Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Macovské zprávy z víkendu: 2,8GHz procesor dostal iMac s předstihem a práce na Leopardovi dále zrychlují (26.8.07)
27. srpna 2007, 04.00 | Procesor Core 2 Extreme 2,8 GHz pro nejsilnější iMac dostal Apple před jeho oficiálním uvedením. A nová testovací sestavení Leoparda svědčí o zvýšeném úsilí dostat ostrou verzi včas na trh.
Jak jsem předeslal již v pátek, po dohodě se šéfredaktorem si na tento týden beru volno (jiný prázdninový termín už jaksi nezbývá), na dnešek jsem ještě připravil dva články s přehledem zpráv z víkendu (původně jsem chtěl udělat jen jeden, jenže by byl příliš dlouhý). Konkrétních novinek se mnoho neobjevilo (ty se nacházejí tady), zato se vynořila zajímavá očekávání pro začátek září, jež najdete ve druhém článku. Po zbytek týdne se odmlčím a znovu se vrátím v pondělí 3. září. A nyní již zprávy k Macům:
Nejsilnější procesor pro iMac dostal Apple opět s předstihem
Vrchol řady nových iMaců tvoří 24“ model s procesorem Intel Core 2 Extreme 2,8 GHz (viz americký webový obchod Applu). Zajímavé ovšem je, že tento procesor Intel oficiálně představil teprve minulou středu na herní výstavě Games Convention 2007 v německém Lipsku.
Tenhle procesor, s modelovým číslem X7900, představuje nejvýkonnější mobilní čip z řady Core 2 Extreme (bližší specifikace nabízí Intel zde). Procesor nese 4 MB sekundární cache paměti, jeho sběrnice pracuje na 800 MHz a jeho maximální příkon činí 44 W. Od „neextrémních“ příbuzných se liší hlavně tím, že se dá snadno přetaktovat. Tento čip je tedy určen především do herních notebooků . (Takové stroje však lze za notebooky považovat leda z definice, na baterii obvykle nevydrží ani hodinu a zahřívají se natolik, že u pánů by po delším držení na klíně mohla vyvstat obava o funkci – nikoli rostlinolékaře).
Upřímně řečeno, v novém „hliníkovém“ iMacu se potenciál tohoto čipu plně nevyužije. Testy sice ukázaly určitý nárůst výkonu s tímto procesorem, avšak celková architektura stroje ho poněkud omezuje. A pro přetaktování není iMac právě nejvhodnější (jeho konstrukce nedovoluje snadné posílení chlazení a s tím stávajícím by to asi byl dost dobrodužný počin).
Nejzajímavější na celé věci tak zůstává hlavně to, že Apple opět dostal určitý procesoru Intelu ještě před jeho oficiálním uvedením na trh. Opakuje se tak případ s Xeony 3,0 GHz pro osmijádrový Mac Pro. Pro Intel to je samozřejmě výhodné, protože ho to prakticky nic nestojí a díky mediální pozornosti věnované Applu má reklamu zadarmo – o čemž svědčí též tento článek.
Hodně zajímavé by ovšem bylo, pokud by Intel takto postupoval i nadále. Z dřívějších zpráv vyplývá, že nové Xeony vyráběné 45nm procesem se mají objevit už v listopadu a tak je docela dobře možné, že se jako první objeví v inovovaném Macu Pro. V té době by na trhu již měl být také Leopard (viz následující zpráva), což by dalo velice zajímavou kombinaci, jež však vzhledem k ceně nebude pro každého. Zatím ovšem jde o pouhé domýšlení známých skutečností a souvislostí, teprve čas ukáže, co skutečně Apple v tomto směru podnikne.
Práce na Leopardovi zrychlují
Kolem Leoparda (Mac OS X 10.5) začíná být docela živo. Už v pátek jsem vás informoval o tom, že podle serveru MacScoop se blíží vydání verze Final Candidate. A nejnovější dění tomu opravdu nasvědčuje. Počátkem minulého týdne Apple přes Software Update aktualizoval vývojářské verze Leoparda na sestavení 9A500a a nyní nám MacRumors hlásí, že po pouhých 5 dnech vydal Apple další nová sestavení Leoparda, 9A527 (pro klientskou verzi Mac OS X ) a 9A528a (pro Mac OS X Server).
Se svými informačními trochami do leopardího mlýna přišly též servery AppleInsider a ThinkSecret. AppleInsider mluví o nových sestaveních ještě v budoucím času a dodává (pode informací svých zdrojů), že Apple současně s nimi požádá vývojáře, aby rozsáhle otestovali 15 oblastí klíčových softwarových komponent a výsledky svého zkoumání mu sdělili zpět.
K těmto testovacím oblastem patří Parental Controls, Time Machine, DVD Installations, Network Connectivity, Printing, FileVault, Mail, iChat, iCal, .Mac Synching a Spotlight. Pro každou z uvedených oblastí (a pro několik dalších) Apple údajně poskytne konkrétní testovací kritéria, jimiž se mají vývojáři řídit.
Kupříkladu Apple prý doporučí vývojářům nastavit vlastní preference pro Time Machine a pak zazálohovat systém na interní nebo externí disk. A poté budou požádáni o otestování těchto záloh jako při skutečném provozu, třeba o otevření adresáře AddressBook a pokus o obnovení konkrétních kontaktů.
Apple si rovněž žádá rozsáhlé testování šifrovaných záloh Time Machine, poznámek a úkolů Mailu a funkce přenosu souborů v iChatu.
ThinkSecret k tomu dodává, že nová sestavení přinášejí úplně nové úvodní video namísto toho z Tigera, které se změřuje na Spotlight. Nové video přichází s „kosmickým sci-fi“ motivem, upomínajícím na Time Machine. Totéž platí pro výchozí obrázek pracovní plochy. Ukázka tohoto obrázku se nachází například zde, nové úvodní video si lze přehrát z YouTube.
Odkazy na čtyři snímky obrazovky nové vývojářské meziverze najdete v posledním řádku zprávy na MacRumors.
Podle různých zdrojů působí nová sestavení citelně stabilněji a uhlazeněji než to předchozí, avšak přiložené poznámky Applu upozorňují na asi tucet přetrvávajících problémů, kupříkladu nefunguje VPN Cisco, ověřování písem probíhá pomalu, instalace má potíže na strojích s kartou SCSI PCI adaptéru a nefunguje synchronizace pro AddressBook.
Protože jsou nová sestavení tak čerstvou novinkou, některé informace ještě nebyly úplně jasné, ale podle komentářů čtenářů výše zmiňovaných článků se tentokrát tato verze distribuuje jako plný DMG soubor (údajně o velikosti 6,4 GB pro klienta).
Vypadá to, že se časový rozvrh prací na Leopardovi zatím daří dodržet a výše zmíněné zacílené testování svědčí o tom, že se jednotlivé problémy začínají izolovat a ladění se zaměřuje konkrétněji Pravděpodobnost, že se podaří Leoparda uvést na trh ve slibovaném říjnovém termínu, tak dále roste. Práce na Leopardovi během září jistě budou horečné a určitě budou prosakovat další drobné zprávy, z nichž bude možné poznat, zda se vývoj nadále drží nastoupeného slibného směru.