Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
iPhone stále na scéně
22. ledna 2007, 14.00 | Další novinář dostal do rukou iPhone, nové spekulace o jeho procesoru a „senzační odhalení“ výrobní ceny.
Jaké překvapení, opět se nám nahromadily novinky k iPhonu. Nejprve se vrátím k tomu, že další novinář dostal do rukou iPhone. Už jsem to zmínil minulý týden, tentokrát to bylo na celých 45 minut. (Jsem zvědav, zda to bude Apple takhle stupňovat dál. Třeba po čase půjde sestavovat tabulky na způsob letových hodin amerických astronautů na raketoplánech a stanici ISS. Živě si představuji, jak se „dvouhodinový George“ naparuje před „jedenapůlhodinovým Joem“.) Tím šťastlivcem byl Andy Ihnatko, píšící macovské sloupky pro noviny Chicago Sun-Times. Na jeho zjištění upozornil AppleInsider, vlastní Ihnatkův článek najdete zde. A na co tedy přišel? Pominu-li, že se smíme dotknout lemu jeho roucha (to prosím vtipkuje Ihnatko), určitě zaujme jeho první dojem z uživatelského rozhraní: Vše funguje bezchybně, jak z hlediska technického, tak z hlediska návrhu. Ať už děláte cokoliv, téměř vždy bude vaše prvotní rozhodnutí správné. Tvrdí, že jde o nejjednodušeji ovladatelný telefon, jaký zatím viděl. A uživatelské rozhraní nezdržuje, nemá žádné prodlevy, nečekáte ani na elegantní animace, ani nezpomaluje procházení dlouhých seznamů. Zároveň však upozorňuje, že toto vše funguje pouze při dotyku holými prsty (nemůžete mít ani rukavice) a zůstává otázkou, zda půjde na displej iPhonu dát ochranný kryt. Ovšem zástupci Applu tvrdili, že iPhone je odolnější vůči poškrábání, a pokud prý ho Ihnatko nebude nosit v kapse plné skleněných střepů, nic se nestane.
Na rozdíl od některých jiných „dotýkačů“ ho nadchla také virtuální klávesnice. Považuje ji za ohromné zlepšení proti malým hardwarovým klávesnicím Trea a podobných telefonů. Klávesy jsou větší, nemusíte se strefovat přesně do jejich středu, navíc se software snaží opravovat zřejmé překlepy (zatím však pro angličtinu, uvidíme, jak to dopadne s češtinou). Ihnatko tvrdí, že již po 30 sekundách psal na iPhonu rychleji než na kterémkoli jiném telefonu. Připouští však, že náruživým psavcům možná bude chybět mechanická odezva. Soudím, že dojem z klávesnice bude velmi individuální, někomu bude vyhovovat a jinému ne. Zřejmě ovšem jde o zatím nejlepší virtuální klávesnici.
Nadchl ho též displej, jak barvami, tak úrovní detailů. Dobře se mu četl i mikroskopický text ve webovém prohlížeči. (Rozlišení 160 dpi dělá své.) Aplikace, které byly na předváděném vzorku funkční, působily dojmem „skutečného“ softwaru, poštovní klient a webový prohlížeč mu připadaly jako výkonné programy na normálním počítači, nikoli to, co se za ně vydává v některých telefonech.
Samozřejmě se Ihnatko zeptal, jak to bude se softwarem pro iPhone. Dostalo se mu jednoznačné odpovědi, že třetí strany rozhodně nebudou moci samy psát a distribuovat software pro iPhone. Zachytil však určité náznaky, že možná časem se bude software distribuovat podobně jako hry pro iPod přes iTunes Store, až projde certifikací Applu, jež by měla zkoumat dodržení požadované kvality a to, jestli program nepředstavuje bezpečnostní riziko. Apple si určitě bude chtít ponechat nad softwarem iPhonu co nejpevnější vládu. To ostatně vyplývá i z odpovědi na otázku po zásuvných modulech webového prohlížeče. Předváděný přístroj totiž mnohé z nich neměl a na dotaz, zda Real, Macromedia a podobní je napíšou, se dozvěděl, že nikoli, Apple si je napíše sám. Uvidíme, co z toho vzejde.
Další informace, kterou získal, už stačila vzbudit hodně rozruchu. Operačním systémem iPhonu je opravdu Mac OS X, dokonce přímo verze 10.5, tedy pro Macy zatím nevydaný Leopard. (Nemělo by se tedy jednat o rozdíl typu Windows XP pro PC a Windows Mobile pro PDA se systémem Microsoftu). Například naparáděné animace uživatelského rozhraní zajišťuje systém Core Animation Leoparda. To však neznamená, že na iPhonu poběží aplikace z Maců. Operační systém zřejmě obsahuje pouze to, co potřebuje (a za sebe dodávám, že nejspíš pracuje na úplně jiném procesoru; k tomu se ostatně ještě za chvíli vrátím).
Pochopitelně Ihnatko nezapomněl na widgety. Prý ani ty nejsou shodné s těmi z Dashboardu, avšak používají stejné základní technologie a zřejmě je půjde vytvářet v Dashcode, což by podporovalo mé nedávné spekulace. Rovněž Ihnatko doufá, že právě widgety by se mohly stát příležitostí pro vývoj aplikací třetích stran.
Nakonec upozorňuje, že iPhone rozhodně ještě není hotový. Kupříkladu ikona aplikace „Notes“ (poznámky) vyvolala pouze pasivní maketu v podobě JPEG obrázku. Ihnatkův závěr zní, že to, co zatím viděl, se mu velice líbí, ale konečný soud bude moci vynést až za šest měsíců nad ostrou verzí.
K tomu nemohu mnoho dodat, ovšem nadšení z jednoduchosti ovládání, jaké zatím popisovali všichni, kdo iPhone dostali do rukou, považuji za významné. Jestli se opravdu zbavil neduhů mnoha „chytrých telefonů“, má zřejmě cestu k úspěchu otevřenou.
Už nějakou dobu se spekuluje o tom, jaký že procesor to vlastně v iPhonu tepe. Nejprve se uvažovalo o Intelu, pak byl hlavním kandidátem ARM a teď se objevila další varianta. Zástupce Intelu řekl italskému hospodářskému deníku Il Sole 24 Ore, že iPhone pracuje na procesoru Xscale, ne však od Intelu. Takže vlastně měli trochu pravdy všichni. Xscale vyráběl Intel, ale vloni v létě tuto divizi prodal Marvellu a ten zřejmě vyvinul pro iPhone nový model; podle onoho rozhovoru pochází od Intelu jenom základní architektura. Ovšem Xscale není původním vynálezem Intelu, ten pouze rozvinul čipy StrongARM, jež získal od někdejšího DEC. Potvrdí-li se to, určitě bychom se neměli rmoutit, pro výkonnější PDA a chytré telefony dnes asi nic lepšího neseženete. PDA s Windows Mobile používají především Xscale, díky němu podávají přijatelný výkon a současně si udržují nízkou spotřebu. (Už při uvádění čipů Xscale na trh Intel tvrdil, že procesor na 1 GHz by si měl vystačit s jedním wattem). Pochopitelně z užití tohoto čipu plynou příslušné důsledky pro kompatibilitu s Macy, ovšem vzhledem k uzavření softwaru iPhonu na tom příliš nezáleží. Ze zmíněného rozhovoru však také vyplývá, že by flash paměť pro iPhone měl dodávat Intel. Prý ji dodává už teď, jiné zdroje však tvrdí, že iPody zásobuje hlavně (nikoli ale výlučně) Samsung. O dodávky komponent pro iPhone se možná ještě v zákulisí svádějí různé boje, doufejme, že dopadnou ku prospěchu věci.
Když už jsme u komponent, analytická firma iSuppli, která se hodně zabývá výrobními cenami elektronických zařízení, zkusila odhadnout výrobní cenu iPhonu. Tato firma v minulosti již rozebrala iPod, Xbox 360 a nedávno PlayStation 3 a pokusila se zjistit, na kolik přijdou jednotlivé součástky a jejich montáž. Tentokrát však neměla co rozebírat, přesto se pokusila o odhady. Podrobný rozpis zprávy najdete třeba na AppleInsideru. Nebudu ji zde příliš rozpitvávat, k celé záležitosti se nejspíš ještě vrátím ve zvláštním článku. Uvedu pouze hlavní zjištění: Pro verzi iPhonu se 4 GB paměti jim vyšla cena materiálu a výroby na 229,85 USD a celkové náklady na 245,83 USD, což dává hrubou marži 50,7 procenta z ohlášené koncové ceny 499 USD. Pro model s 8 GB stanovili cenu materiálu na 264,85 USD, celkové náklady na 280,83 USD, z toho vychází marže 51,3 procenta při ceně 599 USD. V některých komentářích na MůjMacu se už objevilo značné rozladění z těchto čísel, ovšem jiní čtenáři se to snažili dotyčným rozumně vysvětlit. Za prvé, tato čísla představují pouhé odhady, analytici iSuppli vůbec neměli iPhone v ruce. Samozřejmě vzhledem ke svým zkušenostem se asi o tolik nespletli. Musíme si však uvědomit, že samotná výrobní cena zdaleka nezahrnuje všechny náklady. Musíte zaplatit vývoj (i když vývojáři Applu určitě budou nadšenci, jistě nepracují za almužnu) a spoustu dalších souvisejících aktivit. Své náklady má též prodejní řetězec, včetně přímého prodeje Applu. Nemluvě o tom, že pokud Apple nebude generovat zisk, nebude mít ani na další vývoj. Výroky o nemravném zisku bych s dovolením ponechal jistým politickým postavám, jež rozhodně nehodlám na tento server zatahovat. Mimochodem jestliže se takto vysoké hrubé marže iPhonu skutečně potvrdí, do budoucna to znamená naději na zlevnění. Až se zaplatí ony výše zmíněné vedlejší náklady, mohl by Apple jít s cenou výrazně dolů. Nakonec iPody prošly podobným vývojem.
Přes všechno utajování Applu se neustále vynořují další informace o iPhonu. Za minulý týden se toho stalo ještě víc, ovšem byl bych dosti neinteligentní jedinec, kdybych si takovéto téma nenechal i na další články, které se tak dobře píšou. A také by si článek měl zachovat únosnou délku a tak nějak mám dojem, že té dosáhl právě teď.
Tématické zařazení: