Možné řešení dotykového ovládání Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Možné řešení dotykového ovládání Maců

25. srpna 2010, 00.00 | Zveřejněná patentová žádost Applu naznačuje, jak by mohl řešit přechod mezi tradičním a dotykovým ovládáním budoucích Maců.

Už delší dobu kolují pověsti, že Apple chystá iMac s dotykovým ovládáním po způsobu přístrojů s iOS, dosud však nebylo jasné, jak hodlá vyřešit přechod mezi tradičním ovládáním myší a klávesnicí a dotykovým ovládáním, jež se od sebe značně liší.

Možné vysvětlení přináší patentová žádost Applu, nedávno zveřejněná organizací WIPO. Tato žádost byla podána 9. července 2009 a uvádí jako autora Paula Costu, který nyní u Applu pracuje jako manažer hardwarového vývoje.

Přepnutí vstupní metody vyvolá odpovídající uživatelské rozhraní

Nese titul „Přechod mezi vstupními režimy“ a popisuje, jak by bylo možné pomocí čidel typu akcelerometrů či snímačů polohy zjistit změnu orientace dotykové obrazovky počítače, což by vyvolalo přepnutí vstupního režimu a odpovídajícího uživatelského rozhraní.

To tedy znamená, že přepnutí vstupní metody by zároveň vyvolalo také nové ovládací prvky, mohly by se třeba zvětšit či zmenšit, určité prvky by se skryly či naopak zobrazily, nebo se přemístily, a tak podobně.

Žádost též rozlišuje mezi vstupními metodami s vysokým rozlišením jako je používání myši a klávesnice a mezi metodami s rozlišením nízkým, například ovládáním dotyky prstů. Vstupní rozlišení definuje jako úroveň jemnosti, s níž lze ještě daný vstup zaznamenat a zpracovat.

Příklady možných uspořádání dotykových Maců

A uvádí některé příklady možných uspořádání počítačů s takovýmto ovládáním. Kupříkladu iMac by normálně měl obrazovku ve vzpřímené poloze a používal by myš a klávesnici, avšak když by se obrazovka na sklápěcím podstavci sklopila, přepnul by se displej na dotykové ovládání (a vyvolal tomu odpovídající uživatelské rozhraní).

Jiný příklad zobrazuje počítač podobný MacBooku, který má klávesnici, trackpad a dotykový displej. Klávesnice a trackpad by sloužily k ovládání stroje, když by byl displej nastavený jako u notebooku. Ale podobně jako u některých již dnes nabízených tabletových počítačů by se obrazovka mohla přetočit a překlopit tak, aby ležela proti klávesnici, což by opět aktivovalo dotykové ovládání a jemu lépe vyhovující uživatelské rozhraní.

Pokud jde o zobrazovaná hardwarová řešení, ta nejsou nijak převratná, podobné konstrukce existují už teď (přestavitelné tabletové počítač ovšem používají spíše rezistivní displeje s pery), hlavní novinku představuje přepínání mezi vstupními režimy a odpovídajícími uživatelskými rozhraními. To řeší především problém s tím, že ovládání dotyky prstů je mnohem méně přesné než ovládání myší, proto tomu bude třeba přizpůsobit uživatelské rozhraní.

Spekulace o integraci iOS do Maců

PatentlyApple dokonce spekuluje, že by takovýto Mac mohl přepínat mezi Mac OS X a iOS (od počátku navrhovaným pro dotykové ovládání).

Ovšem aby na dotykovém Macu fungovaly i všechny aplikace iOS, musel by obsahovat příslušný hardware, tedy procesor ARM či spíše celý SoC čip, jako je A4 Apple A4 v iPadu a iPhony 4. Tyto čipy ale nejsou nijak zvlášť drahé, takže ekonomicky by to asi bylo schůdné.

Jde však o pouhý dohad, patentová žádost mluví jen o přepínání vstupních režimů, nikoli operačních systémů, lze tak spíše předpokládat, že uvažuje o přepínání vstupních rozhraní Mac OS X, ten by ovšem mohl snadno převzít vstupní vrstvu Cocoa Touch z iOS.

Popisované řešení se vůbec nemusí uplatnit v praxi

Je třeba si též uvědomit, že se jedná jenom o žádost k patentování určitého řešení, což ještě vůbec nemusí znamenat, že skutečně dojde k jeho realizaci (na druhou stranu právě podle zveřejněných patentů byly předpovězeny Magic Mouse a Magic Trackpad).

Kdyby však Apple tuhle metodu opravdu uplatnil, znamenalo by to, že změna polohy obrazovky takového Macu změní jeho ovládání a dokonce vyvolá odlišné uživatelské rozhraní. Je ovšem dost sporné, nakolik by takové řešení bylo užitečné, což platí zejména o „sklápěcím“ iMacu, ale v případě výše zmíněného notebooku by přepnutí na dotykové ovládání dávalo smysl.

Tam by se ostatně využila i podpora iOS, nakonec pokusy o „dvourežimové“ notebooky, které k procesoru x86 přidaly ještě podstatně úspornější procesor ARM a odpovídající software pro něj, se už objevily. Apple by však navíc mohl využít rozsáhlé aplikační základny a na notebooku by se v režimu iOS dobře uplatnily též možnosti iPadu.

Avšak nesmíme zapomínat, že se pořád pohybujeme na poli dohadů, teprve budoucnost ukáže, zda se něco z toho uskuteční, dotykový Mac (pokud se Apple vůbec rozhodne ho vyrábět) se pravděpodobně neobjeví dříve než v roce 2011.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: