Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
iPod čtvrté generace - k vašim službám
25. srpna 2004, 00.00 | Není tomu příliš dlouho, kdy jste si na stránkách MujMac.cz mohli přečíst naši recenzi iPodu mini. A dnes pro vás máme bližší pohled na trochu většího bratříčka - iPod čtvrté generace (4G), který si z iPodu mini vzal to nejlepší.
Není tomu příliš dlouho, kdy jste si na stránkách MujMac.cz mohli přečíst naši recenzi iPodu mini. A dnes pro vás máme bližší pohled na trochu většího bratříčka - iPod čtvrté generace (4G), který si z iPodu mini vzal to nejlepší.Nový iPod dostanete, stejně jako ty předchozí, elegantně zabalený v kostce z tvrdého kartónu. Nové uživatele vždy překvapí, jaký důraz je u Apple kladen na samotné zabalení výrobku. Staří veteráni a ostřílení majitelé iPodů všech generací jsou již zvyklí, ale je třeba připomenout, že již samotné vybalení iPodu z krabice má v sobě nádech exkluzivity. Celá krabice již není bílá, ale je pestrobarevná a na jednotlivých stranách můžete pozorovat obrázky z reklam na iPod.
iPod 4G
Uvnitř najdeme sluchátka (standardní pecky, stejné jako u iPod mini), síťový adaptér, USB kabel a Firewire kabel pro napájení a připojení k počítači. U 40GB iPodu je navíc stojánek na stůl (dok). A samozřejmě iPod. Ten se v současnosti dodává ve dvou variantách - 20 GB a 40 GB. My jsme měli k testování zapůjčenou verzi s vyšší kapacitou o rozměrech 6,1 x 10,4 x 1,75 cm a váhou 176 g. Slabší varianta je tenčí - 1,4 cm a lehčí - 158 g. První, co vás na iPodu čtvrté generace zaujme, je bezpochyby ovládání. To vychází z úspěšného iPodu mini a není pochyb o tom, že z hlediska uživatelského komfortu se jedná o krok kupředu. Základem je dotykově citlivé klikací kolečko (Click Wheel), přes které ovládáte celý iPod. Předchozí generace byly také ovládány kolečkem (od třetí generace dotykovým), ale ještě měly další čtyři ovládací prvky (menu, play/pauza, přetáčení dopředu a dozadu) umístěné buď pod displejem nebo okolo kolečka. U iPodu čtvrté generace jsou tyto prvky integrovány přímo na klikací kolečko - tudíž reaguje nejenom na pohyb po povrchu, ale i na tlak a stisknutí na čtyřech stranách (nahoře, dole, vpravo a vlevo). Jak jsem uvedl, iPod 4G si z iPodu mini vzal to nejlepší a koncept ovládání je dotažen k dokonalosti. V každém případě si chvilku budete muset na dotykové ovládání zvykat, hlavně na přesnost - občas se vám stane, že se 'netrefíte' do menu či playlistu, který jste chtěli přehrát a omylem spustíte jiný. Ovládání je citlivé, ale stačí pár chvil trénovat a chování kolečka vám přejde do krve.
V horní části přístroje najdeme další ovládací prvky - tlačítko hold, které slouží k zamknutí přehrávače, výstup na sluchátka a konektor pro připojení dálkového ovládání. V dolní části nemůže chybět dockový konektor, který je kompatibilní s předchozími modely (3G a iPod mini). Příjemnou novinkou je, že při odpojení sluchátek z iPodu dojde k automatickému zastavení přehrávání. Jestliže jste byli zvyklí, že Apple dodával variantu s vyšší kapacitou s pouzdrem za opasek a dálkovým ovládáním, pravděpodobně budete zklamáni. Rozdíl mezi oběma verzemi je pouze ve velikosti vnitřního disku, příslušenství je potřeba si dokoupit samostatně (cena za pouzdro i dálku je totožná - 39 USD za kus) - pouze stojánek na stůl je součástí dodávky 40 GB verze.
Po připojení k počítači (Mac či PC) můžete iPod využít jako externí disk pro přenášení dat nebo do něj pomocí aplikace iTunes nahrát písničky. Program iTunes je standardně dodáván s operačním systémem Mac OS a jeho ovládání je zcela triviální. Využít jej můžou samozřejmě i uživatelé platformy Windows. Přehrávat můžete formáty MP3, AAC, Apple Lossless, AIFF a WAV. Písničky do iPodu můžete nahrávat ručně (přetažením na ikonku přehrávače) nebo nechat automaticky synchronizovat po připojení (stačí zvolit jaké playlisty se mají přenášet a jejich obsah bude v iPodu aktualizován). Program iTunes nedovoluje stažení písniček z iPodu do počítače (kvůli autorským právům), pokud byste přesto potřebovali skladby z přehrávače získat (například v rámci obnovení zálohy hudební sbírky), existují nástroje, které toto omezení dokáží obejít. O nich (a řadě dalších) se můžete dočíst v samostatném článku.
Displej
LCD Displej dosahuje stejných rozměrů jako dřívější modely - rozlišení má 160 x 128 bodů a zobrazuje 6 řádků textu (na prvním řádku jsou umístěny stavové informace - baterie a název sekce, ve které se nacházíte). Podsvícení je kvalitnější než u třetí generace, takže jsou data na displeji lépe čitelná. Mimochodem, barevně je displej laděn do modra, což je na internetových diskuzích označováno jako důkaz toho, že nový iPod umí zobrazovat barvy a tudíž by zvládl i prohlížení fotek. Osobně jsem v tomto směru trochu skeptický - prohlížet si fotky na obrazovce o rozlišení 160 x 128 mi nepřijde jako krok správným směrem. Na druhou stranu je třeba podotknout, že iPod je osazen novým procesorem PortaPlayer PP5020, který má označení 'Personal Media Player: Photo Edition'. Tento chip je technicky schopný dekódovat JPEG obrázky a pouštět je do televize, tisknout na připojené tiskárně, stahovat fotografie z připojeného digitálního fotoaparátu (pomocí USB) a nahrávat audio poznámky. Nový iPod je tedy teoreticky schopen s fotografiemi pracovat, jde o to, zda Apple v novějších verzích softwaru tyto vlastnosti nového chipu využije, či nikoliv. Ale možnost připojit digitální foťák napřímo (do dockového konektoru), stáhnout fotografie do přehrávače a moci si je rovnou prohlédnout na připojené televizi by rozhodně nebyla od věci a věřím, že spousta uživatelů by si tuto vlastnost rychle oblíbila. Této spekulaci ještě trochu nahrává fakt, že v menu nového iPodu se již nacházejí položky pro import fotek (Photo Import) a přehrávání audio poznámek (Voice Memos), které v předchozích verzí standardně nebyly.
Uživatelské rozhraní
Hlavní menu bylo lehce upraveno - hned první položka má název Music a přes ní se dostanete k samotným playlistům, které dříve dominovaly displeji hned po zapnutí. Stejně jako u iPodu mini, i zde si můžete volit, jaké položky chcete v hlavním menu mít a přizpůsobit si tak iPod svým potřebám. Další novinkou je možnost vytváření více uživatelských playlistů - nazvaných 'on-the-go'. Funkce, kterou jsem si rychle oblíbil. Při hraní s iPodem si tak můžete vytvářet skupiny písniček podle současné nálady a rozpoložení a hned je ukládat pro pozdější použití. Tuto funkci mají i 3G iPody a iPod mini, bohužel u nich není možné on-the-go playlisty ukládat, takže máte k dispozici jen jeden. Bezpochyby příjemným vylepšením je také podpora českých znaků (konečně), takže při poslouchání písniček v naší řeči nemusíte luštit, jak se jmenuje autor či název skladby. Další novou položkou v menu je 'Shuffle Songs', která vám zjednoduší náhodné přehrávání písniček. Pokud iPod používáte na čtení audio knih, přijde vám vhod nastavení rychlosti čtení (zpomalení -25% / zrychlení +25%).
Zvuk
Standardně dodávané 'pecky' hrají lépe než vypadají - toto označení jste si mohli přečíst v recenzi na iPod mini a nezbývá mi, než ho zopakovat. Kvalita zvuku je i přes použití 'špuntů' na vysoké úrovni a jestliže se budete pohybovat v trochu hlučném prostředí (MHD), bude vám absolutně stačit. Audiofilové přesto sáhnout po kvalitnějších sluchátkách, které z iPodu dostanou maximum - nezbývá než doporučit Koss Porta Pro - nekorunovaný král v této kategorii. Námi testovaný iPod neměl při přehrávání sebemenší problémy, přesto musíme upozornit na zprávy ze zahraničí, které informují o možném praskání při přehrávání hudby kódované pomocí Apple Lossless kodeku. My jsme na tento problém nenarazili a až se společnost Apple k tomuto problému vyjádří, určitě vás budeme informovat.
Výdrž
Při vývoji nového iPodu byl kladen důraz i na výdrž baterie, která by měla za ideálních podmínek vydržet dvanáct hodin přehrávání. Při našem testu jsme se dostali na výdrž 12 hodin a 34 minut (jeden playlist přehráván dokola na 50% úroveň hlasitosti). Jedná se samozřejmě o laboratorní podmínky - při používání podsvícení, přetáčení skladeb a hraní her se na tuto výdrž určitě nedostanete - počítejte spíše s hodnotami kolem 10 hodin. Při nabíjení je baterie nabita na 80% za 2 hodiny, za další 2 hodiny je nabita na maximum. Nabíjet můžete pomocí firewire kabelu i USB 2.0.
Závěr
Cena nových iPodů je 299 USD a 399 USD (40 GB iPod). U nás bude cena za 20 GB iPod 11 900 Kč a 15 230 Kč za 40 GB včetně DPH. Dostupné by nové iPody měly být v průběhu začátku podzimu. Mimochodem, začínají se objevovat informace, že ve stejném období dojde ke zlepšení přístupnosti iPodu pro běžné lidi, kteří si před nákupem chtějí zařízení prohlédnout a osahat a kteří pravděpodobně nikdy žádného autorizovaného prodejce Apple v jeho kanceláři nenavštíví. Uvidíme, co to pro náš trh bude konkrétně znamenat.
Nový iPod je kvalitním nástupcem předchozí generace, i když se nejedná o revoluční novinku, jakou byl iPod mini. Koncepčně nevybočuje z řady a hlavní změnou je 'klikací kolečko' (Click Wheel) a velikost pevného disku. Pro naši lokalitu je určitě příjemná podpora češtiny, která by pro mnoho uživatelů mohla být důvodem investice. Mimochodem, objevují se zprávy, že i iPod mini by měl v nové verzi softwaru dostat stejné funkce jako iPod 4G. Doufejme, že tomu tak opravdu bude a že i mini bude zvládat češtinu. Otázkou stále zůstává, zda bude v budoucnu využit integrovaný procesor, který má podporu pro práci s fotografiemi. Pak by se z následovníka předchozích generací iPodů stal model, který posune využití tohoto přehrávače o další stupínek. Možná se nějakých novinek v tomto směru dočkáme již zanedlouho - na Apple Expo 2004 konaném v Paříži.