Možná byly zaznamenány výsledky testů chystaného MacBooku Pro s procesorem Core i7 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Možná byly zaznamenány výsledky testů chystaného MacBooku Pro s procesorem Core i7

8. února 2010, 00.00 | Ve webovém přehledu výsledků benchmarkových testů Geekbench se objevil záznam, který by mohl patřit prototypu MacBooku Pro s 32nm procesorem Core i7.

Už začátkem ledna Intel (na výstavě CES 2010) představil své nové 32nm procesory, včetně řady mobilních modelů (dříve známých pod kódovým označením „Arrandale“) a nyní se postupně začínají objevovat první notebooky vybavené těmito čipy.

Pochopitelně se ihned začalo spekulovat, zda a kdy nové procesory nasadí do svých notebooků Apple, v polovině ledna se o notný rozruch postaral samotný Intel, když v obchodnické soutěži nabízel jako výhru MacBook Pro s Core i5, vzápětí však prohlásil, že se jednalo o nedorozumění a cenou pro výherce nakonec byl notebook HP ENVY s daným procesorem.

Podezřelá sada výsledků testů Geekbench

Samozřejmě se však nadále bedlivě sleduje každá sebemenší zmínka, jež by naznačovala, že se takové stroje připravují, velkou pozornost proto vzbudila jedna sada výsledků benchmarkových testů Geekbench kanadské firmy Primate Labs.

Tyto syntetické testy měří výkon některých základních operací na různých platformách a poměrně často se používají k prvotnímu testování výkonu nových Maců, sice neodrážejí zcela věrně výkon ve skutečných aplikacích, ale výsledky se dají dobře porovnávat. A navíc je lze zveřejňovat na speciálním webu Primate Labs a právě tam se objevila ve čtvrtek 4. února sada, která vyvolala takový rozruch.

Jde totiž o výsledky stroje s modelovým označením „MacBookPro6,1“, provozujícím Mac OS X 10.6.2, sestavení 10C3067. Avšak modelové číslo „6,1“ nemá žádný současný MacBook Pro (ty užívají čísla „5,1“ až „5,5“ a zmíněné sestavení Mac OS X 10.6.2 také není běžně dostupné, vše tedy nasvědčuje, že se testoval dosud neuvedený prototyp.

Jako procesor výsledky uvádějí Intel Core i7 M 620 pracující na 2,66 GHz. Jak lze zjistit například z tohoto stručného přehledu nových 32nm mobilních procesorů Intelu, 2,66GHz Core i7-620M představuje nejvyšší model z nových mobilních čipů.

Použitá označení nových procesorů Intelu působí hodně zmatků, ale v tomto případě znamená fyzicky dvoujádrový 32nm procesor, který ovšem díky technologii Hyper-Threading může současně zpracovávat až čtyři programová vlákna a technologie Turbo Boost dovoluje pro jednovláknové aplikace zvýšit taktovací frekvenci až na 3,33 GHz. Příkon čipu činí 35 wattů.

Celkové skóre testů Geekbench pro daný stroj vyšlo na 5 260, což představuje docela citelný narůst proti srovnatelným 2,66GHz MacBookům Pro s procesory Core 2 Duo, dosahujícími hodnot v rozmezí 3 700 až 4 000, nový procesor ovšem používá architekturu Nehalem, jež na stejném taktu poskytuje vyšší výkon. Měření bylo přitom provedeno s 32bitovou verzí testů, lze předpokládat, že v 64bitovém režimu by nárůst výkonu byl ještě vyšší.

Samozřejmě nejde zaručit, že zmíněné výsledky jsou pravé, zfalšovat by se pochopitelně daly, ale bylo by to dost pracné a je otázkou, zda by se to někomu vyplatilo dělat. Připustíme-li, že se jedná o testy skutečného prototypu, tak buď ke zveřejnění došlo neúmyslně, anebo to naopak byl o záměr, což se též nedá tak úplně vyloučit. Oficiálně Apple sice ani nenaznačuje, co vlastně chystá, ale vzhledem k tomu, že notebooků s těmito procesory bude přibývat, mohlo by jít o způsob, jak nenápadně připomenout, že nehodlá zůstat stranou.

Zveřejněné údaje působí věrohodně

V zobrazených údajích nejsou žádné zjevné rozpory, verze BIOSu a základní desky skutečně vypadají jako pro MacBook Pro a už zmíněné sestavení Mac OS X 10.6.2 odpovídá verzím, jaké Apple užívá pro svou vnitřní potřebu k testování nového hardwaru. (Jak víte z dnešního článku o softwaru, práce na Mac OS X 10.6.3 sice již zřejmě spějí k závěru, ale nebylo by pochopitelně vhodné používat na novém hardwaru ještě neodladěný software.)

A odkazy na modelové označení „MacBookPro6,1“ byly poprvé objeveny už loni v říjnu v beta verzi Mac OS X 10.6.2, což již tenkrát vyvolalo dohady o uvedení nových strojů. Apple však záhy jasně naznačil, že žádný další nový hardware v roce 2009 nebude, což také dodržel, nespíš se čekalo, až budou dostupné nové 32nm procesory (tehdy se prodávaly jen 45nm čtyřjádrové mobilní procesory Core i7 „Clarksfield“, avšak ty mají poměrně vysoký příkon).

Samozřejmě zůstává řada nezodpovězených otázek, nové mobilní procesory obsahují ve svém pouzdře též integrovanou grafiku (jedná se vlastně o dva čipy ve společném balení), což vyvolává dohady, jak se bude taková konstrukce snášet se zatím používanou čipovou sadou NVIDIe, jež rovněž zahrnuje (výkonnější) integrovanou grafiku, podle loňských pověstí měl dokonce Apple právě kvůli tomu procesory „Arrandale“ odmítat, jenže u Core 2 Duo věčně zůstat nemůže, nakonec se tedy asi nějaké řešení našlo, dosud se o tom však neobjevil ani sebemenší náznak.

Nový MacBook Pro by se mohl objevit už brzy

Samozřejmě, teprve následující týdny a měsíce ukážou, nakolik byla tato očekávání oprávněná, ale možná se nových MacBooků Pro s 32nm procesory “Arrandale“ dočkáme již brzy, MacRumors totiž uvádí, že mimoameričtí prodejci Maců mají omezené zásoby MacBooků Pro. To sice může mít řadu různých příčin, ovšem před uvedením nových modelů Apple obvykle omezuje dodávky těch stávajících, což by mohlo (ale také nemusí) ukazovat na blížící se modernizaci MacBooku Pro.

Celkem by to dávalo smysl, a o to nejspíš pro 17” MacBook Pro, ten byl v posledních letech výrazněji modernizován obvykle právě počátkem roku, napovídalo by tomu i nasazení nejvyššího modelu procesoru v dané řadě (oproti prototypu se ovšem jistě budou nabízet i slabší konfigurace, nové MacBooky Pro pravděpodobně budou používat několik různých modelů mobilních procesorů Core i5 a i7). Na potvrzení těchto náznaků si sice budeme muset ještě počkat, ale opravdu to vypadá, že by nové, výkonnější notebooky Applu nemusely být až tak vzdálené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: