Jak utopit Mozillu v kakau? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Jak utopit Mozillu v kakau?

6. března 2002, 00.00 | Zkombinujte Mozillu s Mac OS X a vznikne vám Chiméra - zdá se, že tak nějak to vidí vývojáři nového Macovského prohlížeče, postaveného na jádře Mozilly.

Druhým nejvýznamnějším tzv. otevřeným projektem je bezesporu hned po operačním systému Linux vývoj multiplatformního internetového prohlížeče Mozilla. Otevřený projekt (Open Source) znamená jediné – na vývoji a testování konkrétního software se může podílet úplně každý, kdo o to projeví zájem. A nejen to, výsledný produkt může při splnění určitých podmínek (daných konkrétní licencí) použít libovolný vývojář jako základ pro svůj vlastní projekt. V tomto článku se však nebudeme zabývat problematikou vývoje a distribucí otevřených projektů, dokonce se nebudeme věnovat ani samotné Mozille. Seznámíme se totiž s nově připravovaným prohlížečem výhradně pro operační systém Mac OS X.

Nejprve se však podívejme na okolnosti, za kterých nový prohlížeč vznikl. Vraťme se ještě krátce k prohlížeči Mozilla, který je nyní téměř před dokončením dostupný snad pro všechny počítačové platformy. Mozilla vyniká především velmi rychlým a kvalitním jádrem, které má na starosti zobrazování webových stránek. Další předností je zcela unikátní aplikační rozhraní, které je na všech platformách stejné, což mimo jiné znamená, že Mozilla vypadá a funguje až na specifické prvky na všech platformách naprosto shodně.

A právě zde je kámen úrazu, universální rozhraní nemůže uspokojit všechny uživatele, je to totiž kompromis mezi zvyklostmi na majoritních platformách (Linux, Windows a Mac OS 9). Pod klasickými verzemi Mac OS je vzhled a chování Mozilly velmi podobné ostatním aplikacím, což znamená, že uživatel nemá s ovládáním žádné potíže a Mozilla „zapadá“ do systému velmi dobře. To již ovšem neplatí pro Mac OS X, kde i přes velký pokrok v poslední verzi 0.9.8 je stále patrný propastný rozdíl mezi vzhledem Mozilly a ostatními Aqua aplikacemi.

Druhým velmi častým argumentem je skutečně velký rozsah aplikace Mozilla, není to totiž jen internetový prohlížeč, ale také editor HTML, poštovní a diskusní klient, adresář a IRC komunikátor. Pro řadu uživatelů pod Mac OS jsou tyto další služby často zbytečné. Operační systém Mac OS X již navíc obsahuje vlastní poštovní program a adresář.

Řada vývojářů již delší dobu pracuje na několika projektech, které si kladou různé cíle, ale mají společného jmenovatele – utopit jádro Mozilly v nativním uživatelském rozhraní systému Mac OS X za použití Cocoa (kakaa).

První projekt, jenž má reálně výsledky, je Chimera. Tvůrci tohoto prohlížeče mají jasnou představu o svém produktu. Chtějí vytvořit extrémně rychlý a kompatibilní prohlížeč s maximálně jednoduchým ovládáním, který by vhodně doplnil originální poštovní aplikaci a adresář v Mac OS X a dokázal nahradit stále poměrně nespolehlivý a pomalý Microsoft Internet Explorer 5.1. První veřejné verze jsou ale ve značně rozpracovaném stádiu a pro běžného uživatele se podle interních plánů vývojářů stanou zajímavé až koncem letošních prázdnin. Stejně jako celá Mozilla, bude i Chimera výhledově dostupná plně lokalizovaná do českého jazyka.

Součastná verze je již nyní dle testu nejrychlejší prohlížeč pro Mac OS X, rychlost vykreslování je sice téměř shodná s originální Mozillou, avšak díky nativnímu rozhraní je odezva aplikace rychlejší. Aktuálně se práce soustředí výhradně na integraci rozhraní a jádra budoucího prohlížeče. Následovat by měla tvorba uživatelského rozhraní pro ovládání aplikace a interakci s uživatelem. Poté již bude možné začít připravovat podporu pro lokalizace a odlaďovat potencionální nedostatky.

První reakce uživatelů jsou vesměs kladné a povzbudivé. Je evidentní, že vývojáři Chimery se trefili do černého. Rychlý a elegantní prohlížeč pro Mac OS X je opravdu žádaný produkt. Vedle celé řady drobných úprav si však nejvíce uživatelé přejí i nativní vykreslovaní stránek v Quartzu. Je tu ovšem stále nepřekonatelný problém – rychlost. Podle interních testů by předělání vykreslování do této unikátní technologie a zároveň nutná implementace ATSUI měly za následek výrazné zpomalení aplikace (o téměř 35 %). Ostatně to dokazují i výsledky testu, které jsou k nalezení na stránkách Chimery.

Nejpomalejším prohlížečem je zde uvedený OmniWeb, který jako jediný používá výše uvedené technologie pro zobrazení. Mohu potvrdit, že výsledky odpovídají i mému pozorování. OmniWeb je při vykreslování o dost pomalejší než ostatní prohlížeče, ale na rozdíl od nich nabízí jednoznačně nejlepší možný vzhled stránek. Díky Quartzu může plně využívat i rozšířené možnosti Mac OS X, takže například při použití vhodných unicodových písem nejsou na webu typografické ligatury (slitky) ničím neobvyklým. Také OmniWeb bude brzy dostupný (ve verzi 4.1) v českém jazyce, uživatelé si tedy časem budu moci vybrat hned ze tří lokalizovaných prohlížečů pro Mac OS X.

Chimera bude představovat malý a rychlý prohlížeč s rozhraním Aqua a klasickým vykreslováním stránek, Mozilla bude volbou pro pokročilé uživatele, kteří potřebuji nadplatformní rozhraní a standardní vykreslování a OmniWeb bude jasnou volbou pro uživatele rychlých strojů, kteří dají přednost špičkovému vzhledu stránek. Ale ani pokud vás tento výběr neuspokojí, nemusíte si dělat starosti, prohlížečů pro Mac OS X je ještě více než jsem v tomto článku uvedl. Ostatně se všemi se seznámíme již v některém dalším článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: