Macovské zprávy: Quark a Leopard, Ambrosia aktualizuje své utility, Microsoft láká na Office 2008 a RAID karta pro Mac Pro se dá koupit také samostatně. (5.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Macovské zprávy: Quark a Leopard, Ambrosia aktualizuje své utility, Microsoft láká na Office 2008 a RAID karta pro Mac Pro se dá koupit také samostatně. (5.11.07)

5. listopadu 2007, 02.00 | Quark informuje o kompatibilitě DTP programu Xpress s Leopardem. Ambrosia Software vydává nové verze utilit Snapz Pro X a WireTap Studio kompatibilní s Leopardem. Microsoft zveřejnil další zvýhodněnou nabídku pro přivábení zákazníků k Office 2008. A hardwarovou RAID kartu pro Mac Pro lze nyní pořídit i jako samostatné rozšíření (nikoli pouze s novým strojem).

Přes víkend se sice nijak mnoho zpráv nenashromáždilo, něco se však přece jen našlo. V tomto článku najdete informace související s Macy, zprávy týkající se iPhonu najdete ve druhém dnešním článku.

Nyní se tedy podíváme, co se dělo kolem Maců. Nejprve se porozhlédneme po softwarových novinkách:

Quark informuje o kompatibilitě s Leopardem

Máte-li alespoň okrajové ponětí o DTP softwaru, nemohli jste se nesetkat s firmou Quark a s jejím DTP programem QuarkXpress. V dobách zase ne až tak dávných se na Macích těšil výrazně dominantnímu postavení a též dnes zůstává významným hráčem, přestože Adobe InDesign pro něj představuje tvrdou konkurenci. U nás jeho postavení v minulých letech oslabila cenová a lokalizační politika firmy, zde však není prostor na podrobné rozebírání těchto záležitostí. Zajímá-li vás to hlouběji, doporučuji porozhlédnout se po našem sesterském serveru Grafika.

V současné době jednu z nejprobíranějších vlastností programů pro Macy tvoří jejich kompatibilita s Leopardem (Mac OS X 10.5). Nejinak je tomu i v případě Xpressu. Ten se v současné době nabízí ve verzi 7. K otázce kompatibility s Leopardem se jeho výrobce vyjádřil v pátek.

Firma totiž dokončila předběžné testování současné nejnovější verze 7.3 a jeho výsledky znamenají uklidnění pro ty uživatele Xpressu 7, kteří uvažují o přechodu na nový operační systém. Program je s Leopardem prakticky ve všech ohledech kompatibilní, s jedinou výjimkou – pod Leopardem nelze z Xpressu 7 exportovat obsah do formátu Flash. I to by se však mělo brzy změnit, Quark plánuje vydat aktualizaci Xpressu 7 s plně otestovanou podporou Leoparda do několika týdnů.

Zato uživatelé starších verzí Xpressu mají smůlu, konkrétně firma mluví o tom, že Xpress 6.5 s Leopardem kompatibilní není, o ještě starších verzích se nevyjadřuje, těžko však předpokládat, že u nich to bude lepší. Jistě, není vyloučeno, že pod Leopardem spustíte i starší verze, nemáte však záruku, že se nevyskytnou nějaké potíže, a aplikace nemá pod Leopardem oficiální podporu.

Quark se tímto tahem zřejmě snaží přilákat uživatele starších verzí na Xpress 7 (ostatně Adobe se v tomto ohledu nechová o mnoho jinak), těžko však lze odhadnout, nakolik to uživatele starších verzí přiměje k přechodu na verzi 7, nebo je to naopak odvede ke konkurenci. Zde to rozhodně nevyřešíme, bude však vhodné si zapamatovat, že pod Leopardem oficiálně funguje jenom QuarkXpress 7.

Ambrosia aktualizuje své utility pro Leoparda

Své utility aktualizovala pro Leoparda také firma Ambrosia Software. O té se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s aplikací iToner, jež umožňuje k iPhonu přidávat vlastní vyzvánění. Ambrosia je však skutečným veteránem na poli softwaru pro Macy, hry a utility pro ně nabízí již od roku 1993, mnohé její výtvory se těší velké oblibě. (O významu firmy ve světě Maců svědčí i její článek v anglické Wikipedii.) Není tedy divu, že své důležité utility přizpůsobuje nové verzi Mac OS X.

Dovolte mi však ještě jednu malou odbočku, než se podíváme na konkrétní utility. Kompatibilitu stávajících verzí, nebo nové verze kompatibilní s Leopardem nyní oznamuje skoro každá softwarová firma. Vzhledem k množství těchto informací jsem se rozhodl uvádět zde pouze aktualizace těch programů, které považuji za důležité (především z toho hlediska, že se používají na našem trhu). Ostatně, pokud jde o aplikace z oblasti grafiky a tisku, tak vám patřičné informace poskytne kolega Luboš Němec ve svých důkladných přehledech na Grafice. A teď se vrátím nabídce Ambrosie:

Snapz Pro X pro Leoparda

Utilita Snapz Pro patří ke skutečným veteránům mezi programy pro snímání obsahu obrazovky, existovala už před příchodem Mac OS X. V roce 2001 ovšem vznikla verze Snapz Pro X právě pro nový operační systém, jež se od té doby dále vyvíjí a nadále zůstává jedním z nejoblíbenějších nástrojů svého druhu.

Snapz Pro X 2.1.2 přináší plnou kompatibilitu s Leopardem a též další opravy chyb a vylepšení.

Byly vyřešeny problémy se vstupem v novém registračním rozhraní, zlepšilo se ošetřování chyb, zvláště varování před nedostatkem volného prostoru na disku, ovládací paleta se přesune do hlavní obrazovky, nachází-li se na vypojeném displeji a v určitých aktualizacích byly upraveny ovládací pozice.

Utilita stojí 69 USD, upgrade z předchozí verze vyjde na 20 USD, za 29 USD si lze pořídit omezenou verzi, která neumí nahrávat dění na obrazovce do filmů. Aplikace vyžaduje Mac OS X 10.3.9 nebo vyšší a plně využívá procesory Intel.

Stáhnout si zkušební verzi, nebo zakoupit plnou verzi můžete odtud.

WireTap Studio aktualizováno pro Leoparda

Software Ambrosie umí nejenom pořizovat snímky obrazovky, dokáže také nahrávat veškerý zvukový výstup Maca. Kdysi to byla drobná utilitka WireTap, jež neuměla nic jiného, než „odchytávat“ zvukový výstup, počítalo ses ní jako s doplňkem pro výše zmíněný Snapz Pro.

V průběhu let se utilita dále vyvíjela, nabírala funkce, až z ní vyrostlo WireTap Studio (nahrazující předchozí utilitu WireTap Pro), aplikace, která nadále nahrává zvukový výstup z aplikací a všech zvukových konektorů a rozhraní, takto získaný zvuk však dokáže dále upravovat bezeztrátovým a bezpečným způsobem. Pomocí filtrů lze nahrávky zpracovávat různými kompresními schématy a do různých zvukových formátů, aniž byste ztratili původní zdrojový materiál. Ten navíc můžete bezeztrátově sestříhávat v integrovaném editoru a na získaný zvuk se dají uplatňovat efekty.

A teď vydává Ambrosia aktualizaci WireTap Studia na verzi 1.0.1, jež zajišťuje plnou kompatibilitu s Leopardem a dále přidává jemněji dělené VU-metry v okně Preferences/Source (předvolby/zdroj) lépe zobrazující průměrné a okamžité hlasitosti a export nyní zahrnuje podporu iPhonu. Samozřejmě nová verze obsahuje četné opravy chyb a další drobná vylepšení.

WireTap Studio 1.0.1 vyžaduje Mac OS X 10.4, nebo vyšší a jakožto univerzální binární program běží na obou procesorových platformách.

Plná cena programu činí 69 USD, upgrade z WireTap Pro pořídíte za 30 USD. WireTap Studio zakoupíte, nebo si stáhnete jeho zkušební verzi na této stránce.

Další zvýhodněná nabídka pro Microsoft Office 2008

Počátkem příštího roku začne Microsoft prodávat novou verzi svého kancelářského balíku pro Macy – Office 2008 a již nyní na ni láká zvýhodněnými nabídkami, jež umožňují po zakoupení stávající verze 2004 přejít na novou verzi za symbolický poplatek. Pro USA a Kanadu nyní přibyla další taková možnost.

Nová akce „Super Suite Deal“ nabízí zákazníkům z USA a Kanady, kteří si zakoupí libovolnou verzi Office 2004 pro Mac v období od 1. listopadu 2007 do 14. ledna 2008, dodatečnou kopii Office 2008, až se začne prodávat, pouze za manipulační poplatek 6,99 USD, respektive 10 CAD. Stačí vyplnit příslušný kupon ze stránek Microsoftu a odeslat ho.

Navíc dostanou Office 2008 ve vydání Special Media Edition, jež zahrnuje aplikace Office 2008 spolu se systémem správy digitálních zdrojů Microsoft Expression Media, který samostatně stojí 299 USD. Nabídku dále oslazuje to, že zákazníkovi zůstane platná licence jak pro Office 2004, tak pro Office 2008, může tedy oba balíky používat dále na různých Macích (verzi 2004 si může kupříkladu nechat na svém starém PowerPC stroji).

Rozhodně zde nehodlám dělat reklamu Microsoftu, ostatně pro nás zatím tato nabídka nemá valný význam, avšak tyhle akce Microsoftu svědčí o několika věcech.

Zahrnutí programu Expression Media ukazuje, že se Microsoft snaží proniknout s programy řady Expression i na platformu Mac OS X, což nijak zvlášť neudivuje vzhledem k tomu, že se těmito programy snaží narušit dominantní postavení Adobe v práci s médii a v dalších podobných úlohách. To je ovšem velice široké téma, jež by vydalo na řadu článků, takové najdete třeba na Grafice.

