Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
iPod shuffle - 10 týdnů poté
21. března 2005, 00.00 | Je tomu téměř celých deset týdnů, co Steve Jobs na Macworldu v San Franciscu představil přehrávač iPod shuffle. A od stejného dne tento nejmenší iPod vlastním, testuji a pravidelně používám a v dnešním článku se pokusím shrnout získané zkušenosti.
Je tomu téměř celých deset týdnů, co Steve Jobs na Macworldu v San Franciscu představil přehrávač iPod shuffle. A od stejného dne tento nejmenší iPod vlastním, testuji a pravidelně používám a v dnešním článku se pokusím shrnout získané zkušenosti.
Než se pustím do samotného popisu iPodu shuffle, dovolím si trochu shrnout mou zkušenost s iPody obecně. První iPod jsem si pořídil pár měsíců po tom, co byl uveden (konkrétně začátek roku 2002) - jednalo se o první generaci s 5 GB diskem a i když cena nebyla rozhodně lidová, iPod byla prostě hračka, kterou jsem chtěl mít. Do dnešního dne iPod funguje, i když jej již pravidelně nepoužívám (kromě testování například linuxu na iPodu) - v létě jej nahradil stříbrný iPod mini, který se hned stal mým primárním přehrávačem. Osobně nepotřebuji velikou kapacitu disku, ale spíše menší rozměry, takže iPod mini byla logická volba oproti čtvrté generaci. Drobek (iPod mini) skvěle sloužil až do letošního Macworldu, kdy jsem si pár hodin po Keynote Steva Jobse vystál frontu v Apple Storu a pořídil si iPod shuffle. Přiznám se, že jsem shuffle koupil spíše jako vzpomínku na Macworld, než jako náhradu iPodu mini. Těšil jsem se, až jej otestuji a pohraji si s ním, ale nepočítal jsem, že by mohl vytlačit iPod mini. Vždyť má přece malou kapacitu, nemá displej a uživatel nemá možnost si zvolit, jakou skladbu chce přehrávat. Co je tedy na něm tak zajímavého?
Ovládání
První okamžiky s iPodem shuffle si můžete přečíst přímo ze zpravodajství z Macworldu, zaměřím se tedy na zkušenosti, které jsem během prvního dne testování nemohl získat a ve zpravodajství tedy nebyly uvedeny. Shuffle iPod umí přehrávat hudbu ve dvou režimech - náhodně nebo postupně. V iTunes si můžete určit, jak mají být skladby za sebou seřazeny a mít tak pod kontrolou, jak se budou za sebou přehrávat. Pokud chcete začít iPod shuffle poslouchat od začátku, stačí rychle za sebou třikrát stisknout tlačítko Play a iPod shuffle začne přehrávat od první písničky - to je ideální, pokud si například pořídíte nové CD, které si chcete v iPodu poslechnout a nechcete čekat, až k němu shuffle náhodně "doskáče". Můžete si jej dát na začátek a jednoduše jej poslouchat pomocí tohoto jednoduchého triku. Jestliže po trojnásobném stisknutí Play zmáčknete tlačítko Rewind (přetočit zpět), dostanete se na úplně poslední skladbu playlistu, čili se v iPodu můžete pohybovat dokola tam i zpět.
Tento postup je vhodný pro přístup k začátku nebo konci playlistu, pokud budete mít v přehrávači 240 písniček, tak než doskáčete na skladbu, kterou máte někde na 130. místě, budete mít napuchlý palec. Naštěstí můžete kombinovat náhodné a postupné přehrávání. Když si chci poslechnout nové album U2, které se někde v iPodu nachází, ale nemám nejmenší tušení kde, stačí přepnout do shuffle módu, pomocí tlačítka Forward (přesunout dopředu) přeskakovat tak dlouho, než zahraje jedna skladba z tohoto alba a potom zvolit režim postupného přehrávání a vybrat píseň, kterou si z daného CD poslechnout.
I když tento postup může vypadat těžkopádně, jedná se o velice intuitivní způsob, jak pouze pohmatu najít požadované album - nepotřebujete na iPod koukat a kontrolovat jej. Na druhou stranu, pokud budete mít v iPodu pouze náhodné skladby od různých autorů (mix), dostat se k jedné konkrétní písničce je nelehký úkol, pokud se nenachází někde na začátku či na konci playlistu a v tomto případě vám iPod shuffle vyhovovat nebude.
Ale pro tento druh poslouchání iPod shuffle opravdu stvořen nebyl - hlavním režimem je přehrávání náhodné, které je pro uživatele, kteří při poslechu nechtějí nic řešit - pustíte iPod a pokud se vám skladba nelíbí nebo na ni nemáte náladu, přesunete se na další. Naopak, když vám shuffle nabídne skladbu z nějakého alba, která se vám líbí a máte chuť si album poslechnout celé, stačí přepnout do módu postupného přehrávání a poslechnout si všechny písně z daného CD. Až dohraje, opět můžete zvolit náhodný režim a nechat iPod, ať vám naservíruje další skladbu.
Asi je vám jasné, že je důležité trochu přemýšlet nad tím, co si do iPodu nahrajete, aby kombinace nebyla zcela zběsilá. To se podařilo Honzovi Březinovi, který si do svého shufflu při zpátečním letu z Macworldu nahrál jak Enyu, tak Rammstein a snažil se se sluchátky na uších v letadle usnout. Dokud hrála Enya, vše bylo v pořádku, ale při nástupu německých muzikantů se spánek rychle změnil v naprosto bdělý stav :). V tomto směru vám může hodně pomoci funkce Autofill v iTunes, jejíž popis naleznete v prvním článku o iPodu shuffle. Další výhodou je, že si můžete v iTunes nechat kopii obsahu iPodu a měnit jej, i když přehrávač není připojený. Takže si pouštíte iTunes a narazíte na píseň, kterou byste chtěli mít i v iPodu, stačí ji přetáhnout na ikonku iPodu a až je připojíte k počítači, dojde k automatické synchronizaci. Shuffle iPod můžete používat i jako USB klíčenku, jen je nutné dopředu určit, jaká kapacita má být vyhrazena na hudbu a jaká na data.
Jediná odezva iPodu na vaše pokyny, je pomocí barevných diod, které mají několik režimů:
Přední diody:
- blikající oranžová: připojený iPod, neodpojovat
- svítící oranžová: nabíjení, možno odpojit
- blikající zelená: pauza
- svítící zelená: ukončené nabíjení
- střídavě blikající zelená a oranžová: žádná hudba v iPodu nebo chyba (je potřeba nahrát hudbu, vypnout a zapnout iPod nebo dát obnovit tovární nastavení)
- svítící zelená po stisknutí tlačítka: potvrzení operace
- svítící oranžová po stisknutí tlačítka: iPod v režimu Hold (Hold lze vypnout a zapnout podržením tlačítka Play na dobu tří vteřin)
Zadní dioda - aktivní pouze po stisknutí tlačítka
- zelená: plná kapacita baterie
- žlutá: malá kapacita baterie
- červená: hodně malá kapacita baterie
- žádné světlo: vybito
Baterie má výdrž cca 17 hodin, i když papírově by měla vydržet pouze 12 hodin, ale dle mých testů dosáhnete až o 50% delší výdrže. Nabíječka standardně dodávána není, takže pokud se dostanete do úzkých, budete potřebovat volný USB port, který dnes naleznete v každém (téměř) počítači. Pokud máte AirPort Express, můžete jej využít také jako cestovní nabíječku iPodu shuffle. Pokud budete iPod mezi používáním vypínat a nikoliv jen pauzovat, dosáhnete mnohem delší výdrže, než je uváděných 12 hodin.
V současnosti je možnost si do iPodu nahrávat firmware verze 1.1, který řeší problémy s připojením k počítači a nově nabízí pauznutí přehrávače po vytažení sluchátek. A vzhledem k tomu, že se jedná o iPod, existuje k němu již spousta příslušenství a samolepek (tetování), které si můžete prohlédnout na okolních obrázcích. Hezky vypadají ikonky do počítače s tématikou iPodů ze serveru iconfacotory, reprobedničky shuffle station a kožená pouzdra od Podsplus. Na letošním CeBITu se objevil i klon iPod shuffle pod názvem Super Shuffle, který kopíroval nejenom vzhled přístroje, ale i reklamní kampaň Applu.
Konkurence v podobě mobilních telefonů
Otázkou zůstává, kdy pozici iPodu začnou radikálněji ohrožovat mobilní telefony - přehrávat audio soubory přestává být doménou chytrých telefonů a řada výrobců začíná uvádět či připravovat mobilní telefony, které mohou fungovat i jako přehrávače. Z toho důvodu je netrpělivě očekávaný i motoipod - neboli Motorola telefon s integrovanými iTunes, který měl být původně k viděni již na letošním CeBITu, ale nakonec bude oficiálně uveden až těsně před zahájením prodeje, což je způsob, jak je společnost Apple zvyklá své produkty představovat - Motorola měla trochu jiné představy a chtěla uvést prototyp, ale vypadá to, že Steve Jobs byl dostatečně razantní.
V čem je teda tak dobrý?
Jak jsem uvedl na začátku, iPod shuffle se stal v současnosti mým primární přehrávačem a používám jej takřka denně. Může za to jednoduchý způsob náhodného přehrávání a samozřejmě také stylovost. Shuffle je nejenom přehrávačem, ale zároveň módním doplňkem, ať se nám to líbí nebo ne. I když ne každý pozná, k čemu ta bílá krabička na krku slouží - při návštěvě doktorky jsem dostal otázku, co to mám na krku za lékařské zařízení. Když jsem odpověděl, že iPod shuffle, nesetkal jsem se s chápavým výrazem :-).
Shuffle iPod nepřinesl revoluční nové funkce nebo vymoženosti, kterými se honosí starší bráškové z rodiny iPodů. Naopak, společnost Apple udělala nejprimitivnější přehrávač hudby, jaký si umíte představit a nabídla podobné funkce, jaké naleznete v noname přehrávačích asijské produkce. Ale Apple toto celé zabalil do slušivého obalu, vytvořil jednoduché a funkční ovládání, přidal šňůrku na krk, slogan "Life is random" a reklamní kampaň. Najednou je náhodné přehrávání něco, na čem se dá postavit prodej hudebního přehrávače - a ono to opravdu funguje!