Nové zprávy o iPhonu 4S - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové zprávy o iPhonu 4S

9. listopadu 2011, 00.00 | Od 11. listopadu se iPhone 4S začne prodávat v 15 dalších zemích, v některých z nich již byly zaznamenány rekordní počty předběžných objednávek. Uživatelé iPhonu 4S si stěžují na různé potíže se zvukem při telefonických hovorech. Consumer Reports u iPhonu 4S nezjistil žádné potíže se signálem. A výpadek serverů Applu prokázal závislost asistenta Siri na síťovém připojení a přibývá důkazů, že tento software dokáže uspokojivě pracovat i na starším hardwaru.

V minulých dnech se opět sešlo několik zpráv spojených s iPhonem 4S:

Od pátku se prodej iPhonu 4S rozšiří do 15 dalších zemí

Nový iPhone 4S se začal prodávat v prvních sedmi zemích (Austrálii, Francii, Japonsku, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii) od 14. října a od 28. října přibylo 22 dalších zemí - Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Itálie, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Mexiko, Nizozemí, Norsko, Rakousko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko, tedy také ty, z nichž pochází většina našich čtenářů.

Ovšem představitelé Applu při představování iPhonu 4S na mediální akci konané 4. října prohlásili, že to bude iPhone nejrychleji uváděný na světové trhy. A zjevně to chtějí splnit, protože minulé úterý, 1. listopadu, Apple oznámil (jako obvykle prostřednictvím tiskové zprávy, jejíž český překlad najdete tady), že se iPhone 4S od 11. listopadu, tedy od tohoto pátku, začne prodávat v 15 dalších zemích. Budou to následující země: Albánie, Arménie, Bulharsko, Černá Hora, El Salvador, Guatemala, Hongkong, Jižní Korea, Malta, Nový Zéland, Panama, Polsko, Portugalsko, Rumunsko a Řecko.

Od minulého pátku začal Apple ve většině z uvedených 15 zemí přijímat předběžné objednávky na iPhone 4S (to ovšem lze pouze tam, kde již funguje webový obchod Applu, předem objednávat tak nejde v Albánii, Černé Hoře, El Salvadoru a Guatemale, na Maltě a v Panamě). Je zajímavé, že k našim větším severním sousedům se iPhone 4S dostává později než k nám, ale vzhledem ke skutečně krátkým intervalům mezi jednotlivými vlnami prodeje na tom zase až tolik nezáleží, výběr zemí pro prodej se zřejmě řídí především požadavky logistiky.

Pár poznámek k prodeji iPhonu 4S u nás

Od pátku tak bude nový iPhone dostupný už ve 44 zemích světa, takže slib Applu, že telefon do konce roku bude prodávat ve více než 70 zemích, se jeví jako zcela reálný, budou-li intervaly mezi rozšiřováním prodeje do dalších zemí stále zhruba dvoutýdenní. To nepochybně ještě dále posílí odbyt, ostatně Apple již při oznámení finančních výsledků za minulé čtvrtletí řekl, že pro toto čtvrtletí očekává rekordní prodeje iPhonů. Mimochodem, zdá se, že také u nás jsou prodeje iPhonu 4S silnější než tomu bylo loni s iPhonem 4, ale z celosvětového pohledu samozřejmě zůstávají počty u nás prodaných kusů poměrně malé.

A když už připomínáme prodej iPhonu 4S v naší zemi, jistě si pamatujete na rozhodnutí české Telefónicy, že iPhone 4S u nás prodávat nebude. Jako důvod uvedla, že se nedohodla s Applem na cenových podmínkách a postupně chce ukončit prodej veškerých iPhonů.

A tento její krok jí již získal mezinárodní publicitu, její rozhodnutí stručně zmínila 27. října agentura Bloomberg a poté zprávu samozřejmě přebrala většina serverů zabývajících se děním okolo Applu. (Pozornost poutá tahle informace především díky tomu, že většina operátorů se naopak usilovně snaží získat dohody na prodej iPhonů, čeští účastníci diskusí tak musí vysvětlovat „specifika“ našeho mobilního trhu.)

Poptávka po iPhonu 4S zůstává vysoká

A už se též začaly objevovat první zprávy o počtech předběžných objednávek v nové vlně zemí, podle očekávání i v nich byla poptávka velmi silná, prodeje ovšem zůstávají vysoké v podstatě ve všech zemích, kde je telefon nyní dostupný.

Barron's zmiňuje zprávu analytika Deutsche Bank Chrise Whitmora, který při průzkumu 30 kamenných obchodů Applu zjistil, že 85 až 90 procent z nich každý den zcela vyprodá své zásoby tohoto telefonu, není proto divu, že Apple začal využívat systém předběžných internetových rezervací i pro nákupy iPhonu 4S ve svých kamenných obchodech. O nadále silné poptávce svědčí rovněž to, že webový obchod Applu pro všechny země pořád uvádí dodací lhůtu 1 až 2 týdny.

Také v nových zemích se našlo hodně zájemců o předběžné objednávky iPhonu 4S

Velký zájem o iPhone 4S se projevil též na předběžných objednávkách v nových zemích. V Hongkongu se takto nabízené telefony vyprodaly za pouhých 10 minut, podle analytika Ticonderoga Securities Briana Whitea. Ti, na něž se nedostalo, si ještě budou moci telefon zkusit koupit v pátek v kamenných obchodech, což se ovšem asi neobejde bez čekání v obvyklých frontách.

A v Jižní Koreji se v rámci předběžných objednávek prodalo za první den 200 000 kusů iPhonu 4S u tamních operátorů KT a SK Telecom, nápor zájemců byl tak silný, že se weby operátorů zhroutily. Někteří příznivci Applu v téhle souvislosti poukazují na to, že počáteční prodej nejbližšího jihokorejského konkurenta iPhonu 4S, telefonu Samsung Galaxy S II, byl v samotné Jižní Koreji menší, zapomínají ale na to, že se cyklus prodeje těchto telefonů dost liší, rozhodující budou až počty prodaných kusů za delší období.

Samozřejmě se nelze vyhnout ani zmínce o vleklých patentových sporech mezi Applem a Samsungem (Samsung se pokouší o prosazení zákazu prodeje iPhonu 4S v Jižní Koreji, Apple se naopak snaží v jiných zemích dosáhnout zákazu prodeje tabletů a telefonů Samsungu, výsledky všech sporů však zůstávají nejisté), ale je jasné, že bez ohledu na přestřelky právníků se v zemi se skoro 50 miliony obyvateli, kteří dnes už mají značnou kupní sílu a jsou již dlouho zvyklí na výkonné mobilní telefony a sítě, zákonitě najde dost zájemců o nejnovější iPhone.

Vysoká poptávka v těchto zemích ovšem zároveň ukazuje, že i když v nich zatím nelze používat asistenta Siri (děním kolem něj se podrobněji zabýváme níže), k přilákání zákazníků plně postačují zbývající vlastnosti iPhonu 4S.

Množí se hlášení o potížích se zvukem na iPhonu 4S

Prodeje iPhonu 4S jsou rekordní, ale zcela bez chyb tento telefon také není. Problémy s výdrží baterie jsme zmínili již dříve, příčina podle všeho spočívá v iOS 5 a měla by ji vyřešit jeho nová verze 5.0.1 (to podrobněji probíráme v úterním souhrnu zpráv o iOS).

Přibývá však též stížností na potíže iPhonu 4S se zvukem. Blog Boy Genius Report (BGR) minulé úterý uvedl, že řada jeho čtenářů si stěžuje na rušivé ozvěny při hlasových hovorech, pokud se telefon používá s dodávanou náhlavní sadou. Kvalita hovoru kvůli tomu postupně klesá, závada se totiž začíná projevovat až několik desítek sekund od zahájení konverzace. Někdy pomohlo vypnutí a opětovné zapnutí volby pro náhlavní sadu na telefonu (v nastaveních iOS), ale nefunguje to vždy. Na diskusním foru Applu k této záležitosti vzniklo opravdu rozsáhlé vlákno.

Jiní uživatelé si zase stěžují na statický šum během hovorů, postihuje jak příchozí, tak odchozí hovory a projevuje se na více různých náhlavních sadách. I k téhle potíži vzniklo hodně dlouhé diskusní vlákno. A konečně si mnozí stěžují, že při některých odchozích hovorech nezní vůbec žádný zvuk, týká se to asi 1 hovoru z 10. Telefon signalizuje navázaný hovor, avšak není nic slyšet. Také zde někdy pomohlo vypnutí a opětovné zapnutí náhlavní sady v iOS, ale ne vždy.

Pracovníci zákaznické podpory Applu se k těmto problémům zatím nechtěli příliš vyjadřovat, ale podle hlášení některých vývojářů je první beta verze iOS 5.0.1 zatím neřeší, což se ovšem ještě může změnit v pozdějších beta verzích.

Consumer Reports je spokojen s anténou iPhonu 4S

iPhone 4S sice očividně není bezvadný, ale některé problémy svého předchůdce přece jenom vyřešil. Jistě si pamatujete na loňský rozruch okolo toho, že u iPhonu 4 docházelo k útlumu signálu při určitém způsobu uchopení telefonu (zvlášť v oblastech s nepříliš kvalitním pokrytím), začalo se dokonce mluvit o „aféře Antenagate“.

Významnou roli v tom sehrál vlivný časopis Consumer Reports hodnotící různé produkty, když kvůli těmto potížím se signálem iPhone 4 nedoporučil. Apple nakonec k téhle záležitosti uspořádal zvláštní tiskovou konferenci, na níž popřel, že se by se jednalo o závažný problém, přesto nabídl určitá řešení (především dočasně poskytoval na iPhone 4 zdarma ochranná pouzdra). Celá věc potom postupně utichla, ovšem ve sporech příznivců a odpůrců iPhonu se pořád lze setkat s odkazy na ni.

iPhone 4S však má zcela přepracovaný anténní systém, hlavním důvodem pro něj sice bylo to, že telefon podporuje jak GSM, tak CDMA sítě, ale nové antény by měly řešit i výše popsané potíže s útlumem signálu. A zdá, že tomu tak skutečně je, po hlášeních jednotlivých uživatelů svůj verdikt v úterý vydal také Consumer Reports. iPhone 4S doporučuje, žádný útlum signálu nezaznamenal (zatímco u iPhonu 4 ano, takže ho nadále nemůže doporučit).

Co se týče potíží s výdrží baterie, Consumer Reports sám žádné nezjistil, přesto hodlá jak iPhone 4S, tak iPhone 4 znovu otestovat, až bude dostupná Applem slíbená softwarová aktualizace iOS 5 (tedy iOS 5.0.1).

Dění okolo asistenta Siri

Jednou z hlavních novinek iPhonu 4S, zatím však dostupnou jen pro některé jazyky a země, je softwarový asistent Siri (protože pro hlasový výstup používá ženský hlas, někdy se mluví o asistence, což však může vyvolávat poněkud nemístné asociace).

Tento asistent umí převádět hlasové příkazy na text (pokud se ovšem vysloví v angličtině, francouzštině nebo němčině) a textové příkazy poté vyhodnotí z hlediska jejich významu a zareaguje provedením odpovídajícího úkonu. Mimo USA však dosud nefungují některé služby (třeba práce s mapami nebo vyhledávání místních podniků).

Výpadek serverů Applu prokázal závislost Siri na sítovém připojení

Avšak Siri zdaleka nevyužívá jen lokálních prostředků telefonu, ve skutečnosti rozpoznávání řeči a interpretaci příkazů obstarávají servery Applu. Američtí uživatelé se o tom přesvědčili minulý čtvrtek, když došlo k rozsáhlému výpadku serverových služeb Applu pro Siri. Jako první na výpadek upozornil web VentureBeat, trval však skoro celý den, teprve k večeru se začala služba postupně obnovovat. Výpadek zasáhl celé USA, Apple se jako obvykle k jeho příčinám nevyjádřil.

Vlastně až tento výpadek ukázal, jak silně je asistent Siri závislý na síťovém připojení. Každému je jasné, že připojení bude třeba pro různé vyhledávací služby, ale jak už jsme řekli, také rozpoznávání hlasu využívá servery Applu. Díky tomu je tak přesné a rychlé, protože telefon samotný jen zachytí hlasové příkazy jako digitální vzorky a odešle je do datového centra Applu, jež pochopitelně má k dispozici mnohem výkonnější hardware než iPhone.

Když však není dostupné síťové připojení (nebo příslušná serverová služba), nefunguje ani rozpoznávání hlasu, a to přirozeně platí též pro diktování textu. (Stejnou metodu používají i jiné systémy rozpoznávání hlasu a ostatně Android také v tomhle spoléhá na servery Googlu.)

V době trvání výpadku asistent Siri na dotazy většinou reagoval pouze texty oznamujícími, že se nemůže připojit k síti, ale někteří uživatelé dostali i zajímavější odpovědi (k typickým vlastnostem Siri patří právě různé nekonvenční odpovědi, na Webu už vznikly celé jejich sbírky a zjevně se to týká i chybových stavů.)

Apple asistenta Siri stále považuje za beta verzi, dosud se ovšem předpokládalo, že se to týká pouze počtu podporovaných jazyků a služeb, zřejmě ale nelze vyloučit ani jisté rezervy ve spolehlivosti.

Ukazuje se, že Siri je vlastně také „cloud“ služba, závislá na síťovém připojení. Díky tomu vůbec může fungovat (lokálně by to zřejmě nezvládl ani iPhone 4S se svým dvoujádrovým SoC čipem A5), avšak jestliže připojení vypadne, přestane být služba dostupná. Zatím se s tím ovšem nedá nic dělat, protože bude trvat asi ještě hodně dlouho, než bude mobilní telefon schopen takovéto úlohy obstarat svými vlastními lokálními prostředky (uvážíme-li, že i výkonné osobní počítače mají s rozpoznáváním hlasu dost značné potíže).

Hackerskými prostředky se podařilo Siri plně zprovoznit na starším hardwaru

Apple asistenta Siru nabízí pouze na iPhonu 4S. Od počátku sice bylo zřejmě, že za tím stojí i obchodní důvody, ale přesto se předpokládalo, že Siri na dvoujádrovém čipu A5 iPhonu 4S funguje lépe (ovšem dřívější asistent Siri, když se ještě jednalo o nezávislou firmu, byl schopen pracovat již na iPhonu 3GS, avšak jeho tvůrci přiznávali, že je to nutilo k četným kompromisům). Jenže když se nyní ukázalo, že závisí spíše na síťovém připojení, rozběhla se debata o možném provozování Siri na dalších přístrojích s iOS.

Už nedlouho po zahájení prodeje iPhonu 4S se podařilo rozběhnout uživatelské rozhraní Siri na loňském iPhonu 4, ale nedařilo se připojit k serverům Applu, takže nefungovalo rozpoznávání hlasu. A koncem října již vývojáři Steve Troughton-Smith a Grant Paul (známý spíš pod přezdívkou „chpwn“) dokázali tyto překážky zdolat a přiměli Siri pracovat na starším hardwaru. Jak ukazuje tohle video, Siri běží na iPodu touch čtvrté generace (který hardwarově odpovídá iPhonu 4).

Na videu je vidět, že Siri dokáže na iPodu touch pracovat a několik jednoduchých otázek hladce zvládne, zjevně tak asistent Applu nevyžaduje čip A5, jak se někteří domnívali. Troughton-Smith k tomu dodatečně řekl MacRumors, že Siri sice na iPodu touch funguje, ale kvůli nízké kvalitě mikrofonu nijak dobře, je proto nutné mluvit nahlas a zblízka. Avšak na iPhonu 4 podává Siri dobré výkony a pracuje stejně rychle jako na iPhonu 4S.

Steve Troughton-Smith a Grant Paul však v přenosu Siri na starší hardware pokračovali ještě dál a podařilo se jim tohoto asistenta zprovoznit dokonce i na iPhonu 3GS (viz oznámení na Twitteru), což dokazuje také toto video. Systém hlasového ovládání funguje jak má, včetně připojení k serverům Applu. Upravený kód ale zatím nespolupracuje s Activatorem, oznámil autor Activatoru Ryan Petrich.

Zmíněná dvojice vývojářů však neplánuje v brzké době vydání veřejně dostupné verze Siri běžící i na starších iPhonech. To nepřekvapí, protože zprovoznění Siri na starším hardwaru samozřejmě vyžadovalo překonání ochran Applu (takzvaný jailbreaking), navíc jde o kód Applu chráněný autorskými právy, takže by se jeho šiřitelé mohli dočkat nějaké žaloby. Nelze ovšem vyloučit, že se nakonec v nabídce softwaru pro iPhony s hackersky otevřeným firmwarem upravená verze Siri přece jenom objeví.

Především to však je jasný důkaz, že Siri na výkon lokálního hardwaru až tak velký důraz neklade. Už se dokonce objevily názory, že Apple omezil dostupnost Siri na iPhone 4S hlavně proto, aby to zvládaly jeho servery (ale ani tak se nevyhnul výše zmíněnému výpadku), přirozeně však tohle omezení zároveň pomáhá zvyšovat odbyt nového iPhonu. Ovšem až se počet iPhonů 4S v provozu ještě zvětší (což při současné poptávce nebude trvat dlouho), stejně bude Apple muset své servery posílit, a potom by se možná mohl asistent Siri dostat i na starší hardware.

Také Apple zkoušel Siri na starším hardwaru

A Apple o přenosu Siri na dřívější hardware zřejmě přinejmenším uvažuje. Minulou sobotu AppAdvice upozornil na zprávu webu Jailbreaknation, podle níž Apple testoval Siri i na dalších zařízeních. Řadě svých zaměstnanců totiž na jejich iPhony 4 nainstaloval zvláštní verzi iOS 5, jež umožňovala používat též asistenta Siri. Informace pochází od zdroje blízkého Applu a zdá se být věrohodná. Testování však již skončilo a Apple onu verzi iOS z telefonů zaměstnanců zase odstranil, aby se zabránilo jejímu úniku.

Další zdroj pak AppAdvice potvrdil, že testy Siri na starším hardwaru probíhaly hladce, co se výkonu týče. Potíže byly jen s mikrofonem na iPodu touch čtvrté generace (nepřekvapivě u Applu přišli na totéž, co zjistili výše uvádění vývojáři, kteří Siri přenesli hackerskými prostředky).

Na iPhonu 4 by ale podle všeho mohl asistent Siri fungovat docela dobře, takže bude záležet spíše na obchodní politice. Zatím Siri slouží k posílení odbytu iPhonu 4S a jeho přenos na starší přístroje by mohl mít opačný účinek, ale na druhou stranu širší dostupnost Siri by mohla být argumentem ve prospěch platformy iOS jako celku. Avšak teprve příští měsíce ukážou, jak se v téhle věci nakonec Apple rozhodne.

Apple zatím přenos Siri na starší hardware odmítá

Nelze si ale dělat příliš velké naděje, protože v úterý zveřejnil Michael Steeber odpověď Applu na jedno hlášení chyby, jehož autor zároveň navrhl, že by se mohla nabízet zvláštní verze iOS 5.0.1 s konečnou verzí asistenta Siri jako placený upgrade.

Na to Apple odvětil, že Siri funguje pouze na iPhonu 4S a v současnosti nemají žádné plány na podporu starších zařízení. To lze považovat za potvrzení, že v nejbližší době k přenosu Siri nedojde, ovšem v minulosti se už několikrát stalo, že své rozhodnutí Apple později změnil.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: