Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
iPod oslavil šesté narozeniny (24.10.07)
24. října 2007, 08.00 | Včera uplynulo šest let od uvedení prvního iPodu na trh, zde najdete stručné ohlédnutí za dosavadním vývojem.
V záplavě rekordních finančních výsledků Applu zcela zapadla informace, že včera uplynulo šest let od uvedení iPodu na trh. Od té doby se hodně změnilo, jistě nebude na škodu si připomenout, co se za tu dobu událo.
Podobný přehled všech modelů iPodů nabízí (v angličtině) Wikipedia, zde si jen stručně připomeňme události oněch šesti let spojené s iPody.
Stručná historie vývoje iPodů
Následující text si rozhodně nečiní nárok na úplnost, spíše se snaží vystihnout hlavní události. Odkazy na dobové články MůjMacu pomáhají přiblížit vnímání jednotlivých modelů iPodů v době, kdy byly nové.
První iPod
První iPod přišel na trh 23. října 2001 a obsahoval mikrodisk s kapacitou 5 GB a uměl pouze přehrávat hudební soubory, pro ovládání se používalo mechanické posouvací kolečko. Na trhu dodnes zůstává jeden model iPodu, který se mu dost podobá (má prakticky stejné rozměry), totiž iPod classic, ovšem ten nabízí disk o kapacitě až 160 GB a vedle hudby si poradí též s videem. První iPod stál zpočátku 399 USD, dnešní 160GB iPod classic přijde na 349 USD. Uvedení prvního iPodu si pochopitelně všiml i MůjMac.
iPod postupně procházel změnami, kapacita jeho disku rostla, mechanické kolečko nahradilo kolečko dotykové a nakonec dotykové kolečko integrované s tlačítky (Click Wheel).
iPod mini
V lednu 2004 přišel zmenšený iPod mini (tady najdete popis prvních zkušeností s tímto modelem). Dodával se se 4GB diskem a ve více barvách, zavedl integrované dotykové kolečko (Click Wheel) jako jediný ovládací prvek, to později převzal i původní iPod.
iPod photo
V říjnu 2004 přišel na trh iPod photo, který jako první iPod nasadil barevný displej a umožnil prohlížení fotografií (takhle ho zhodnotil MůjMac). Některé prvky z iPodu mini zpětně převzal „velký“ iPod čtvrté generace ( recenzovaný tady).
iPod nano
iPod mini však na trhu nezůstal dlouho, již v září 2005 ho nahradil iPod nano, jenž jako první vyměnil magnetický disk za křemíkovou flash paměť (zpočátku o kapacitách 2 a 4 GB). I on měl barevný displej a uměl zobrazovat fotografie. Ukončení iPodu mini, tehdy velmi oblíbeného, vyvolalo nesouhlasné reakce, ale nakonec se ukázalo, že iPod nano byl dobrý tah, právě model nano se stal nejprodávanějším iPodem. (Příčiny jeho obliby dobře vystihuje tato recenze).
iPod shuffle
Mezitím v lednu 2005 doplnil řadu iPodů ještě miniaturní iPod shuffle bez displeje (takhle ho poprvé otestoval MůjMac).
Po uvedení modelů shuffle a nano zůstala skladba modelů iPodů v podstatě nezměněná až do letošního roku, jednotlivé modely ovšem procházely dalším vývojem.
Další vývoj uvedených modelů
Klasický iPod přidal v páté generaci možnost přehrávání videa a dále zvětšil kapacitu disků (na trh přišel v říjnu 2005).
A v září 2006 se objevil iPod shuffle druhé generace, ještě menší než jeho předchůdce. Díky nízké ceně (79 USD) si získal docela značnou oblibu. Současně s ním přišel iPod nano druhé generace, s hliníkovým pouzdrem, navíc přidal verzi s kapacitou 8 GB.
iPhone
V letošním roce se objevuje iPhone, mobilní telefon, který ovšem obsahuje i všechny funkce iPodu. Na trh přišel 29 června 2007 a podle pondělní zprávy Applu se jich prodalo už 1,4 milionu. Proti dosavadním iPodům přinesl zcela nové ovládání dotykovou obrazovkou, automatické otáčení obsahu displeje při otočení přístroje a také nové zobrazení CoverFlow.
Nové iPody roku 2007
K poslední velké změně na poli iPodů došlo 5. září, kdy Steve Jobs představil nové modely iPodů.
iPod classic (nástupce řady sahající až k prvnímu iPodu, představující už šestou generaci, samotné označení classic se však objevilo až teď) nasadil nové uživatelské rozhraní a nabídl disk o kapacitě až 160 GB.
iPod nano ve třetí generaci přišel s novým designem (ten si vysloužil přezdívku „tlouštík“ a vzbudil dost nevole), 2” QVGA displejem, přepracovaným uživatelským rozhraním a podporou pro přehrávání videa.
Zcela novou kapitolu ve vývoji iPodů pak znamená iPod touch, vycházející z iPhonu. Proti telefonu mu chybí pouze GSM modul a Bluetooth adaptér, jinak si zachovává všechny prvky iPhonu, včetně WiFi připojení.
iPody tak urazily dlouho cestu, často provázenou vzrušenými debatami při uvádění nových modelů a rušení těch starých, občas se vyskytla i nějaká ta žaloba nespokojených uživatelů, ale to vše odnesl čas.
iTunes a iTunes Store
S iPody velmi těsně souvisí aplikace iTunes a internetový obchod iTunes Store. iTunes ve smyslu aplikace přišly ještě před iPodem, v lednu 2001, od té doby prošly již sedmi verzemi. První iTunes fungovaly jen na Macu, poté se nějakou dobu iPody připojovaly k Windows přes Musicmatch, až teprve v roce 2003 vyšla verze iTunes pro Windows. Jak rostly možnosti iPodů, přibývaly také funkce iTunes.
Internetový obchod iTunes Store, původně ovšem pojmenovaný iTunes Music Store, byl spuštěn 28. dubna 2003, přišel tedy o dost později než iPod. Zpočátku nabízel pouze hudbu, s DRM ochranou FairPlay a jeho spuštění doprovázela dost silná skepse.
Obchod nejprve fungoval jenom pro Macy, ale Apple od počátku sliboval verzi pro Windows, a to skutečně dodržel, rozběhl ji v říjnu 2003. Z dnešního pohledu je zajímavé i toto hodnocení obchodu po prvním roce provozu.
V říjnu 2005 přibyla k hudbě možnost stahování videa (to byl uveden na trh iPod páté generace s možností přehrávání videa) a v září 2006 byl obchod přejmenován na iTunes Store, když se jeho prostřednictvím začaly prodívat i celovečerní filmy.
Poslední novinku, uvedenou spolu s iPodem touch letos v září, představuje iTunes Wi-Fi Music Store, umožňující z iPodu touch (a s firmwarem 1.1.1. také z iPhonu) přistupovat k tomuto obchodu přes WiFi připojení.
iTunes Store má dnes velice širokou mediální nabídku, zahrnující hudební skladby (v současnosti 6 milionů, navíc zesiluje důraz na skladby bez DRM ochrany, což Apple vyjádřil jejich nedávným zlevněním), zvukové knihy, televizní pořady, filmy, hry pro některé iPody a též vyzvánění pro iPhone.
iTunes Store si největší oblibu získal v USA, dnes však funguje i v řadě dalších zemí, nikoli ovšem u nás.
Současný stav a vyhlídky do budoucnosti
Před šesti lety provázela první iPod značná skepse, velké šance se později nedávaly ani hudebnímu obchodu Applu. S postupem času se však situace měnila, dnes v USA iPod drží 70 procent trhu hudebních přehrávačů, v dubnu se prodal stomiliontý iPod a v současnosti už toto číslo narostlo na 120 milionů (jen za minulé čtvrtletí se jich prodalo přes 10 milionů). Dobře si vede rovněž iTunes Store, hudebních skladeb již prodal přes 3 miliardy (jaký rozdíl proti bilancování po prvním roce) a počet stažených televizních pořadů přesáhl 100 milionů. V USA se Apple stal třetím největším prodejcem hudby vůbec.
Lze očekávat, že nastoupený trend bude pokračovat i do budoucnosti, nové iPody uvedené v září zřejmě přilákají ještě více zákazníků hlavně během vánočních nákupů, s čímž Apple přirozeně počítá.
Za šest let od prvního iPodu urazil Apple pozoruhodně dlouhou cestu, od prvních nesmělých krůčků došel až k tomu, že v některých zemích určuje podobu trhu mediálních přehrávačů. Konkurence samozřejmě nespí, přesto je nanejvýš pravděpodobné, že v nejbližších letech si iPody své postavení nadále udrží.