Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Hardwarové pověsti: iPod nano možná opět zeštíhlí a Apple se zřejmě stal držitelem licence ARM. (31.7.08)
31. července 2008, 07.00 | Současný „tlustý“ iPod nano se možná vrátí zpět k původnímu štíhlému formátu. A ARM pravděpodobně udělila licenci na výrobu svých procesorů Applu.
Pověstí o chystaných hardwarových novinkách koluje docela hodně, zde najdete další z nich:
Příští iPod nano možná bude opět štíhlý
Hromadí se náznaky, že Apple bude brzy inovovat iPody, mezi nimi také iPod nano. Ten současný (třetí generace), uvedený na trh loni počátkem září, proti svým předchůdcům výrazně změnil stranové poměry, což mu vyneslo přezdívku „tlouštík“. Je však možné, že tyto proporce iPod nano zavrhne již po pouhém jednom roce, objevily se totiž náznaky obratu ke štíhlejšímu vzezření předchozích iPodů nano.
Přišel s tím iLounge, cituje „neobyčejně spolehlivé“ zdroje, podle nichž si nový iPod nano (čtvrté generace) zachová klasické dotykové kolečko, ale přinese protáhlý displej se stranovým poměrem 1,5:1, jaký mají iPhone a iPod touch, namísto poměru 1,33:1 současného iPodu nano a iPodu classic.
Aby se vedle sebe vešly dotykové kolečko a protáhlý displej, opustí nový iPod nano téměř čtvercový tvar současné generace a vrátí se k formátu první a druhé generace. Nový iPod nano má být o trochu větší než ten současný, což sice poněkud překvapuje, ale hlavním cílem zřejmě bylo zachovat použitelnost současného modelu a přitom přidat větší obrazovku, což se v podstatě nedá zařídit jinak.
Nový přehrávač by, podle oněch zdrojů, měl vypadat jako přehrávače Zune Flash Microsoftu. (To je sice mediálně zajímavé, ale o kvalitách přístroje to mnoho nevypovídá.) K protáhlému displeji Apple údajně přistoupil kvůli tomu, aby bylo možné ho otočit na šířku při přehrávání videa (stranový poměr odpovídá širokoúhlému formátu).
iLounge sice není běžný zdroj pověstí, má však úzké vazby na výrobce ochranných pouzder iPodů a iPhonů, kteří často dostávají informace o rozměrech nových kapesních přístrojů Applu s předstihem, aby mohli včas připravit odpovídající pouzdra pro nové modely.
A právě díky tomu iLounge jako jeden z mála zdrojů přesně popsal nové rozměry a vzezření iPhonu 3G ještě před jeho oficiálním představením, takže v tomto ohledu se těší dost značné důvěře.
iLounge též vyvrací pověsti, podle nichž by iPody nano nové generace měly používat vícebarevná pouzdra. Tyto informace považuje za „pravděpodobně nepřesné“. Místo toho by nový iPod nano měl spíše nasadit jednobarevné pouzdro z eloxovaného hliníku podobající se druhé generaci uvedené na trh na podzim 2006.
Tento obrázek srovnává hypotetický nový iPod (ten zelený vpravo) se současným modelem, jde ovšem pouze o uměleckou představu odvozenou z výše uvedených informací.
ARM naznačuje, že udělila Applu licenci na své procesory
Apple se zřejmě stal držitelem licence na zákaznické procesory ARM.
ARM Holdings plc, skupina udělující licence na mikroprocesory ARM stovkám návrhářů a výrobců čipů, totiž při zveřejnění svých finančních výsledků za letošní druhé čtvrtletí uvedla, že uzavřela smlouvu s „předním výrobcem mobilních telefonů“ a mnozí se domnívají, že tím výrobcem je právě Apple.
Konkrétně se mluví o tom, že ARM uzavřela licenční dohody se čtyřmi velkými OEM výrobci, včetně OEM výrobce mobilních telefonů, který koupil dlouhodobou licenci na současnou a budoucí technologii ARM pro použití v mobilních počítačích. Dalšími z těchto čtyř OEM výrobců má být zástupce aerokosmického průmyslu, přední OEM výrobce spotřební elektroniky a síťový gigant Cisco.
Spolupráce Applu s ARM sahá hluboko do minulosti. V roce 1990 se Apple podílel na vývoji prvních procesorů ARM a nasadil je do Newtona. Když však byla v roce 1998 výroba Newtonů ukončena, začal své podíly v ARM prodávat.
Teprve v roce 2001 počal opět používat procesory ARM v iPodu a nasazoval je poté do dalších přístrojů včetně iPhonu, iPodu touch a bezdrátových základnových stanic AirPort. V současnosti však tyto procesory navrhují a vyrábějí třetí strany, zejména Samsung (v iPhonu se nachází procesor právě od něj).
Podrobný přehled vývoje procesorů ARM od počátku až do současnosti najdete na Roughly Drafted.
Poslední kroky Applu však naznačují, že se s komponentami třetích stran nehodlá spokojit a uvažuje o vlastním vývoji ARM čipů. Když v dubnu Apple koupil firmu PA Semi, začalo být jasné, že Apple chce využívat specializované procesory, Steve Jobs v rozhovoru pro New York Times jasně prohlásil, že PA Semi bude vyrábět SoC (System-on-Chip) čipy pro iPhony a iPody.
Apple by tak mohl navrhovat účinnější mobilní přístroje, mimoto obtížněji kopírovatelné konkurencí než při používání standardních komponent (podle některých recenzí například Microsoft Zune vnitřním uspořádáním představuje skoro přesnou kopii iPodu).
Navíc by nemusel čekat na dostupnost potřebných standardních komponent, ale mohl by si je vyvinout sám podle svých potřeb. Právě k tomu se architektura ARM velmi dobře hodí, základní procesorové jádro lze totiž snadno doplňovat o speciální podpůrné obvody.
PA Semi se sice specializovala na vývoj PowerPC řešení, ovšem s architekturou ARM si jistě rovněž poradí, ostatně s PowerPC prováděla totéž, co výrobci zákaznických čipů ARM, kdy také doplňovala procesorové jádro (postavené na PowerPC), o podpůrné obvody.
V budoucích iPhonech a iPodech by se tak mohly nacházet ARM čipy speciálně vyvinuté přímo pro tyto přístroje. Softwarová kompatibilita přitom bude zachována na binární úrovní, protože základní architektura se nemění, nové přístroje by však mohly být výkonnější a účinnější.
Apple by sice (prostřednictvím PA Semi) tyto čipy navrhoval, avšak jejich výrobu by musel stále zadávat někomu jinému. To dnes není problém, spekuluje se ovšem, který konkrétní výrobce by to mohl být. Uvažuje se sice i o Intelu, ten svého času skutečně vyráběl procesory XScale odvozené z architektury ARM, ale nakonec celou tuto výrobu prodal Marvellu a nyní se soustřeďuje na x86 řešení. Jako pravděpodobnější výrobce se tak jeví Samsung, od něhož Apple ARM procesory již odebírá. A v úvahu přichází též Texas Instruments, který byl jedním z prvních investorů PA Semi a předpokládá se, že obstarával výrobu jejích čipů.
V této záležitosti zůstává hodně nejasností, pokud by se však pořízení licence potvrdilo, byl by to jasný signál, že se Apple pro své mobilní přístroje nadále hodlá držet platformy ARM. Intel se sice zřejmě snaží prosadit svá x86 řešení i pro mobilní přístroje Applu, jenže zatím se s ARM nemůže měřit v energetické účinnosti. A bude-li Apple skutečně moci navrhovat svá vlastní zákaznická řešení, tento rozdíl se ještě prohloubí. Navíc se v licenci mluví také o budoucí technologii a v tomto směru má ARM docela zajímavé plány (například vícejádrové procesory).