Nové informace o Mac App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové informace o Mac App Store

10. ledna 2011, 00.00 | Počet stažení aplikací za první den přesáhl milion. Přicházejí první přesnější informace o prodejích aplikací. Pixelmator uzavřel dohodu o exkluzivní distribuci přes Mac App Store. Macworld přináší upřesňující informace o licenční politice tohoto obchodu. A už se objevila metoda, jak obejít ověřování zúčtovacích dat některých placených aplikací.

Minulý čtvrtek Apple podle očekávání spustil obchod Mac App Store s aplikacemi pro Mac OS X. Tato událost pochopitelně vzbudila značnou pozornost a koncem minulého týdne se o obchodu objevila řada dodatečných informací, na některé z nich se zde podíváme:

Počet stažení za první den přesáhl milion

Pokud je nový projekt Applu úspěšný, nezapomene se tím pochlubit a to samozřejmě platí také o Mac App Store. Minulý pátek totiž oznámil (prostřednictvím obvyklé tiskové zprávy), že jen za první den provozu (tedy za 6. leden) počet stažení aplikací z tohoto obchodu přesáhl milion.

Mac App Store již v okamžiku svého spuštění nabízel přes 1 000 titulů, takže zákazníci měli z čeho vybírat. Steve Jobs si v tiskové zprávě přirozeně takovýto rozjezd pochvaluje, říká, že vývojáři odvedli skvělou práci na nabízených aplikacích a uživatelům se líbí, jak snadno se s obchodem pracuje.

Tisková zpráva nepřekvapivě láká další vývojáře, aby své výtvory zasílali do Mac App Store, připomíná, že si mohou sami stanovit svou cenu, z níž dostanou 70 procent, přičemž za vlastní hosting se neplatí a za bezplatné aplikace si Apple nic neúčtuje (cenová politika je v podstatě stejná jako v App Store pro iOS). Podrobnější informace o možnostech vývoje pro tento obchod vývojáři najdou zde.

Důležitější ovšem budou statistické údaje za delší období, protože první den obchod přirozeně přilákal řadu zájemců. Navíc nevíme, kolik z onoho milionu stažení se týkalo placených a kolik bezplatných aplikací. Teprve příští týdny a měsíce ukážou, zda Mac App Store bude stejně úspěšný jako jeho protějšek pro iOS, uvidíme, jestli se vysoké počty stažení udrží i nadále a bude-li počet dostupných titulů dále narůstat. Mezi přístroji s iOS a Macy je navíc dost rozdílů, pokud jde o možnosti získávání aplikací.

Apple má zveřejnit své finanční výsledky za minulé čtvrtletí 18. ledna, při této příležitosti možná též sdělí nějaká nová data o vývoji odbytu na Mac App Store, z čehož snad již půjde udělat si jasnější obraz o tom, nakolik u zákazníků uspěl.

První konkrétnější informace o prodejích aplikací

Pochopitelně se počaly objevovat také první konkrétnější údaje o programové nabídce Mac App Store a o prodejích jednotlivých aplikací.

Statistické rozbory blogu TUAW

Například blog TUAW provedl rozbor britské verze obchodu z hlediska počtu aplikací v jednotlivých kategoriích a rozdělení jejich cen.

TUAW našel v Mac App Store celkem 2004 programových položek, některé se ovšem vyskytují současně ve více kategoriích, celkově šlo o 959 jednotlivých aplikací (jedná o britskou verzi obchodu, údaj Applu o více než 1000 aplikacích platí pro USA).

Diagram rozdělení těchto položek do kategorií ukazuje, že, nepříliš překvapivě, převažují hry. Do kategorie Games (hry) spadlo přes 600 položek, tedy téměř třetina. Poměrně hodně titulů se nachází také v kategorii Utilities (utility) a Productivity (pracovní nástroje). Trochu nejasná je kategorie Entertainment (zábava), protože 200 položek z ní se zároveň nalézá i v kategorii her.

Diagram dále ukazuje, že silné zastoupení mají též aplikace z oblasti vzdělávání (Education), kancelářských aplikací (Business) a rovněž programy pro práci s hudbou (Music) a fotografiemi (Photography). Vcelku to odpovídá tvrzením Applu, k čemu se Macy hodí.

Druhý diagram, který TUAW zveřejnil, se týká rozdělení cen aplikací (diagram sice uvádí hodnoty v USD, ale ty byly převedeny z cen v GBP pro Británii podle aktuálního kursu). Bezplatných aplikací je sice docela dost, ale netvoří většinu, ovšem levné aplikace s cenou do 5 USD představují skoro polovinu stávající nabídky obchodu. Zdá se, že do téhle kategorie patří především spousta her přenesených z iOS.

V intervalu od 5 do 10 USD už příliš titulů není, zato mnohé aplikace spadají do rozmezí 10 až 50 USD. Podle prvních neoficiálních průzkumů lze předpokládat, že jde především o tradiční programy Mac OS X, jež byly upraveny pro Mac App Store a zachovaly si své původní ceny.

A nezanedbatelný podíl mají také aplikace s cenou nad 50 USD. Sice jsou v menšině, ale proti aplikacím pro iOS jich je podstatně víc (pod iOS představují drahé programy zřídkavou výjimku). To je ovšem celkem pochopitelné, protože mezi aplikacemi pro Mac OS X se najde celkem dost náročnějších programů (i když profesionálních softwarových balíků se zatím do Mac App Store příliš nedostalo), zatímco na přístrojích s iOS přirozeně převažují jednodušší aplikace.

Bude samozřejmě záležet na dalším vývoji, ale zatím se zdá, že narozdíl od iOS se u aplikací pro Mac OS X neprojevuje až tak silný tlak na snižování cen.

Údaje o prodeji některých aplikací

Zpráva Applu nemluví o prodeji jednotlivých aplikací, server MacRumors se to ale pokusil zjistit přímo u vývojářů a předložil první konkrétnější údaje.

Promluvil si například s Davidem Framptonem z Majic Jungle Software, jež vyvinula hru Chopper 2, která v žebříčku nejstahovanějších placených aplikací obsazuje druhé místo (první příčku drží veleúspěšná hra Angry Birds, dostupná na řadě platforem, včetně iOS a Androidu).

Chopper 2 se v současnosti prodává s 80procentní slevou za 0,99 USD (0,79 EUR), což nepochybně přispělo k vysokým prodejům, svou roli ale jistě sehrálo i to, že předchozí hra Chopper byla na Macu celkem oblíbená a navíc se Chopper a Chopper 2 nabízejí také pro iOS. Firma prozradila, že za první den si hru stáhlo 30 000 zákazníků. Uvážíme-li, že si Apple bere 30 procent z koncové ceny, tak jen první den utržila Majic Jungle Software za Chopper 2 přes 20 000 USD.

Ovšem takto úspěšných bývá pouze několik málo titulů, MacRumors se proto podíval i na další aplikace, jež obsazují nižší příčky žebříčků obliby, použil údaje z diskusního fora Unity.

V Mac App Store se teď nachází asi 220 placených her a zmíněné forum uvádí n/ásledující údaje pro prodej několika z nich za první den: Hry 4x4 Offroad Racing (cena 3,99 USD) se prodalo 93 kusů za 371 USD, což jí vyneslo 76. místo. Dále to byla Bubble Bang (2, 99 USD) na 150. místě se 17 staženími za 51 USD, Light Quest (9,99 USD) na 173. místě se 3 prodanými kopiemi za celkem 30 USD a Bubblez (2,99) se 7 kopiemi za 21 USD (nehodnocená mezi prvními 180). To už tak skvělé výsledky nejsou, teď bude záležet na tom, jak se bude jejich odbyt vyvíjet v následujících týdnech.

A zřejmě právě mezi hrami se začnou projevovat některé trendy známé z App Store pro iOS, tedy hlavně silný tlak na snižování cen. Například minulý pátek někteří tvůrci her již zlevnili, kupříkladu Chimp Studios srazilo cenu své hry Light Quest z 9,99 USD na 4,99 v naději, že tím posílí odbyt.

Pro srovnávání s iOS je však třeba vzít v úvahu (připomíná MacRumors), že instalovaná základna Maců činí asi 50 milionů, z nichž ovšem mnohé nepoužívají Snow Leoparda (ty s procesory PowerPC ani nemohou) a navíc ne každý uživatel Snow Leoparda si již nainstaloval Mac OS X 10.6, bez něhož se do Mac App Store nedá vstoupit.

Obchod s aplikacemi Mac OS X tak má o dost menší potenciální trh, protože přístrojů s iOS se už prodalo přes 125 milionů, navíc App Store pro iOS funguje dva a půl roku. Dá se ovšem předpokládat, že počet Maců s přístupem k Mac App Store poroste, stejně jako výběr dostupných aplikací (řada výrobců softwaru pro Mac OS X již oznámila, že své tituly budou nabízet i tímto způsobem).

Pixelmator uzavřel smlouvu o exkluzivní distribuci přes Mac App Store

Mezi firmami, jež Apple uvedl v tiskové zprávě ke spuštění Mac App Store jako dodavatele softwaru, byl také Pixelmator, výrobce stejnojmenného obrazového editoru, často označovaného jako „levný Photoshop pro Mac“.

Tento program si získal řadu příznivců, jeho tvůrci se ale rozhodli, že svou budoucnost vsadí právě na nový obchod Applu a minulý pátek oznámili, že uzavřeli s Applem dohodu o exkluzivní distribuci Pixelmatoru prostřednictvím Mac App Store (své důvody podrobněji vysvětlují zde).

Vývojový tým Pixelmatoru totiž věří, že Mac App Store bude úspěšný a chtějí se toho účastnit. Podle nich nabízí řadu výhod (zmiňují například snadnou instalaci a získávání aktualizací, jež pro Pixelmator vycházejí často, možnost provozování programu na všech Macích daného uživatele, a tak dále), proto se rozhodli, že distribuci svého programu zcela svěří obchodu Applu.

Pixelmator se dosud prodával různými cestami za 59,99 USD, avšak pro Mac App Store byla cena snížena (po „omezenou dobu“, zatím nijak neupřesněnou) na polovinu, tedy na 29,99 USD (23,99 EUR). Navíc ten, kdo si pořídí Pixelmator z Mac App Store, bude mít nárok na chystanou verzi 2.0, jež přijde později v letošním roce, zcela zdarma.

Stávající licence nepůjde převést

Ovšem stávající vlastníky Pixelmatoru tohle rozhodnutí příliš nepotěší. Mac App Store si nevede evidenci programů pořízených jinými způsoby, takže ten, kdo si už Pixelmator koupil, nebude mít možnost provést z Mac App Store upgrade, jeho licenci nepůjde převést. (Stěžovali si na to i naši čtenáři v diskusi u článku o zahájení provozu obchodu.)

Stávající licence budou pochopitelně fungovat dále, avšak jejich vlastníci si budou muset program v Mac App Store koupit znovu za plnou cenu, což byl hlavní důvod, proč ho Pixelmator nabízí za poloviční cenu (a s možností bezplatného upgradu na verzi 2.0).

Pixelmator bude nadále poskytovat aktualizace verze 1.x na svém webu (také si tam lze stáhnout 30denní zkušební verzi, protože Mac App Store distribuci zkušebních verzí nedovoluje), dokud nevyjde nová verze 2.0. Ta už bude dostupná výlučně v obchodu Applu.

Vývojáři aplikací Mac OS X se tak budou muset rozhodnout, jakým způsobem budou pokračovat v distribuci svého softwaru. Jednou alternativou je přechod na exkluzivní prodej v Mac App Store, právě tu zvolil Pixelmator a jistě se přidají i další. Budou však muset řešit, co se svými dosavadními zákazníky. Další možností bude vedle prodeje v Mac App Store nadále využívat i jiné odbytové kanály.

Bude zajímavé sledovat, kolik výrobců softwaru zvolí exkluzivní distribuci přes Mac App Store. Je pravděpodobné, že toho využijí zejména malí nezávislí výrobci, pro něž obchod Applu představuje způsob, jak se zbavit starostí s distribucí a vlastně i propagací, zřejmě pro ně bude ekonomicky výhodnější odevzdat 30 procent ceny za aplikaci, než si tyto věci zařizovat vlastními silami.

Naopak velcí výrobci softwaru těžko opustí své dosavadní zákazníky, a tak zřejmě distribuci neomezí jen na Mac App Store. Některé aplikace Apple navíc do svého obchodu nevpustí, nebo je alespoň bude třeba pro něj poněkud upravit.

Další informace o licenční politice Mac App Store

Informací o obchodu Mac App Store se nyní již nachází na Webu hodně, přehledný a srozumitelný seznam odpovědí na nejčastěji kladené otázky nabízí Macworld.

Ten navíc přinesl ještě další informace týkající se i některých aspektů licenční politiky obchodu, tady například probírá licenční podmínky a ochranu proti kopírování.

Apple spoléhá na poctivost uživatelů

Pokud jde o licence, v případě aplikací pro osobní použití získá uživatel právo k jejich provozování na všech Macích, které vlastní a provozuje. Obvykle to budou Macy v jedné domácnosti, takže kupříkladu hry či jiné zábavní aplikace bude možné spouštět na všech z nich. V podstatě tak Mac App Store nabízí hromadnou licenci pro domácnost.

S profesionálními programy je tomu jinak (jde například o Aperture), u nich licence říká, že je lze provozovat buď na počítačích používaných jednou osobou, nebo na jednom stroji využívaném více lidmi, je to tedy jedna instalační licence. Mac App Store ovšem navíc zatím stejně zakazuje komerční využití poskytovaných aplikací.

Narozdíl od iOS však aplikace Mac App Store nepoužívají DRM ochrany a ochrana proti kopírování není v tomto obchodu povinná. Vývojáři mohou, chtějí-li, nasadit kontrolu totožnosti. Taková aplikace si sama zjistí, zda má oprávnění na daném stroji fungovat. Pokud ne, vyžádá si identifikátor Apple ID a heslo a zadané údaje poté ověří na serverech Applu. Když od nich dostane souhlasnou odpověď, uloží zadanou autorizaci a poběží dál.

Macy jako takové se nijak neautorizují a nekladou se na ně ani žádná další omezení (třeba maximálního počtu Maců v domácnosti). Jedinou „ochranou“ jsou Apple ID a heslo, ale jinak se aplikace podobně jako v případě Snow Leoparda spoléhají na poctivost uživatelů. Technicky nic nebrání instalaci softwaru z Mac App Store na více různých Maců, podobě jako u krabicových verzí. Od uživatelů se ovšem čeká, že toho nebudou zneužívat, protože to by trhu s aplikacemi Mac OS X značně ublížilo.

Nedořešená otázka již nainstalovaných aplikací

K hodně diskutovaným záležitostem patří to, jak Mac App Store zjistí, zda je daná aplikace již na Macu nainstalovaná (z jiných zdrojů). Už první zprávy říkaly, že pro některé aplikace to obchod pozná a místo tlačítka pro koupi zobrazí poznámku „Installed“ (nainstalováno). Tato identifikace ale funguje jenom pro některé aplikace, například pro ty od Applu, v případě programů třetích stran však většinou ne.

Macworld k tomu přináší další technické podrobnosti. Ke zjištění, zda se na počítači nachází určitá aplikace, se v Mac OS X využívá identifikátor „bundle ID“. Vytvoří ho vývojář a systém ho pak užívá pro ukládání nastavení a dalších informací podobně jako URL adresu (třeba pro iTunes to je „com.apple.iTunes“).

S Mac App Store je potíž v tom, že Apple vývojářům neřekl, zda pro verze aplikací zaslaných do tohoto obchodu mají používat stejný bundle ID jako pro své stávající aplikace, anebo jestli mají nasadit identifikátor jiný.

Když se aplikace App Store v Mac OS X 10.6.6 spustí, vyhledá na Macu seznam identifikátorů bundle ID, pravděpodobně přes služby Launch Services. Najde-li aplikaci, jejíž bundle ID a číslo verze se shodují s údaji verze nabízené v Mac App Store, označí ji jako nainstalovanou a její koupi nedovolí. To platí pro ty aplikace, jejichž tvůrci se rozhodli použít stejný bundle ID. Pokud však byl pro aplikaci užit jiný bundle ID, k žádné detekci nedojde, i kdyby se čísla verzí shodovala.

Své přednosti a nevýhody mají obě řečení. Při užití shodného identifikátoru je potíž v tom, že se aplikace sice označí jako nainstalovaná, jenže z Mac App Store nepůjde zařizovat její další aktualizace, nebude možné dělat její recenze, a tak dále. Naproti tomu při použití různých identifikátorů bundle ID obchod nezabrání možným duplicitním nákupům aplikací.

Tato záležitost je prostě nedořešená, Macworld proto uživatelům doporučuje, aby u programů získaných jinými kanály stále raději využívali jejich integrované aktualizační mechanismy. Aplikace z těchto zdrojů se většinou nijak neliší a pokud ano, tak verze z Mac App Store bývají omezenější (například známé textové editory BBEdit a TextWrangler firmy Bare Bones Software musely z verzí pro Mac App Store odstranit některé funkce, aby byly do obchodu přijaty).

Apple se zjevně otázkou aktualizací aplikací pořízených mimo Mac App Store příliš nezabýval, takže to vypadá, že výrobci aplikací, kteří se rozhodnou pro exkluzivní distribuci přes obchod Applu (tak jako výše zmíněný Pixelmator), budou své stávající uživatele nutit daný software zakoupit znovu za plnou cenu.

Kontrolu zúčtovacích dat některých placených aplikací lze obejít

Jak jsme zmínili výše, Mac App Store nepoužívá nijak silné ochrany aplikací, a tak není divu, že se již pár hodin po spuštění obchodu objevil způsob, jak obejít kontrolu zúčtovacích dat některých placených aplikací.

Je to metoda dost jednoduchá, stačí zkopírovat data o zaplacení (elektronickou „stvrzenku”) a data souboru info.plist z bezplatné aplikace do aplikace placené, kterou půjde poté provozovat zcela bez omezení.

Placenou aplikaci je třeba samozřejmě získat odjinud než z Mac App Store, ale to by nemělo být těžké (v řadě případů bude možné použít zkušební verze z webu výrobců). Podrobněji tuto záležitost rozebírá vývojář Sean Christmann. Považuje to sice za vážné selhání Applu, zároveň ale připomíná, že tahle metoda funguje pouze pro aplikace, jež plně neimplementovaly doporučení Applu pro ověřování zúčtovacích dat.

Programy, jež se doporučení drží, by tak měly být proti takovýmto zásahům odolné, ovšem podobné pokusy se určitě budou objevovat dál. Pokud se však pirátství aplikací z Mac App Store nerozšíří opravdu masově, lze předpokládat, že to na fungování tohoto obchodu nebude mít nijak významný vliv, ostatně podle zkušeností s iOS lze soudit, že většina zákazníků si své aplikace skutečně koupí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: