Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Modernizované MacBooky Air by mohly dorazit v červnu či červenci
20. května 2011, 00.00 | Nové MacBooky Air s procesory Sandy Bridge se údajně začnou vyrábět koncem května, do prodeje přijdou někdy mezi červnem a červencem. A mezitím okolo rozhraní Thunderbolt, jež by mohly dostat, vznikla řada dohadů a nejasností.
Také letos probíhá postupná modernizace Maců, Apple převádí jednotlivé typy na procesory Sandy Bridge. Jako první přišly koncem února nové MacBooky Pro a počátkem května následovaly iMacy. To samozřejmě vyvolává dohady, kdy se podobných změn dočkají zbývající Macy.
Za nejpravděpodobnější kandidáty příští modernizace se už dlouho považují ultrapřenosné MacBooky Air. Již v únoru tvrdil CNET, že se jejich uvedení chystá na červen a podobné zprávy se objevily též koncem dubna při čekání na nové iMacy.
Nové zprávy o chystaných MacBoocích Air přicházejí z Tchaj-wanu
Ve středu dorazila nová tvrzení o termínech uvedení těchto strojů. Tchajwanský server DigiTimes napsal, že podle zdrojů mezi tchajwanskými dodavateli komponent začne výroba nových modelů 11,6“ a 13,3“ MacBooků Air koncem května s tím, že na trh budou uvedeny v červnu nebo červenci.
Zástupci Applu se k tomu jako obvykle nijak nevyjádřili, citované zdroje ovšem trvají na svém a připomínají, že Apple o svých nových produktech mlčí, dokud nepřijdou na trh. Dodavatelé pro modernizované MacBooky Air budou zřejmě skoro stejní jako pro stávající modely.
Montáž bude obstarávat Quanta Computer, pouzdra dodá Catcher Technology, hlavním dodavatelem tepelných modulů bude Auras Technology, baterie mají pocházet od firem Simplo Technology a Dynapack. Samozřejmě, žádná z firem to oficiálně nepotvrdila (protože by o zakázku nejspíš rychle přišla).
Vzhledem ke zkušenostem z minulosti se očekává, že zejména v prvním měsíci po uvedení na trh budou dodávky nových MacBooků Air poměrně velké a proti jiným výrobcům počítačů budou docela vysoké i ceny pro dodavatele. Tchajwanští výrobci proto doufají, že jim právě nové Macy pomohou významně vylepšit finanční bilanci (pak není divu, že je Apple tak vítaným zákazníkem a dodavatelé se ochotně přizpůsobují jeho přísným podmínkám).
Nové modely MacBooků Air pravděpodobně dále posílí odbyt Maců. Za první (kalendářní) čtvrtletí letošního roku Apple prodal 2,75 milionu notebooků, což bylo jen o 5 procent méně než v předchozím vánočním čtvrtletí, na čemž měly hlavní podíl nové MacBooky Pro. Zdá se, že teď také zůstává poptávka po Macích vysoká (částečně asi i díky novým iMacům) a pokud nové MacBooky Air přijdou na trh ještě v červnu, mohly by se za druhé čtvrtletí 2011 prodat 3 miliony Maců.
Očekává se nasazení ULV procesorů Sandy Bridge
Počty prodaných Maců jsou zajímavé pro investory, pro uživatele ovšem bude mnohem důležitější, co tyto nové stroje přinesou za novinky. Pochopitelně se zatím nic neví přesně, ale hodně lze odhadnout z analogií s již uvedenými letošními Macy. Je tak prakticky jisté, že nové MacBooky Air dostanou procesory Sandy Bridge, tentokrát ale v úsporných ULV verzích.
A dá se předpokládat, že tak jako v případě současných 13“ MacBooků Pro též letošní MacBooky Air budou spoléhat pouze na grafiku Intel HD 3000 integrovanou přímo v procesoru. Ta nahradí grafiku GeForce 320M dosavadních MacBooků Air (uvedených loni v říjnu) spolupracující s procesory Core 2 Duo.
Nová grafika je sice proti GeForce 320M o trochu slabší, ale procesory Sandy Bridge jsou jinak o hodně výkonnější než Core 2 Duo, takže celkový výkon nových modelů by se měl zvýšit a možná se také prodlouží jejich výdrž na baterii (procesory Sandy Bridge jsou obecně úspornější).
Pravděpodobně získají též rozhraní Thunderbolt
Mnozí také očekávají, že stejně jako ostatní letošní Macy dostanou i nové MacBooky Air rozhraní Thunderbolt. Jeho nasazení do těchto ultratenkých strojů by technicky nemělo znamenat velký problém, protože Thunderbolt používá úplně stejný konektor jako Mini DisplayPort, který MacBooky Air už mají, přibyl by tak pouze čip příslušného řadiče (a pro ten by se na základní desce místo najít mělo).
Zatím ovšem není vůbec jisté, zda nové MacBooky Air skutečně budou tímto rozhraním vybaveny. Jeho vlastnosti ho předurčují především pro vysoce výkonné periférie, jejichž využití u těchto strojů je dost sporné. Určitým precedentem by mohlo být to, že MacBooky Air nedostaly rozhraní FireWire.
Ale jak jsme vysvětlili výše, implementace rozhraní Thunderbolt by byla mnohem snazší a výrobní náklady by příliš nezvýšila. Bude tak záležet na rozhodnutí Applu, jasno v téhle věci zřejmě bude až při uvedení nových MacBooků Air na trh.
O žádných jiných změnách MacBooků Air dosavadní pověsti nemluví, všeobecně se předpokládá, že podobně jako v případě MacBooků Pro dojde pouze ke změně procesoru a čipové sady, případně se ještě doplní Thunderbolt řadič, jinak vše ostatní zůstane stejné (k zásadním změnám základního designu již došlo loni na podzim).
Nejasnosti okolo rozhraní Thunderbolt
Nevíme jistě, zda nové MacBooky Air budou mít rozhraní Thunderbolt, ovšem v minulých dnech vyvstaly dohady i okolo této technologie jako takové.
O značný rozruch se postaral Engadget, když v úterý prohlásil, že se Sony chystá uvést notebook Vaio Ultimate Mobile PC, který bude vybaven též rozhraním Thunderbolt, avšak podle jeho zveřejněné fotografie (a informací od „důvěryhodného zdroje“) pro něj nepoužije Mini DisplayPort, ale konektor pro USB 3.0.
A podotýká, že v době, kdy Intel toto rozhraní ještě představoval pod jménem LightPeak a používalo optické kabely, předváděl prototyp hybridního USB 3.0 konektoru, jenž se dal napojit právě na optický kabel vycházející z rozhraní LightPeak.
Jenže současná implementace známá jako Thunderbolt používá (alespoň nyní) kovové vodiče a jak připomíná diit.cz, Thunderbolt užívá proti USB 3.0 mnohem více vodičů, takže rozhodně by nešel nasadit standardní konektor USB 3.0. Engadget navíc sám přiznává, že USB Implementers Forum odmítlo schválit propojování USB s jinými rozhraními a spekuluje, že Sony mohla dostat výjimku.
V každém případě to ale znamená, že by Sony musela vytvořit úplně nový vlastní konektor, což už se nejeví jako příliš výhodné. Zcela vyloučit to ovšem nejde, Sony k podobným krokům v minulosti již sáhla, avšak na své snahy zavádět vlastní standardy zatím vždy spíše doplatila.
Tím by vyvolala fragmentaci rozhraní Thunderbolt, stejně dobře je však možné, že zpráva Engadgetu je buď mylná, anebo jde o nějaké nedorozumění. (Už vícekrát se informace Engadgetu ukázaly jako ne právě spolehlivé.)
Ochrannou známku „Thunderbolt“ vlastní Apple
Avšak něco se okolo tohoto rozhraní asi opravdu děje, naznačuje to zjištění, že ochrannou známku na označení „Thunderbolt“ nevlastní Intel, ale Apple. Příslušné patentové databáze ukazují, že Apple má tento název zaregistrovaný v USA a v Kanadě (v USA však má stejnou ochrannou známku od počátku května registrovanou též AsusTek), přičemž poprvé Apple o registraci požádal již loni v listopadu na Jamajce.
To je samozřejmě značné překvapení, protože když v únoru Intel současně s uvedením nových MacBooků Pro představil rozhraní Thunderbolt, veškeré dostupné informace se zdály ukazovat, že práva k němu patří Intelu, který danou technologii vyvinul. Avšak patentové databáze Intel v souvislosti s označením „Thunderbolt“ vůbec nezmiňují, což vyvolává dohady, jakou vlastně hrál v téhle věci roli.
Snad se to v příštích dnech a týdnech vyjasní, přirozeně to však vede k všelijakým spekulacím. Mohlo by to totiž znamenat, že rozhraní Thunderbolt v současné podobě zůstane pouze záležitostí Applu (zde ovšem bude záležet na tom, jestli Sony skutečně uvede svou variantu „kříženou“ s USB).
A to přirozeně vyvolává obavy, aby se neopakovala situace s rozhraními USB 2.0 a FireWire, protože jestliže se rozhraní Thunderbolt nestane všeobecně rozšířeným (jak se doposud zdálo), výběr periférií pro něj zůstane omezený a jejich ceny vysoké.