Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Novinky o iPadu
22. března 2010, 00.00 | Nové odhady předběžných objednávek a rezervací iPadu. Apple začal do App Store přijímat aplikace pro iPad. V aplikacích pro iPad zatím převažují hry, elektronické knihy drží s odstupem druhé místo. A Apple chce nabízet pro iPad také televizní pořady, avšak jednání s poskytovateli obsahu jsou složitá.
V USA se iPad začne prodávat už za dva týdny, a tak není divu, že stále přibývá zpráv týkajících se tohoto přístroje.
Podle nových odhadů se předběžné objednávky iPadu přiblížily k 200 tisícům, přibývá též rezervací v obchodech
Minulou středu jsme informovali o prvních odhadech počtu předběžných objednávek iPadů, podle nichž za první víkend přesáhl 150 000. A minulý čtvrtek přišly nové aktualizované odhady, jež opět provedl analytik Daniel Tello (vystupující na Webu pod přezdívkou „Deagol“).
Poté, co z nasbíraných údajů vyloučil objednávky netýkající se iPadu, došel k závěru, že ve středu počet objednávek iPadů činil okolo 180 000. Tempo přibývání nových objednávek se ovšem stále zpomaluje, ve středu už to bylo jen o zhruba 10 000 za den, v patek tak nejspíš byla překročena dvousettisícová hranice. Tello zatím nevydal nový odhad, kolik bude předběžných objednávek do 3. dubna, ale pořád předpokládá, že celkem Apple prodá 1 milion iPadů do poloviny dubna.
Stále však mluvíme pouze o předběžných objednávkách ve webovém obchodu, jenže vedle toho si američtí zákazníci ještě mohou iPad rezervovat pro osobní odběr v určitém kamenném obchodu Applu a navíc se dá předpokládat, že po zahájení prodeje si další zájemci budou chtít přístroj koupit i bez rezervace.
A poměrně vysoký bude zřejmě i počet oněch rezervací iPadů, blog BoyGeniusReport se od jednoho ze svých kontaktů u Applu dozvěděl, že již první den kamenné obchody Applu obdržely v průměru 300 až 350 rezervací iPadů a po 72 hodinách se tento průměr zvýšil na 700. Samozřejmě pro zvlášť významné obchody bude toto číslo ještě vyšší, kupříkladu Apple Store na Páté avenue v New Yorku má asi 1 600 rezervací, 800 za první den a po 400 za další dva dny.
Co se týče rozdělení rezervací mezi jednotlivé modely, asi 50 procent jich zní na iPad s 32 GB paměti, 30 procent si přálo 64GB model, takže na 16GB verzi zbývá 20 procent, což údajně Apple očekával.
Rezervace sice ještě nemusí znamenat, že si dotyčný přístroj opravdu koupí, ale Apple podle nich nepochybně zásobí své jednotlivé prodejny. V USA se nyní nachází přibližně 200 kamenných obchodů Applu, což by dávalo dalších až 140 000 prodaných kusů.
Naplní-li se tato čísla, bude iPad patřit z hlediska počátečních prodejů k nejúspěšnějším elektronickým čtečkám a tabletům poslední doby, stejně důležité ovšem bude to, jak se budou prodeje vyvíjet později, až opadne vlna prvotního nadšení, teprve pokud se podobně jako u iPhonu udrží vysoký zájem zákazníků po delší dobu, bude možné mluvit o úspěchu.
Apple začal do obchodu App Store přijímat aplikace pro iPad
Apple si samozřejmě přeje, aby před zahájením prodeje iPadu jeho obchod App Store už nabízel dostatečný počet aplikací pro něj optimalizovaných, a tak od minulého pátku začal přijímat tyto aplikace pro App Store, samozřejmě za splnění určitých podmínek.
Ty sdělil registrovaným vývojářům elektronickou poštou, zpráva se pochopitelně záhy dostala na veřejnost. Píše se v ní, že od pátku mají vývojáři příležitost zaslat své aplikace pro iPad ke schválení reviznímu týmu App Store, který jim sdělí, zda bude daná aplikace připravena pro „slavnostní otevření obchodu iPad App Store“ (zřejmě vznikne samostatné oddělení App Store pro iPad, k otevření nejspíš dojde současně se zahájením prodeje iPadu).
A teď už se podívejme na ty požadované podmínky: Aplikace musí být vytvořeny a otestovány pátou beta verzí vývojářské sady iPadu, přijaty budou jedině takto vyvinuté programy (aplikace napsané se staršími beta verzemi se musí převést).
Aplikace se musí zaslat službou iTunes Connect nejpozději 27. března, aby byly schváleny ještě do spuštění iPad App Store. Revizní tým Applu zaslaný titul prozkoumá a pošle vývojáři elektronickou poštou zprávu o její připravenosti, spolu s dodatečnými informacemi pro zaslání aplikace ke konečné revizi předtím, že se začne prodávat iPad. Pro premiéru iPad App Store se přitom počítá pouze s aplikacemi zaslanými pro tohle počáteční schválení, další aplikace zřejmě budou muset čekat déle.
Apple silně omezuje přístup vývojářů k fyzickým iPadům
Zatím však většina vývojářů musí své aplikace vyvíjet jen s pomocí vývojářské sady a softwarového emulátoru k ní přiloženého, fyzický iPad dostala mimo Apple jenom hrstka lidí.
Jak popisuje tato zpráva, těch pár vývojářů, kteří vůbec mají přístup k iPadům, musí dodržovat neuvěřitelně přísná bezpečnostní opatření, podrobnosti přinesll BusinessWeek.
Hrstka těch, kdo už iPad testují, ho musí přechovávat v místnosti se zatemněnými okny a navíc musí být iPad pevně připoután k nepohyblivému objektu. A paranoia Applu jde tak daleko, že testující firmy musí předložit fotografie příslušné místnosti předtím, než vůbec dostanou své vzorky iPadů. Tohle vše tvoří součást desetistránkové smlouvy o nešíření informací o iPadu, kterou musí testující podepsat.
Apple zjevně stále posiluje své utajovací praktiky, ostatně podobná opatření jako ta výše popsaná platí i v jeho vlastním areálu, kde ti, kdo pracují na identifikovatelných produktech, musí též učinit řadu kroků zabraňujících vynesení fotografií či dokonce skutečných produktů z určitých oblastí. A některé oblasti jsou zakázaným územím pro všechny kromě zaměstnanců s patřičným oprávněním.
Za takovýchto podmínek není divu, že i mnozí důležití vývojáři (BusinessWeek jmenuje například Evernote) dodávající úspěšné aplikace pro iPhone se k iPadu dosud nedostali a musí spoléhat pouze na emulátor, což ovšem není právě ideální řešení. Mnozí jako třeba Evernote by si potřebovali ověřit, jak se chová uživatelské rozhraní aplikace, když se iPad drží v ruce, což se samozřejmě s emulátorem nezjistí. Evernote to prozatím vyřešila tím, že si vyrobila makety iPadu.
Utajování v případě iPadu tak skutečně dosáhlo vrcholu, uvidíme, zda se tahle omezení projeví na kvalitě prvních aplikací, stejně ovšem jde asi hlavně o marketingový tah, protože po 3. dubnu už nebude co utajovat, avšak právě takovýto přístup budí pozornost.
Silné utajování nepochybně vývojářům vadí a stojí v ostrém kontrastu s přístupem Googlu v případě systému Android, kdy se zařízení s ním často představují s velkým předstihem. Google se nepochybně bude snažit nalákat vývojáře i na tento aspekt své mobilní platformy, jenže iPad slibuje, že by se mohl stát dalším výnosným trhem, a tak se dá předpokládat, že se většina vývojářů podmínkám Applu přizpůsobí, stejně jako tomu bylo v případě iPhonu a iPodu touch.
Mezi prvními aplikacemi pro iPad převládají hry a elektronické knihy
Hlavní přísun aplikací iPadu do App Store sice začne až teď, přesto se již objevily rozbory zastoupení jednotlivých druhů připravovaných aplikací.
Analytická firma Flurry zkoumající trh mobilních aplikací totiž minulý pátek zveřejnila studii rozdělení těchto aplikací podle kategorií, jde ovšem pouze o údaje zjištěné analytickými nástroji Flurry z aplikací testovaných na skutečných iPadech, kterých, jak víme z předchozí zprávy, zase tolik mezi vývojáři není, údaje z emulátoru iPadu dostupné nejsou.
Avšak i tak jsou zjištění Flurry zajímavá, vyšlo jí, že výrazně převažují hry, z prvních aplikací vytvořených na iPadech činily plných 44 procent. Naproti tomu elektronické knihy, na něž Steve Jobs při lednovém představení iPadu kladl takový důraz, tvořily jenom 14 procent, ovšem i tak zaujaly druhé místo, všechny ostatní kategorie dosáhly pouze jednociferných podílů.
Tento nepoměr ovšem nejspíš vyplývá především z toho, že Apple propůjčil fyzické iPady jen malému počtu vývojářů a právě hry patří k aplikacím, pro něž je přístup ke skutečnému hardwaru důležitý, protože tvůrci her potřebují přesně vědět, jaké budou snímkové rychlosti či úroveň zobrazených detailů a k tomu emulátor nestačí.
Naopak mnozí vydavatelé elektronických knih namísto speciálních aplikace pravděpodobně raději využijí prodej ve formátu ePub v obchodu iBookstore, ačkoli podíl těch, kdo též u knih sáhnou po aplikacích nabízejících širší možnosti, pořád zůstane dost vysoký.
Na druhou stranu je z údajů Flurry vidět, že Apple nebere hry pro iPad na lehkou váhu, mohl by vytvořit úplně novou kategorii přenosných herních zařízení. Dosud se jedná téměř výlučně o kapesní přístroje (včetně iPhonu a iPodu touch), zatímco iPad je se svým formátem pochopitelně poněkud jinde, avšak teprve se ukáže, zda se „herní tablety“ uchytí, což samozřejmě platí i pro iPad.
Jednání o prodeji televizního obsahu pro iPad čelí mnoha obtížím
Už loni, kdy iPad byl ještě zahalen rouškou tajemství, se mluvilo o tom, že by Apple mohl v rámci iTunes nabídnout předplacenou televizní službu. A nyní se objevily aktualizované informace k tomuhle tématu, zprávy přináší deník Wall Street Journal (WSJ).
Apple by svou televizní službu rád spustil již v době, kdy na trh přijde iPad a hodně si od toho slibuje, avšak odpor televizních společností (vlastnících potřebný obsah) ho donutil pozměnit původní plány.
Ty údajně byly podstatně ambicióznější, Apple chtěl začít uživatelům iPadu nabízet široký výběr oblíbených televizních programů za měsíční paušál, avšak s tím se většina televizních společností zdráhala souhlasit, proto nakonec přišel s alternativou, že by stejně jako teď v iTunes Store prodával jednotlivé televizní pořady, ale chce vlastníky obsahu přimět ke snížení ceny za jednotlivé pořady a epizody seriálů.
Podle zasvěcenců citovaných WSJ se Apple snaží stlačit cenu epizody ze stávajících 1,99 USD a 2,99 USD (za HD verzi) na 0,99 USD, argumentuje tím, že snížení cen pomůže vytvořit nový trh a poukazuje na příklad prodeje hudby na iTunes Music Store, kde stejnou cenou rozhýbal trh se stahovanou hudbou.
Avšak i tento plán má potíže dosáhnout schválení ze strany televizních společností, poskytovatelé obsahu se podle zdrojů WSJ takové strategie obávají, mají strach, že nakonec poškodí jejich podnikání a ohrozí přísun desítek miliard dolarů plynoucích z poplatků za kabelové a družicové vysílání.
Apple však tvrdí, že takto může vzniknout celý nový trh pro digitální distribuci, který bude stejně výnosný, ne-li výnosnější, než stávající dohody s kabelovými televizemi. Některé televizní společnosti ovšem zvažují, že namísto stahování pořadů z iTunes Store by mohly nabídnout pro iPad aplikace zajišťující streaming jejich videoobsahu, avšak streaming podléhá velice složitým licenčním omezením, nemluvě o tom, že mnozí pro streaming využívají Flash, jenž má na iPad vstup přísně zakázán (Jobsův názor na Flash je zcela jednoznačný).
Není tedy vůbec jisté, jestli se iPad opravdu stane zdrojem televizního obsahu, přestože by to nepochybně dále posílilo jeho přitažlivost. Zatím to vypadá, že lépe než s televizním obsahem se iPadu vede s elektronickými knihami, WSJ totiž ve stejném článku zmiňuje, že podle řady zasvěcenců jsou všichni významní američtí nakladatelé připraveni nabídnout pro iPad knižní katalogy srovnatelné s těmi, které poskytují Amazon a Barnes & Noble pro své čtečky Kindle a Nook, tyto knihy by měly být dostupné již při zahájení prodeje iPadu.