Nové benchmarkové testy: Mac Pro s GeForce 8800 GT a nové MacBooky Pro. (28.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové benchmarkové testy: Mac Pro s GeForce 8800 GT a nové MacBooky Pro. (28.2.08)

28. února 2008, 03.00 | Macworld otestoval nový Mac Pro s grafickou kartou nVidia GeForce 8800 GT. A Primate Labs porovnala svými výkonnostními testy staré a nové MacBooky Pro.

Vzhledem k novinkám Applu se sešlo zpráv o něco více, kvůli přehlednosti je rozděluji do tří článků. Zde najdete popisy benchmarkových testů hardwarových novinek Applu. Druhý článek shrnuje některé doplňkové informace k novým notebookům z úterý. A třetí článek obsahuje zprávy související s iPhonem.

Nyní se podíváme na ony benchmarkové testy:

Macworld otestoval nový Mac Pro s GeForce 8800 GT

Již počátkem ledna Apple uvedl na trh nové Macy Pro s 45nm Xeony. Ty byly pochopitelně záhy podrobeny testům, věnoval se jim zejména Macworld. Naposledy zkoumal nejsilnější 3,2GHz model, v článku najdete odkazy na předchozí testy.

Nové Macy Pro se standardně dodávají s grafickou kartou ATI Radeon HD 2600 XT. Narozdíl od ostatních Maců však lze pro Mac Pro získat i jiné grafické karty, zájem budí hlavně nVidia GeForce 8800 GT. Tato karta se dá s novým Macem Pro pořídit za 200 USD, přitom proti standardně dodávané kartě poskytuje dvakrát více paměti (512 MB) a nabízí 256bitové paměťové rozhraní namísto 128bitového. Propustnost paměti GeForce vychází trojnásobně vyšší a podle údajů výrobců dokáže zpracovat 16,8 miliardy texturovaných trojúhelníků za sekundu oproti 700 milionům karty ATI. Měla by tedy poskytovat podstatně vyšší výkon v 3D grafice.

Macworld k této kartě přišel dost nezvyklým způsobem, dostal na otestování skutečně maximalistickou konfiguraci Macu Pro – osmijádrový stroj na 3,2 GHz s 8 GB RAM, čtyřmi 300GB SAS disky napojenými na Apple RAID kartu a s grafickou kartou GeForce 8800 GT. Tahle legrace vás ovšem přijde při objednání u Applu na 9 949 USD, „drobný“ rozdíl proti 2 799 USD za standardní model. Časem hodlá Macworld otestovat i toto monstrum, nyní však vyjmul kartu GeForce 8800 GT a zasadil ji do standardního Macu Pro se dvěma 2,8GHz procesory, 2 GB RAM a 320GB SATA diskem. Provedl na ní různé testy a ty porovnal se standardním modelem vybaveným kartou ATI Radeon HD 2600 XT.

Mimochodem, Apple pro nový Mac Pro nabízí ještě jednu kartu od nVidie, Quadro FX 5600. Ta nese 1,5 GB RAM a stojí 2 850 USD, tedy víc než standardní model Macu Pro. Jde o kartu určenou pro skutečně profesionální nasazení a vzhledem k ceně si ji zřejmě pořídí jen omezená skupina zákazníků, přesto ji Macworld hodlá otestovat, až ji dostane, už o ni požádal.

Nyní se však vraťme k GeForce 8800 GT, ta bude zajímat podstatně více lidí. Popis průběhu testování a tabulku výsledků najdete zde.

Výkon karet se měřil ve třech 3D hrách, jimiž byly Doom 3, Quake 4 a také Unreal Tournament 2004. Posledně jmenovaná hra je již staršího data, díky čemuž může sloužit k porovnání výkonu mezi starými a novými modely Maců (z tohoto důvodu tvoří součást benchmarkových testů Speedmark 5, jimiž Macworld testuje aplikační výkon).

Doom 3 a Quake 4 naopak představují náročnější 3D aplikace, na nichž by se měl více projevit výkon grafické karty. Všechny hry se testovaly ve dvou rozlišeních, 1 024 x 768 a 1 600 x 1 200. Měří se samozřejmě snímkové rychlosti.

Karta ATI sice sama podává přijatelné výkony, ale zapáleným hráčům by to nejspíš nestačilo. Zato s GeForce 8800 GT by se už spokojit mohli. Pro Doom 3 v rozlišení 1 024 x 768 dala o 41 procent vyšší výkon než ATI, pro Quake 4 ve stejném rozlišení činil nárůst mírnějších, přesto znatelných 9 procent.

Vyšší výkon GeForce 8800 GT se ovšem projevil zejména v rozlišení 1 600 x 1 200. Karta ATI zde začala ztrácet dech, přehrávala pro obě hry o 49 procent snímků za sekundu méně, zatímco karta nVidie zpomalila jen o pár desetin snímku/s, vyšší rozlišení její výkon prakticky nezměnilo.

Zato pro Unreal Tournament 2004 vyšly výsledky zcela opačné. V rozlišení 1 024 x 768 byla karta ATI o plných 16 snímků/s rychlejší, ve vyšším rozlišení 1 600 x 1 200 se však výsledky obou konfigurací těsně přiblížily, ATI sice stále vedla, ale s rozdílem necelého jednoho snímku/s. Zde se zřejmě projevilo právě to, že se jedná o starší hru, jež si s nejnovějšími grafickými kartami tolik nerozumí. Je však třeba říci, že GeForce 8800 GT v této hře dosahovala okolo 94 snímků/s, což by mělo pro hraní naprosto postačovat.

Z testů tedy jasně plyne, že náročnější hry zvládá nVidia GeForce 8800 GT podstatně lépe, zejména ve vyšších rozlišeních. Na druhou stranu, Mac Pro není zrovna typický herní stroj, Macworld k tomu ovšem připomíná, že dnes grafických procesorů využívají i další aplikace vedle her, kupříkladu Aperture a Motion ke zvýšení výkonu užívají právě grafickou kartu. Macworld proto hodlá v budoucnosti otestovat i tyto další aplikace, až bude znovu prověřovat grafické karty. Stejně tak chce zkoumat další volitelné vybavení pro Macy Pro, aby zjistil, nakolik ovlivňuje výkon.

Primate Labs otestovala nové MacBooky Pro

V úterý Apple uvedl modernizované MacBooky a MacBooky Pro. A také pro ně se již objevily první benchmarkové testy.

Jako už mnohokrát s nimi přichází kanadská firma Primate Labs. Ta mimo jiné prodává sadu benchmarkových testů Geekbench, umožňujících porovnávání výkonu různých platforem (jde o syntetické testy prověřující jednotlivé subsystémy, zejména procesor), testování novinek Applu jí vlastně slouží jako reklama.

Na firemním blogu se objevily výsledky testů pro nové MacBooky Pro, pro MacBooky výsledky ještě nejsou dostupné.

V testech se porovnávají čtyři stroje: dva nové MacBooky Pro s procesory Core 2 Duo T8300 na 2,4 GHz a Core 2 Duo T9300 na 2,5 GHz a dále dva předchozí modely MacBooků Pro s procesory Core 2 Duo T7700 na 2,4 GHz a Core 2 Duo T7800 na 2,6 GHz. V podstatě jde o srovnání nových 45nm mobilních Penrynů s předchozími 65nm Meromy. Všechny notebooky se testovaly se 2 GB RAM a pod Mac OS X 10.5.2 (sestavení operačního systému se však pro tyto dvě generace MacBooků Pro liší, vzhledem k podpoře nových prvků v modelech letošního roku, například nového trackpadu s podporou složitějších gest).

Na první pohled mohou výsledky vyvolat rozpaky, zejména u obou 2,4GHz strojů. Nový model totiž ve všech testech dal o trochu slabší výsledky než jeho předchůdce, rozdíl ovšem činí pouze první jednotky procent. To samozřejmě vyvolává otázku, jak to, že Penryn není lepší než Merom?

Odpověď však není nijak složitá, spočívá v tom, že nižší modely Penrynů, až do taktovací frekvence 2,4 GHz, obsahují pouze 3 MB cache paměti L2, zatímco Meromy nesou 4 MB cache paměti L2. Penryn sice má v některých ohledech vylepšenou vnitřní architekturu, ukazuje se však, že to na vyrovnání vlivu menší cache paměti přece jen nestačí.

Primate Labs k tomu připomíná, že zatímco dnes 2,4GHz MacBook Pro představuje základní model, v předchozí generaci se 2,4GHz procesor nacházel ve vyšších modelech, takže nepatrný pokles výkonu vyvažuje citelně nižší cena. Penryny navíc mají nižší spotřebu energie než Meromy, nový stroj by tedy měl déle vydržet na baterii, to ovšem budou muset teprve ověřit nezávislé testy.

Pro dvojici 2,5GHz Penryn a 2,6GHz Merom už výsledky dopadají jinak, protože 2,5GHz Penryn nese 6 MB cache paměti L2. Jeho výsledky sice stále nepatrně zaostávají za 2,6GHz Meromem, ale rozdíl je menší, než by odpovídalo rozdílu taktovacích frekvencí a v testu výpočtů v pohyblivé čárce dokonce Penryn s malým náskokem vítězí – zde se projevila vylepšená jednotka Penrynu pro výpočty v pohyblivé čárce.

Výsledky Primate Labs naznačují, že nárůst výkonu nových MacBooků Pro nebude nijak závratný, u 2,4GHz modelu dokonce lze čekat nepatrný pokles. Modely osazené Penryny s 6 MB cache paměti L2 by už na tom měly být lépe, nové stroje by navíc měly pracovat déle na baterii a méně se zahřívat.

Přesnější obraz o výkonech nových MacBooků Pro přinesou až aplikační výkonnostní testy, na nich již pracuje Macworld. A do budoucnosti mají Penryny ještě jedno želízko v ohni, co se týče zvýšení výkonu: Podporují novou instrukční sadu SSE4, jež dokáže zrychlit mnohé složité, zejména multimediální operace. Až se objeví software, schopný ji využít, mělo by se to projevit citelným nárůstem výkonu.

O výkonnosti nových MacBooků Pro si budeme moci udělat jasnější představu poté, co budou zveřejněny výsledky aplikačních testů a testů výdrže na baterii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: