Hardwarové novinky Applu: nečekaně se objevil modernizovaný Mac Pro se 45nm procesory a obdobné modernizace se dočkal také Xserve. (9.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Hardwarové novinky Applu: nečekaně se objevil modernizovaný Mac Pro se 45nm procesory a obdobné modernizace se dočkal také Xserve. (9.1.08)

9. ledna 2008, 06.00 | Nový Mac Pro nabízí dva 45nm čtyřjádrové Xeony na 3,2 GHz a novou systémovou architekturu, za určitých okolností poskytuje až dvojnásobný výkon. A nový Xserve podobně přichází se dvěma čtyřjádrovými Xeony na 3,0 GHz a zesílenou vnitřní architekturou.

Apple se nám opět postaral o překvapení – včera totiž zcela neočekávaně uvedl na trh modernizované verze nejvýkonnějších Maců - Macu Pro a serveru Xserve.

Že se něco chystá, signalizovala včera dopoledne odstávka amerického webového obchodu Applu. Vzhledem k tomu, že Macworld Expo začne za týden, mnozí se domnívali, že jde o pouhou údržbu, jenže po opětovné aktivaci serveru se ukázalo, že Apple své nejvýkonnější modely modernizoval již teď, úvodní stránka amerického webového Apple Store nyní nese odkazy na oba dva nové stroje. (Web Applu na své titulní stránce zdůrazňuje jenom nový Mac Pro.) Podívejme se na ně nyní podrobněji, nejprve prozkoumáme nový Mac Pro:

Nový Mac Pro zesiluje svou vnitřní architekturu

Nový Mac Pro přináší novinky, o nichž se začalo mluvit už vloni na podzim. Podle očekávání se v něm nacházejí dva nové 45nm čtyřjádrové Xeony „Harpertown“ s taktovací frekvencí až 3,2 GHz, posílení se ale dočkala i řada dalších prvků stroje.

Philip Schiller, viceprezident Applu pro globální marketing produktů k tomu podotýká, že jde o zatím nejrychlejší vyrobený Mac.

Jako procesory slouží Xeony 5400, vyráběné 45nm procesem a postavené na architektuře Penryn. Jak již bylo uvedeno, dosahují taktovací frekvence až 3,2 GHz. Každý procesor navíc obsahuje 12 MB cache paměti, což též přispívá ke zvýšení výkonu. Změnila se i další systémová architektura. Systémová (FSB) sběrnice nyní pracuje na 1600 MHz (navíc je zdvojená) a operační paměť běží na 800 MHz. Do nového Macu Pro lze nainstalovat až 32 GB DDR2 ECC FB-DIMM paměti. (Mac Pro podporoval tuto kapacitu RAM už dříve, ale Apple samotný nabízel nanejvýš 16 GB RAM.) Podle Applu tyto novinky zvyšují propustnost paměti o 61 procent.

Všechny Macy Pro se budou standardně dodávat s grafickou kartou ATI Radeon HD 2600 XT s 256 MB paměti GDD3. Grafická karta se nachází v novém slotu PCI Express (PCIe) 2.0, poskytujícím dvojnásobnou přenosovou kapacitu proti svému předchůdci a podporujícím nejnovější modely grafických karet. Vedle leží další volný slot PCIe 2.0, doplněný dvěma „obyčejnými“ PCIe sloty.

V rámci zákaznické konfigurace se nabízejí karty NVIDIA GeForce 8800 GT s 512 MB RAM a NVIDIA Quadro FX 5600 s 1,5 GB RAM a 3D stereo portem. Do stroje lze nainstalovat až čtyři grafické karty současně (Apple pro tuto konfiguraci dodává ATI Radeony HD 2600 XT), což dovoluje najednou provozovat až osm 30” monitorů pro náročné vizualizační úlohy, případně se takhle dají realizovat telestěny.

Mac Pro nadále nabízí největší možnosti rozšiřování ze všech Maců, poskytuje čtyři vnitřní diskové šachty pro bezkabelovou instalaci až čtyř SATA disků, při použití maximálně dostupné kapacity 1 TB pro každý disk tak lze získat diskovou kapacitu 4 TB.

Volitelně jde do diskových šachet nasadit SAS disky rotující 15 000 otáčkami za minutu, schopnými v diskovém poli RAID 5 dosáhnout přenosové rychlosti až 250 MB/s. K tomu si ovšem musíte pořídit volitelnou RAID kartu, navíc se SATA a SAS disky nedají kombinovat.

Stroj dále může podporovat až dvě optické mechaniky. Těmi však nadále zůstávají standardní DVD vypalovačky SuperDrive, pověsti o nasazení Blu-ray mechaniky se nepotvrdily. Nejnovější dění se sice zdá vyznívat ve prospěch formátu Blu-ray, ale Apple se v této věci zřejmě rozhodl neriskovat a zůstal u obecně přijaté technologie.

Možnosti připojení externích zařízení se nezměnily, ty ovšem byly štědré už předtím, Mac Pro nabízí pět portů USB 2.0, dva porty FireWire 400 a dva porty FireWire 800, optický a analogový zvukový vstup a výstup, dva gigabitové Ethernet porty a zdířku sluchátek. Standardně dostanete také podporu pro Bluetooth 2.0+EDR. Pro WiFi připojení musíte doplnit volitelnou kartu AirPort Extreme, pak získáte podporu předběžného standardu 802.11n.

Z výše uvedeného celkem jasně plyne, že skříň stroje zůstala stejná, stále ji tvoří hliníkové šasi se „struhadly“.

Jako operační systém se dodává samozřejmě Mac OS X 10.5 Leopard. Ve standardní konfiguraci to je zřejmě Workstation, volitelně se nabízí Mac OS X Server 10.5, lze se rozhodnout pro variantu s 10 klienty, nebo s neomezeným počtem klientů.

Pokud jde o ceny, standardně nabízená konfigurace stojí 2799 USD, zahrnuje dva čtyřjádrové Xeony na 2,8 GHz, 2 GB RAM, ATI Radeon HD 2600 XT s 256 MB RAM, 320GB SATA disk se 7200 ot./min, jednu mechaniku SuperDrive, klávesnici a myš Mighty Mouse.

Apple ovšem pro Mac Pro poskytuje velice rozsáhlé možnosti zákaznické konfigurace. Co se týče procesorů, dostanete již pouze čtyřjádrové Xeony, vedle standardního uspořádání lze zvolit jeden na 2,8 GHz, dva na 3,0 GHz a dva na 3,2 GHz. RAM můžete osadit až 32 GB. Čtyři diskové šachy se dají zaplnit až 1TB SATA disky nebo 300GB SAS disky, pro ty ovšem potřebujete RAID kartu. O možnostech pro grafické karty jsem se zmiňoval výše, stejně jako o optických mechanikách. A klávesnici a myš si pochopitelně můžete objednat i v bezdrátových variantách.

Jednotlivé konfigurační možnosti a příplatky za ně najdete tady na americkém webovém obchodu Applu. Nominální cena standardní konfigurace sice trochu vzrostla, ale poměr ceny a výkonu se výrazně zlepšil, což platí též pro zákaznické konfigurace.

Na nezávislé testy nových Maců Pro si budeme muset ještě chvíli počkat, Apple samotný mluví až o více než dvojnásobném výkonu standardní verze proti předchozí standardní konfiguraci (osazené dvěma dvoujádrovými Xeony na 2,6 GHz). Konkrétně uvádí pro Logic Pro 2,3x zrychlení, pro Mayu 2,1x a pro Final Cut Pro 1,9x. Samozřejmě se to projeví jenom u aplikací schopných využít více procesorových jader, na Macu Pro ovšem budete provozovat hlavně ty. Další zvýšení výkonu lze očekávat, až se objeví softwarová podpora pro instrukční sadu SSE4 v nových procesorech.

Apple tak pro Mac Pro přinesl pouze očekávané novinky, žádné překvapení se nekoná. Základní design zůstává v podstatě stejný od uvedení stroje na trh v roce 2006, změny v podstatě kopírují vývoj procesorů Intelu. Jak jste si jistě všimli, nyní již neseženete méně než čtyřjádrový Mac Pro a osmijádrová konfigurace se stala standardem. Konečně byly také modernizovány grafické karty, standardně nabízený Radeon HD 2600 XT sice dnes představuje spíše slabší řešení, ale karty dostupné v zákaznických konfiguracích by měly uspokojit i ty nejnáročnější grafické potřeby.

Pokud jde o optickou mechaniku, žádné změny jsme se nedočkali, Apple nadále vyčkává, jak se situace na trhu vyvine. Jestliže se však válka formátů pro modrý laser rozhodne v blízké budoucnosti, je docela dobře možné, že Apple přidá Blu-ray vypalovačku jako volitelné vybavení (podobně to učinil třeba s RAID kartou).

Lze předpokládat, že se nová verze Macu Pro udrží na trhu dost dlouho, podobně jako tomu bylo u předchozích modelů. Koncem letošního roku by měly přijít procesory Nehalem se zcela novou architekturou (mimo jiné budou mít integrovaný řadič paměti, tak jako procesory AMD už dnes), jejich nasazení bude pravděpodobně doprovázeno výraznou proměnou celého designu Macu Pro, na to si však počkáme ještě hodně dlouho.

Nový Xserve přináší dvojnásobný výkon

Mac Pro včera nebyl jedinou hardwarovou novinkou, velmi podobné změny Apple provedl u svého serveru Xserve.

Nový Xserve může obsahovat až dva čtyřjádrové Xeony na 3,0 GHz, využívá novou vnitřní architekturu s vyšší taktovací frekvencí systémové sběrnice a paměti, nabízí až 3 TB diskové kapacity a dva rozšiřující sloty PCI Express 2.0. To vše za cenu začínající na 2999 USD.

Philip Schiller k tomu poznamenává, že s využitím nových procesorů Intelu a bez nutnosti pořizování klientských přístupových licencí poskytuje Xserve nepřekonatelný výkon mezi servery pod 3000 USD. Výkon, úložné možnosti a nasazení Leopard Serveru z něj činí ideální řešení pro podporu macovských klientů a pracovních skupin se smíšenými platformami, tvrdí Schiller.

Xserve se svým vnitřním uspořádáním dost podobá Macu Pro, jde ovšem o server standardní výšky 1 U, čemuž se musel přizpůsobit jeho design.

Může obsahovat až dva čtyřjádrové Xeony série 5400 taktované až na 3,0 GHz, používá dvojitou FSB sběrnici na 1600 MHz a DDR2 ECC FB-DIMM paměť na 800 MHz. Té lze osadit až 32 GB, proti předchozí verzi se propustnost paměti zvýšila o 64 procent. K rozšiřování slouží dva sloty PCI Express 2.0 poskytující čtyřnásobek přenosové kapacity proti předchozímu modelu, což se hodí například k nasazení karet pro 4Gb Fibre Channel nebo desetigibabitový Ethernet.

Byla posílena grafika, ta nyní zvládne až 23” monitor Cinema Display a na čelním panelu přibyl port USB 2.0. Tři diskové šachty Xserve lze osadit SAS disky o kapacitě 73 nebo 300 GB, případně SATA disky o velikosti 80 GB nebo 1 TB, tak se dají získat vysoký výkon a ohromné úložné kapacity pro nejrůznější aplikace. Navíc Apple nabízí volitelnou RAID kartu umožňující uspořádání disků do hardwarového pole RAID úrovně 0, 1 a 5, vybavenou 256 MB vyrovnávací paměti zálohované baterií, jež vydrží po 72 hodin. RAID karta Xserve poskytuje v poli RAID přenosovou rychlost až 251 MB/s, aniž by přitom zabírala cenný PCIe slot.

Nové 45nm procesory Intel snižují spotřebu energie, důležitý faktor u serveru. Procesory mají maximální příkon 80 W, v nečinném stavu však odebírají jen 4 W. Zdroje překračují doporučení Energy Star amerického ministerstva energetiky a chladicí technologie Applu zajišťuje, že se systém nebude přehřívat.

Xserve se dodává s operačním systémem Leopard Server, ve variantě pro neomezený počet klientů, není tedy nutné přikupovat nějaké další licence. Tento operační systém nabízí podporu 64bitového zpracování, snadno použitelné správní nástroje (Apple Server Monitor dovoluje správu systému na dálku přes síť) a podporuje klienty s Mac OS X, Linuxem a Windows. Leopard Server je plně kompatibilní s UNIXEM a přináší řadu užitečných aplikačních serverů, mimo jiné Podcast Producer pro publikování podcastů, Wiki Server pro kooperativní tvorbu a úpravy webů a iCal Server, první komerční kalendářový server postavený na standardu CalDAV.

Standardní konfigurace Xserve stojí 2999 USD a zahrnuje jeden čtyřjádrový Xeon na 2,8 GHz, 2 GB RAM, jeden 80GB SATA disk, dvě gigabitové Ethernet karty, vnitřní grafickou kartu ATI Radeon X1300 se 64 MB RAM, dva porty FireWire 800 a tři porty USB 2.0 a Mac OS X Server 10.5 s licencí pro neomezený počet klientů.

Přirozeně se pro Xserve nabízí spousta možností zákaznického konfigurování, jejich seznam včetně cen za jednotlivá rozšíření najdete zde. Lze nasadit dva čtyřjádrové Xeony na 2,8 nebo 3,0 GHz, RAM se dá rozšířit až na 32 GB, diskové šachty můžete osadit SAS disky o kapacitě 73 či 300 GB nebo SATA disky o velikosti 80 GB či 1 TB. Dále se nabízí RAID karta, gigabitový Ethernet a karty pro rozhraní 4Gb Fibre Channel a SCSI U320 a lze si pořídit redundantní 750W zdroj.

Pokud by vám nestačily vnitřní disky, můžete nasadit externí diskové pole Xserve RAID, jeho připojení však vyžaduje volitelnou Fibre Channel kartu.

Co se výkonu týče, opět musíme počkat na nezávislé testy, samotný Apple tvrdí, že osmijádrová konfigurace proti předchozí čtyřjádrové verzi nabízí až dvojnásobný výkon v benchmarkových testech určených pro servery.

Hardware Xserve má hodně společných rysů s Macem Pro, je ovšem přizpůsoben k nasazení do role serveru. Tomu odpovídá poměrně slabá grafická karta a nabízené možnosti rozšíření.

Shrnutí

Nový Mac Pro a Xserve využívají především vlastností nových procesorů Intelu a jejich doprovodných čipových sad, jinak si oba stroje zachovaly v podstatě stejný design a další změny jsou spíše kosmetického rázu (větší podporované kapacity a tak podobně). Proti předchozím modelům se zlepšil poměr ceny a výkonu, přesto se jedná o poměrně drahý hardware, určený profesionálním uživatelům.

Své zákazníky si tyto stroje nepochybně najdou, ale vzhledem k cílové uživatelské obci nepůjde o nějak masovou záležitost, rozhodně ne ve srovnání s jinými Macy.

Možná i to byl důvod, proč Apple tyto modely uvedl již nyní a nikoli až na Macworld Expu. (Alespoň zachoval tradici uvádění novinek v úterý.) To pochopitelně vyvolává vzrušené dohady, s čím Apple přijde na Macworldu, když tyhle novinky takto odsunul. Všeobecně se totiž věřilo, že nový Mac Pro bude jedním z témat Jobsova úvodního proslovu. Teď víme, že nebude, což vyvolává otázku, jaké zajímavější novinky hodlá Jobs představit.

Podle některých názorů bude Macworld Expo zaměřeno hlavně na notebooky (uvažuje se o modernizaci MacBooku Pro a samozřejmě o pověstmi probíraném subnotebooku), do čehož by se zde popisované stolní novinky příliš nehodily. Za necelý týden bychom se měli dozvědět víc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: