Mac a astronomie - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac a astronomie

20. října 2005, 00.00 | Od školních let se zabývám astronomií a v současnosti i profesionálně, takže mě samozřejmě zajímalo, čím lze z tohoto oboru "nakrmit" můj Mac.

Častým argumentem uživatelů MS Windows proti Macům je údajný nedostatek softwarového vybavení pro okrajovou nebo méně častou činnost, mezi které patří různé vědecké disciplíny. Je pravda, že na akademické půdě se s Macy setkávám oproti třeba kreativním činnostem (grafika, audio, video) velmi zřídka, ale není pravda, že by softwarové vybavení neexistovalo. Od školních let se zabývám astronomií a v současnosti i profesionálně, takže mě samozřejmě zajímalo, čím lze z tohoto oboru "nakrmit" můj Mac.

Protože moje práce je kromě bezoblačné noční oblohy i úzce spjata s fází Měsíce, jako první mi padla do oka aplikace OSXmoontool. K aktuálnímu nebo zadanému občanskému datu a času napíše do přehledné tabulky stáří Měsíce ve dnech od posledního novu, fázi Měsíce v procentech, vzdálenost Měsíce od Země v kilometrech a v poloměrech Země, velikost měsíčního kotouče ve stupních. Dále pak vzdálenost od Slunce v kilometrech a astronomických jednotkách (1 AU = 149,6 mil. km, průměrná vzdálenost Země od Slunce). Poslední údaje patří datům a časům posledního novu, první čtvrti, úplňku, poslední čtvrti a následujícího novu. V dolním pravém rohu je obrázek fáze Měsíce. V horní části tabulky je uvedeno i odpovídající juliánské datum. Juliánské datum je časový údaj používaný v astronomii, jeho jednotkou je den a zlomky dne v desetinné soustavě, protože se s ním snáze počítá než s občanskými daty, které pro každou jednotku požívají jinou soustavu, navíc s měnícím se počtem jednotek (rok = 355 nebo 356 dnů, měsíc 28 až 31 dnů). K přičtení celého dne dochází vždy v poledne světového času, pro porovnání - jedna stotisícina dne je necelá sekunda. Aplikace OSXmoontool je freeware a můžete si ji stáhnout zde (6,7 MB).

Další zajímavou aplikací je SunGraph. Zobrazuje pro dané místo na Zemi pohyb Slunce po obloze, dále pak na mapě Země aktuální hranice dne, soumraku a noci. Uvádí pro dané místo datum a čas jarní a podzimní rovnodennosti a letního a zimního slunovratu, datum a čas nejrannějšího a nejpozdějšího svítání a nejčasnějšího a nejpozdějšího soumraku a aktuální čas východu a západu Slunce pro dané místo. V databázi měst není uvedeno žádné české město, lze tam však jakékoliv místo přidat se zadáním jeho souřadnic. Pod názvem Praha jsem tam přidal průsečík 50. severní rovnoběžky a 15. východního poledníku, který leží nedaleko od Prahy východním směrem(u obce Kouřim), a pro který se v rámci České republiky počítají oficiální časy astronomických úkazů. Aplikace SunGraph je freeware a je ke stažení zde (1,3 MB).

Zajímavou aplikací hlavně pro výukové účely je ConverTable Planets, umí porovnávat například kolik váží pozemský kilogram na jiné planetě Sluneční soustavy, či jeho satelitu, graficky umí porovnat velikosti nejdůležitějších těles Sluneční soustavy a nakonec převádět pozemské roky (počet oběhů kolem Slunce) na roky jiné planety. Aplikace ConverTable Planets je také freeware a je možno ji stáhnout zde (1,5 MB).

Trochu složitější pro laika může být aplikace EquinoX, která zobrazuje hvězdnou mapu pro místo dané systémovým nastavením s možností jeho libovolné změny. Máte-li tedy v systému (Datum a čas) nastavenou Prahu, bude jako výchozí zobrazení platit Praha. Pro hvězdnou mapu si můžete nastavit libovolný azimut (jih, západ atd. ve stupních, úhel "zaklonění hlavy", šířku pohledu ve stupních (tedy v podstatě zoom), dále to, jaké informace se vám mají zobrazovat včetně různých souřadnic, hranic souhvězdí, názvů významných hvězd a podobně. Lze ponechat otáčení oblohy a pohyb planet v reálném čase, nebo nastavit jakýkoliv libovolný, případně si oblohu spustit ve zrychlené animaci. Kliknutím na nějaký objekt na mapě se zobrazí jeho informace. Aplikace EquinoX dále umí zobrazit vzájemné postavení planet kolem Slunce z pohledu nad slunečním pólem, tedy shora. I tam je možno nastavit různé přiblížení, protože pokud vidíte celou Sluneční soustavu s vnějšími planetami, zanikají dráhy a postavení planet vnitřních. Úhel pohledu lze ale libovolně změnit, takže na dráhy planet se můžete dívat třeba zboku. Dále je možno zobrazit si pohled na Zemi, jak vypadá ozářená Sluncem v reálném čase, případně si spustit zrychlenou animaci. V předvolbách aplikace lze nastavit, zda se má spouštět v reálném čase nebo v nastaveném pevném datu a čase, lze zapsat i juliánské datum. Aplikace EquinoX je shareware, která stojí 39 USD, a na zkoušku si ji můžete stáhnout zde (5,8 MB).

Existují i další aplikace, jejich využití pro laickou veřejnost by ale bylo značně omezené, případně těžko pochopitelné. Dále existují kromě těchto jednoduchých a tak trochu jednoúčelových aplikací i složitější a komplexnější, s možnostmi vytvářet z animací filmy v různých formátech a rozlišeních, exportovat obrázky v různé kvalitě a podobně, většinou však se jedná o aplikace komerční. A o těch zase někdy příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: