Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Hardwarové zprávy: upřesnění specifikací a fotografie MacBooku Air a fotografie a poznámky k Time Capsule. (17.1.08)
17. ledna 2008, 06.00 | Na Webu se objevily fotografie a videa pro MacBook Air a jeho příslušenství, též byly zveřejněny podrobnější specifikace stroje. A fotografie a bližší popis se nabízejí také pro Time Capsule.
V úterý Steve Jobs na Macworld Expu představil vedle jiných věcí nový MacBook Air a též zálohovací zařízení Time Capsule. Zde přináším upřesnění specifikací MacBooku Air a další doplňující informace, včetně odkazů na fotografie a videa. A dále zde najdete fotografie a bližší popis Time Capsule.
Fotografie a videa MacBooku Air na Webu
Na Webu se samozřejmě objevila řada nových fotografií MacBooku Air, zde uvedu odkazy alespoň na několik fotogalerií. Velice kvalitní fotografie (v rozlišení 1 000 x 667) přináší AppleInsider.
Jeden trochu úsměvný detail: Notebook je tak tenký, že redaktoři měli problémy s automatickým zaostřením své zrcadlovky při fotografování stroje ze strany.Engadget nabízí porovnání MacBooku Air a MacBooku Pro, z něhož vyplývá, že půdorysem se oba stroje příliš neliší, ovšem Air je mnohem tenčí. Odkazovaná stránka obsahuje také galerii dalších snímků tenkého notebooku Applu.
Galerii fotografií z Macworld Expa předkládá též ThinkSecret, značná část snímků se týká MacBooku Air.
Hodně pozornosti vzbudil nový trackpad podporující multi-touch gesta. Gizmodo nabízí video ukazující práci s těmito gesty v iPhotu. Většina operací jako otáčení, zvětšování a zmenšování probíhala hladce, určitá zaškobrtnutí se objevila při posouvání zvětšené fotografie, což však zřejmě připadá na vrub přece jen nižšího výkonu procesoru. Podle Gizmoda je nový trackpad sice skvělý, ale iPhone to není.
A takhle vypadá ovládací panel trackpadu, v seznamu vlevo můžete zapínat a vypínat jednotlivá gesta pro jeden, dva a tři prsty.
Videoprůvodce pro MacBook Air najdete na webu Applu, lze si ho proudově přehrát ve třech různých kvalitách, anebo stáhnout, ke stažení poskytuje Apple dvě verze, ta pro iPod je velká 22 MB, velké video ve vysoké kvalitě zabírá 168 MB.
Podrobné specifikace MacBooku Air
Ve svém proslovu Jobs představil MacBook Air pouze zběžně, na Webu ovšem nyní najdete podrobné specifikace stroje.
Přehled základních vlastností předkládá AppleInsider, opravdu podrobné specifikace najdete u Applu, i když v nepříliš přehledné formě.
- Jako procesor slouží Intel Core 2 Duo na 1,6 GHz (volitelně na 1,8 GHz). Rodina Core 2 Duo je ovšem značně široká a přesnější údaje zatím nejsou známy. Apple uvádí, že procesor má 4 MB cache paměti L2 běžící na frekvenci procesoru, takže to vypadá na Merom. Jde však o speciální verzi pro Apple se zmenšeným pouzdrem.
- Systémová sběrnice běží na 800 MHz.
- Stroj obsahuje 2 GB DDR2 RAM na 667 MHz, pevně připájené k základní desce, nelze ji tedy rozšiřovat.
- Jako grafika slouží integrovaný grafický procesor Intel GMA X3100, který využívá 144 MB operační paměti.
- Lesklý displej 13,3“ s LED podsvícením má fyzické rozlišení 1280 x 800.
- MacBook Air se nabízí buď s 80GB 1,8“ pevným diskem (se 4200 ot./min), nebo se 64GB SSD diskem.
- Klávesnice plné velikosti je podsvícená, s čidlem okolního světla.
- Stroj rovněž obsahuje čidlo Sudden Motion Sensor.
- Lithium-polymerová baterie je pevně integrovaná, nevýměnná, o kapacitě 37 Wh.
- Pro napájení ze sítě slouží 45W MagSafe adaptér připojovaný k MagSafe portu.
- Pro připojení periferií se nabízejí jen tři konektory: port USB 2.0, Micro-DVI konektor a zvukový výstup.
- Stroj podporuje bezdrátová připojení 802.11 a Bluetooth 2.1+EDR.
- Jako operační systém používá MacBook Air Mac OS X 10.5.1.
- Hmotnost stroje činí 1,36 kg.
- Rozměry jsou následující: Výška se mění od 0,4 po 1,94 cm, šířka činí 32,5 cm a hloubka 22,7 cm.
Z výše uvedeného je jasné, že MacBook Air používá čipovou sadu Santa Rosa, jen trochu více natěsnanou. Prostorová omezení si zřejmě vynutila nasazení nerozšiřovatelné RAM (Santa Rosa si umí poradit až se 4 GB).
Budeme si muset počkat na nezávislé výkonnostní testy, ale již nyní se dá říci, že by MacBook Air měl podávat zhruba stejný výkon jako MacBook, protože používá podobné vnitřní komponenty. Otázkou je, jak se projeví výkon disků, 1,8” magnetický disk bude asi slabší než 2,5” disky MacBooku, naopak SSD disk by měl stroj výrazně urychlit.
SSD disk ovšem má jeden problém – vychází velice draho. Musíte si za něj připlatit plných 999 USD. A to už je opravdu hodně, tuto možnost asi zvolí jen ti největší nadšenci. Tohle též objasňuje, proč Apple nabízí SSD disk jako volitelnou možnost, nikoli jako standardní vybavení.
Mnohým se asi také nebude líbit napevno instalovaná baterie (podobně jako u iPhonu). Pokud se s baterií něco stane, budete si ji muset nechat vyměnit u Applu. Nová baterie stojí 129 USD, instalaci Apple provede zdarma, musíte mu ovšem notebook poslat.
Příslušenství MacBooku Air
Jako příslušenství se k MacBooku Air dodává především externí mechanika SuperDrive. Připojuje se k USB portu, z něho se také napájí. Mechanika má štěrbinové zakládání médií, měří 139 x 139 x 17 mm a váží 320 gramů.
Kvalitní fotografie mechaniky SuperDrive najdete tady.
Jestliže však máte ještě další počítače (Macy nebo PC s Windows), můžete se bez této mechaniky obejít, protože software Remote Disk umožňuje užívat optické mechaniky počítačů poblíž přes bezdrátové připojení. Na druhém počítači nainstalujete z DVD software Remote Disk Setup. Když poté do optické mechaniky takového stroje vložíte DVD, vyberte na MacBooku Air v seznamu zařízení Finderu ikonu Remote Disk. Klepněte na příslušný počítač a dvojitým poklepáním otevřete jeho „softwarovou“ mechaniku, s níž budete moci zacházet jako s fyzickou mechanikou.
K MacBooku Air lze dále dokoupit USB Ethernet adaptér za 29 USD, adaptér MagSafe Airline za 49 USD a adaptér Micro-DVI na Video za 19 USD. (Adaptéry Micro-DVI na DVI a Micro-DVI na VGA tvoří součást dodávky.)
Fotografie a specifikace Time Capsule
Jobs na Macworldu představil též Time Capsule, zálohovací zařízení kombinující základnovou stanici AirPort Extreme s velkokapacitním pevným diskem.
Kvalitní fotografie Time Capsule opět nabízí AppleInsider.
Jak vyplývá ze specifikací, přístroj se vnějším vzhledem velice podobá AirPort Extreme, je však trochu větší (197 x 197 x 36,3 mm proti 164 x 164 x 34 mm) a o dost těžší (1587 g proti 753 g) a nese zrcadlové logo Applu. Jak možnosti bezdrátového připojení, tak nabízené porty se u obou zařízení plně shodují.
Time Capsule se ovšem zásadně liší přítomností pevného disku, který lze použít jako disk Time Machine pro zálohování Maců s Leopardem přes pevnou Ethernet síť nebo bezdrátově. Zálohování nevyžaduje žádný dodatečný software kromě Mac OS X 10.5.1, a to i tehdy, když se disk Time Capsule sdílí mezi více počítači.
Podle Applu disk také funguje jako standardní NAS disk, lze ho tedy využít i takto. (To má význam pro PC s Windows.)
Na trhu se sice dnes už nacházejí i další podobné víceúčelové bezdrátové směrovače, ovšem žádný nenabízí pro Macy tak snadné zálohování, navíc většina takovýchto zařízení obsahuje disk poměrně malé kapacity. Naproti tomu Apple poskytuje disk o kapacitě 500 GB (299 USD) nebo dokonce 1 TB (499 USD), čímž patří k největším ve své třídě. A jde o SATA disky se 7 200 ot./min, jež by měly zajišťovat dostatečný výkon.
„Holou“ stanici AirPort Extreme bude Apple nabízet i nadále, ze stejnou cenu 179 USD jako dříve.