Nové informace o Mac OS X Lion - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové informace o Mac OS X Lion

4. dubna 2011, 00.00 | Kalendář iCal 4.0 ve druhé předběžné verzi Lionu přináší nový vzhled a celoroční zobrazení. Nový vývojový rámec Scene Kit usnadní vykreslování 3D scén v aplikacích Lionu. Lion zavádí víceuživatelské sdílení obrazovek. A přístupová práva k mnoha složkám Mac OS X Lion byla změněna s ohledem na posílení bezpečnosti.

O tom, že Apple připravuje nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion, se ví od akce k Macům z loňského října, ale teprve koncem února obdrželi externí vývojáři jeho první předběžnou verzi (Developer Preview). A minulou středu Apple uvolnil jeho druhou předběžnou vývojářskou verzi (společně s druhou předběžnou verzí vývojového prostředí Xcode 4.1, potřebného k tvorbě aplikací pro Lion).

Už od vydání první předběžné verze se na Webu objevují informace o tom, co tento operační systém přináší a s druhou předběžnou verzí jich pochopitelně ještě dále přibývá. Zřejmě nejpodrobněji se novinkami Lionu zabývá AppleInsider, seznam všech jeho dosavadních článků na tohle téma najdete zde.

MůjMac samozřejmě již přinesl mnohé z těchto informací o Lionu a minulý týden se objevily další takové zprávy, jež se tady pokusíme shrnout:

iCal 4.0 přináší nový vzhled a celoroční zobrazení

Součást Lionu tvoří aplikace kalendáře iCal 4.0. Ta už v první předběžné verzi Lionu dost připomínala kalendářní aplikaci iPadu, ale ve druhé předběžné verzi se její vzhled iPadu ještě dále přiblížil, v aplikaci však došlo i k dalším menším změnám.

Podobně jako aplikace adresáře Address Book 6.0 také iCal 4.0 nasadil vzhled blížící se vzhledu kalendáře iPadu, lišta menu nyní napodobuje v kůži vázaný papírový kalendář s trhacími stránkami.

Jinak ale aplikace vypadá a funguje skoro stejně jako předchozí verze, avšak přibylo nové celoroční zobrazení (zapne ho tlačítko „Year“ v horní liště tlačítek zobrazení). To iCal pro Mac OS X dosud nenabízel a schází též v kalendářních aplikacích iPadu a služby MobileMe.

Kalendář iPadu má podobné hnědé „kožené“ menu jako iCal Lionu, ale svým rozvržením a designem se podobá spíše kalendáři MobileMe, jak na iPadu, tak v MobileMe aplikace nabízejí rychlý volič dat na spodním okraji a zobrazení typu seznam (List), což oboje v aplikaci iCal pro Mac OS X chybí.

Kalendáře iPadu a služby MobileMe pro denní zobrazení používají metaforu otevřené knihy, týdenní a měsíční zobrazení vypadají jako stránky trhacího kalendáře a zobrazení seznamu předloží nadcházející událost v samostatném lístku se spirálovou vazbou vedle denního zobrazení.

iCal Lionu naproti tomu používá pro všechny druhy zobrazení metaforu trhací stránky a liší se také jeho seznam úkolů. Zatímco pro MobileMe jde o samostatný lístek vedle kalendáře, v Lionu vypadá jako běžný seznam, který příliš nezapadá do celkového vzhledu stránky kalendáře.

Další drobnou změnu představuje přejmenování funkce sdílení kalendářů na „publikování“, což lépe odpovídá příkazu „Subscribe“ pro přístup ke sdílenému kalendáři.

Nový rámec Scene Kit usnadní 3D vykreslování v aplikacích Lionu

Mac OS X Lion bude též zahrnovat nový vývojový rámec nazvaný Scene Kit, AppleInsider o něm získal podrobnější informace od jednoho vývojáře pracujícího s Lionem. Dotyčný vývojář vysvětlil, že tento rámec umožní importovat, upravovat a vykreslovat trojrozměrné prvky, což tvůrcům aplikací Lionu usnadní práci se složitou 3D grafikou.

Scene Kit se tak bude podobat vizualizačnímu API rozhraní Core Animation, jež Apple poprvé uvedl v Mac OS X 10.5 Leopard (vycházelo z rámce Layer Kit vyvinutého pro iPhone OS, jak se tehdy nazýval iOS, sloužícího pro snadné využívání přechodových a jiných animovaných efektů).

Scene Kit samozřejmě odpovídá API rozhraním ostatních grafických rámců Applu jako jsou Image Kit a Core Animation a nevyžaduje znalost pokročilého programování 3D grafiky. Díky tomu by v aplikacích Lionu mělo být poměrně snadné pracovat s 3D objekty a vykreslovat je v nich.

Rámec Scene Kit umí importovat 3D prvky ve formátu COLLADA, což je otevřený formát postavený na XML, v současnosti spravovaný standardizační organizací Khronos Group, která má na starosti také standardy OpenGL, OpenCL a WebGL. (První dva z nich se silně uplatňují v Mac OS X.)

Původně ovšem tento formát vyvinula Sony, ve spolupráci s firmami Alias, Autodesk a Avid. Ujal se především mezi tvůrci her, podporuje ho řada známých herních jader. A využívají ho též aplikace Googlu pracující s 3D daty, konkrétně programy SketchUp Pro verze 8.0 a vyšší a Google Earth od verze 4 výše.

Rámec Scene Kit v Mac OS X Lion umožní importovat 3D efekty ve formátu COLLADA a sestavovat 3D scény včetně rozmístění kamer a světelných zdrojů. A poskytne nástroje pro manipulace s objemy, geometrií a materiály užitými v dané 3D scéně.

Aplikace Lionu tak pravděpodobně budou ve zvýšené míře využívat 3D grafiku, protože práce s ní se citelně zjednoduší. Hodit by se to mohlo kupříkladu v kancelářských aplikacích pracujících s 3D grafy, ale jistě se najde i mnoho dalších použití.

Lion zavádí víceuživatelské sdílení obrazovek.

V Mac OS X Lion se též změnila funkce sdílení obrazovek (Screen Sharing), namísto prohlížeče vzdálených VNC obrazovek se z ní stalo víceuživatelské řešení vzdálené plochy s rychlým přepínáním uživatelů, podobné terminálovým službám Microsoftu pro Windows.

Už v Mac OS X 10.3 Panther doplnil Apple rychlé přepínání uživatelů (Fast User Switching), které umožnilo, aby se k systému společně přihlásilo více uživatelů současně ve svých vlastních grafických prostředích. Předtím se totiž musel uživatel odhlásit, než se mohl ke grafické konzole přihlásit jiný uživatel. Přes SSH se sice mohlo již předtím přihlásit více uživatelů současně, avšak to bylo možné pouze z prostředí příkazové řádky a vyžadovalo to patřičné znalosti.

Mac OS X 10.5 Leopard navíc přinesl sdílení obrazovek, VNC klienta a server, dovolující uživateli na jednom Macu přihlásit se k jinému vzdálenému Macu a prohlížet si jeho obrazovku. Od roku 2002 Apple prodává aplikaci Apple Remote Desktop pro vzdálenou správu Maců. V roce 2004 tato aplikace přešla na protokol VNC, což umožnilo, aby ovládala nejenom Macy, ale také PC s Windows a unixové systémy, pokud mají nainstalovaný VNC server.

V Lionu se sdílení obrazovek dočkalo další významné aktualizace, z verze 1.1.1 na verzi 1.3, jež dovoluje, aby se vzdálení uživatelé přihlašovali k jinému uživatelskému učtu, než je ten právě přihlášený. To umožní, když jeden uživatel již bude k počítači přihlášený lokálně, aby se druhý uživatel ke stejnému stroji přihlásil na dálku do své vlastní pracovní plochy a uživatelského prostředí.

Dosud všichni přihlášení vzdálení uživatelé, co se pokusili sdílet obrazovku jiného Macu, viděli jenom zrcadlový obraz aktuálního dění na obrazovce onoho vzdáleného stroje a museli se „přetahovat” o ovládání myši a klávesnice vzdáleného Macu s lokálně přihlášeným uživatelem, což nebylo zrovna ideální řešení.

Na systému s Lionem se bude moci uživatel s odpovídajícími oprávněními přihlásit na dálku nezávisle na tom, zda už bude přihlášen případný lokální uživatel a bude moci pracovat ve vlastní grafické relaci současně s lokálním uživatelem, aniž by si navzájem překáželi.

Takto by to nakonec mělo fungovat, avšak současné předběžné verze Mac OS X Lion to ještě nezvládají úplně bez potíží. Když se AppleInsider pokusil přihlásit vzdáleného uživatele vedle lokálního uživatele na Macu s Lionem, vzdálená relace oba uživatele popisovala jako přihlášené z rychlého přihlášení uživatelů, zatímco samotný stroj s Lionem uváděl jako přihlášeného pouze lokálního uživatele.

Avšak když se lokální uživatel pokusil přepnout uživatele a přihlásit se jako další uživatel v menu rychlého přepínání uživatelů, došlo k chybě typu „kernel panic“. Nová funkce je očividně ještě hodně nedodělaná a pravděpodobně silně mění způsob, jímž systém obstarává přihlašování uživatelů.

Přinese Lion terminálové služby do Mac OS X?

Nové sdílení obrazovek sice potřebuje ještě doladit, ale až se dopracuje, umožní Lionu podporovat více současných grafických prostředí pro vzdálené uživatele tak, jak to dovolila technologie Citrixu již pro Windows NT 3.51, zajišťující vícenásobné vzdálené uživatelské relace.

Microsoft si později, pro Windows NT 4, pořídil na tuhle technologii licenci, uzpůsobil si ji a začal ji prodávat jako Terminal Server a ještě později, od Windows XP, se z ní stal nástroj Připojení ke vzdálené ploše. Narozdíl od protokolu VNC nezávislého na platformě řešení Microsoftu zasahuje hluboko do nitra operačního systému, což většinou zajišťuje vyšší výkon, zejména přes pomalá síťová připojení. Ve Windows XP Microsoft zavedl též Rychlé přepínání uživatelů využívající terminálové služby. A v Lionu zřejmě Apple nasadil své vlastní terminálové služby, fungující jako rozšíření rychlého přepínání uživatelů.

Klientská aplikace sdílení obrazovek byla doplněna o nové režimy Observe (dovolí pouze prohlížení) a Control (umožní i ovládání) a o tlačítko Screen Capture pro pořizování otisků obrazovky, tyto prvky si zjevně vypůjčila z aplikace Apple Remote Desktop. Navíc přibyly nové předvolby, včetně klávesové zkratky pro přepínání mezi režimy Control a Observe.

Podle zpráv, jež získal AppleInsider, Lion ve svém současném stavu není kompatibilní se stávající verzí Apple Remote Desktopu, ale lze k němu přistupovat z VNC klienta sdílení obrazovek obsaženého ve Snow Leopardovi.

Lion rozsáhle mění přístupová práva ke standardním systémovým složkám

K významným změnám došlo také v oblasti výchozích přístupových práv mnoha složek Lionu, Apple údajně informoval vývojáře, že řada systémových složek bude mít tato práva změněna. Týká se to mnohých systémových složek a složky lokálních knihoven (Library), jejichž práva se změní z typu 775 (smí zapisovat členové správcovské skupiny) na typ 755 (zapisovat smí pouze root). To zabrání pozměňovat základní systémové soubory všem, kdo se nepřihlásí jako uživatel root.

Jedinými zbývajícími složkami lokálních knihoven, jež budou nadále povolovat zápis uživatelům ze správcovské skupiny, budou složky Caches, Fonts, Java, QuickTimeStreaming, Receipts a Tomcat, všechny ostatní budou vyžadovat pro změnu svého obsahu práva uživatele root.

Podle zpráv od vývojářů pracujících s Lionem se mění též požadovaná přístupová práva pro fronty nainstalovaných tiskáren, ale to systém řeší tak, že po instalaci Lionu oznámí potřebu úpravy těchto práv. Když uživatel změnu odsouhlasí, systém sám přenastaví potřebná přístupová práva (jak dokládá přiložený chybový výpis pro CUPS).

Nová předvolba pro automatické uzamykání starších dokumentů

Výše popsané změny přístupových práv systémových složek samozřejmě souvisejí se snahou o zvýšení bezpečnosti systému. A toho se týká též další drobná změna, jež přišla s druhou předběžnou verzí Lionu.

Už dříve jsme zmínili, že Lion bude nabízet funkci automatického ukládání dokumentů aplikací (funkci Auto Save). Tato funkce přináší správu verzí ukládaných dokumentů a mimo jiné zajišťuje, že se po určité době od poslední úpravy jí uložené dokumenty automaticky uzamknou, takže je nebude možné nechtěně změnit.

V první předběžné verzi Lionu se dokumenty z aplikací podporujících Auto Save automaticky uzamkly po dvou týdnech bez úprav a uživatel to nemohl nijak ovlivnit, což se pochopitelně mnohým příliš nezamlouvalo.

Ve druhé předběžné verzi Lionu však přibyla nová systémová předvolba, v panelu Appearance, dovolující nastavit časový interval pro uzamčení dokumentů od poslední změny (výchozí hodnotou jsou samozřejmě 2 týdny), případně lze funkci uzamykání úplně vypnout. Uživatel se tak může sám rozhodnout, zda a jak bude tuhle funkci využívat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: