Nové informace k iTunes 10 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové informace k iTunes 10

6. září 2010, 00.00 | Velké zmatky okolo možné integrace sítě Ping s Facebookem. iTunes 10 již nepodporují tvoru placených vyzvánění. iTunes 10 mají potíže s Automatorem, ale řešení je poměrně snadné. Avšak nové uživatelské rozhraní iTunes 10 se stalo terčem kritiky. A Steve Jobs hájí vzhled nové ikony programu.

Minulou středu Apple na své mediální akci vedle nových iPodů a Apple TV představil také už desátou verzi svého mediálního (a synchronizačního) softwaru iTunes. Steve Jobs ovšem ve středu popsal jen některé vlastnosti tohoto softwaru, od té doby se pochopitelně počaly objevovat další informace a na některé z nich se zde podíváme:

Rekapitulace novinek iTunes 10

Ale ještě než se jimi začneme probírat, zopakujme, že se iTunes 10 nabízejí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak se dají stáhnout odtud (stránka sama nabídne odpovídající variantu pro přistupující platformu).

Instalační soubor pro Mac má velikost 82 MB, pro 32bitové Windows 71,37 MB a pro 64bitové Windows 72,23 MB (tato varianta se stáhne zde).

Tunes 10 vyžadují na Macu Mac OS X 10.5 či vyšší, QuickTime 7.6 nebo vyšší a Safari od verze 4.0.3 výše. V případě Windows se požadují Windows XP S2 a vyšší nebo Vista či Windows 7 a QuickTime 7.6. a vyšší, pro 32bitová a 64bitová vydání Windows se nabízejí samostatné varianty, 64bitové iTunes lze používat pouze pod 64bitovými vydáními Visty a Windows 7.

Novinky verze 10 stručně popisuje tenhle podpůrný dokument, podrobněji je přibližuje tato stránka.

iTunes 10 především zavádějí sociální síť Ping umožňující sledovat oblíbené umělce a přátele, lze tak zjišťovat, co umělci dělají a co poslouchají, stahují a o jaké hudbě se baví sledovaní přátelé, je to tedy sociální síť zaměřená na hudbu spojenou s iTunes Store. To mimo jiné znamená, že Ping jde používat pouze s účtem ze země, pro niž funguje iTunes Store (a to ta naše není), výčet podporovaných zemí najdete ve výše zmíněném podpůrném dokumentu.

Další novinku tvoří možnost vypůjčování epizod televizních seriálů v HD kvalitě (720p) za 0,99 USD, sledovat je lze na osobních počítačích s iTunes 10, na iPhonu a iPodu touch (to však půjde teprve s iOS 4.1, který se má objevit tento týden), případně na nové Apple TV představené ve středu (ta se ale začne prodávat až za 3 týdny). Tato funkce se však nabízí pouze v USA.

Funkce AirPlay dovoluje bezdrátově přehrávat hudbu na podporovaných zařízeních jako jsou reproduktory, domácí kina a příslušenství iPodů (a samozřejmě též nová Apple TV).

Přirozeně iTunes 10 přinášejí podporu pro nové modely iPodu touch, iPodu nano, iPodu shuffle a pro novou verzi Apple TV a zlepšena byla též podpora hlasového ovládání VoiceOver pro iPody.

Řady změn doznalo uživatelské rozhraní iTunes 10, což probereme podrobněji níže a údajně měl být zvýšen výkon mnoha funkcí softwaru.

iTunes 10 pro Windows kromě toho opravují bezpečnostní chyby popsané tímto dokumentem, jde o opravy různých chyb WebKitu zahrnuté v Safari 5.0.1.

Dění okolo sociální sítě Ping

Hodně nových zpráv přirozeně souvisí s výše zmíněnou sociální sítí Ping:

Apple hlásí milion uživatelů sítě Ping po 48 hodinách

Apple se rád chlubí svými různými číselnými rekordy, a tak pochopitelně neopomněl oznámit, že už za dva dny svého fungování získala síť Ping přes milion uživatelů, minulý pátek k tomu vydal tuto tiskovou zprávu, podle níž se k síti Ping připojila jedna třetina lidí, co si stáhli iTunes 10.

Apple proto očekává, že v příštích týdnech s tím, jak si bude stále více lidí stahovat iTunes 10, počet uživatelů sítě Ping dále poroste. To je skutečně hodně pravděpodobné, protože podle slov samotného Applu má iTunes Store 160 milionů aktivních účtů, z nichž jistě značná část Ping použije, zvlášť když k ní lze přistupovat také z přístrojů s iOS.

Zmatky okolo integrace s Facebookem

Ping rozhodně nevyvolala jenom příznivé reakce, příznivcům sociálních sít hlavně vadí, že se Ping nijak neintegruje s jiný službami tohoto druhu, zejména s Facebookem. K tomu se už vyjádřil přímo Steve Jobs v rozhovoru s Karou Swisher pro web All Things Digital řekl, že Facebook požadoval tak nevýhodné podmínky (užil výraz „onerous terms“, který by se dal přeložit asi jako nemožně obtížné, skoro nesplnitelné podmínky), že na ně Apple nemohl přistoupit.

Plány na integraci s Facebookem však očividně existovaly, protože Cult of Mac (a řada dalších webů) zjistil, že webová stránka Applu pro Ping zmiňuje také propojení s Facebookem, avšak v iTunes 10 zobrazený dialog nenašel.

Někteří uživatelé ale ohlásili, že se jim takovéto propojení skutečně podařilo (ostatně spolupráci s Facebookem zmínil v rozhovoru pro All Things Digital i viceprezident Applu pro marketing Phill Schiller), později však zmizela jak příslušná volba v iTunes 10 (těm, jimž fungovala), tak všechny zmínky na webu Applu, čehož si všimla také Kara Swisher.

Zbytky zmínek o integraci sítě Ping s Facebookem byly nalezeny i jinde (dokonce v Jobsově středečním vystoupení), jednání tak zřejmě zkrachovala až v poslední chvíli, takže příslušný kód byl v iTunes 10 a navazující síťové infrastruktuře již přítomen a deaktivoval se až dodatečně.

Jednou z příčin, proč k dohodě nedošlo, může být to, že Facebook odmítl Applu přístup ke svým API rozhraním (podle dobře informovaných zdrojů), což by dovolilo uživatelům iTunes na Facebooku vyhledat přátele, kteří se zároveň přihlásili k síti Ping.

Přístup k tomuto API rozhraní je normálně volný a svolení nevyžaduje, vyjma případů, kdy jde o přístupy ve velkém objemu, pak je nutná dohoda (zjevně jde o snahu zmírnit dopady na infrastrukturu, i když se Facebook ohání též ochranou uživatelských dat). Při 160 milionech uživatelů iTunes Store se opravdu daly čekat četné přístupy a Facebook nejspíš stanovil podmínky, na něž Apple nebyl ochotný přistoupit.

Samozřejmě nelze vyloučit, že v budoucnosti přece jenom dojde k propojení sítě Ping s dalšími sociálními sítěmi, spekuluje se o tom, že by Apple mohl vyvinout otevřené API rozhraní propojující Ping se zbytkem Webu. Technicky by to jistě nebyl problém, kamenem úrazu však budou právní podmínky takového propojení.

První pokusy o šíření spamu

Ping tak sice zůstává izolovaná, ale stejně jako v ostatních sociálních sítí se už i v ní objevily (hned první den po spuštění) první pokusy spammerů a podvodníků o její zneužití. Jednalo se o podvodné nabídky „iPhonu zdarma“, na něž někteří umělci používající Ping odpověděli, ovšem po čtyřech hodinách byly příslušné účty zrušeny.

Avšak teprve následující týdny a měsíce ukážou, jak dobře si Apple s útoky spammerů na svou novou sociální síť poradí (bude jim napomáhat, že pro stahování bezplatného obsahu je možné vytvořit účet iTunes Store i bez zadání informací o kreditní kartě).

iTunes 10 již neumožňují tvorbu placených vyzvánění

Při představení nových iPodů v září 2007 Steve Jobs předvedl též novou službu iTunes Store umožňující z hudby zakoupené v tomto obchodu vytvářet vlastní vyzvánění pro iPhone (který se prodával teprve pár měsíců), ovšem za cenu 0,99 USD, služba byla aktivována o pár dní později (avšak pouze pro USA).

Podpora této služby v iTunes přetrvávala, ale zdá se, že z verze 10 zmizela, jak si povšiml Mac|Life.

Zatímco v iTunes 9.2.1 byla volba pro zobrazení vyzvánění, v iTunes 10 daná položka chybí a ztratil se i příslušný editor vyzvánění, nacházejí se tam pouze informace o synchronizaci vyzvánění z iTunes. Na webu Applu sice přetrvává podpůrný dokument popisující tvorbu placených vyzvánění v iTunes, jenže nové iTunes tuhle funkci již nepodporují.

Ono to není až tak překvapivé, tato vyzvánění nikdy nebyla právě výhodná nabídka (placená vyzvánění ovšem obecně vycházejí dost draho, mobilní operátoři požadují podobné ceny).

A vzhledem k tomu, že program GarageBand od verze 4.1.1 poskytuje možnost tvorby vlastních vyzvánění (popis příslušného postupu předkládá samotný Apple) zdarma a existuje řada dalších, mnohdy bezplatných utilit, jež zvládají totéž, zájem o placená vyzvánění z iTunes Store nejspíš nebyl zrovna závratný. A tak tato funkce z iTunes 10 nenápadně zmizela.

Problém s Automatorem

Uživatelé, kteří si nainstalovali iTunes 10, se však dočkali také jednoho nemilého překvapení, přestaly se jim nahrávat pracovní postupy (workflows) Automatoru. (MůjMac tomuto nástroji pro automatizaci úkonů v Mac OS X věnoval celý seriál.)

Nefungovaly jak pracovní postupy vytvořené s předchozími verzemi iTunes, tak ty připravené už s novými iTunes 10. Ty staré se přestaly vykonávat a úkony iTunes se po nainstalování verze 10 přestaly v Automatoru objevovat. Naštěstí má tahle záležitost celkem snadné (ačkoli pracné) řešení, popisuje ho blog TUAW.

mmauto2-1f.jpg

Příčina vězí v kontrole verzí Automatoru, šlo o sice banální, ale v různém softwaru poměrně častou chybu. Automator se totiž domnívá, že iTunes 10.0 jsou nižší verze než 9.0, protože se řetězce označení verze porovnávají abecedně (po jednotlivých číslicích), nikoli číselně (podle hodnoty).

CNET v rubrice MacFixIt předkládá možné řešení, spočívající v tom, že se otevřou soubory Info.plist v balících pracovních postupů a ručně (vhodným textovým editorem) se změní prahová hodnota pro kontrolu verze (na hodnotu „0“).

Není to právě pohodlné či elegantní řešení, ale dá se tak zajistit, že důležité postupy Automatoru budou fungovat i s iTunes 10. Jde o banální chybu, jež ovšem vyvolává otázku, jak vlastně Apple iTunes 10 testoval, protože takové opomenutí příliš neodpovídá péči o každý detail, jíž se Apple tak chlubí.

Kritika uživatelského rozhraní iTunes 10

Problém s Automatorem je jen drobná vada, avšak na iTunes 10 mnohým vadí i zásadnější věci, především nové uživatelské rozhraní. Například blog Revert to Saved se ptá, co Apple udělal se svými dobrými designéry uživatelských rozhraní, že iTunes 10 vypadají takto.

Některé změny blog schvaluje, jako třeba nové hybridní zobrazení skladeb spolu s obálkami alb nebo to, že hlavní panel iTunes je nyní přehlednější. Dvě změny však považuje za skutečně skličující.

Tou první je, že předchozí verze iTunes rozdílně zbarvovaly různící se položky postranní lišty. To je dovolovalo na první pohled odlišit, zatímco nyní, kdy všechny mají stejnou barvu (nové uživatelské rozhraní je víceméně monochromatické), se o jejich výběru musí více přemýšlet, což zhoršuje použitelnost programu.

A za druhé, v režimu okna plné velikosti jsou nyní standardní tlačítka pro zavření, minimalizaci a přepnutí velikosti okna (známý „semafor“) uspořádaná svisle nad senou. V režimu minipřehrávače to tak bylo vždy, ale v okně plné velikosti to představuje nepříjemnou změnu, vzhledem k tomu, že ve všech oknech Mac OS X dosud byla tato tlačítka uspořádána vodorovně. (V uživatelském rozhraní Mac OS X se už ledacos změnilo, ale zrovna tohle zůstávalo stejné.)

Nyní však iTunes 10 porušily zásady návrhu uživatelského rozhraní, jaké Apple vyžaduje po ostatních vývojářích, nové uspořádání mimoto opět zhoršuje použitelnost – tlačítka se nejenom nacházejí na jiném místě než obvykle, ale navíc jsou menší a hůře se do nich strefuje.

A vzhledem k tomu, že změny uživatelského rozhraní iTunes často předcházely podobným změnám v celém Mac OS X, mohlo by to znamenat, že se takovéto úpravy rozšíří do celého operačního systému, čehož se mnozí obávají. Revert to Saved se táže, kam se poděli dobří designéři uživatelských rozhraní Applu, protože na iTunes 10 se rozhodně nepodíleli.

Samozřejmě teprve budoucnost ukáže, co se bude s iTunes dít dál, stejně jako s uživatelským rozhraním Mac OS X, ukázalo se však, že přinejmenším ti, kdo se nebojí práce s Terminalem, mohou vrátit původní uspořádání tlačítek okna iTunes příkazem

defaults write com.apple.iTunes full-window -1

A dá se předpokládat, že různé utility pro snadnou úpravu vzhledu a fungování Mac OS X (vybavené grafickým uživatelským rozhraním) nabídnou ve svých dalších aktualizacích i tuto možnost.

Steve Jobs hájí vzhled nové ikony iTunes 10

S iTunes 10 přišla také nová ikona (a logo) programu, jež už neobsahuje symbol CD, protože prodeje stahované hudby z iTunes Store mají v příštím roce překonat prodej fyzických CD (v USA je ostatně iTunes Store největším maloobchodním prodejcem hudby už delší dobu). Avšak nová podoba ikony vyvolala často dost prudké reakce, mnoha uživatelům se modrá bublina obsahující černou notu vůbec nezamlouvá.

Designér Joshua Kopac byl novou ikonu tak znechucen, že elektronickou poštou zaslal zprávu přímo Stevu Jobsovi zprávu, v níž kritizuje nové logo, nelíbí se mu, že symbol dobře známý po déle než 10 let nahradil neznámý nový symbol. Na to Jobs jako obvykle svým strohým stylem odpověděl „Nesouhlasíme“.

Jiná odpověď se snad ani nedala čekat, Apple přece chyby nedělá, což ale nic nemění na tom, že na Webu stále zůstává spousta kritik nové ikony iTunes. Je to ovšem hlavně věc osobního vkusu, jedná se samozřejmě o spíše okrajovou záležitost, iTunes 10 mají jiné, závažnější potíže (z nichž některé probíraly předchozí odstavce).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: