Nové informace ke Snow Leopardovi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové informace ke Snow Leopardovi

16. února 2009, 02.00 | V Mac OS X 10.6 Snow Leopard byla objevena nová drobná vylepšení uživatelského rozhraní. A Snow Leopard Server přinese řadu novinek citelně zvyšujících výkon serverových aplikací.

Podle očekávání přibývají informace o nejnovějších testovacích sestaveních Mac OS X 10.6 Snow Leopard, jež se v minulých týdnech dostala k externím vývojářům.

V tomto článku se nejprve podíváme na drobná, avšak vítaná vylepšení uživatelského rozhraní a poté probereme mnohem zásadnější novinky, jež slibuje Snow Leopard Server.

03mm15022009f.jpg

Drobná vylepšení uživatelského rozhraní Snow Leoparda

Server MacRumors informuje o dvou malých vylepšeních uživatelského rozhraní chystané nové verze Mac OS X.

Obnova souborů z koše

To první se týká koše, do něhož by Mac OS X 10.6 měl vrátit vlastnost, která se vyskytovala v Mac OS 9. Soubory vhozené do koše bylo možné vrátit na jejich původní umístění prostým příkazem „Put Away“ (obnovit).

Mac OS X již tuto možnost kupodivu nenabízí, ale v nejnovějších testovacích sestaveních Snow Leoparda se příslušný příkaz znovu objevil, tentokrát pod názvem „Put Back“. Nechtěné odstranění souboru tak půjde snadno napravit, samozřejmě to ovšem funguje jen předtím, než se koš vysype (stejně jako v Mac OS 9). Sice jde o pouhou drobnost, avšak rozhodně příjemnou.

Vylepšený pohyb po složkách v sadách

A zlepšit by se měl rovněž pohyb po složkách v sadách (Stacks). Tenhle nový prvek v doku Mac OS X 10.5 se dočkal smíšených reakcí, zvláště v prvních verzích Leoparda se na něj snesla kritika, ostatně už v Mac OS X 10.5.2 sady doznaly určitých úprav.

Jedna ze stížností na sady, dosud nevyřešených, se týká toho, že sady nelze využívat k „provrtávání se“ hierarchií složek, v Leopardovi klepnutí na složku v sadě prostě danou složku otevře ve Finderu. Naproti tomu v nejnovějších sestaveních Snow Leoparda klepnutí na složku v sadě otevře novou složku v dané sadě a mateřské okno složky se změní v ikonu nahoře vlevo, takto lze přímo v sadách doku procházet hierarchií složek.

Také tyto detaily nasvědčují, že se Snow Leopard soustředí především na uhlazení a doladění prvků zavedených již v Mac OS X 10.5, jak to Apple slíbil při jeho oznámení na loňské červnové vývojářské konferenci WWDC ( ačkoli by měl přinést též některé významné novinky). To se dá jen uvítat, doufejme, že se podobných vylepšení dostane do ostré verze ještě víc.

04mm15022009f.jpg

Snow Leopard Server posílí škálovatelnost a výkon

Na druhou stranu se však čeká, že Mac OS X 10.6 bude obsahovat i nové prvky, jež výrazně přispějí ke zvýšení výkonu systému. Už od počátku víme, že by měl zavést technologie dovolující snazší psaní aplikací lépe využívajících vícejádrových a víceprocesorových konfigurací a také moderních grafických karet s jejich masivně paralelním zpracováním, podobných novinek bude ovšem více, a to zejména v serverové variantě systému.

ServerAppleInsider, který pravidelně přináší zprávy ze zákulisí vývoje Mac OS X, nyní o chystaných nových prvcích Snow Leopard Serveru referuje podrobněji. (Již minulý týden přišel s tím, že Snow Leopard Server bude silněji podporovat souborový systém ZFS.)

Snow Leopard Server by měl především zlepšit škálovatelnost a výkon Mac OS X Serveru, hlavně v oblasti poštovních a adresářových služeb.

Dovecot pro poštovní služby

V roce 2003 začal Mac OS X 10.3 Server (Panther) používat pro elektronickou poštu přijímanou pomocí protokolů POP a IMAP otevřený poštovní server Cyrus. To by se mělo ve Snow Leopard Serveru změnit, ten bude pro POP a IMAP služby využívat server Dovecot.

Důvodem této volby bylo, že Dovecot poskytuje lepší škálovatelnost, zvládá více uživatelů, spolehlivěji uchovává data a obsahuje nové funkce, včetně automatického „zotavení“ potom, co se zjistí porušení dat, tvrdí zasvěcenci obeznámení s plány Applu okolo Mac OS X 10.6.

Otevřený projekt Dovecot se hodně zaměřuje na bezpečnost a též na plnou kompatibilitu se specifikací IMAP. imapwiki.org k tomu udává, že zatímco nejnovější verze Dovecotu hladce prošla sadou více než 440 IMAP testů, stávající IMAP software Leopard Serveru v řadě testů neuspěl. Nespolehlivě se chovají také IMAP implementace užité v serverech jiných firem (včetně Sun Java Messaging Serveru používaného Applem pro službu MobileMe).

05mm15022009f.jpg

Plná kompatibilita s protokolem IMAP je přitom velice důležitá, protože případné chyby v implementaci mohou vést ke ztrátě dat elektronické pošty.

Dovecot by navíc měl patřit k nejvýkonnějším IMAP serverům, nabízí samooptimalizaci a transparentní indexování poštovních složek, jež může současně upravovat více uživatelů. Mimoto podporuje IMAP rozšíření dovolující podporu dalších možností a funkcí. A čeká se, že Apple přidá vlastní vylepšení, včetně podpory poštovních pravidel na straně serveru a oznámení při nepřítomnosti adresáta.

Vylepšené adresářové služby Open Directory

Vylepšení se ve Snow Leopard Serveru rovněž dočkají adresářové služby Open Directory, též budou škálovatelnější a výkonnější, takže si poradí s více současnými připojeními.

Adresářové služby obstarávají správu uživatelů, skupin a zařízení v síti, správci s jejich pomocí mohou nastavovat práva uživatelů a zřizovat zásady pro systémy v dané síťové doméně (jako třeba omezení pro instalaci softwaru či výchozí nastavení a předvolby při přihlášení uživatelů).

Pro práci s těmito službami se využívá protokol LDAP, k jehož implementaci Apple opět užil otevřený software OpenLDAP, který v Mac OS X Serveru doplnil o vlastní grafické správní nástroje a integroval je s dalšími softwarovými balíky v systému, mimo jiné s autentizačním protokolem Kerberos a se svým vlastním SASL Password Serverem (serverem správy hesel).

Díky tomuto modulárnímu návrhu lze do Mac OS X Serveru rychle začlenit nejnovější pokroky projektu OpenLDAP a Mac OS X Server se může snadno integrovat s podnikovými adresářovými službami.

Leopard Server využívá OpenLDAP 2.3, zatímco Snow Leopard Server by údajně měl přejít na nejnovější stabilní verzi 2.4.11, jež nabízí vylepšené dynamické monitorování, podporu DNS RSV záznamů pro určení výchozího serveru a citelné zvýšení výkonu.

Nový Address Book Server oddělí kontakty od LDAP

Pro správu síťových uživatelů se v Leopardovi využívá protokol LDAP, ale nový Address Book Server ve Snow Leopard Serveru by měl zavést odlišný systém pro sdílení osobních a skupinových kontaktů uživatelů na všech počítačích v síti.

Podobně jako iCal Server, uvedený s Leopard Serverem, nový Address Book Server bude používat rozšíření protokolu WebDAV, dovolujícího webovým serverům obstarávat jak čtecí, tak zápisové operace. iCal Server i Address Book Server fungují jako specializované webové servery zpracovávající konkrétní typy souborů. iCal Server užívá ke správě dat událostí rozšíření CalDAV, zatímco Address Book Server bude využívat specifikaci CardDAV pro správu kontaktů.

06mm15022009f.jpg

Snow Leopard Server tak bude moci podporovat v adresáři složitě formátované kontakty, aniž by narazil na omezení a bezpečnostní problémy spojené s protokolem LDAP. Spolu s iCal Serverem a s poštovními službami zajišťovanými softwarem Dovecot tím získá Snow Leopard Server integrovanou elektronickou poštu, kontakty a kalendář na způsob Exchange, aniž by ovšem bylo nutné platit drahé licence Exchange a vypořádávat se s vysokými nároky její poštovní databáze.

Wiki služby a vzdálený přístup podporující iPhone

Apple poskytuje v Mac OS X Serveru také kooperativní služby pro sdílení informací (vhodné především při podnikovém nasazení), přičemž tyto služby staví na webových prostředcích, nabízí wiki stránky, blogy, poštovní seznamy a RSS kanály spojené s uživateli Open Directory (do jisté míry to lze srovnat se službami SharePoint Microsoftu).

Snow Leopard tyhle služby dále posílí, umožní prohledávat více wiki stránek současně, poskytne šablonu optimalizovanou pro používání na iPhonu a ústřední web My Page zajišťující přístup ke všem aktualizacím intranetových wiki stránek, jež se daný uživatel rozhodne sledovat.

Mobilním uživatelům vně lokální sítě bude Snow Leopard Server zasílat oznámení o nových aktualizacích a též dovolí vzdáleným uživatelům zřizovat zabezpečená příchozí spojení, budou tak moci přes proxy přistupovat k podnikové elektronické poště a k intranetu.

Obecné prostředky zvýšení výkonu

Výkon Snow Leopard Serveru přirozeně zvýší také obecná vylepšení zavedená v jádru (kernelu) Mac O X 10.6.

Mezi ně patří plná podpora 64bitového adresování, jež dovolí pracovat s ohromnými kapacitami RAM, což se samozřejmě hodí především na serveru, kde to aplikacím pomůže zvládat více současně připojených uživatelů.

Leopard Server už teď používá 64bitové verze mnoha svých nejádrových služeb, kupříkladu pro webový server Apache nebo elektronickou poštu, 64bitové jádro Snow Leoparda ovšem dovolí jít ještě dál a navíc posílí zabezpečení Snow Leopard Serveru.

A již výše zmiňované technologie pro lepší podporu vícejádrových a víceprocesorových strojů (především technologie Grand Central) pochopitelně opět najdou (alespoň zpočátku) hlavní využití na serverech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: