Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Modernizovaný bílý MacBook poskytuje zvukový výstup na Mini DisplayPortu
21. května 2010, 00.00 | Stejně jako letošní MacBooky Pro také nový plastový MacBook podporuje na svém Mini DisplayPortu jak výstup videa, tak zvuku.
V úterý Apple bez velké publicity uvedl modernizovaný bílý MacBook, který vybavil výše taktovaným procesorem a především výkonnější a úspornější integrovanou grafikou GeForce 320M.
Kromě těchto hlavních inovací Apple drobnější novinky stroje příliš nezdůrazňuje, mimo jiné získal podporu inerciálního posouvání na svém trackpadu a nyní se ukazuje, že tak jako jeho hliníkoví příbuzní podporuje ještě jednu novinku týkající se připojování audiovizuálních zařízení (na niž v diskusích upozornili i naši čtenáři).
Dlouhá cesta Applu k plnohodnotnému audiovizuálnímu výstupu na Mini DisplayPortu
Když Apple v říjnu 2008 uvedl první MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovým „unibody“ pouzdrem, začal také pro připojování externích monitorů používat rozhraní Mini DisplayPort (což se tehdy setkalo spíše s kritikou, protože podpora tohoto rozhraní byla ještě dost slabá).
Brzy se ovšem zjistilo, že ačkoli obecné specifikace rozhraní DisplayPort (Apple navíc nasadil jeho zmenšenou variantu, která byla do obecného standardu zařazena až později) podporují jak přenos videa, tak zvuku, Mini DisplayPort Maců zvládá jenom video, nikoli však zvuk, proto například 24“ monitor Apple LED Cinema Display řeší přenos zvuku pomocí USB.
To se v případě notebooků Applu začalo měnit teprve poté, co se letos v polovině dubna objevily modernizované MacBooky Pro, kdy se zjistilo, že Mini DisplayPort těchto strojů už umí přenášet také zvuk. (A současně z příslušné dokumentace Applu vyplynulo, že totéž zvládají nové iMacy z loňského října, Apple se jen neobtěžoval to oznámit, vědělo se však, že 27“ iMacy na Mini DisplayPortu podporují vstup zvuku a videa.)
Výstup videa a zvuku podporuje také nový bílý MacBook
V úterý Apple pro bílý MacBook vydal též nový podpůrný dokument popisující jeho externí porty a konektory. Dokument obsahuje schématické zobrazení portů počítače a tabulku s popisem funkcí jednotlivých konektorů, pro Mini DisplayPort uvádí, že s pomocí samostatně nabízených adaptérů dovoluje připojení k zobrazovacím zařízením s DVI, HDMI nebo VGA vstupem, přičemž pro zařízení s HDMI vstupem text výslovně uvádí, že se podporuje jak video, tak zvuk. (Z technických specifikací stroje se tohle vyčíst nedá.)
To tedy znamená, že modernizovaný MacBook zvládá stejně jako nové MacBooky Pro přenos zvuku přes Mini DisplayPort, což je samozřejmě nejdůležitější pro HD televizory, standardně osazované HDMI vstupy, teď je půjde připojit jediným kabelem, bude ovšem ještě třeba adaptér z Mini DisplayPortu na HDMI. Apple samotný však takový adaptér nevyrábí, spoléhá na nabídku třetích stran.
Výběr adaptéru z Mini DisplayPortu na HDMI nyní vyžaduje zvýšenou pozornost
S tím však mohou vzniknout určité potíže. Na trhu se sice již nachází celá řada takovýchto adaptérů a některé z nich se dají pořídit opravdu dost levně, jenže jak ukázaly testy nových MacBooků Pro, některé levné adaptéry zvuk na nových strojích stále nezvládají (lze se domnívat, že v rámci úspor výrobci prostě nezapojili potřebné vodiče).
Budou proto potřeba adaptéry vyhovující specifikacím VESA v1.1a DisplayPort Interoperability Guidelines, při nákupu adaptéru z Mini DisplayPortu na HDMI se tak teď musí věnovat zvýšená pozornost tomu, jestli podporuje i zvuk, naštěstí to už výrobci a prodejci začínají uvádět. Obecně lze říci, že dražší adaptéry (jako třeba adaptér Griffin, co ve svém webovém obchodu nabízí Apple) nové možnosti podporují, u levnějších řešení asi bude třeba počkat, než zareagují na tuhle změnu.
Jak vidět, modernizovaný plastový MacBook převzal od svých hliníkových protějšků i tuto užitečnou vlastnost. Dalo se to čekat, výrobní náklady stroje se nezvýší, zatímco jeho užitná hodnota ano, samozřejmě to ale potěší.