Macy se hodí do podniků - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Macy se hodí do podniků

12. března 2007, 08.00 | Známý IT konzultant tvrdí, že se Macy hodí pro nasazení do podniků a v řadě případů prý plně postačí nižší, spotřebitelské modely.

Poslední dobou se začíná trochu víc mluvit o možnostech nasazení Maců do podniků. Mediálně dosti známý IT konzultant, Seth Weintraub sepsal obsáhlejší stať, v níž vypočítává řadu důvodů, proč by bylo vhodné Macy nasadit do podniků. Samozřejmě, jde o pohled z amerických podmínek, ale mohlo by to zajímat také české čtenáře, i když spíše jen jako inspirace.

Weintraub tvrdí, že zatímco donedávna Macy v širším měřítku svým zaměstnancům nasazovaly prakticky pouze reklamní agentury, designérské firmy a jiné tvůrčí provozy, dnes se začíná pověst o výhodách hardwaru – a softwaru – Applu u klientských osobních počítačů šířit dál. Vypočítává následující důvody, proč teď Macy lze prosazovat v podnicích:

  • Roky spywaru, záškodnického softwaru a potíží s viry na Windows XP tlačí správce informačních systémů, aby zkoušeli nové možnosti, o nichž dříve ani neuvažovali.
  • Délka potřebného zaučování a nesourodost distribucí Linuxu jsou příliš veliké pro jejich snadné všeobecné použití v kanceláři.
  • Mnohé podnikové aplikace byly převedeny na standardizované webové služby, které nezávisejí na konkrétním operačním systému.
  • Platforma Maců přešla na procesory Intel kompatibilní s Windows, jež jsou levnější, výkonnější než dřívější PowerPC čipy a umožňují provozuschopnou virtualizaci.
  • Podniková správa Maců se stala standardizovanější a lépe spolupracuje s Active Directory, uživatelskou a inventární LDAP databází Microsoftu. Active Directory tvoří páteř většiny podnikových prostředí a propojuje vlastně všechny prvky informační architektury. Macy s Active Directory spolupracují, takže podnikoví správci mohou Macy snadno spravovat vedle strojů s Windows.
  • A konečně spotřebitelské modely Applu se dnes často dostávají do rukou lidí, kteří v podnicích rozhodují, nebo do rukou jejich rodinných příslušníků a vedou si u nich dobře. Mnozí z nich potom dojdou k závěru, že co jim dobře funguje doma, mohlo by dobře fungovat i v zaměstnání.

A právě poslední bod by se podle Weintrauba mohl stát jedním z rozhodujících faktorů pro zvýšení podílu Maců v podnicích. Dále se zamýšlí nad tím, jaké modely by to měly být a dochází k závěru, pro někoho možná překvapivému, že v řadě případů budou úplně stačit spotřebitelské modely, nikoli modely z profesionálních řad.

Z hlediska většiny podniků je rozdělení Maců na profesionální a spotřebitelské modely poněkud umělé, protože velkou část prodávaných kancelářských PC vlastně tvoří v mnoha směrech okleštěné, zjednodušené verze PC prodávaných do domácností, jež postrádají většinu moderních technologií. Například dnes nejde koupit Mac, který by neměl alespoň 512 MB RAM, Bluetooth, WiFi adaptér, gigabitový Ethernet, FireWire a dokonce dálkové ovládání. Základní kancelářské modely HP či Dellu se tomu ani neblíží.

Weintraub poté probírá jednotlivé řady Maců a vyvozuje, že v řadě případů budou pro podnikové (tedy kancelářské) nasazení stačit nižší modely. Upozorňuje na to, že jednotlivé modely se výkonem (z kancelářského hlediska) zase tolik neliší, zato ceny jdou nahoru mnohem prudčeji.

Dále zdůrazňuje trvanlivost a spolehlivost Maců. Upozorňuje, že plastová pouzdra MacBooků mohou někdy vydržet víc než hliníková pouzdra MacBooků Pro. Robustnost stolních Maců Pro asi těžko něco překoná, ale i ostatní stolní modely se dají považovat za spolehlivé, zde se odvolává na výsledky různých amerických průzkumů spolehlivosti mezi zákazníky, v nichž Macy často vítězí.

Stylový a elegantní design Maců by teoreticky měl napomáhat jejich prosazení, avšak Weintraub upozorňuje, že to někdy nemusí být po chuti vedoucím pracovníkům, kteří navíc často budou pro sebe požadovat „profesionální“ model, aniž by ho skutečně potřebovali.

Co se týče aplikací a správy, z výše uvedeného seznamu vyplývá, že dnes už to tak velký problém nepředstavuje, základní instalace Maců jsou dobře použitelné, snad jen některé části balíku iLife bude vhodné před nasazením do podniku vymazat, protože je zaměstnanci nepotřebují. To ovšem není nijak složité. A pokud jde o správu v rámci podniku, Macy nabízejí funkce vzdálené plochy, síťového spuštění a další nástroje potřebné pro vzdálené instalace a správu a rovněž klonovací software již dostanete se strojem.

V amerických podmínkách shledal Weintraub přijatelnými také nabízenou záruku a možnosti nákupu, dokonce uvádí jako přednost možnost nakupovat od Applu modely všech tříd najednou, zatímco mnozí výrobci PC prodávají podnikové stroje odlišnými odbytovými kanály než spotřebitelské modely. Apple přirozeně poskytuje množstevní slevy, takže služby, jež dostanete při nákupu, se příliš neliší od konkurence. (Stále mluvíme o USA, situaci u nás bych zde raději neřešil.)

Na závěr z toho všeho Weintraubovi vyšlo, že spotřebitelské stroje Applu vysoce převyšují konkurenci stejné kategorie a že se všechny Macy už teď dobře hodí do podniků – pokud se rozhodující činitelé dokážou přenést přes předsudky proti vybavení tradičně určenému pro spotřebitelský trh.

Úvaha je to zajímavá, samozřejmě jistě lze vznést námitky, že Apple například svými servisními službami těžko bude soupeřit s giganty typu HP. V mnoha případech se prostě argumenty proti nasazení Maců najdou, nelze však popřít, že jejich šance v této oblasti vzrůstají. Z řady důvodů nadále určitě zůstanou v menšině, avšak tato menšina by už neměla být tolik přehlížená.

Vše výše uvedené ovšem platí pro USA, v našich podmínkách si to zatím dovedu představit těžko. Odlišný historický vývoj a ekonomické podmínky u nás prostě v podnicích preferují nasazení PC. (Dnes se to sice mění, ale donedávna byla kupříkladu práce správců natolik levná, že případné úspory ze snazší správy nikoho příliš nezajímaly, zato cenový rozdíl mezi Macy a PC zdůrazněný „evropským“ kursovým přepočtem byl zjevný na první pohled). Přesto si myslím, že neuškodí o této probíhající debatě vědět. Uchytí-li se Macy v amerických podnicích v širším měřítku, upevní to postavení Applu, což nepřímo prospěje také nám, nemluvě o tom, že některé tamní trendy by se časem mohly přenést sem. Jedná se ovšem o téma velice rozsáhlé, které rozhodně jeden článek nemůže plně pokrýt. Podobné úvahy a analýzy se jistě budou objevovat častěji a určitě nebude od věci tyto záležitosti dále sledovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: