Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Nové informace o Snow Leopardovi
9. března 2009, 06.00 | Externí vývojáři obdrželi nové testovací sestavení Mac OS X 10.6 Snow Leopard, jež přináší řadu významných novinek, například přepracovaný QuickTime Player. A tento operační systém by též měl poskytovat nové vyspělé textové služby.
Hlavní pozornost teď sice poutá nový hardware, ale Apple samozřejmě nadále pracuje také na novém softwaru, zejména na nové verzi Mac OS – na verzi 10.6, kódově označené Snow Leopard. Koncem minulého týdne externí vývojáři obdrželi nové testovací sestavení, jež opět přineslo některé důležité novinky, současně však ukazuje, že si na ostrou verzi ještě nějakou dobu počkáme.
Sestavení 10A286 přináší přepracovaný QuickTime Player
Podle lidí podrobněji obeznámených s vývojem Mac OS X 10.6 nové sestavení nese označení 10A286 a obsahuje některé dost podstatné změny. Tu asi nejviditelnější tvoří zcela přepracovaný QuickTime Player. Zřejmě konečně jde o od počátku slibovaný nový QuickTime X Player, který podle zasvěcenců nabízí nové minimalistické uživatelské rozhraní zaměřené především na přehrávání.
A poprvé se též k lidem vně Applu dostalo nové uživatelské prostředí Mac OS X využívající prostředí Cocoa, jež poskytuje aktualizovaná informační okna a kontextová menu.
Apple však, podle citovaných zasvěcenců, informoval vývojáře zhruba o desítce problémů, které dosud Mac OS X 10.6 trápí a jež bude nutné vyřešit, aby se systém mohl přiblížit ostré verzi. Předpokládá se, že si to vyžádá ještě několik měsíců práce, dřívější uvedení Snow Leoparda na trh již během letošního jara (zmiňované pověstmi už koncem loňského roku) se tak jeví jako značně nepravděpodobné, nejspíš se ho opravdu dočkáme až v létě, jak to naznačoval Apple na loňské vývojářské konferenci WWDC, kde tento operační systém poprvé představil (možná ho uvede právě na letošní konferenci WWDC).
Sestavení 10A286 přichází zhruba měsíc po sestavení 10A261, které přinášelo spíše drobné změny v uživatelském rozhraní (což ukázaly také zveřejněné snímky obrazovek z něj) a stále obsahovalo původní QuickTimePlayer. Vývoj Snow Leoparda tedy zjevně postupuje vpřed, avšak tento operační systém bude muset urazit ještě hodně dlouhou cestu.
Snow Leopard získá další vyspělé textové funkce
A během ní pravděpodobně doplní některé zajímavé nové funkce, například by měl získat řadu vyspělých textových funkcí, jež budou dostupné ve všech aplikacích využívajících Core Text, alespoň to tvrdí lidé obeznámení s plány Applu.
Dále popisované funkce sice už dnes poskytuje řada aplikací pro práci s textem a pochopitelně existují utility, jež něco podobného zprostředkovávají na systémové úrovni, ale Snow Leopard by je měl zpřístupnit pro celý systém (přinejmenším pro všechny aplikace prostředí Cocoa) již v základní instalaci.
Mac OS X sice už teď nabízí integrované textové služby na úrovni systému jako třeba kontrolu překlepů a kontrolu gramatiky a též inteligentní kopírování a vkládání, inteligentní citace a inteligentní odkazy, Mac OS X 10.6 Snow Leopard by však údajně měl funkce pro práci s textem ještě dále rozšířit.
Automatická oprava překlepů
Jednou z nich by měla být automatická oprava překlepů, jež dovolí, aby operační systém opravoval zjevné překlepy, jak uživatel píše, namísto současného podtržení slov považovaných za chybné červenou vlnovkou, která si uživatel musí poté opravit sám. Podobné automatické opravy již nabízí iPhone, kde se pro slova považovaná za chybná objevuje bublina s návrhy změn, které lze dotykem zrušit.
Ve Snow Leopardovi by tato funkce automatických oprav měla nahrazovat časté překlepy (v angličtině třeba špatně napsaný určitý člen - „teh“), jakmile uživatel stiskne mezerník. Mělo by to tedy fungovat velice podobně jako v textových procesorech, kupříkladu v Microsoft Wordu. Ovšem stejně jako ve Wordu se takováto funkce mnoha lidem vůbec nebude zamlouvat (v řadě případů skutečně může být spíše na obtíž, velice záleží na tom, co píšete), proto ji bude moci uživatel vypnout.
Náhrady textu
Další novou funkcí v systému Core Text Snow Leoparda budou náhrady textu (Substitutions), obdoba nahrazování textu během psaní v rámci automatických oprav Wordu.
A podobně bude možné přímo v Mac OS X nadefinovat seznam frází či dlouhých a složitých slov, jež se automaticky vloží, když uživatel zapíše určitý sled znaků. Půjde tak vlastně vytvářet jakási „textová makra“, třeba „mosx“ se automaticky změní na „Mac OS X“.
Podle těch, kdo měli možnost zkoumat nejnovější vývojářská sestavení Snow Leoparda, ta již obsahují řadu definic takovýchto textových náhrad (pochopitelně pro angličtinu), mnohá z nich se podobají těm z Wordu, třeba řetězec „(c)“ se změní v symbol pro copyright. Každou náhradu lze samostatně ručně vypnout a zapnout a uživatel si samozřejmě může přidat libovolný počet svých vlastních náhrad.
Inteligentní kopírování a vkládání s pomocí aplikačních služeb
Snow Leopard rovněž dále posílí funkce inteligentního vkládání a kopírování. Ty se sice objevily už na NeXTu a v klasickém Mac OS, ale Mac OS X 10.6 zlepší jejich přístupnost.
Především je začne nabízet v rámci aplikačních služeb (Services), jež zavedl NeXT. Aplikační služby (mimo jiné) dovolují, aby operační systém zkopíroval text nebo jinou informaci, odeslal ji do jiné aplikace ke zpracování a pak ji případně vrátil v pozměněné podobě. (Aplikační služby podrobněji popsal Ondřej Čada již v roce 2001 v seriálu o Mac OS X 10.1, začněte tímto článkem, přehled celého seriálu najdete tady).
Mac OS X samozřejmě aplikační služby podporuje už od svých počátků, ale stále se ukrývají v nepřehledném podmenu menu aplikace. V současnosti se tak musí vybrat text a potom hledat v nepřehledné struktuře menu žádaná textová služba.
To se má ve Snow Leopardovi změnit, v kontextovém menu pro vybraný text se objeví přímo ty aplikační služby, jež pro něj dávají smysl, služby užitečné v dané situaci tak budou mnohem přístupnější a zjevnější. Položky kontextového menu bude navíc doprovázet odpovídající ikona aplikace, třeba ikona poštovního klienta Mail bude ilustrovat funkci pro odeslání vybraného textu do něj.
A nové podmenu kontextového menu bude nabízet také „transformace“ textu, například možnost změny velikosti písmen ve vybraném textu. Měl by to být nový typ aplikačních služeb poskytovaných přímo systémem, které textový výběr zkopírují do pasteboardu (schránky pro vybraná data), provedou na něm příslušnou transformaci a vrátí změněný text zpět do dokumentu.
Inteligentní výběry pomocí datových detektorů
Dalším prvkem vylepšujícím práci s textem by měly být datové detektory. Na nich skupina Applu pro pokročilé technologie pracovala již v 90. letech, umožní systému rozpoznávat části textu jako prvky, s nimiž lze provádět určité úkony, takovým prvkem může být třeba adresa, telefonní číslo či datum.
V Mac OS X se objevily datové detektory už v Leopardovi, v poštovním klientovi Mail se využívají k vytváření událostí kalendáře iCal nebo kontaktů adresáře.
Ve Snow Leopardovi bude možné datové detektory použít pro text ve všech aplikacích využívajících Core Text. Takže například text vypadající jako telefonní číslo nabídne kontextové menu, které dovolí toto číslo přidat ke stávajícímu nebo novému kontaktu v adresáři.