Macovské zprávy: podíl Mac OS X a Safari dále roste, objevila se další drobná aktualizace pro Leoparda a Apple upozorňuje na končící platnost licence Boot Campu. (2.10.7) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Macovské zprávy: podíl Mac OS X a Safari dále roste, objevila se další drobná aktualizace pro Leoparda a Apple upozorňuje na končící platnost licence Boot Campu. (2.10.7)

2. října 2007, 04.00 | Podle firmy Net Applications podíl počítačů Applu mezi uživateli Internetu v září překročil 6 procent a prohlížeč Safari se dostal nad hranici 5 procent. Vývojáři obdrželi přes Software Update další drobnou aktualizaci Leoparda. A Apple upozorňuje, že skončila platnost licence pro Boot Camp 1.2 a starší, vyzývá k přechodu na verzi 1.4.

Dnešní zprávy budou stručnější, protože bylo podstatně kratší „sběrné období“, navíc po mnohdy dramatických novinkách minulého týdne zřejmě nastává doba určitého uklidnění. Co se Maců týče, zaznamenal jsem pouze těchto pár zpráv, jež snad lze považovat za zajímavé:

Podíl Maců a též Safari na Internetu výrazně vzrostl

Firma Net Applications včera vydala výsledky průzkumu, v němž zjišťovala, jaký podíl mezi uživateli Internetu mají Macy a také zkoumala procentní zastoupení Safari mezi webovými prohlížeči. Zjištěná čísla jsou v obou případech příznivá pro Apple.

Za září vychází, že podíl uživatelů provozujících Mac OS X na strojích s procesory Intelu vzrostl na 3,23 procenta (o 14,5 procenta proti srpnovému podílu ve výši 2,82 procenta). Co se týče uživatelů provozujících Mac OS X na PowerPC, těch za stejné období trochu ubylo, jejich podíl klesl na 3,33 procenta ze 3,38 procenta. (Pokles není nijak výrazný, lze ho vysvětlit přechodem na Intel, ovšem růst Maců s Intely je větší než tento úbytek, takže museli přibýt i noví uživatelé přicházející odjinud).

Sečtou-li se však dohromady všechny Macy, činilo jejich zastoupení v září 6,61 procenta, což představuje meziroční nárůst o 40 procent, ve stejném období před rokem totiž činilo souhrnné zastoupení obou macovských platforem mezi uživateli Internetu jenom 4,72 procenta. K nárůstu došlo i proti předchozímu měsíci, v srpnu souhrnný podíl činil 6,15 procenta (vzestup o 7,5 procenta).

A roste i podíl webového prohlížeče Safari, ačkoli nadále zůstává menšinovým nástrojem. Jeho používání meziročně vzrostlo o 43 procent, nyní v září Safari vyřizovalo 5,07 procenta webového provozu, zatímco před rokem to bylo jen 3,53 procenta. A proti srpnu se užívání Safari zvýšilo o 8 procent, tehdy jeho podíl činil 4,68 procenta. V září tak Safari dosáhlo největšího nárůstu svého podílu na trhu ze všech prohlížečů (z nižších hodnot se ovšem stoupá snáz).

Net Applications tvrdí, že pro získávání údajů o tržních podílech využívá jedinečnou metodologii, jež by měla dávat věrohodné výsledky. Vzhledem k tomu, že tato firma dodává různé webové aplikace, mimo jiné produkty pro analýzu návštěvnosti a provozu, měla by s tím mít jisté zkušenosti.

Svůj průzkum předkládá jako obraz celosvětového trhu, přesněji jde ovšem o složení uživatelů přistupujících k Webu. Ale s tím, jak roste počet připojených, se tyto dvě skupiny hodně sbližují.

Podíl Maců začíná být rozhodně významný, jak ukazuje tento diagram, zastoupení Maců je srovnatelné s počty PC s Windows 2000 (o strojích s Windows 98 ani nemluvě), souhrnný podíl všech Maců se blíží podílu Visty. Pochopitelně v různých regionech je zastoupení Maců různé, na Webu se to všechno zprůměruje, avšak těžko už lze Mac OS X považovat za zanedbatelnou platformu. Macy s Intely podle všeho přitahují nové uživatele, ovšem podíl PowerPC Maců zůstává docela stabilní.

Totéž lze říci o Safari, jak plyne z tohoto diagramu, jde o třetí nejčastěji používaný prohlížeč po Internet Exploreru a Firefoxu. Použitá metodika opět stírá regionální rozdíly (například zastoupení Firefoxu je v některých zemích podstatně vyšší), tato čísla představují podíly na Webu jako celku. Safari se sice asi hned tak nestane jedním z hlavních prohlížečů, ale až bude doladěna verze 3 jak pro Mac OS X, tak pro Windows, mohl by jeho podíl ještě dál růst.

Další drobná aktualizace pro Leoparda

Včera Apple dodal vývojářům pracujícím na Leopardovi další drobnou aktualizaci pro jejich stávající testovací sestavení. Nová aktualizace opět připutovala přes Software Update. Z jejího názvu „Mac OS X Leopard 9A557 and 9A559 Seed Update 1.0“ jasně plyne, že aktualizuje testovací sestavení 9A557 a 9A559, podle zasvěcenců však z nich nevytváří nové sestavení. A vzhledem k velikosti 1,5 MB nepřináší příliš mnoho změn. Opravuje pár drobných chyb, ale především slouží jako další test mechanismu aktualizace softwaru, hlavně některých jeho nových funkcí. Konkrétně tato aktualizace napravuje potíže s bezdrátovým síťovým připojením a s prohlížením RAW snímků.

Aktualizaci Leoparda přes Software Update Apple poprvé vypustil před necelými dvěma týdny, následovalo však další plné sestavení. A údajná chyba s ovladači tiskáren HP v něm se ukázala být testem distribuce ovladačů právě přes Software Update.

Poslední aktualizace mají jasně dolaďující charakter, podle všeho konečný kód není daleko. Nejnovější sestavení se určitě blíží verzi Final Candidate, pokud už za ni nejsou považována. Pak by co nejdřív měla přijít konečná verze Golden Master, má-li se Leopard skutečně dostat na trh ještě v tomto měsíci.

Apple upozorňuje na vypršení platnosti licence Boot Campu

S Leopardem do značné míry souvisí i tato poslední zpráva. Jak jistě víte, software Boot Camp, umožňující spouštět namísto Mac OS X na Macích s Intely Windows (XP či Vistu), se nabízí zdarma ke stažení jako veřejná beta verze. A Apple pro veřejné beta verze platnost licence omezuje na určité časové období. Pro starší verze Boot Campu tato platnost vypršela minulou neděli 30. září, platí to pro verzi 1.2 a starší. (Ty vyšly v době, kdy se ještě nepočítalo se zpožděním Leoparda a nastavený termín se zdál být dostatečnou časovou rezervou.)

Jak připomíná tato technická poznámka, Boot Camp Assistant verze 1.2 se už nyní nespustí. Řešení není nijak složité, Apple doporučuje aktualizaci na Boot Camp 1.4. (To lze provést odsud.)

Uživatelé verzí 1.3 a 1.4 se zatím nemusí znepokojovat, v jejich případě licence platí, dokud na trh nepřijde Mac OS X 10.5 Leopard, což by ovšem mohlo být již v tomto měsíci. Leopard bude Boot Camp obsahovat jako svou standardní součást, to umožní pohodlnější práci s ním. (Zatím není jasné, jak to bude s Boot Campem pro Tigera, spekuluje se o tom, že pro něj bude existovat jako placený software, ale opravdu jasno bude až po uvedení Leoparda.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: