, že sice neví, jak tato záležitost dopadne, doufá však, že do roku 2010 budou digitální formou prodávat čtvrtinu své hudby. Na otázky po pirátství uvedl, že to bude existovat, ale EMI chce zákazníkům věřit a považuje za nejlepší opatření zajistit dostupnou a přístupnou legální hudbu, přičemž s pirátstvím budou nadále bojovat. Na přetřes přišla i otázka vlivu Jobsova dopisu, Nicoli k tomu poznamenal, že o celé záležitosti jednal s Jobsem ještě dříve. Bez povšimnutí nezůstalo ani datum ohlášení celé akce, Nicoli připustil, že si dobře uvědomuje, v jaký den (1. dubna) rozeslali pozvánky. To by bylo asi to nejpodstatnější, zajímají-li vás další podrobnosti, podívejte se do odkazovaných zdrojů.
Ohlasy oznámení
Oznámení EMI se už dostalo prvních ohlasů. News.com cituje Jamese McQuiveyho, analytika Forrester Research, podle něhož se k iniciativě EMI další hudební vydavatelství budou přidávat váhavě, raději si počkají, jak se to vyvine pro EMI, takže další významná společnost by se mohla připojit možná až za rok. McQuivey připomíná, že zatím hudbu bez DRM nabízeli spíše nezávislí vydavatelé a EMI naopak patřila k velkým pronásledovatelům sdílení hudby, účastnila se právní bitvy proti P2P sítím.
Předvídatelně optimistický názor vydal tradiční „jablkopravec“ Gene Munster z analytické firmy Piper Jaffray. Podle něj bude mít hudba bez DRM pravděpodobně dlouhodobě příznivý vliv na poptávku po iPodech, protože to povede k širšímu využívání všech digitálních přehrávačů. Také by se měl zvýšit prodej hudby z iTunes, protože část z ní nyní půjde i na jiné přehrávače, což by sice krátkodobě mohlo teoreticky poškodit prodej iPodů, ale Munster věří, že úspěch iPodů nespočívá ani tak v jeho navázání na iTunes, jako spíše v poskytované snadnosti obsluhy, které s jinými přehrávači zákazníci nedosáhnou. (Ostatně podle odhadů Piper Jaffray pouze 5 procent hudební knihovny průměrného iPodu bylo nakoupeno z iTunes). Z finančního hlediska je v oblasti digitální hudby důležitější prodej iPodů, protože prodej z iTunes Store se pravděpodobně pohybuje těsně na hranici mezi ziskem a ztrátou. Podle Munstera tedy v podstatě zůstane zachován současný stav a z toho odvozuje optimistické vyhlídky též pro akcie Applu. Munster sice těžko bude říkat něco jiného, ale tohle celkem dává smysl.
Apple však asi víc potěší prohlášení poradce norského výboru na ochranu zákazníků, Torgeira Waterhouse. Právě tento výbor vloni podal na Apple žalobu kvůli DRM ochraně Fair Play. Waterhouse samozřejmě oznámení Applu a EMI uvítal jako příklad, že se dvě velké firmy na takové věci dokážou dohodnout a vyzval další firmy, především zbývající tři hlavní hudební vydavatelství, aby se k tomu připojila. A také požádal filmový průmysl, aby se tím inspiroval. Warehousova chvála však zase tak úplně jednoznačná nebyla, protože zároveň připomněl, že Applu nadále běží lhůta do konce září, do kdy by měl v Norsku zcela otevřít nabídku iTunes, má-li zůstat podle tamních zákonů legální.
Včerejší tisková konference tak nejspíš jen započala složitý, dlouhodobý proces, jehož další vývoj se nyní těžko odhaduje. Hodně jistě napoví chování uživatelů, až dostanou tuto širší možnost nákupu hudby bez DRM. Určitě budou přicházet další ohlasy a názory a mediální scénu bude toto téma rozviřovat ještě dlouho.