Dále to prokazuje, že zájem Microsoftu o Macy roste. Není divu, vzhledem k jejich rostoucímu zastoupení na trhu, zejména v USA. Výsledky průzkumů se sice různí a záleží na jejich interpretaci, Macy však dnes již určitě na americkém trhu tvoří první jednotky procent celkového počtu osobních počítačů a kdyby by se udržely současné trendy, mohly by se vyšplhat snad až k jedné desetině trhu. A to už znamená hodně lákavé odbytiště, vzhledem k velikosti amerického trhu vydá za víc než celý trh některých malých zemí.

A též se jedná o to, aby si aplikace Microsoftu udržely na Macích své zastoupení. S programy řady Expression to Microsoft teprve zkouší, ovšem v kancelářských aplikacích drží významný podíl. To by se však mohlo brzy změnit. Spoustě lidí stačí balík iWork, zvlášť v nejnovější verzi iWork '08. Je ovšem třeba přiznat, že funkční výbavou Office stále vede (nechme nyní stranou otázku použitelnosti těchto funkcí). Jenže v příštím roce se velmi pravděpodobně objeví verze OpenOffice (verze 3.0) přímo pro prostředí Mac OS X, jež už nebude vyžadovat X11. Pro OpenOffice 3.0 se plánuje i řada dalších vylepšení (viz například zde), která by mohla, podaří-li se je vhodně implementovat, dále zvýšit její konkurenceschopnost vůči Microsoft Office. (Ano, již dnes lze pro Mac použít NeoOffice přizpůsobenou prostředí Aqua, jenže ta za hlavním proudem vývoje OpenOffice trochu zaostává, přestože pro mnohé bude celkem dobře použitelná.)

Shrneme-li si to, je jasné, že Macy za současné situace představují pro Microsoft lákavou platformu, na níž mu navíc hrozí ztráta podílu v jeho tradičních aplikacích. A tak není divu, že nyní vypouští jednu zvýhodněnou nabídku za druhou, aby si udržel své postavení. V příštím roce tak možná dění na poli kancelářských aplikací pro Macy bude docela rušné.

RAID kartu pro Mac Pro lze zakoupit i samostatně

A nakonec jedna zpráva týkající se hardwaru. Už v srpnu začal Apple nabízet pro Macy Pro hardwarovou RAID kartu, zvyšující výkon a možnosti diskových polí v profesionálním modelu Maca. Jenže kartu bylo možné pořídit pouze jako dodatečnou konfigurační možnost s novým Macem, samostatně se získat nedala.

To se minulý týden změnilo, americký webový obchod Applu začal kartu prodávat i jako samostatné rozšíření pod názvem Mac Pro RAID Card. S kartou dostanete též instalační nástroj a instalační pokyny.

Samotný Mac Pro dovoluje vytvářet softwarová disková pole s rozkladem dat na více disků (pole RAID 0) nebo se zrcadlením dat mezi disky (pole RAID 1). RAID karta tyto možnosti rozšiřuje, dovoluje pracovat s diskovými poli typu 0, 1, 5 a 0+1. O správu pole se navíc stará vyhrazený hardware, takže lze dosahovat rychlostí sekvenčního čtení až 304 MB/s v poli RAID 0 a až 199 MB/s v poli RAID 5. Karta dále nese 256 MB vyrovnávací RAM paměti, s daty chráněnými pro případ výpadku napájení vlastní baterií o výdrži 72 hodin.

Karta umí pracovat s jedním až čtyřmi vnitřními pevnými disky v šachtách 1 až 4 (externí disky bohužel nepodporuje), přičemž jednotlivé konfigurace (úrovně) RAID polí vyžadují určitý minimální počet disků, podrobnější popis těchto konfigurací najdete ve výše odkazované stránce webového obchodu.

RAID karta se instaluje do nejhořejšího PCI Express slotu Maca Pro (slotu číslo 4) a vyžaduje Mac OS X 10.5 či vyšší, jinými slovy, funguje jen pod Leopardem. To vysvětluje, proč se nezačala nabízet samostatně již dříve.

Leopard totiž zahrnuje utilitu RAID Utility, s níž lze z disků utvořit RAID pole bez přeinstalování Mac OS X nebo přeformátování disků a dovoluje upravovat jednotlivé svazky v RAID poli.

Tohle vše ovšem není právě zadarmo, RAID karta stojí 999 USD (stejnou cenu zaplatíte i při konfigurování nově objednávaného stroje). Jistě, tahle karta je určena pro profesionály, přesto jde o dost vysokou částku, hardwarově tato karta zase až tak ohromující není. Apple ovšem nasazuje poměrně vysoké ceny na většinu svých rozšíření pro Macy, takže to tolik nepřekvapuje, navíc hardwarová RAID karta pro Mac Pro se asi nebude prodávat v nijak ohromujících množstvích, což cenu dále zvyšuje. Měla by ovšem zaručovat hladkou spolupráci s Mac OS X, jde však o draze vykoupenu záruku. Časem se možná objeví obdobné nabídky třetích stran, jež by mohly přijít s rozumnější cenou (pokud se to ovšem v malých sériích vůbec vyplatí).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: