Mac OS X 10.6.2 údajně vypojil podporu procesorů Atom - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X 10.6.2 údajně vypojil podporu procesorů Atom

4. listopadu 2009, 00.00 | Chystaná druhá aktualizace Snow Leoparda prý nepodporuje procesor Intel Atom, zřejmě ve snaze zabránit jeho neoficiálnímu provozování na levných netboocích.

Apple usilovně pracuje na další aktualizaci Snow Leoparda, Mac OS X 10.6.2 a na veřejnost postupně pronikají další informace s ní související.

V pondělí poměrně značný mediální zájem vyvolala zpráva, že tahle nová aktualizace vedle toho, že opraví řadu chyb, také přestane podporovat procesor Intel Atom.

Alespoň to tvrdí web OS X Daily, od uživatelů měl získat potvrzení, že dostupná sestavení Mac OS X 10.6.2 na Atomu nepracují.

Vytáhl Apple proti netbookům provozujícím Mac OS X?

Apple v současnosti nenabízí žádný stroj používající tento levný procesor s nižší spotřebou (a ovšem též slabším výkonem), takže ani nemá důvod k jeho oficiální podpoře, dosud se však Snow Leopard na Atomu v zásadě provozovat dal. Procesor Atom se dnes nachází v mnohých levných netboocích, a právě to nejspíš bylo příčinou tohoto kroku Applu, domnívá se OS X Daily.

Připomíná, že Mac OS X na netboocích funguje bezchybně, má však na mysli „Hackintoshe“, stroje, na nichž byl Mac OS X zprovozněn hackerskými zásahy. Apple samozřejmě něco takového považuje za porušení licenčního ujednání Mac OS X, ale zatím nechával společenství okolo „Hackintoshů“ v podstatě na pokoji, avšak nyní zřejmě přece jen vyrazil do útoku. (Z pohledu Applu jsou „Hackintoshe“ nelegální, protože provozování Mac OS X dovoluje pouze na svých strojích, to už je ovšem spíše právní problém, v určitých zemích, mimo jiné v některých evropských státech, platná legislativa dovoluje i jiný výklad.)

OS X Daily spekuluje, že by tento výpad proti netbookům mohl souviset s připravovaným tabletem, ale to není příliš pravděpodobné, protože se všeobecně předpokládá, že tablet bude používat nějakou variantu procesorů ARM podobných těm v iPhonu (podle kolujících pověstí tablet původně skutečně měl využívat Atom, jenže výdrž baterie prototypu byla tak špatná, že se nakonec zvolily procesory ARM).

Nové omezení však nakonec bude stejně nejspíš překonáno

OS X Daily jako dočasné řešení vzniklé situace doporučuje uživatelům strojů s Atomem zůstat u Mac OS X 10.6.1, dá se však předpokládat, že autoři řešení a postupů, jež dovolily vznik „Hackintoshů“, nakonec najdou také způsob, jak obejít i toto nové omezení.

Applu se určitě nelíbí, že lze vytvořit netbook s Mac OS X, jeho oficiální postoj vůči netbookům je více než odmítavý. A netbooky „pokoutně“ vybavené Mac OS X možná vidí i jako možnou konkurenci Maců, ale zprovoznění Mac OS X na strojích nepocházejících od Applu není úplně triviální záležitost, takže masy běžných uživatelů to rozhodně samy dělat nebudou a experty schopné to provést si na něco takového najmou jen těžko, natož aby se taková služba nabízela komerčně, to by Apple jistě nenechal bez postihu, jak dokazuje probíhající soudní spor s firmou Psystar.

A pochopitelně se stále nedá úplně vyloučit ani ta možnost, že vypojení podpory Atomu nebylo hlavním záměrem Applu a jde jen o vedlejší důsledek nějakého jiného zásahu do nitra Snow Leoparda (který ovšem Applu rozhodně nevadí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: