Microsoft kupuje Virtual PC - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Microsoft kupuje Virtual PC

21. února 2003, 00.00 | Neočekávaný krok firmy Microsoft, která zakoupila všechny "Virtual" produkty od firmy Connectix se určitým způsobem dotkne i uživatelů Maců - Microsoft však přesvědčuje, že Virtual PC pro Maca je u něj v těch nejlepších rukách. Podívejme se tedy, proč k tomuto obchodu došlo, jaký může být vývoj ohledně Mac verze a co zbylo z firmy Connectix.

Tento týden se objevila poměrně nečekaná zpráva o zakoupení části produktového portfolia společnosti Connectix firmou Microsoft. Konkrétně se jedná o technologie a programy Virtual Server, Virtual PC for Windows, Virtual PC for Mac a Virtual PC for OS/2. Ze strany uživatelů Maců se samozřejmě spustila panika, co se bude dít s poměrně oblíbeným produktem Virtual PC for Mac a zda se nejedná o další "záškodnický" krok Microsoftu. Podle všeho nikoliv, ale podívejme se na situaci trošku z většího odstupu.

Connectix

Produkty této firmy měl jednu dobu na svém Macu skoro každý - především RAM Doubler, který nahrazoval technologii virtuální paměti v systémech System 7 až Mac OS 9 mnohem efektivnější variantou, a Speed Doubler, který výrazně zrychloval funkce systému. Těmito produkty se Connectix proslavil. Kromě toho však například nabídl řadu počítačových webkamerek QuickCam a také se začal specializovat na produkty pro emulaci - v roce 1996 uvedl první verzi Virtual PC a v roce 1997 Virtual Game Station, software, který emuloval Sony Playstation (1) na Macu i na Windows.

S Virtual PC firma prorazila i přesto, že tu v té době byla zavedená konkurence, společnost Insignia, která od počátku devadesátých let nabízela programy pro emulaci Windows (SoftWindows, SoftPC, RealPC). Virtual PC však díky tomu, že se zaměřilo na emulaci PC hardware (na kterém mohl teoreticky a i prakticky běžet v podstatě libovolný PC systém) a nikoliv jen na emulaci PC s Windows, a také díky kvalitnějšímu produktu obecně tuto bitvu nakonec vyhrálo a Insignia se začala věnovat jiné oblasti podnikání.

Pokud se podíváme do historie Connectixu, zjistíme, že firma jako by se specializovala na vytváření a následné zbavování se produktů. Řada kamerek QuickCam byla v roce 1998 prodaná firmě Logitech, která sice tyto produkty dále rozvíjí a nabízí (samozřejmě v radikálně lepších podobách), ovšem bohužel na uživatele Maců si už nevzpomněla. Trošku jiná situace nastala v případě Virtual Game Station, kdy se Sony, výrobce Playstation s Connectixem soudil (podle zachovaných tiskových zpráv marně), situace se v roce 2001 náhle vyřešila dohodou s "spojení technologií". V rámci této dohody Sony převzalo veškeré technologie svázané s VGS, obě strany nabubřele hovořili o možnostech a budoucí spolupráci, ovšem tím také vše utichlo - Sony se prostě zbavilo nepříjemné konkurence.

Naštěstí se však zdá, že alespoň v tomto případě by mohl uživatele Maců "postihnout" šťastnější osud a prodejem produktu jiné firmě nepřijít o podporu.

Connectix Virtual Machine

Důvodem převzetí "Virtual" produktů ze strany Microsoftu je nový produkt Connectixu, který je v současné době teprve ve stádiu betatestů. Nazývá se Virtual Server a slouží k provozu více operačních systému na jednom serveru. Ideově vychází z Virtual PC for Windows - tento produkt umožňuje na PC s Windows vytvořit další virtuální počítače, a na nich spouštět jiné operační systémy. Výborné pro uživatele, kteří potřebují používat aplikace, funkční na starších verzích systémů či na zcela jiných operačních systémech. Tato idea vytváření virtuálních strojů, tvářících je jako samostatná jednotka je velmi stará, ještě z doby sálových počítačů, s úspěchem se používala na Macu ve Virtual PC a tak proč ji nepřenést přímo na PC. Ostatně, podobné produkty má také firma VMware, umožňující například na Linuxu spustit Windows (a opačně). Obě firmy se také "vrhly" do řešení pro oblast serverů - tedy jak na jednom centrálním počítači provozovat více virtuálních strojů s libovolným operačním systémem. Překvapivě mnoho zákazníků například stále používá operační systém Windows NT (a aplikace pro něj), další uživatelé mohou potřebovat aplikace běžící na jiné staré verzi Windows, či na jiném operačním systému. Pouze se místo zprovozňování systémů na jednotlivých počítačích použije centrální server. Využití je samozřejmě ještě více, například testování při vývoji, efektivnější využití kapacity serverů (sloučení více aplikací na jednom serveru, i když vyžadují různé verze operačních systémů) a další nasazení spíše z "korporátní" oblasti.

Microsoft převzal kompletní rodinu produktů Virtual Machine, tedy kromě ještě nehotového produktu Virtual Server (který následně uvede pod svým jménem, "až nastane čas"), také produkty Virtual PC for Windows, Mac a OS/2. Do Microsoftu přechází lidé z Connectixu, takže kontinuita by měla být zajištěna.

V případě produktů pro Windows je jasné, že jejich vývoj a prodej bude pokračovat. Mírně nejasné to je u verze pro OS/2 - informace na webu mluví o pokračování vývoje tohoto produktu, v oficiálním FAQ se pro změnu explicitně hovoří o vývoji a prodeji Virtual PC pro Windows a Mac.

Microsoft Virtual PC for Mac

Nás ostatně zajímá především verze pro Maca - ta byla zařazena do portfolia divize Macintosh Business Unit (MacBU), která má na starosti také další Microsoft produkty pro Maca, jako je Office či Explorer. Microsoft podle vlastních slov rozhodně hodlá pokračovat ve vývoji a chce Virtual PC ještě lépe integrovat do prostředí Mac OS X. Na internetu se po ohlášení samozřejmě rozběhly divoké diskuse, od "zabili Virtual PC" až po úvahy o integraci Virtual PC na shodné úrovni, jako je nyní v Mac OS X integrovaný Mac OS 9. Nedá se říct nic jiného, než že uvidíme - zda bude Virtual PC i nadále opravdovou emulací hardware s možností spuštění libovolného systému, či zda se přikloní spíše k variantě emulace Windows (zde by mohla být výhoda lepší optimalizace). Každopádně však doufejme, že Microsoft tento produkt bude nadále podporovat a vyvíjet, neboť mnoho uživatelů je na něm stále závislých. Okolnosti samozřejmě dávají MS do rukou nepříjemnou zbraň na Apple, který se evidentně snaží vyvléknout ze závislosti na Microsoftu, tím, že nabídne své vlastní produkty - Microsoft může nyní říct "buď Office a VPC, nebo nic". Situace je o to nepříjemnější, že VPC nezbyla konkurence - RealPC a SoftWindows sice nyní patří firmě FWB, ovšem verze pro OS X neexistuje, to samé Blue Label a zdarma dostupný MacBochs je prý poměrně hodně pomalý a nevyzrálý.

Každopádně první krabice s nápisem Microsoft Virtual PC for Mac si budeme moci koupit zhruba za půl roku, do té doby bude produkty prodávat nadále Connectix. To samozřejmě neznamená, že se za půl roku dočkáme nové verze, stačí vyměnit loga firem a licenční ujednání - podobně to udělal například i Corel s produkty po MetaCreations, nové verze se objevily až později.

Otázkou spíš je, co bude s Connectixem. Kromě Virtual produktů má nyní v nabídce už jen několik utilit pro Maca, jejichž prodej bude ukončen v tomto roce - zda se pak stane prázdnou skořápkou, ze které všichni schopní odejdou do Microsoftu a dalších firem, nebo zda firmě zůstávají nějací vývojáři a již nyní pracují na dalších užitečných produktech, to teprve uvidíme. Každopádně tento článek zatím můžeme brát i jako tečku za kariérou jednoho z nejschopnějších ze středních vývojářů pro Maca. O Virtual PC se však na Macu ještě dočtete, doufejme, že už příští týden, kdy by měla vyjít recenze na aktuální verzi Virtual PC for Mac 6.0.1.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: