Filmy, filmy, filmečky - jak je přehrávat na Macu a jak si zazálohovat DVD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Filmy, filmy, filmečky - jak je přehrávat na Macu a jak si zazálohovat DVD

16. listopadu 2005, 00.00 | Asi by většina z nás lhala, kdybychom tvrdili, že se nám nikdy nedostal do ruky film kódovaný v DivXu. Filmy s koncovkou .avi brázdí internet již pár let a zřejmě se jedná o nejoblíbenější formát pro ukládání videozáznamu obecně. Nebudu se v tomto článku zabývat legálností stahování filmů z peer-to-peer sítí, ale podívám se na možnosti, jak je přehrávat a jak si zazálohovat svá DVD.

Asi by většina z nás lhala, kdybychom tvrdili, že se nám nikdy nedostal do ruky film kódovaný v DivXu. Filmy s koncovkou .avi brázdí internet již pár let a zřejmě se jedná o nejoblíbenější formát pro ukládání videozáznamu obecně. Nebudu se v tomto článku zabývat legálností stahování filmů z peer-to-peer sítí, ale podívám se na možnosti, jak je přehrávat a jak si zazálohovat svá DVD.

Mplayer a VLC
Jako přehrávače DivX formátu na Macu má uživatel možnost volit především mezi těmito dvěma aplikacemi - MPlayer a VLC. Obě jsou zdarma a obě mají své klady a zápory. Osobně jsem dříve dával přednost MPlayeru, ale v posledních měsících je mým favoritem VLC - oproti MPlayeru se mi zdá chod videa plynulejší. V každém případě doporučuji zkusit obě aplikace a především prostudovat předvolby - především u VLC si na tuto práci vyhraďte pár minut, možností je zde opravdu nepřeberně. Hlavní výhodou v našich podmínkách je dobrá podpora titulků a práce s nimi.

QuickTime
V Mac OS X má každý uživatel nainstalovaný i přehrávač přímo od Apple, který si také s DivX filmy poradí, když mu trochu pomůžeme. Stačí stáhnout doplněk 3ivx (zdarma). Stejnou službu nabízí i přímo doplněk ze stránek divx.com (také zdarma). Přesto, že pro prohlížení filmů používáte výše zmíněný MPlayer či VLC, je dobré tento doplněk pro QuickTime instalovat - malé náhledy filmů ve Finderu vám budou fungovat korektně a nebude se objevovat hláška o chybějícím kodeku. Dle internetových diskuzí by řešení od 3ivx mělo být kvalitnější a nabízet rychlejší dekódování videa, bohužel nedokážu posoudit pravdivost tohoto tvrzení, pokud někdo z vás má v této oblasti více zkušeností, dejte nám vědět do diskuze pod článkem.

Nevýhodou QuickTimu je nutnost nákupu PRO verze (30 USD), aby se z něj stal plně funkční program a umožňoval například prohlížení videa přes celou obrazovku nebo editaci filmů a jejich export. Osobně bych spíše razil cestu, že PRO verze bude navíc obsahovat pouze editační možnosti, ale prohlížení filmů přes celou obrazovku a právě zobrazování doplňujících informací by mělo být zdarma - pak by měl QuickTime větší šanci se stát konkurentem MPlayeru a VLC. Dalším neduhem QuickTimu je podpora pouze vlastního formátu titulků. QuickTime má vcelku solidní možnost titulkování a tvorby kapitol, ale .AVI videa se samostatnými titulky např. ve formátu .srt jen tak nepřehrajete - a když už, tak rozhodně ne tak snadně jako u dua VLC a Mplayer. I zde ovšem existuje řešení, i když zatím ve fázi prvních testů - SRT QuickTime Component. Jedná se o komponentu, která se instaluje do stejného místa jako doplněk 3ivx či divx - /Library/QuickTime/. Po restartu je možné v novém okně otevřít i .srt soubor a následně jej přidat k filmu. Při krátkém testu jsem bohužel řešil problémy s češtinou a ještě tento doplněk budu muset podrobit zkoumání.

Další nevýhodou QuickTimu je alespoň z mého pohledu nemožnost rychlého přetáčení videa pomocí klávesnice (opět na rozdíl od VLC a Mplayeru). Na serveru macosxhints.com se objevilo řešení v podobě AppleScriptu, ale bohužel se nejedná o extrémně rychlý způsob a aplikace Mplayer a VLC v tomto směru zatím konkurenci nezískaly.

Pokud často potřebujete přehrávat video ve formátu Windows Media, mohlo by se vám vyplatit investovat 10 USD do WMV komponenty od společnosti TeleStream. Jedná se o kodek, který vám umožní přehrát WMV přímo v QuickTimu a nikoliv ve Windows Media Playeru. A ještě na závěr - pokud nemáte možnost investovat do plné verze QuickTimu a přitom chcete prohlížet filmy přes celou obrazovku, stáhněte si program Xinema.

Zálohujeme DVD
S nástupem nového iPodu a Front Row se začínám poohlížet po řešení, jak kompletně zazálohovat svá DVD v co největší kvalitě na pevný disk a mít tak filmy dostupné kdykoliv přímo v počítači a nebo třeba v iPodu. Pro tento účel mohu vřele doporučit program Handbrake - stačí vložit DVD do mechaniky, potvrdit pár položek a za pár hodin je obsah DVD v MPEG-4 formátu na pevném disku.

Uživatel má možnost vybrat si formát cílového videa (ideálně zvolte "MP4 file") a kodek. Pokud plánujete nákup video iPodu a chcete z něj mít v budoucnu přenosný videopřehrávač, pro malé filmy, které chcete vidět pouze na displeji, zvolte H.264, kde se potenciál tohoto kodeku projeví nejvíce. Pro filmy, které chcete pouštět i na televizi (v tomto směru dává asi iPod největší smysl), je lepší vybrat MPEG-4, neboť iPod je schopen zvládnout bitrate dosahují hranice 2 500 kbps (u H.264 pouze 768 kbps). I když by H.264 mělo nabízet kvalitnější výsledek, z mé zkušenosti se projeví především u cílového souboru s menším bitratem. Při enkódování při bitrate nad 2 000 kbps jsem zásadní rozdíl mezi H.264 a MPEG-4 nezaznamenal.

Kvalitu výsledného souboru ovlivňuje zmíněný bitrate, který máte možnost nastavit. Pro MPEG-4 by se průměrná hodnota (Average bitrate) měla pohybovat kolem 2 100, u H.264 kolem 400, aby maximální hodnota pro iPod nepřekročila 2 500 kbps, respektive 768 kbps (H.264). Pro vyšší kvalitu můžete zvolit 2-pass encoding, ale u vyšší hodnoty bitrate se opět nejedná o zásadní změnu, zatímco doba enkódování se prodlouží cca dvojnásobně.

Co se týče rozměrů videa, iPod si u MPEG-4 formátu poradí s videem s rozlišením 480 x 480, respektive s videem, jehož součin rozměrů jednotlivých stran v pixelech nepřesahuje hodnotu 480x480 = 230 400. Takže širokoúhlé filmy s rozlišením 720 x 304 nejsou pro iPod problém (720 x 304 = 218 880). U H.264 jsou maximální rozměry nastaveny napevno na 320 x 240.

Na závěr stačí zvolit titulky (pozor, budou "vypáleny" přímo do videa) a zvukovou stopu. Zde je možné zvolit první a druhou stopu a mít tak v jednom souboru více jazykových mutací (samozřejmě není podmínkou). Při přehrávání například v QuickTimu je možné zapnout pouze tu stopu, kterou v danou chvíli preferujete. A nyní stačí stisknout tlačítko RIP - nejedná se o "rest in peace", ale o rip-nutí DVD do MPEG-4 formátu. Handbrake umožňuje převedení i DVD, které je uloženo na pevném disku v podobě zdrojových složek - například pomocí programu MacTheRipper.

Jak vy řešíte zálohování svých filmů? Preferujete H.264? Jaká je vaše zkušenost s přehráváním .AVI souborů? A co nový iPod - již jste jej testovali? Svěřte se nám v diskuzích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: