Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Kolik stojí dva roky záruky na Maca?
20. ledna 2003, 00.00 | To, že od 1.1.2003 vstupuje v platnost nová úprava občanského zákoníku, která prodlužuje záruku u spotřebního zboží na dva roky, jste již určitě zaznamenali. Jak se to ale dotkne uživatelů počítačů Apple? Jak získáte dva roky záruky a za kolik?
To, že od 1.1.2003 vstupuje v platnost nová úprava občanského zákoníku, která prodlužuje záruku u spotřebního zboží na dva roky, jste již určitě zaznamenali. Jak se to ale dotkne uživatelů počítačů Apple? Jak získáte dva roky záruky a za kolik?Rád bych podotkl, že při tvorbě tohoto článku jsem postupoval podle informací o záruce, poskytnutých CDS, volně dostupných informací na internetu v ČR a v zahraničí, podle zákona č. 136/2002sb, kterým se mění mimo jiné občanský zákoník, podle neoficiálního překladu příslušné směrnice Evropského parlamentu a dalších informací, které vzešly z panelové diskuse, pořádané Sdružením obrany spotřebitelů ČR. Věřím, že informace a interpretace zde uvedené jsou správné, přesto přivítám případné korekce v diskusích či mailem. Rád bych také upozornil čtenáře, kterým cokoliv nebude jasné, aby psali do diskusí, budeme se snažit případné dotazy či připomínky odpovídat. Své názory a připomínky prosím vyjádřete slušnou formou, vulgární a urážlivé příspěvky budeme mazat.
Dvouletá záruka je výsledkem přenosu práva v EU na náš právní řád. Základním účelem přijetí novinek bylo zlepšení ochrany spotřebitelů, mimo jiné prodloužením záruční doby na 24 měsíců, podrobnějším definováním pravidel shody výrobku s kupní smlouvu a širšími možnostmi volby řešení záruky.
Na koho se dvouletá záruka vztahuje
Náš (a ostatně i evropský) právní řád rozeznává dva druhy obchodního vztahu: občanskoprávní vztah, kdy je zboží dodáno spotřebiteli, který zboží nevyužívá k podnikání nebo výkonu povolání, a v tomto případě platí 24 měsíční záruční lhůta. Tyto osoby budeme v textu označovat jako "spotřebitel". V případě obchodně právního vztahu, kdy je zboží dodáno podnikateli, právnické či fyzické osobě v souvislosti s jeho podnikáním, platí tzv. smluvní záruční lhůta, která je ze strany Apple definovaná jako jeden rok. Bohužel, příslušná právní úprava EU, která upravuje záruky na zboží v případě obchodně právního vztahu mi není známá a tato úprava ani nebyla předmětem změn, o kterých se v tomto článku hovoří.
Z tohoto vyplývá, že na zboží zakoupené "spotřebitelem" se vztahuje záruční lhůta dva roky vždy, na zboží zakoupené "podnikatelem" se vztahuje smluvní záruční doba, definovaná při koupi. V případě produktů Apple to může znamenat podstatný rozdíl.
V praxi jsme se snažili zjistit, jak velké procento zákazníků spadá reálně do kategorie "spotřebitel", tedy na koho se vždy vztahuje dvouletá záruka. Vzhledem k tomu, že Macy jsou u nás používané především pro pracovní účely a také vzhledem k vysokému DPH, kdy se každý snaží obejít platbu DPH nákupem přes podnikatele - plátce, je takovýchto "ryzích" spotřebitelů relativně málo, přesné číslo však nikdo netuší - odhady se pohybovaly od zlomek procent (u velkého "firemního" dealera) až několik desítek procent v případě počítačů iMac a eMac u menšího dealera. CDS odhaduje, že těchto zákazníků, které vzhledem k způsobu implementace záruky "postihne" dvouletá záruka jsou cca 3%.
Kdo je za záruku odpovědný
Záruku vždy poskytuje prodejce. To, zda případný servis poskytuje také prodejce, či jeho smluvní partner již není důležité, pokud však zákazník chce řešit náležitosti kolem reklamace jiné, než je oprava (u servisního partnera), musí tak činit rozhodně u prodejce.
Jaké možnosti má spotřebitel při uplatnění záruky
Zde se objevuje několik novinek. Spotřebitel má nyní na výběr, zda chce zboží opravit či vyměnit - z hlediska zákona jsou tyto možnosti rovnocenné, je však potřeba přihlédnout k následujícím definovaným pravidlům. V případě, že se problém (v zákoně je použito označení "věc není ve shodě s kupní smlouvou") objeví již při převzetí zboží, zákazník může zvolit, zda se zvolí opravu či výměnu zboží, případně pokud takový postup není možný, zda bude požadovat přiměřenou slevu nebo od smlouvy odstoupí. Novinkou je ustanovení, kdy se za závadu při převzetí považuje i objevení se závady do půl roku po převzetí. Spotřebitel tedy i v tomto případě má na výběr, zda chce řešit záruku opravou nebo výměnou, ale prodejce se již může "bránit": může prokázat, že vada neexistovala v době převzetí (pokud se nejedná o "skrytou vadu"), nebo případně výměna věci je neúčelná. No a konečně ve zbývajících 18ti měsících je možné požadovat výměnu zboží za nové, pokud to není k povaze věci neúměrné. Pokud tedy například v počítači odejde disk, bylo by neúměrně požadovat po 18ti měsících používaní nový počítač.
Dá se předpokládat, že tato novinka bude největším místem střetů spotřebitelů a prodejců. Je nutné upozornit, že záruka se vztahuje pouze na skryté vady, nikoliv na vady způsobené spotřebitelem či na vady vyplývající z běžného používání (například zaprášená optická mechanika či "zruinovaná" baterka - což už ale například bude asi obsahem dohadů s prodejcem, zda baterie byla používána ve shodě s návodem k použití a také zda nebyla překročená její životnost).
Jak se uplatňuje dvouletá záruka u nás
Společnost Apple poskytuje na své výrobky standardně pouze jeden rok záruky, včetně zemí EU, ve kterých již byly příslušné právní normy přijaté (např. Neměcko, ale i další země), a rozšíření záruky nad tento rámec, konkrétně na tři roky je možné pomocí dokoupení tzv. AppleCare balíčku k příslušnému produktu (alespoň takový je stav na elektronickém Apple Store). Proto zvolilo místní zastoupení, firma CDS, podobné řešení, jako je AppleCare. Je tedy potřeba upozornit, že záruka není poskytovaná společnosti Apple a například v případě přenosných počítačů se bude i na produkty s dvouletou zárukou v ČR vztahovat pouze jednoletá celosvětová záruka firmy Apple. Neboli - i pokud řešení vypadá jako AppleCare, není to AppleCare. Apple si (stručně řečeno) pro prostudování našeho zákona "umyl ruce", neboť on, jako výrobce, není k ničemu vázán, záruku totiž poskytuje prodejce.
V praxi se tedy poskytnutí dvouleté záruky řeší prodejem "druhého roku záruky" k počítači. Běžný spotřebitel si tak nemůže koupit počítač bez druhého roku záruky a ta se odrazí na ceně počítače. V případě podnikatelů záleží na dohodě - lze zvolit nákup s druhým rokem záruky, lze zvolit nákup s jednoletou zárukou. Druhý rok záruky lze zakoupit pouze přímo při nákupu počítače, nelze ho zakoupit dodatečně. Záruka musí být vyznačená na záručním listě - buď bude záruční list na jeden rok, na dva roky, nebo bude záruční list znít na jeden rok a druhý rok bude vyznačený zvlášť - bude ho totiž pokrývat prodejce sám - obvykle především v případě, kdy je zároveň servisním střediskem.
Vzhledem k tomu, že někteří prodejci jsou zároveň také servisními středisky, které poskytují záruční servis v rámci stávající jednoleté záruky, ovšem nemusí již mít zájem poskytovat servis v rámci druhého roku záruky (protože například zjistí, že se jim to finančně nevyplatí), je možné, že se zákazníci setkají s modelem, že první rok záruky se bude uplatňovat přímo u prodejce - servisního střediska, druhý u servisního střediska, pověřeného společností CDS (v současné době firma Český servis). Toto je však pouze spekulace, která vyplývá z relativně komplikovaného systému druhého roku záruky a z toho, že (podle našich informací) servisní střediska nemají přesné statistiky za náklady na druhý rok servisování počítačů.
V praxi tedy je možné mít tři typy záruky na druhý rok: žádnou, pokrytou od CDS a pokrytou od prodejce. Pouze na prodejci záleží, jaký z druhých dvou způsobů zvolí - dá se předpokládat, že menší prodejci, kteří nejsou servisním střediskem a nyní se jimi prodané produkty servisují u firmy Český servis (bývalý Alwitronic), zvolí cestu pokrytí záruky přes CDS, servisní střediska asi zvolí pokrytí ve vlastním servisu. Pro spotřebitele (tedy ne podnikatele!) platí dvouletá záruka vždy, i v případě že by na záručním listě byl vyznačen jeden rok. V tom případě se dopouští prodejce značného hazardu - veškeré náklady na servis půjdou "na jeho triko". Toto varování se týká opět především menších prodejců bez vlastního servisu.
Kolik stojí druhý rok záruky
Druhý rok záruky se připlácí podle typu zařízení (počítač, displej), bez ohledu na jeho konfiguraci. Ceny jsou následující (doporučené ceny bez DPH):
iMac/eMac: 2490 Kč
iBook: 3990 Kč
PowerMac G4: 3990 Kč
PowerBook G4: 5490 Kč
Xserve: 12900 Kč
LCD displeje: 9 290 Kč
Tuto cenu je tedy nutné připočítat ke stávající doporučené ceně - ovšem dá se předpokládat, že někteří prodejci začnou v cenících uvádět ceny včetně druhého roku záruky a nastane tak z hlediska zákazníků zajímavý chaos.
Mimochodem, pokud vás to zajímá a chcete porovnávat se službou AppleCare, kterou Apple ve vyspělejších částech světa nabízí, ceny v podstatě přesně odpovídají polovině částky za AppleCare - což je rozšíření záruky na dva roky. Až za dva roky uvidíme, o jak kvalifikovaný odhad nákladů v případě našeho druhého roku záruky šlo.
Jedinou, leč výraznou výjimkou jsou Apple LCD monitory. V případě AppleCare se na ně vztahuje AppleCare zakoupený k PowerBooku nebo PowerMacu. V případě ČR tomu tak není a tak zaplatíme za druhý rok záruky cenu, která se rovná takřka jedné třetině nejlevnějšího modelu.
Ačkoliv někteří prodejci požadovali zahrnutí druhého roku záruky do kalkulované ceny počítače, CDS se rozhodla k tomu přístupu, jedním z důvodů by bylo ceníkové zvýšení ceny proti "zbytku světa" a tím i menší konkurenceschopnost již tak vysokých českých cen (do kterých pravidelně šťouráme i u nás, na MujMACu). Osobně bych si tipoval, že český, "cenově citlivý" zákazník si bude (především u nižších konfigurací, kde je procento navýšení ceny větší) volit jeden rok záruky, pokud to bude možné, naopak však mnoho profesionálů si za druhý rok záruky rádo připlatí - zvláště u PowerMaců to není tak vysoká částka.
Proč platíme za druhý rok záruky
Pokud se podíváme na jiné renomované výrobce počítačů, jako je IBM, HP či Dell, zjistíme, že již v základní "konfiguraci" zpravidla poskytují tříletý servis, velmi často on-site (u zákazníka) a do druhého dne - tedy něco, co nám, uživatelům Maců, zní jako pohádka. Často se dá následně dokoupit ještě lepší "balíček" služeb, s rychlejší reakční dobou, případně rozšířením na další roky.
Apple tyto tendence rozšíření záruky v základní ceně spolehlivě ignoruje, ačkoliv je za to celosvětově kritizován, a nabízí rozšíření záruky pouze prostřednictvím AppleCare, někde (jako u nás - naše řešení je lokální a ne od Apple) ani to ne. I to je jedním z důvodů, proč je pro část zákazníků stále složitější vnímat Apple jako opravdu rovnocenného soupeře těchto firem.
Mimochodem, pokud se podíváme do světa spotřební elektroniky, kde se již poměrně často také poskytuje dvou a více letá záruka, zaujme nás finský výrobce mobilních telefonů Nokia. Zatímco konkurence (np. Siemens, SonyEricsson) přímo poskytuje dvouletou záruku, Nokia zvolila v podstatě shodnou cestu jako Apple a přenesla odpovědnost za náklady za druhý rok servisu na prodejce, potažmo zákazníky, kteří si ji také zaplatí.
Jak vidíte, druhý rok záruky situaci především zkomplikoval, uvidíme v praxi jak bude vše fungovat. K tématu servisu se ještě určitě vrátíme. A pokud máte někdo praxi se servisem Apple v těch zemích Evropy, kde již dvouletá lhůta funguje, svěřte se v diskusi - zajímalo by nás, zda Apple povinnost dvou let obchází stejným způsobem, jako u nás, tedy přenesením na prodejce.