Google předvedl offline Gmail aplikaci na iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Google předvedl offline Gmail aplikaci na iPhonu

23. února 2009, 06.00 | Na barcelonském kongresu MWC Google ukázal, jak bude možné provozovat Gmail offline na prohlížečích kompatibilních s HTML5, tedy též v mobilním Safari iPhonu a iPodu touch.

V Barceloně se minulý týden na kongresu Mobile World Congress předváděla nejrůznější mobilní řešení chystaná pro budoucnost, mezi účastníky nemohl samozřejmě chybět ani Google.

Ten tam poprvé veřejně ukázal chystanou budoucí verzi Gmailu, kterou bude možné provozovat offline, tedy i bez trvalého připojení k Internetu, na mobilních prohlížečích kompatibilních s HTML5, k nimž patří také mobilní Safari iPhonu a iPodu touch.

Gmail v offline režimu

Viceprezident Googlu pro softwarový vývoj Vic Gundotra představil „technický návrh“ takového řešení. (Videozáznam z předvádění nabízí iPhone Buzz.)

Gundotra spustil v Safari na iPhonu Gmail a poté telefon přepnul do režimu Airplane Mode (v letadle), který vypíná všechny bezdrátové přenosy. Pak se vrátil do Safari a nadále byl schopen přistupovat k elektronické poště ve svém účtu Gmailu a pracovat s ní, mohl provádět změny, jež se později sesynchronizovaly se službou Googlu, když se obnovilo síťové připojení iPhonu.

Využívá se specifikací obsažených v HTML5

Jak už je u Googlu obvyklé, tohle řešení staví na nových webových standardech, konkrétně na specifikacích W3C Database a W3C App Cache, které obě zahrnuje standard HTML5. Nejnovější firmware iPhonu toto vše již podporuje, proto to Gundotra ukazoval právě na něm.

Specifikace W3C Database umožňuje webovým aplikacím ukládat data do lokální databáze, zatímco specifikace App Cache dovoluje, aby do paměti ukládaly svůj provozní stav. A pomáhá jim ještě specifikace W3C GeoLocation, jež aplikaci umožní bezpečně přistupovat k informacím o poloze a zároveň zachovávat ochranu soukromí. A právě díky užití lokální databáze vše fungovalo velice svižně.

Protože předváděná aplikace vycházela z otevřených webových standardů, neomezuje se její použitelnost pouze na iPhone, ale půjde ji provozovat na všech zařízeních kompatibilních s příslušnými standardy. Gundotra tak mohl offline práci s Gmailem ukázat též na telefonu HTC Magic s operačním systémem Android. A nejspíš bude fungovat i na dalších podobných přístrojích, třeba na připravovaném Palmu Pre (pro ten Google v Barceloně představil aplikaci Maps napsanou s pomocí HTML5).

Nová verze mobilního Gmailu nabízela i další novinky, jako třeba plovoucí nástrojovou lištu, možnost vícenásobných výběrů a podporu visaček.

Výkonné webové aplikace nezávislé na platformě

S pomocí HTML5 by tak mohlo dojít (zvlášť při podpoře takové „těžké váhy“ jako je Google) k určité renesanci webových aplikací, podpora offline režimu by samozřejmě značně oslabila výhrady vůči nim, protože by odstranila nutnost trvalého připojení pro práci s nimi.

A současně by tyto aplikace přinesly mnohem větší nezávislost na výrobcích konkrétních přístrojů a platforem než doposud. O tvrdých omezeních vyžadovaných Applem pro vpuštění aplikací do jeho obchodu App Store se napsalo už hodně, ale většina ostatních výrobců se chová podobně.

Avšak s širším přijetím standardu HTML5 a po rozšíření jeho implementace do více zařízení by se mohlo objevit více výkonných webových aplikací nezávislých na platformě.

Gmail s podporou offline režimu by se mohl stát jednou z prvních široce využívaných aplikací tohoto typu, uvítala by ho určitě většina uživatelů mobilních zařízení, v případě kapesních přístrojů Applu by přišel vhod zejména majitelům iPodu touch, ale hodil by se pochopitelně i na iPhonu.

Mimochodem, Apple již teď na iPhonu nabízí (od firmwaru 2.1) nedokumentovanou funkci, jež dovoluje uložit webové aplikace do domovské obrazovky a poté je spustit v celoobrazovkovém režimu. Tyto aplikace sice nadále pro svůj běh využívají Safari, ale z pohledu uživatele se chovají jako programy psané přímo pro iPhone.

04mm23022009f.jpg

05mm23022009f.jpg

Nové aplikace postavené na HTML5 však půjdou mnohem dále a navíc budou, jak už bylo řečeno, v podstatě nezávislé na platformě. Samozřejmě, na iPhonu a iPodu touch si aplikace psané přímo pro OS X své vůdčí postavení nepochybně udrží i nadále, ale Google jasně ukázal, že ani webové aplikace ještě nelze odepisovat, určitě se najdou oblasti, v nichž se dobře uplatní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: