Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Grafické softwarové novinky pro Macy
19. února 2010, 00.00 | Aperture 3 má zřejmě potíže se správou virtuální paměti. Coherent Graphics vydala PDF editor Proview 1.0. Benchmarková utilita Cinebench R.11.5 zvládá až 64 programových vláken. Modelovací a animační 3D program Shade 10 přidává víceprůchodové vykreslování a další vylepšení. A SolidWorks oznámila, že její CAD řešení bude dostupné jako aplikace Mac OS X.
V minulých dnech se sešlo několik novinek týkajících se v (širším slova smyslu) grafického softwaru pro Mac OS X, ty se snaží shrnout tento článek:
Řada uživatelů hlásí vážné problémy správy paměti při práci s Aperture 3
Minulý týden Apple uvedl Aperture 3, novou verzi svého programu pro profesionální zpracování fotografií, jež přinesla řadu významných novinek. Od té doby si ji stačila pořídit řada uživatelů, bohužel se však začaly také objevovat stížnosti na některé vážné problémy, jak naznačuje diskuse na podpůrném foru Applu (a obdobné se objevují i jinde), má Aperture 3 značné potíže se správou virtuální paměti.
Když se zpracovává v Aperture 3 úloha, pro niž nestačí nainstalovaná RAM, může program využít pevný disk jako dodatečnou virtuální paměť, která je sice mnohem pomalejší než RAM, ale dovoluje danou úlohu vůbec provést.
Tento mechanismus využívají všechny programy pracující s velkými objemy dat, jenže Aperture 3 v některých případech začne pro virtuální paměť zabírat stále více místa na disku, až nakonec spotřebuje veškerou jeho volnou kapacitu. A v důsledku toho se může daný Mac stát v podstatě nepoužitelným, buď se úplně zasekne, nebo se nesmírně zpomalí.
Apple se k problému zatím nevyjádřil, ale podle ohlasů z diskusí se zdá, že toto chování má několik příčin. Jednou z nich je funkce Faces pro rozpoznávání obličejů, podle některých domněnek se tato funkce snaží prohlížet právě zpracovávané snímky, což vede k popsaným potížím.
Avšak stejný problém s pamětí další uživatelé hlásí také při převodu starších knihoven Aperture a při náročném zpracovávání RAW snímků, takže to spíše vypadá, že příčina spočívá ve způsobu, jímž Aperture 3 přiřazuje virtuální paměť během úkonů silně zatěžujících procesor. Někteří uživatelé měli ohromné potíže i na Macích Pro, například při importu knihovny iPhota.
Z diskusí vyplynula určitá provizorní řešení, někomu se osvědčilo vypnutí funkce Faces při importech (to se dá nastavit v předvolbách Aperture). Problém s převodem knihoven lze obejít ručním přenosem fotografií ze staré knihovny do nové prázdné, což je samozřejmě pracné a pomalé, ale zřejmě to funguje.
V některých případech se osvědčila i rekonstrukce miniatur fotografií a aktualizace náhledů snímků a dokonce se objevilo doporučení provozovat program ve 32bitovém režimu, který přístup k virtuální paměti omezuje (pak se ovšem ztrácí jedna z hlavních předností Aperture 3).
To jsou však pouze dočasná dílčí opatření, chtělo by to, aby Apple vydal opravu řešící správu paměti jako celek. Určité naděje vyvolává, že Apple již nějaké aktualizace pro Aperture 3 uvolnil, oprava problému s přehráváním videoklipů v prezentacích pod Snow Leopardem vyšla téměř současně s Aperture 3 a tuto středu Apple zveřejnil podpůrný dokument popisující řešení pro ty, jimž se Aperture 3 ukončoval po přechodu z předchozích verzí (dokumentů k Aperture 3 se na podpůrném webu Applu už nachází celá řada). Snad tedy brzy vyjde další aktualizace napravující tuto opravdu závažnou chybu.
Je ovšem s podivem, že testováním taková chyba vůbec prošla, u programu typu Aperture 3 se přece zpracovávání velkých objemů dat (a tedy též využívání virtuální paměti, protože 16 a více GB RAM zdaleka nemá každý) dá předpokládat jako poměrně časté a měla by se mu věnovat odpovídající pozornost.
Coherent Graphics uvedla svůj PDF editor Proview 1.0
Softwaru pro tvorbu a úpravu PDF dokumentů existuje poměrně hodně i pro Mac OS X a nyní přibyla další možnost, britská firma Coherent Graphics vydala svou novou utilitu Proview 1.0 pro tvorbu nových a editaci stávajících PDF dokumentů.
K tomu nabízí řadu různých nástrojů, dovoluje editovat a spravovat PDF záložky, přidávat a odstraňovat PDF přílohy, doplňovat další informace jako text, čísla stránek, data a vodoznaky. Lze měnit velikosti jednotlivých stránek, otáčet je a ořezávat, dají se připravovat dvojstránky a jde vytvářet koncepty. Pochopitelně je možné také editovat metadata dokumentů a program umí dešifrovat a opět zašifrovat chráněné PDF dokumenty.
Utilita též dovoluje manipulace se soubory, několik dokumentů se dá sloučit do jednoho souboru, nebo lze naopak jeden soubor rozdělit na několik menších podle oddílů či na hranicích daných záložkami. Možnosti programu názorně předvádí tato stránka předkládající výběr snímků dialogových oken Proview 1.0.
Za zmínku stojí také použité vývojové prostředky, program byl totiž napsán v jazycích OCaml a Objective C s využitím prostředí Cocoa.
Utilita Proview 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (tedy přinejmenším Leoparda) a procesor Intel (PowerPC nepodporuje). Zkušební verze (je plně funkční, avšak do všech ukládaných dokumentů vkládá slovo „DEMO“) se dá stáhnout odtud (jde o pouhých 3,1 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licenčního kódu, který stojí 25 GBP (zhruba 29 EUR nebo 750 Kč).
Benchmarkový software Cinebench R.11.5 zvládá až 64 programových vláken a má být přesnější
Zajistit skutečně objektivní testování výkonu počítačů je obtížné, měly by k tomu pomáhat benchmarkové testy snažící se poskytovat maximálně standardizované podmínky testování. K velmi známým benchmarkovým testům prověřujícím výkon při zpracování 3D grafiky patří Cinebench, testovací software vyvinutý německou firmou Maxon Computer.
Ta prodává především modelovací a animační 3D program Cinema 4D a testy Cinebench ho využívají, vykreslují v něm testovací 3D scény, měřící jednak výkon procesoru, jednak výkon grafické karty (s OpenGL ovladači). Zjišťuje se, jak dlouho trvá zpracování testovacích úloh na daném počítači, výsledky se poté vyjadřují v podobě dovolující snadné porovnání různých konfigurací a platforem, pro test procesoru se uvádějí v bodech a pro test grafické karty ve snímcích/s.
To znamená, že Cinebench (narozdíl od syntetických testů) měří výkon skutečné aplikace a dá se tak užít ke srovnání výkonu v praxi. (Cinebench se využívá poměrně často i k testování Maců, tvoří například součást benchmarkových testů Speedmark časopisu Macworld, jenž jimi pravidelně prověřuje nově uváděné Macy.)
A nyní Maxon Computer vydal aktualizaci tohoto testovacího softwaru na verzi 11.5 (odpovídající verzi 11.5 Cinemy 4D). Ta by měla nabízet vyšší přesnost měření výkonu při testování nejnovějších hardwarových konfigurací (výsledky se udávají novým způsobem, což však zároveň znamená, že je nelze porovnávat s hodnotami naměřenými předchozími verzemi) a dokáže si poradit i s mnohajádrovými stroji, verzí 11.5 lze testovat systémy schopné současně zpracovávat až 64 programových vláken. Technické podrobnosti nového testovacího softwaru se blíže popisují tady.
Cinebench R 11.5 se dá zdarma stáhnout odtud, nabízí se jak pro Windows, tak pro Mac. Na Macu vyžaduje Cinebench R 11.5 procesor PowerPC G5 nebo Intel a Mac OS X 10.4.11 nebo 10.5.3 či vyšší, případně 10.6 a vyšší (Windows podporuje od Windows XP SP3 výše).
Shade 10 přináší víceprůchodové vykreslování, rozšířenou podporu modelování srsti a vlasů a přidává nové exportní formáty
Když už jsme u animačního a modelovacího 3D softwaru, nové verze se dočkal také program Shade 3D vyvíjený japonskou firmou E Frontier, mimo Japonsko ho však distribuuje oregonská firma Mirye Software. Tento program se v Japonsku objevil již v roce 1986, od té doby prošel velice dlouhým vývojem a stačil si získat hodně příznivců po celém světě (údajně má přes 200 000 uživatelů) a nyní dospěl až k verzi 10.
Shade jeho výrobce nabízí jako univerzální 3D řešení, jež k modelování využívá jak zakřivené bézierovské plochy, tak tradiční polygonové nástroje. Nová verze vylepšuje pracovní postupy, klade větší důraz na integraci s jinými aplikacemi a rozšiřuje možnosti exportu.
Shade 10 přináší víceprůchodové vykreslování dovolující vytvářet vícevrstvé TIFF soubory, což umožňuje následné zpracování jednotlivých efektů. Dále nabízí nový interaktivní 3D manipulátor, zákaznické pracovní panely a uzpůsobovatelné viewporty.
Vylepšily se možnosti vykreslování vlasů a srsti, nově se podporují masky pro 3D srst a vlasy, přibyly nástroje pro stylizaci vlasů, zjišťování jejich kolizí vlasů a působení gravitace na ně. Nový interaktivní spojovací objekt dovoluje přepínat mezi alternativními geometriemi a program může odkazovat na externí povrchové materiály a geometrie.
Byly zlepšeny utility pro globální osvětlování, jež podporují sledování cesty, mapování fotonů a předpočítaný přenos radiance (irradiance cache). Nové nástroje Toon Renderer pro vykreslování ve stylu kreslených filmů poskytují přednastavené parametry pro polotóny a barevné polotóny.
Verze pro Mac navíc podporuje 64bitové zpracování, to ovšem vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard a procesor Intel.
Shade 10 též podporuje modelovací program Poser 8, může využívat jeho jednotky a postavy. A rozšířily se i možnosti exportu, nová verze ukládá také do formátů COLLADA, Linden Labs MMO (takže modely ze Shade půjde používat ve virtuálním 3D světě Second Life) a Avatar Reality MMO (užívaném virtuálním světem Blue Mars). Podrobnější popis novinek verze 10 najdete zde.
Shade 10 se nabízí pro Windows a pro Mac OS X a dodává se ve třech různých vydáních lišících se svými možnostmi a cenou, základní vydání Designer stojí jen 49 USD, vydání Standard přijde na 249 USD a vydání Professional na 899 USD, vlastníci předchozí verze 9 dostanou novou verzi zdarma.
SolidWorks slíbila, že její 3D CAD software bude dostupný jako aplikace Mac OS X
Pro Mac OS X se sice nabízí poměrně široká paleta grafického softwaru, neplatí to však pro CAD aplikace, tam stále zůstává výběr značně omezený. Proto jistě potěší oznámení, že se své CAD řešení chystá na Macy přenést známá firma SolidWorks.
Generální ředitel SolidWorks Jeff Ray totiž na uživatelském setkání SolidWorks World 2010 konaném před dvěma týdny oznámil, že stejnojmenný firemní 3D CAD software se bude nabízet též jako vlastní aplikace Mac OS X. A zároveň tam předvedl novou verzi SolidWorks běžící na Macu, s uživatelským rozhraním značně odlišným od současné verze pro Windows.
Není však tak docela jasné, zda předváděná verze již skutečně byla aplikací Mac OS X, protože SolidWorks své CAD řešení také dovoluje hostovat na vzdáleném serveru a na Macu pak program běží ve webovém prohlížeči, aniž by byla třeba jeho instalace.
Ředitel technického marketingu SolidWorks Joe Dunne ale později potvrdil, že pracují jak na SolidWorks v podobě lokální aplikace Mac OS X, tak na webové verzi, uživatel si podle něj bude moci sám zvolit, zda bude aplikaci provozovat na svém Macu lokálně, anebo v prohlížeči.
SolidWorks se už tři roky velmi vážně zabývá využitím cloud computingu, protože v síti (na vzdáleném serveru) provozované CAD aplikace mají řadu předností, dají se snadno využívat na různých platformách a měly by usnadnit a zlevnit správu a údržbu, na druhou stranu lokální aplikace dovolí lépe využít možností hardwaru a softwaru Maců.
SolidWorks zatím neudala ani přibližný termín uvedení aplikace pro Mac OS X, „cloud“ aplikace se očekávají koncem letošního roku. Na CAD řešení SolidWorks pro Mac si tak bude třeba ještě počkat, přesto výše zmíněná prohlášení dávají jistou naději, že se začne zlepšovat i dostupnost CAD řešení pro Mac OS X.