Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Nové 15“ MacBooky Pro skutečně vydrží až 8 hodin na jedno nabití
17. června 2009, 00.00 | AnandTech prověřoval výdrž nového 15“ 2,53GHz MacBooku Pro na baterii a zjistil, že se proti předchozím modelům opravdu výrazně prodloužila.
Při zahájení vývojářské konference WWDC 2009 Apple mimo jiné představil inovovanou řadu MacBooků Pro, jež nyní zahrnuje 13“, 15“ a 17“ modely s hliníkovými „unibody“ pouzdry.
Tyto stroje přinášejí mnoho zajímavých novinek, které popisuje odkazovaná reportáž z WWDC, ovšem jednu z největších změn představuje to, že všechny teď používají integrovanou, nevýměnnou baterii, která by měla zajistit mnohem delší výdrž na jedno nabití. Takováto tvrzení je však třeba ověřit nezávislými testy, právě to se stalo a výsledky jsou skutečně zajímavé.
Testy výdrže nových MacBooků Pro provedlo několik serverů, zde se podíváme na výsledky, k nimž dospěl známý server AnandTech.
AnandTech ovšem přináší celou podrobnou (sedmistránkovou) recenzi nových notebooků, tady se ale zaměříme hlavně na výdrž baterie (výsledky jejich výkonnostních testů nedávno zveřejnil Macworld).
Nové technologie pro baterii
Provozovatel serveru AnandTech, Anand Lal Shimpi, nejprve ve své recenzi probírá technologie, které Apple použil pro nové baterie.
Ty nasadil už do prvního 17“ „unibody“ MacBooku Pro představeného letos v lednu, o jeho baterii na MůjMacu podrobněji pojednává tento článek.
Zde si proto stručně zopakujeme pouze nejzákladnější skutečnosti. Většina notebooků dnes používá výměnné lithium-iontové baterie (přesně vzato se jedná o akumulátory, ale termín baterie se prostě již vžil), obsahující válcové články. Ty se Apple rozhodl nahradit lithium-polymerovými články pravoůhlého tvaru, což oproti válcovým článkům dovoluje lepší využití vnitřního prostoru baterie. A navíc baterii, co mohl vyměnit uživatel, nahradil (oficiálně) nevýměnnou baterií, tak dosáhl dalšího zvýšení její kapacity.
Samozřejmě, pokud baterie nejde jednoduše vyměnit, musí se zajistit též její dostatečně dlouhá životnost, o to se má postarat nová technologie adaptivního dobíjení, jež pomocí integrovaného čidla sleduje stav baterie a jemu přizpůsobuje nabíjecí charakteristiky. Kapacita nové baterie díky tomu pod 80 procent udávané hodnoty klesne až po 1 000 nabíjecích cyklů, zatímco většinu běžných lithium-polymerových baterií to potká už po 200 až 300 cyklech. A díky tomu by baterie nových MacBooků Pro měla mít životnost okolo pěti let.
To pochopitelně bude možné ověřit až poté, co tento čas uplyne, ale výdrž nových strojů na jedno nabití se přirozeně dá prověřit již teď, právě to Anand učinil.
Kapacita baterií se znatelně zvýšila
Apple pro nové 13“ a 15“ MacBooky Pro uvádí, že jejich baterie vydrží až 7 hodin provozu (17“ model pak dokonce 8 hodin), zatímco předchozí modely měly udávanou výdrž 5 hodin.
Anand proto nejprve porovnal kapacity dřívějších vyměňovatelných baterií s novými nevýměnnými. V případě 13“ MacBooků Pro vzrostla kapacita baterie na 59 Wh ze 45 Wh předchozích hliníkových MacBooků, tedy o 29 procent. U 15“ modelů se kapacita zvýšila vůbec nejvíc, na celých 73 Wh z původních 50 Wh, to znamená nárůst o 46 procent. Pro 17“ MacBook Pro to bylo o trochu méně, 95 Wh z původních 68 Wh (míní se oproti poslednímu 17“ modelu s vyměňovatelnou baterií, který ještě neměl „unibody“ pouzdro), tudíž o 40 procent.
Nejvíce tak vzrostla kapacita baterie 15“ MacBooku Pro, přitom se však vůbec nezměnily jeho rozměry, a celková hmotnost, a zrovna tento model AnandTech podrobil důkladnějším testům.
Pohled do nitra 15“ MacBooku Pro
Anand se také podíval do nitra stroje, po sejmutí víka zjistil, že se baterie ve skutečnosti dá vyměnit poměrně snadno (musí se povolit dva šrouby, avšak Apple by to zřejmě považoval za porušení záručních podmínek), ale jestliže se naplní sliby o životnosti baterie, nebude to třeba (po pěti letech už bude notebook stejně zastaralý).
Vnitřní uspořádání 15“ MacBooku Pro se přirozeně příliš neliší od ostatních členů řady, zajímá-li vás to blíže, popis úplného rozebrání 13“ modelu najdete zde.
Testy výdrže na baterii
A teď již přejděme k tomu nejdůležitějšímu, totiž k vlastním testům výdrže na baterii, jež Anand provedl (nacházejí se na čtvrté stránce recenze AnandTechu).
Anand sloučil dohromady testy výdrže celkem osmi MacBooků a MacBooků Pro, počínaje 2GHz MacBookem Pro z roku 2006, ale nejdůležitější bylo porovnání mezi novým nejnižším 2,53GHz MacBookem Pro s nevýměnnou baterií a předchozím odpovídajícím modelem z loňského října s 2,4GHz procesorem.
Testování při nízké zátěži
Nejprve Anand notebooky podrobil testu bezdrátového brouzdání po webu, kdy se přes připojení 802.11n prochází sada 20 webových stránek, přičemž pročítání každé stránky trvá 20 sekund. Toto prohlížení se stále opakuje a zároveň se přehrávají MP3 soubory z iTunes.
Použité webové stránky (recenze AnandTechu) navíc neobsahují Flash, takže se jedná o testování při skutečně mírné zátěži, avšak s aktivním bezdrátovým připojením. A výsledky nového MacBooku Pro byly opravdu působivé, jak dokládá tento diagram.
Nový 2,53GHz 15” MacBook Pro totiž v testu vydržel celých 8 hodin a 8 minut, zatímco předchozí 2,4GHz stroj jenom 5 hodin a 8 minut, ostatní starší modely pak ještě méně. To byl skutečně vynikající výsledek, když se uváží, že notebook měl obrazovku nastavenou na poloviční jas a jinak nevyužíval žádné jiné optimalizace z hlediska spotřeby, jen prostě přehrával hudbu a procházel starší recenze AnandTechu.
Testování při vysoké zátěži
Aby si ověřil, jak se bude nový MacBook Pro chovat při silnější zátěži, provedl Anand další test. Tentokrát vzal 8 svých recenzí, z každé z nich vytvořil jednu webovou stránku a ty poté osadil velkými animovanými Flash reklamami v počtu 1 až 4 na stránku. Každá stránka se zobrazovala 10 sekund a potom se přešlo na další, což se trvale opakovalo ve smyčce. Na každém testovaném stroji byla otevřena tři okna Safari, ve všech se zobrazovala stejná posloupnost stránek. A v pozadí opět hrála MP3 hudba z iTunes. Flash reklamy zajistily, že vytížení procesoru zůstalo trvale vysoké, během testu se pohybovalo od 5 do 35 procent.
Nový 15” MacBook Pro teď vydržel pracovat 6 hodin 29 minut, zatímco jeho předchůdce jenom 3 hodiny 17 minut, nový model tedy měl téměř dvakrát delší výdrž. Přitom však kapacita baterie vzrostla pouze o 46 procent, Apple tedy musel učinit ještě nějaká další opatření k prodloužení výdrže.
Anand se proto rozhodl ještě pro třetí test dále zvyšující zátěž a tudíž i spotřebu počítače. Spočíval ve stahování celkem 10 GB souborů z Internetu (takže se neustále zapisovalo na disk) a současném brouzdání po webu (ve stejném uspořádání, jako při prvním málo zatěžujícím testu) a navíc se ještě v QuickTimu neustále ve smyčce přehrávaly dvě epizody seriálu Firefly ve formátu XviD 480p.
A jak dosvědčuje diagram, také tentokrát nový 15” model předvedl mnohem lepší výdrž, i když už s ne tak velkým náskokem. Nový stroj vydržel pracovat skoro 5 hodin (bez 5 minut), zatímco jeho předchůdce svou baterii vybil po 3 hodinách 15 minutách. Výdrž se tedy zlepšila o zhruba 51 procent, což již poměrně dobře odpovídá nárůstu kapacity baterie. Zdá se tedy, že vedle zvětšení kapacity baterií Apple udělal další úpravy, nejspíš v oblasti snížení spotřeby komponent notebooku při jejich nečinnosti.
Tvrzení Applu o sedmihodinové výdrži jsou tudíž reálná při nízkých zátěžích, a to i se zapnutým WiFi připojením, u nového 15” MacBooku Pro lze opravdu počítat s výdrží v délce 6,5 až 8 hodin. Podobné (či spíše ještě lepší) výdrže se dají očekávat též při psaní.
A při nejsilnější zátěži nový stroj vydržel téměř 5 hodin, tedy stejnou dobu, jakou jeho předchůdce zvládl jenom při nejslabším vytížení.
Tomu, že Apple snížil celkový příkon stroje, možná nasvědčuje i to, že nový 2,53GHz 15” MacBook Pro se nyní dodává se 60W napájecím adaptérem namísto původního 85W adaptéru (to je však spíše důsledek toho, že nejnižší 15” model nabízí pouze integrovanou grafiku GeForce 9400M, zatímco jeho předchůdce obsahuje také samostatnou grafickou kartu GeForce 9600M GT, tak jako oba nové vyšší 15” stroje, ty podle specifikací Applu nadále mají 85W adaptéry).
Anand o tom nepíše, ale nové vyšší 15” MacBooky Pro asi budou mít o něco kratší výdrž (používají 85W adaptéry a další na příkon náročnější komponenty), ovšem protože se dají rovněž provozovat s GeForce 9400M, neměl by být při nízkém zatížení rozdíl zase tak velký (při přepnutí na GeForce 9600M se pochopitelně začne baterie vyčerpávat mnohem rychleji, ale pro běžné úlohy integrovaná grafika naprosto postačí).
Celkové hodnocení AnandTechu
Anand nový 15” MacBook Pro zkoumal i z dalších hledisek a byl spokojen jak s jeho vybavením. tak s kvalitou zpracování. Připomíná také, že stroj lze volitelně osadit nemechanickými SSD disky o kapacitě 128 nebo 256 GB.
SSD disky
Apple tyto disky blíže nespecifikuje, ale Anand uvádí, že jde o MLC disky Samsung, které sice rozhodně nejsou špatné, avšak nevyrovnají se SSD disku Intel X25-M, jednomu z nejvýkonnějších řešení, jaké se dnes vůbec dá sehnat. A podivuje se, proč ho Apple nenabízí, když má tak těsné vztahy s Intelem (SSD disky Intelu jsou ovšem dost drahé, takže příčina nejspíš spočívá ve snaze o úsporu nákladů, zvlášť když Apple snížil ceny nových notebooků).
Hodnocení nového 15" MacBooku Pro
Anand po svých testech dospěl k závěru, že 15” MacBook Pro je jedním z nejlepších notebooků, jaký lze nyní dostat, pokud potřebujete nový stroj, doporučuje ho koupit.
Přísliby procesoru Arrandale
Zároveň však připomíná, že na přelomu letošního a příštího roku přijde procesor Arrandale, mobilní varianta Nehalemu. Ten by měl přinést značné zvýšení výkonu oproti současným procesorům Core 2 Duo a současně ještě dále zvýšit účinnost správy spotřeby.
Lze tedy očekávat, že se za nějakých 6 až 9 měsíců objeví nové MacBooky Pro, spojující výkon a hospodárnost čipu Arrandale s technologiemi prodloužení výdrže zavedené současnými modely, jež budou opravdu zajímavé, zvlášť budou-li se prodávat za stejnou cenu jako dnešní MacBooky Pro.