Nové klony Maců přicházejí z Ruska - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové klony Maců přicházejí z Ruska

22. května 2009, 00.00 | Ruská firma RussianMac začala nabízet širokou paletu klonů Maců (včetně netbooku) a tvrdí, že se právních postihů ze strany Applu nebojí.

Jak víte už z našich stručných zpráv, objevil se další výrobce klonů Maců, tentokrát z velké země na východě, s níž jsme v nedávné minulosti měli značně problematické vztahy, totiž z Ruska.

RussianMac nabízí šest modelů s Mac OS X

Na svém webu předvádí příznačně nazvaná firma RussianMac celkem šest různých modelů RuMac, souhrn jejich specifikací v angličtině najdete tady.

Nejvyšší model PRO s procesorem Core 2 Duo na 2,8 GHz a 4 GB RAM má stát 23 800 RUB (14 700 Kč), výbavou připomíná nejvyšší iMacy (ovšem bez monitoru), dále nabízí 500GB disk, osm USB portů, FireWire, 20X DVD vypalovačku a grafickou kartu GeForce 9500GT.

Následuje model Multimedia/Home Theater se stejným procesorem a RAM za 22 600 RUB (necelých 13 tisíc Kč), který se od předchozího stroje liší tím, že poskytuje pouze 4 USB porty a především se zaměřuje na multimédia (jde o obdobu Media Center PC).

Ještě levněji vyjde model Standart s 2,8GHz Core 2 Duo a 2 GB RAM za 17 800 RUB (zhruba 11 tisíc Kč).

Na nejnižší příčce palety stolních modelů se nachází model Mini za 15 800 RUB (9 700 Kč) vybavený procesorem Intel Atom na 1,6 GHz, 2 GB RAM, 320GB diskem a 8X DVD vypalovačkou.

08mm22052009f.jpg

Všichni ostatní výrobci klonů zatím dodávali pouze stolní stroje, ale RussianMac vede ve své nabídce také notebooky. Model Book s 15,4” displejem, procesorem Core 2 Duo na 1,6 GHz, 1 GB RAM, 160GB diskem a 8X DVD vypalovačkou přijde na 26 300 RUB (15 600 Kč).

A konečně je zde i „netbook“, model MiniBook, s obrazovkou o úhlopříčce 10”, 1,6GHz Atomem, 1 GB RAM a 160GB diskem za 19 200 RUB (necelých 12 tisíc Kč).

RussianMac přirozeně nezapomíná u každého svého modelu uvádět, o kolik dražší by byl srovnatelný Mac od Applu (vyjma netbooku, jehož obdobu Apple neprodává), z výše uvedených specifikací ovšem vyplývá, že se ruské klony natolik odlišují, že přímé porovnání není snadné.

Hardwarově se samozřejmě jedná o běžná stolní PC či notebooky (s komponentami, jež Apple podporuje), na nichž je však nainstalovaný Mac OS X. RussianMac tvrdí, že tímto svým jednáním licenční ujednání Mac OS X neporušuje, trvá na tom, že podle ruských zákonů může zakoupená krabicová vydání Mac OS X nainstalovat na libovolný hardware.

09mm22052009f.jpg

Máme zde tedy další pokus o prodej klonů Maců, bude proto vhodné připomenout si ty, co objevily již dříve:

Dosavadní pokusy o klony Maců

Už vloni na jaře začal prodávat klony americký Psystar, ten se ovšem brzy dočkal žaloby od Applu a soudní spor pokračuje dál.

O argentinských klonech OpeniMac již dlouho nebylo slyšet, zato v únoru se objevila nabídka klonů PearC z Německa.

Firma HyperMegaNet UG, jež tyto stroje dodává, se úzkostlivě snaží vyhnout případným právním postihům, důsledně se zdržuje použití všech označení, na něž by mohl Apple mít autorská práva a samozřejmě též tvrdí, že podle německé legislativy je instalace řádně zakoupeného Mac OS X na její hardware legální, podle německých zákonů by navíc bylo pro Apple velice obtížné se začít soudit teď, když už dovolil zahájení prodeje těchto strojů (nepožádal o předběžné opatření).

Zakročí Apple proti ruským klonům?

RussianMac však šla ještě podstatně dále, vedle instalace operačního systému Applu navíc používá označení (jak pro sebe samotnou, tak pro své výrobky), na něž cupertinští nejspíš vlastní ochranné známky. Avšak ruská legislativa v oblasti autorského práva je značně benevolentní, na což tahle firma nepochybně spoléhá, přinejmenším dokud bude své stroje prodávat jenom na území Ruska.

Hlavní otázkou tedy je, zda Apple proti firmě RussianMac vůbec podnikne nějaké právní kroky. Zatím není zcela jistý ani výsledek sporu s Psystarem (hlavní líčení začne až letos na podzim), přestože se odehrává na „domácí půdě“, o to obtížnější by byly pře mimo USA.

Zdá se, že německá HyperMegaNet UG to má právně ošetřené skutečně dobře, takže klony PearC se nejspíš budou prodávat dále, ostatně dosud se neobjevily žádné zprávy o zákrocích Applu vůči ní.

V případě ruských klonů je to již spornější. Samotná instalace Mac OS X na jiný hardware by podle ruských zákonů zřejmě projít mohla, potíž však pravděpodobně bude s ochrannými známkami Applu, na Rusko byl v poslední době vyvíjen značný mezinárodní tlak (zejména ze strany USA), aby své zákony v téhle oblasti zpřísnilo, jenže tady do hry vstupuje řada dalších faktorů, včetně vývoje mezinárodních vztahů a politických záležitostí, vývoj okolo firmy RussianMac proto zatím nelze spolehlivě odhadnout, musíme počkat, co se z toho vyvine.

Všechny tyto pokusy o klony Maců však ukazují jednu věc – na trzích mnoha zemí světa existuje poptávka po počítačích s Mac OS X, avšak současná nabídka Applu některé segmenty trhu neuspokojuje, a právě proto se objevují snahy o alternativy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: