Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Integrace Mac OS X a Windows pokračuje!
5. prosince 2006, 00.00 | Boot Camp a řešení od Parallels pravděpodobně okupují pevné disky vašich Intel Maců již nějaký ten pátek. Společnost Parallels aktuálně připravuje novou verzi svého virtualizačního programu a pozadu nechce zůstat ani VMWare.
Pokud chcete na Macu používat i Windows, máte dneska dvě jednoduchá řešení - buď použít zdarma Boot Camp společnosti Apple a nainstalovat Windows XP na vlastní logický oddíl pevného disku, nebo investovat pár desítek dolarů do Parallels Desktop for Mac a užívat si souběžný chod Mac & PC.
Zatímco Boot Camp je ideální řešení, pokud potřebuje pro jeden operační systém uzmout celý výkon počítače, nebo hrát například hry, Parallels je naopak ideální, když potřebujete najednou pracovat v obou operačních systémech, potřebujete vzájemně přenášet dat a část práce dělat v OS X a část ve Windows (klidně i 98 či NT).
Nová připravovaná verze Parallels integraci Windows do Maca posouvá ještě o krok dál. Můžeme se těšit například na možnost nastartování Windows přímo z logického oddílu vyhrazeného pro Boot Camp - uživatel tak nemusí mít "jedny" Windows pro Boot Camp a jedny pro Parallels, ale může je vzájemně sdílet. Tím ušetří jak místo na pevném disku, tak především zjednoduší práci - pokud si bude potřebovat pod Windows zahrát hru, použije Boot Camp, pokud ovšem potřebuje jen použít Internet Explorer, stačí nastartovat Parallels. S touto novinkou souvisí i možnost zapisovat na logický oddíl určený pro Windows (doufejme, že to platí i pro NTFS formát).
Další novinkou je tzv. Parallels Transporter Beta, který umožňuje migraci PC image, VMWare nebo Virtual PC VM do Parallels. Osobně se mi velice líbila integraci oken do systému Mac OS X. Zatímco v současná verze umožňuje běh Windows v samostatném odděleném okně, nová verze dovoluje provozovat okna z Windows přímo v Mac OS X. Jednotlivé aplikace z PC se tak chovají jako jiné programy z Mac OS X. Pro bližší představu doporučuji si prohlédnout toto video. Sdílení obsahu napomáhá i možnost Drag & Drop souborů a složek mezi Windows a Mac okny.
Použití klávesových zkratek z Mac OS X ve Windows je pomyslnou třešničkou na dortu (například Jablíčko - C místo CTRL - C). Nová verze přináší i lepší podporu grafických karet.
Pokud již Parallels používáte a máte více virtuálních PC na svém počítači, mohl by se vám hodit prográmek VM2Go, jehož betaverze se objevila ve fórech na stránkách Parallels.com. Ten vám umožní lépe spravovat jednotlivé virtuální stroje a především je zálohovat například na iPod a přenášet mezi počítači.
VMWare
Beta verzi svého produktu Fusion nabízí i VMWare. Jedná se o přímou konkurenci Parallels Desktopu a nabízí podobné funkce. Zatím je ovšem ve fázi beta a na finální produkt si budeme muset ještě počkat. V každém případě čím více variant, tím lépe.
S Intelem na věčné časy?
Je tomu necelý rok, co byl uveden první Intel Mac (MacBook Pro). I když pro řadu uživatelů byl přechod na Intel brán jako zrada, společnosti Apple se rozhodně vyplatil. To je velice dobře vidět na rostoucím podílu na trhu - od ledna vzrostl podíl na poli přenosných počítačů od 6 % na 12 % (údaj z poloviny roku) a podíl celém trhu s počítači má firma Apple mezi 5,8 % až 6,1 % (v závislost na výzkumné agentuře). Oba údaje platí pro USA.
Intel přinesl nejenom výkonné procesory ale i srovnání se světem PC (konec hádkám, zda je G5 rychlejší než Pentium 4) - jak Mac tak PC mají poslední řadu od Intelu a nemá smysl řešit výkon procesoru. Ovšem hlavním plusem pro získání switcherů bylo právě nasazení Intel procesorů a možnost provozovat Windows na Macu. Uživatelé si tak Maca mohou koupit jen jako obyčejné PC, provozovat Windows a občas zkusit Mac OS X. A to je silný argument, neboť stroje od Apple jsou jediné počítače, které umožňují provozovat Mac OS X, zatímco Windows zvládnou všechna PC. Tím pádem na Macu zprovozníte o jeden systém více, než na konkurenčním PC. Bez virů, bez nutnosti registrace a sériového čísla a se zcela jinou filozofií. Nákup Maca tak pro řadu lidí přestává být krokem do neznáma (vzdávám se PC a jdu na Mac OS X), ale souběžné provozování Windows jim umožňuje tento přechod zjednodušit a zpomalit. Vyzkoušet výhody OS X postupně. Nemusí se bát, vždyť je to klasické PC, "jen" nabízí o jeden operační systém navíc.
Bezpochyby bude zajímavé sledovat, kam se vývoj virtualizačního software posune. Když se podíváme na výše uvedené novinky u Parallels a především na možnost mít okna z Windows společně s Mac OS X v jednom prostředí, dochází k silné integraci obou systémů. Podaří se Parallels do budoucna ovlivnit vedle klávesových zkratek i vzhled oken? Stane se pro nás v budoucnu hůře rozpoznatelné, zda program běží v OS X nebo ve Windows? Vždyť jsme na podobné "chování" zvyklí - zvládli jsme pracovat s Classicem, používáme Rossetu, proč bychom za pár let nemohli mít spuštěný Mac s Parallels (či jiným virt. programem) a mít spuštěné tři verze Windows, Linux, OS X samozřejmě a přitom mít konzistentní vzhled? Již dnes umíme používat OpenOffice se svým Linux face-liftem, nebo webové služby ala Gmail, které opět mají své vlastní uživatelské rozhraní přímo v prohlížeči. Kdy se přestane stírat rozdíl mezi operačními systémy a půjde jen o aplikace?
Tématické zařazení: