Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Nové notebooky: Apple uvedl modernizované MacBooky a MacBooky Pro. (27.2.08)
27. února 2008, 02.00 | Apple včera podle očekávání představil inovované MacBooky Pro, modernizace se však dočkaly také MacBooky.
Prakticky všichni očekávali, že Apple včera uvede nové modely MacBooků Pro, navíc se vynořily náznaky, že bychom se mohli dočkat též inovace „obyčejných“ notebooků.
A skutečně se tak stalo. Nejprve byl včera dopoledne dočasně odstaven webový obchod Applu, MacObserver to s trochou ironie výstižně označil jako tradiční rituál před uvedením novinek. Po opětovném rozběhnutí obchodu se tam objevily nové stroje.
Použité informační zdroje
Domovská stránka webu Applu nyní dočasně obsahuje odkaz na nové notebooky. Podrobnější specifikace MacBooků Pro najdete tady, pro MacBooky stejně poslouží tato stránka.
Cenové údaje a možnosti konfigurace na objednávku zjistíte na (americkém) webovém obchodu Applu, pro MacBook Pro zde a pro MacBook tady.
Apple přirozeně vydal příslušnou oficiální tiskovou zprávu, v ní mimo jiné najdete podrobné konfigurace všech nových modelů.
O události pochopitelně informují také všechny významné zpravodajské servery, upozorním zde aspoň na AppleInsider a Macworld, obdobné zprávy ovšem získáte i jinde.
A nyní se blíže podíváme na konkrétní novinky, nejprve u MacBooků Pro:
Vlastnosti nových MacBooků Pro
MacBooky Pro doznaly více změn, i když, jak předvídaly předchozí zvěsti, k opravdu zásadním změnám nedošlo (hliníková šasi zůstala zachována). Především jsou všechny stroje vybaveny novými procesory. Ty sice stále nesou označení Core 2 Duo, jedná se však o 45nm čipy s architekturou Penryn, narozdíl od dosavadních procesorů Merom vyráběných 65nm procesem. Kapacita RAM zůstala stejná, standardně dostanete 2 GB RAM, rozšiřitelné až na 4 GB. Jako grafická karta se nadále používá GeForce 8600M GT, avšak nyní s dvojnásobnou kapacitou grafické paměti. Rovněž se zvětšily pevné disky.
A potvrdil se i další předpoklad, nové MacBooky Pro skutečně mají trackpad s podporou složitějších („multi-touch“) gest, obdobně jako trackpad MacBooku Air. Na novém trackpadu lze přitahovat prsty k sobě, kroužit a přejíždět, což usnadní například průběžnou změnu velikosti fotografií a jejich otáčení. To se dá využít třeba v iPhotu či Aperture 2, ulehčí to též procházení webových stránek v Safari.
Narozdíl od MacBooku Air, na němž se trackpad zvětšil, si nové MacBooky Pro zachovaly původní rozměry trackpadu, přibyly však tyto nové funkce (pravděpodobně je obstarává stejný řídicí čip Broadcom jako u MacBooku Air, iPhonu a iPodu touch, takže do budoucna bude možné přidat ještě další funkce pouhou aktualizací softwaru).
Přirozeně zůstaly i všechny další zajímavé vlastnosti, například podsvěcování klávesnice s automatickou regulací intenzity podle okolního osvětlení.
Zaryté odpůrce lesklých displejů jistě potěší, že standardně se s těmito stroji dodávají matné displeje, jestliže přece jen stojíte o displej s lesklou povrchovou úpravou, musíte si ho objednat v rámci zákaznické konfigurace.
Apple v poslední době rád zdůrazňuje, jak dbá na životní prostředí, od „zeleného dopisu“ Steva Jobse z loňského května na to upozorňuje u většiny svých hardwarových novinek. V rámci snahy o odstraňování jedovatých surovin již vloni uvedl 15“ MacBooky Pro s LED podsvícením, což mimo jiné odstranilo rtuť z podsvěcovacích lamp.
Patnáctipalcové displeje pochopitelně zůstaly stejné, ale nyní se tato iniciativa přesunula i k 17“ modelu. Apple pro něj teď používá sklo neobsahující arzén (podobně jako u MacBooku Air), ve standardní konfiguraci však zůstává klasické podsvícení fluorescenčními lampami. Na zakázku si ale lze pořídit 17“ displej s vysokým rozlišením (1 920 x 1 200), který využívá LED podsvícení, takže neobsahuje ani rtuť. LED podsvícení by navíc mělo zajistit lepší obraz a nižší spotřebu energie. Velký displej s LED podsvícením lze získat jak v matném, tak lesklém provedení, připlatíte si za něj 100 USD.
A nyní se podívejme na konkrétní modely MacBooků Pro:
Nejnižší model za 1 999 USD nově nabízí procesor Core 2 Duo 2,4 GHz se 3 MB cache paměti L2 (předtím to bylo Core 2 Duo 2,2 GHz se 4 MB cache paměti L2), disk o kapacitě 200 GB (namísto 120 GB) a grafickou kartu GeForce 8600M s 256 MB paměti (oproti 128 MB předchozího modelu). Jako optická mechanika se stále nabízí 8X DVD vypalovačka SuperDrive, to platí i pro všechny ostatní modely, jako displej slouží 15“ obrazovka s LED podsvícením o rozlišení 1440 x 900.
Druhý 15“ model za 2 499 USD obsahuje procesor Core 2 Duo na 2,5 GHz s 6 MB cache paměti L2 (namísto 2,4 GHz čipu Merom se 4 MB cache paměti L2), disk o kapacitě 250 GB (namísto 160 GB) a grafickou kartu GeForce 8600M s 512 MB paměti (předtím to bylo 256 MB).
Řadu profesionálních notebooků završuje 17“ model též vybavený 2,5 GHz procesorem, 250 GB diskem a grafickou kartou s 512 MB RAM, za něj zaplatíte 2 799 USD. (Stejně jako v případě předchozích modelů se vyšší 15“ a 17“ MacBook Pro liší pouze velikostí displeje). Standardní 17“ displej poskytuje rozlišení 1 680 x 1 050, ale jak bylo řečeno výše, za 100 USD navíc můžete mít displej s vysokým rozlišením a LED podsvícením.
V rámci zákaznické konfigurace se dá objednat procesor Core 2 Duo na 2,6 GHz, za něj však připlatíte 250 USD. Co se týče disků, ty užité ve standardních konfiguracích mají 5 400 otáček za minutu, na objednávku si lze opatřit též 200 GB disk se 7 200 otáčkami, anebo 300 GB disk s 5 400 otáčkami.
Nově si musíte zvlášť objednat i dálkové ovládání Apple Remote, to už není součástí dodávky, vyjde na dalších 19 USD. Jistě, vzhledem k celkové ceně stroje nejde o nijak závratnou částku, přesto to již stačilo vyvolat vlnu nevole ve webových diskusích, nutnost přikoupení takové drobnosti skutečně nepůsobí příliš dobře, u Applu opět jednou zaúřadovali účetní.
Veškeré ostatní vybavení, jako třeba porty či bezdrátové adaptéry, zůstaly stejné jako u předchozích modelů, nebudu je tedy blíže rozebírat, přesné technické specifikace najdete ve výše zmíněných zdrojích (například zpráva AppleInsideru obsahuje podrobný popis konfigurací ve velmi přehledné podobě).
Zřejmě jste si všimli, že nejnižší 2,4 GHz model má menší cache paměť L2 než jeho předchůdce s 2,2 GHz Meromem, ovšem nová architektura čipu by přesto měla zajistit vyšší výkon. Vyšší modely s 6 MB cache pamětí by pak měly podávat výkon citelně vyšší. Apple samotný k výkonu nových MacBooků Pro uvádí, že jsou až o 74 procent rychlejší než první 17“ MacBook Pro s 2,16 GHz procesorem Core Duo, avšak takovýto údaj se hodí leda pro marketingové materiály, budeme muset počkat na nezávislé testy, abychom zjistili, jaký skutečný přínos zajišťují nové 45nm procesory.
Nové MacBooky Pro se podle Applu již začaly prodávat, ovšem jeho webový obchod udává jako dobu dodání 1 až 3 pracovní dny pro nejnižší model a 2 až 4 dny pro oba vyšší modely, takže se výsledky testů nejspíš objeví až koncem týdne.
Vlastnosti nových MacBooků
Apple včera také modernizoval řadu MacBook, určenou pro běžné uživatele. S tím se příliš nepočítalo, ale o víkendu se již takové předpovědi počaly objevovat.
Hned na začátek je však třeba říci, že u MacBooků došlo k podstatně menším změnám než u jejich profesionálních protějšků. MacBooky dostaly nové procesory a větší pevné disky, jinak vše zůstalo při starém, včetně trackpadů, ty tak nadále podporují pouze posouvání, avšak složitější gesta nikoli. A pochopitelně tyto stroje pořád používají integrovanou grafiku X3100. Co se týče procesorů, jde o nižší třídu mobilních Penrynů, takže všechny nesou 3 MB cache paměti L2, oproti 4 MB v původních 65nm Meromech. Ale jak už jsem zmiňoval výše, ostatní změny architektury by měly přesto zajistit vyšší výkon.
Nezměnil se ani displej, všechny modely MacBooků užívají 13“ širokoúhlou obrazovku o rozlišení 1 280 x 800 v lesklém provedení a s klasickým fluorescenčním podsvícením. Apple přitom už nabízí displej obdobného formátu s LED podsvícením, v MacBooku Air. U MacBooků je ovšem jasně vidět snaha stlačit výrobní náklady co nejníže, takže zatím s LED technologií nelze počítat. A vzhledem k tomu, že v „zeleném dopisu“ Steve Jobs slíbil odstranění jedovatých surovin do konce letošního roku, zřejmě si na LED podsvícení u MacBooků ještě hezkých pár měsíců počkáme.
A teď se opět podíváme na konkrétní modely:
Řadu zahajuje bílý MacBook s procesorem na 2,1 GHz (oproti 2,0 GHz svého předchůdce) a diskem o kapacitě 120 GB (namísto 80 GB). Jeho ostatní výbava se však jistě stane terčem (oprávněné) kritiky. Vůbec se totiž nezměnila, což znamená, že stroj nabízí pouze 1 GB RAM a kombinovanou DVD/CD-RW mechaniku. Za tento model sice zaplatíte jen 1 099 USD, ale nepřítomnost DVD vypalovačky určitě bude vadit hodně lidem a 1 GB RAM nemusí vždy stačit, zvlášť když budete chtít provozovat též Windows. Výbava tohoto modelu je prostě na dnešní poměry příliš chudá.
Vyšší bílý model za 1 299 USD je na tom v tomto ohledu podstatně lépe. Pohání ho procesor na 2,4 GHz (oproti 2,2 GHz předchůdce), nese už 2 GB RAM a obsahuje 160 GB disk (předchozí model poskytoval pouze 120 GB). Jako optická mechanika slouží dvouvrstvá DVD vypalovačka SuperDrive.
Nejvyšší černý model má obdobné vybavení (2,4 GHz procesor, 2 GB RAM a SuperDrive), nese však 250 GB disk (jeho předchůdce obsahoval 160 GB disk). Za tento stroj ovšem zaplatíte 1 499 USD.
Možnosti zákaznické konfigurace MacBooků jsou proti profesionálním notebookům Applu dost omezené, můžete rozšířit RAM až na 4 GB a nižší modely se dají osadit většími disky. A dálkové ovládání Apple Remote se opět musí zakoupit zvlášť za 19 USD.
MacBooky jsou rovněž v prodeji od včerejška, navíc webový obchod udává, že budou dodány do 24 hodin, takže bychom se popisu praktických zkušeností měli dočkat velmi brzy.
Shrnutí
Nové MacBooky Pro přišly po skutečně dlouhém čekání a nepřinesly žádná nečekaná překvapení, přinejmenším ne pro ty, kdo sledují kolující pověsti. AppleInsider se v tomto ohledu opět jednou strefil, jeho předpovědi se splnily do všech podrobností. Přesto jde o příjemné změny, které nepochybně dále zvýší výkon těchto strojů, zvlášť vyšších modelů. Vhod jistě přijde i zvětšení grafické paměti, o němž se nemluvilo, a zájemci o 17“ model dostali možnost také si užít LED podsvícení, i když za příplatek.Ovšem teprve nezávislé testy ukážou, nakolik tyto změny zvýší skutečný výkon aplikací.
Co se týče modernizace MacBooků, ta se sice neočekávala, ale vzhledem k rozsahu změn mně připadá tak trochu jako z nouze ctnost. Intel dal najevo, že hodlá co nejdříve přejít na 45nm procesory, což zřejmě Apple přimělo použít nové čipy. A nasazení větších disků se vzhledem k neustálému poklesu cen a růstu kapacity disků dalo celkem čekat. Rozpaky ovšem vzbuzuje nejnižší model MacBooku, jeho výbava působí skutečně archaicky, přitom cena kombinované mechaniky a DVD vypalovačky se dnes nemůže nijak výrazně lišit.
Ve webových diskusích budou nepochybně mnozí vyjadřovat zklamání nad malým rozsahem modernizace, jenže to se dalo čekat. Jak MacBooky, tak MacBooky Pro nadále užívají čipovou sadu Santa Rosa, už z toho plyne, že nešlo předpokládat žádné převratné změny. Někdy v polovině letošního roku by měl Intel začít dodávat nástupnickou čipovou sadu Montevina, teprve s ní se dají očekávat nějaké významnější změny.
Možná však Apple počká s výraznějším přepracováním svých notebooků ještě mnohem déle, protože na příští rok Intel chystá procesor Nehalem, nástupce dnešních Penrynů, který mimo jiné přinese zcela novou paměťovou architekturu (bude mít integrovaný řadič paměti podobně jako procesory AMD), s tím by se mohla „svézt“ i výraznější proměna designu notebooků Applu.
Zatím se MacBooky a MacBooky Pro prodávají velmi slušně, takže Apple k hlubším změnám celkem nic nenutí, lze předpokládat, že nejméně do léta se na tomto poli už mnoho dít nebude.