Growl 1.3 se nabízí jen v Mac App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Growl 1.3 se nabízí jen v Mac App Store

10. října 2011, 00.00 | Oznamovací systém Growl pro Mac OS X ve verzi 1.3 přináší významné změny: Je placený, vyžaduje Lion, funguje jako aplikace menu a distribuuje se pouze přes Mac App Store.

Oznamovací systém je důležitý především na mobilních zařízeních (ostatně jednu z hlavních novinek iOS 5 chystaného na příští týden tvoří vylepšený oznamovací systém, je ovšem třeba přiznat, že podobné oznamování už teď nabízí Android či webOS), ale přijde vhod též pod Mac OS X.

Faktickým standardem pro oznamování se na Macu stal Growl

V tomto víceúlohovém a víceuživatelském systém umožňuje aplikacím oznámit, že dokončily určitou úlohu nebo provedly nějaký jiný úkon, aniž by to rušilo uživatele pracujícího v jiné aplikaci. V případě Mac OS X je však třeba sáhnout po řešeních třetích stran a faktickým standardem se zde stal otevřený software Growl. (Později byl Growl přenesen též pod Window.)

První použitelné verze tohoto softwaru přišly v roce 2006 a od té doby se z něj vyvinul oznamovací systém pro Mac OS X, který nabízí širokou paletu stylů oznámení, jež se dají poměrně snadno uzpůsobovat se základními znalostmi CSS, XHTML a JavaScriptu.

Dovoluje doplnit oznamovací funkce (včetně hlasového výstupu) k řadě aplikací třetích stran, přičemž lze nastavovat, jaké typy oznámení a jakým aplikacím se budou zasílat. (Oznámení se mohou posílat nejenom z aplikací prostředí Cocoa, ale i ze skriptů AppleScriptu.) Oznámení jsou nevtíravá a po chvíli zase zmizí, takže neruší uživatele pracujícího na něčem jiném, ale příslušné sdělení předají.

Verze 1.3 přechází na distribuci z Mac App Store

Growl pro oznamování využívá řada různých aplikací, zejména všelijaké utility. Minulé pondělí se však objevila jeho nová verze 1.3, jež proti předchozím verzím zavádí velice podstatné změny.

Především se změnil způsob distribuce, zatímco dosud se dal Growl zdarma stáhnout z webu projektu, nyní se nabízí výlučně v Mac App Store (instalační soubor má velikost 7,3 MB). A zároveň se stal placenou aplikací, stojí 1,99 USD či 1,59 EUR. (Mimochodem, mezi podporovanými jazyky se uvádí i čeština.)

Podle vedoucího projektu Growl Christophera Forsytha si vývojový tým takto chce zajistit prostředky pro další pokračování vývoje tohoto softwaru a tvrdí, že bez přísunu financí by se práce na projektu Growl úplně zastavily. Navíc přijetí softwaru Growl do Mac App Store jako aplikace bude pro uživatele uklidňujícím důkazem, že jde o bezpečný software, když prošel schvalovacím procesem Applu.

Growl zůstává otevřeným softwarem

Pořád se však jedná o otevřený software (používající BSD licenci, jež je velmi benevolentní vůči komerčnímu využívání otevřeného softwaru) a Forsythe řekl Macworldu, že repozitář se zdrojovým kódem sice byl dočasně uzavřen, ale po vydání verze 1.3 (k němuž došlo minulé pondělí) bude opět otevřen. (Zdrojové kódy předchozí verze 1.2.2 se dají stáhnout odtud, zdrojový kód verze 1.3 se tam má brzy také objevit).

Bude tedy možné si z webu projektu Growl stáhnout zdrojový kód a zkompilovat ho, takto by mohly vzniknout nové bezplatné varianty, binární aplikace pro koncové uživatele je však zatím dostupná jen za peníze z Mac App Store.

Aplikace Mac App Store přináší četné změny

Zařazení do Mac App Store si vyžádalo též další změny. Nastavení pro Growl se již nenacházejí v systémových předvolbách (System Preferences), protože to pravidla Mac App Store nedovolují. Místo toho se Growl spouští jako aplikace, jež se objeví v menu Mac OS X a z něho se také nastavuje.

Nově přibyl též prvek „Rollup“, který je vlastně obdobou centra oznamování iOS 5, bude zobrazovat oznámení, co přišla v době, kdy nebyl uživatel přítomen, takto se půjde vrátit k dřívějším zprávám. Aplikace si nyní ukládá historii oznámení a lze je prohledávat.

A změnil se i způsob aktualizací samotného softwaru Growl, o ty se teď stará vlastní mechanismus Mac App Store. To by mělo vyřešit zmatky, jež způsobovala oznámení o aktualizacích vydávaná dřívějšími verzemi.

Zároveň to ovšem znamená, že aplikace, které samy instalovaly Growl v rámci své vlastní instalace, to s verzí 1.3 už dělat nemohou. (Tohle provádí například klient služby Dropbox či Adobe Creative Suite 5, balík Adobe to však dělal, aniž by uživateli cokoli sdělil, za což se později Adobe omluvila a poradila, jak Growl odstranit.)

Nové možnosti pro vývojáře

Brzy by se také měla objevit vývojářská sada (SDK) verze 1.3, která umožní začlenit do aplikací třetích stran podporu nových možností. Mimo jiné bude nabízet oznámení typu „vystřel a zapomeň“ neboli „Mini Growl“. Bude to jednoduché upozorňující oznámení, jež nepůjde příliš uzpůsobovat, koncoví uživatelé si ho budou moci upravovat v aplikaci z Mac App Store.

Nová vývojářská sada též přinese nový standard pro práci v sítích, zajišťovanou protokolem GNTP. Ten byl vyvinut týmem softwaru Growl for Windows, později se začalo pracovat na jeho přenosu i pod Mac OS X, ale teprve verze 1.3 nabízí jeho plnou podporu. To bude mít výhodu v tom, že půjde sdílet oznámení mezi počítači s různými operačními systémy.

Existuje též Growl klient pro iOS, Prowl (placený, stojí 2,99 USD nebo 2,39 EUR), který umožňuje přijímat Growl oznámení z Maců či Windows na přístrojích s iOS, ovšem pro ten se vydáním verze 1.3 pro Mac OS X nic nemění.

Doprovodné utility se musí osamostatnit

Přechod na distribuci z Mac App Store navíc znamená, že k softwaru Growl již nelze přikládat další doprovodné utility. To Apple nedovoluje, takže tyto utility buď budou změněny v samostatné aplikace, anebo prostě zrušeny.

Například velmi oblíbený GrowlMail, doplněk pro poštovního klienta Mail, už jeden z členů vývojového týmu připravuje jako samostatnou aplikaci. Doplňky GrowlTunes, který se zapojuje do iTunes a HardwareGrowler, jenž průběžně informuje o stavu hardwaru, se objeví jako aplikace v Mac App Store. A utilitu příkazového řádku growlnotify si bude možné jedním stiskem tlačítka stáhnout z webu projektu Growl.

Avšak další doplňky, třeba GrowlSafari, budou zrušeny, pokud se nenajde někdo, kdo by se pustil do jejich dalšího vývoje.

Growl 1.3 vyžaduje Lion

Growl 1.3 však má navíc mnohem přísnější požadavky na prostředí, v němž ho půjde provozovat. Především je určen pouze pro Lion (Mac OS X 10.7) a dále vyžaduje 64bitové procesory Intel (předchozí verze 1.2.2 si vystačila s Mac OS X 10.5 nebo vyšším a podporovala i PowerPC).

Kvůli všem těmto změnám verze 1.3 se uživatelům, kteří mají nainstalovanou předchozí verzi 1.2.2 (ta si zachovává většinu svých funkcí i pod Lionem), doporučuje před instalací verze 1.3 odstranit starší verzi utilitou Growl Uninstaller, jež se dá stáhnout tady (jde jen o 35,88 KB). Odstranění staré verze nesmaže nastavené předvolby.

Změny verze 1.3 vyvolávají smíšené reakce

Growl 1.3 představuje významnou změnu ve vývoji tohoto softwaru, která však není přijímána jen s nadšením. Dá se pochopit, že vývojový tým potřebuje sehnat prostředky na další vývoj a k tomu se cesta přes Mac App Store výborně hodí, ovšem z toho plynou výše zmíněná omezení, jež se mnohým nelíbí.

U softwaru jako je Growl by bylo logičtější, kdyby se nastavoval v systémových předvolbách, to ovšem pravidla Applu nedovolují (týká se to i dalších utilit, co se daly touto cestou, vzpomeňme alespoň MiStat).

Potíže budou také s doplňkovými utilitami, než se nich stanou samostatné aplikace a velký problémem jistě alespoň zpočátku bude částečná nekompatibilita verze 1.3 s jejími předchůdci a s dosavadní infrastrukturou, jež se kolem softwaru Growl vytvořila. A omezení verze 1.3 na Lion též nebudí velké nadšení, uživatelů Snow Leoparda stále zůstává docela dost.

Growl 1.3 ovšem přináší řadu významných vylepšení, například prvek „Rollup“, historii oznámení či oznamování přes síť a mezi různými platformami, ale ani to pro mnohé nevyváží nově zavedená omezení (podle některých reakcí uživatelů navíc verze 1.3 spotřebovává mnohem více RAM). Je proto pravděpodobné, že hodně uživatelů ještě dlouho zůstane u verze 1.2 (jež se dá nadále stáhnout zdarma z webu projektu Growl).

A nabízí se též otázka, zda by nebylo lepší, kdyby Apple oznamovací systém integroval přímo do Mac OS X, jako základ by se dal použít právě Growl. Na to však asi odpověď hned tak nedostaneme, ale příští měsíce by měly ukázat, jak uživatelé přijímají změny zavedené verzí 1.3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: