Novinky okolo iPhonu: dohady o počtu prodaných telefonů v Británii, firmware 1.1.2 na iTunes, iToner už je kompatibilní s evropskými iPhony a Google vydal vývojářskou sadu Android. (13.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Novinky okolo iPhonu: dohady o počtu prodaných telefonů v Británii, firmware 1.1.2 na iTunes, iToner už je kompatibilní s evropskými iPhony a Google vydal vývojářskou sadu Android. (13.11.07)

13. listopadu 2007, 09.00 | Kolem počtu iPhonů prodaných za první dny v Británii panují nejasnosti, odhady se výrazně liší. Firmware 1.1.2 se objevil jako oficiální aktualizace na iTunes v USA. Utilita iToner pro vlastní vyzvánění již dokáže pracovat s iPhony vybavenými firmwarem 1.1.2, tedy i s telefony pro Evropu. A Google zveřejnil slibovanou vývojářskou sadu Android pro svou mobilní platformu.

Celkem dost se toho dělo také kolem iPhonu, hlavně v souvislosti se zahájením prodeje v Evropě a s novým firmwarem 1.1.2:

Okolo počtu iPhonů prodaných v Británii panují nejasnosti

V pátek začal prodej iPhonu ve Velké Británii a v Německu, v této souvislosti mnohé zajímá, kolik telefonů se vlastně prodalo. Z Německa máme jeden konkrétní údaj, mluvčí T-Mobile uvedl, že během pátku se prodalo 10 000 telefonů.

Podobné přesné číslo však zatím chybí pro Británii a odhady počtu tam prodaných iPhonů se výrazně liší.

iPhone v Británii rozhodně vzbudil značný zájem, avšak první odhady počtu prodaných kusů se ukázaly jako přehnané. Mluvilo se totiž o stovkách tisíců prodaných telefonů, ale ono to celé asi vzniklo z mylné interpretace prohlášení mluvčího O2, že mají připravené k prodeji stovky tisíc iPhonů a s vývojem prodeje jsou spokojení. CNNMoney nejprve uvedly, že se za první víkend prodalo přes 100 000 iPhonů, později však tento údaj změnily na desítky tisíc. Podle novin Sunday Mirror přesné číslo činí 70 000.

Generální ředitel O2 UK Peter Erskine odmítl prozradit přesné údaje o počtu prodaných telefonů, pouze uvedl, že velká část zákazníků přišla do sítě O2 nově, asi dvě třetiny kupců iPhonu jsou zároveň novými zákazníky O2 a návštěvnost kamenných obchodů byla lepší, než se očekávalo. A iPhone se podle něj stal nejrychleji prodávaným telefonem v historii firmy.

Ars Technica též přináší informace k tomuto tématu, člověk z nitra O2 UK jim prozradil, že v pátek před ukončením prodeje zaznamenali přes 8 000 aktivací iPhonu, což bylo několikrát více, než očekávali, předpokládaly se 3 000 aktivací. To vůbec nemusí být v rozporu s výše uvedenými čísly, protože v pátek prodej začal až v 18:02 a pak pokračoval několik hodin do pozdního večera, zatímco ony desítky tisíc se týkají celého víkendu.

Počáteční prodeje iPhonu v Evropě se sice nedají srovnávat s tím, co se dělo v USA, přesto vypadají čísla optimisticky, vzhledem k tomu, jaké ceny a tarify byly pro iPhone v Evropě nasazeny. Neméně důležitý však bude vývoj prodeje v dalších týdnech a v době před Vánoci.

Zdroj Ars Technicy v O2 prozradil i některé další skutečnosti. Smlouva mezi Applem a O2 UK o exkluzivním prodeji iPhonu byla uzavřena na dobu pěti let, tedy stejně jako smlouva s AT&T v USA. A co se týče 3G iPhonu, Apple měl O2 sdělit, že ten nelze čekat dřív, než ve velmi pozdním závěru příštího roku, jako důvody citoval potíže se správou spotřeby a velikost čipové sady pro 3G komunikaci. Tyto důvody sice jsou už dávno známé a něco pravdy na nich skutečně je, zároveň ovšem jde i o to, že kdyby se měl 3G iPhone objevit třeba již na jaře, současný telefon by si mnozí vůbec nekoupili a raději by počkali, rok však bude čekat málokdo.

Firmware 1.1.2 se oficiálně objevil na iTunes

iPhony prodávané v Evropě jsou už vybaveny firmwarem 1.1.2, pro americké zákazníky však aktualizace na verzi 1.1.2 nebyla oficiálně k dispozici, Apple pouze zveřejnil odkaz umožňující ruční stažení a instalaci nového firmwaru, což není právě pohodlný způsob, oproti standardnímu postupu s použitím iTunes.

Včera večer se však firmware 1.1.2 konečně objevil také na iTunes.

Ani tentokrát však Apple nevydal příslušné doprovodné poznámky, zprávy z různých zdrojů však již odhalily, že tato aktualizace opravuje chybu v zacházení s TIFF soubory, poskytuje podporu pro desítky různých jazyků a nabízí lokalizovaná rozložení virtuální klávesnice pro tyto jazyky, jde tedy hlavně o přizpůsobení iPhonu k použití za hranicemi USA.

iToner si již umí poradit s firmwarem 1.1.2

Apple by si samozřejmě přál, aby si vlastníci iPhonu nová vyzvánění kupovali na iTunes Store. Uživatelé si naopak přejí vytvářet vyzvánění z hudebních souborů, co už mají, a to nejlépe bez placení. Právě to umožňuje utilita iToner firmy Ambrosia Software. iToner sice vlastně není hackerský nástroj v užším slova smyslu, ovšem nová verze firmwaru většinou přesto přinese problémy s jeho fungováním. To platí též o verzi 1.1.2, Ambrosia však vždy rychle zareagovala aktualizací svého programu, nejinak tomu bylo i teď. iToner 1.0.4 je kompatibilní s firmwarem 1.1.2, takže služeb iToneru mohou využít první evropští majitelé iPhonu. S utilitou se pracuje velmi jednoduše, stačí přetáhnout požadované MP3 nebo AAC soubory do jejího okna (iTuner běží pod Mac OS X), sesynchronizovat je s telefonem a o zbytek se program postará sám.

Na webu Ambrosie si můžete stáhnout zkušební verzi, nebo zakoupit plnou verzi iToneru (za 15 USD).

Google zveřejnil vývojářskou sadu Android

Docela velký rozruch minulý týden vyvolal Google oznámením otevřené mobilní platformy Android. V rámci oznámení mimo jiné slíbil, že v pondělí 12. listopadu zpřístupní vývojářskou sadu (SDK) pro svou platformu.

A to skutečně učinil, prostřednictvím této sady mohou vývojáři vytvářet aplikace pro platformu Android.

Zároveň Google také zveřejnil další podrobnosti o platformě samotné. Jde o vývojovou platformu s otevřeným zdrojovým kódem obsahující úplnou sadu komponent, k nimž patří operační systém, middleware, uživatelské rozhraní a aplikace.

Android staví na linuxovém jádru 2.6, zahrnuje virtuální stroj Valvik pro maximalizaci výkonu aplikací a bude se dodávat se základní sadou aplikací zahrnující poštovního klienta, SMS program, kalendář, mapy (Google Maps) a webový prohlížeč postavený na otevřeném jádru WebKit (na něm staví i Safari, takže Android zobrazí webové stránky stejně jako Safari).

Celá platforma bude v příštím roce k dispozici zdarma pod velmi liberální licencí Apache verze 2. Samotná vývojářská sada byla navržena tak, aby umožnila vývojářům rozšiřovat, nahrazovat a opětovně využívat softwarové komponenty, dodává se s nástroji pro ladění, s knihovnami a emulátorem mobilního zařízení a s ukázkovými projekty. Dostanete s ní rovněž zásuvný modul integrující její nástroje s otevřeným vývojovým prostředím Eclipse.

Vývojářská sada se dá používat na počítačích s Windows XP či Vista, pod Mac OS 10.4.8 nebo vyšším a pod Linuxem Ubuntu Dapper Drake či vyšším.

Vývojáři dále potřebují Eclipse 3.2 nebo vyšší s javovými nástroji Java Development Tools a se zásuvným modulem vývojářské sady Android anebo Javu a Javac 1.5 či 1.6, nástroj Apache Ant, nějaké integrované vývojové prostředí (IDE) a Python 2.2 nebo vyšší.

Aby zvýšil motivaci vývojářů k psaní aplikací pro svou platformu, vyhlásil Google soutěž vývojářů pro platformu Android, Android Developer Challenge. Vývojáři, jejichž aplikace shledá porota „novátorskými a přesvědčivými“, budou odměněni peněžními cenami ve výši 25 000 USD až 275 000 USD, celkově je na ceny připraveno 10 milionů USD.

Porotci budou pocházet z organizace OHA (Open Handset Alliance), jež pečuje o celou platformu Android.

Soutěžící vývojáři musí své aplikace zaslat mezi 2.lednem a 3. březnem 2008. Padesát nejlepších obdrží odměnu 25 000 USD, aby mohli své dílo dále vylepšovat. Z této padesátky pak deset získá cenu ve výši 275 000 USD a dalších 10 vyhraje po 100 000 USD. Tyto ceny budou uděleny v květnu 2008.

Další obdobná soutěž se bude konat poté, až se ve druhé polovině roku 2008 objeví skutečné mobilní telefony postavené na platformě Android.

Vývojářská sada Android se dá stáhnout odtud, podrobné informace o vývojářské soutěži se nacházejí tady.

Tato úvodní stránka projektu Android obsahuje odkazy na dokumentaci, blog a diskusní forum.

A na YouTube se objevilo video, jež předvádí fungování platformy na prototypech mobilních telefonů lišících se svými schopnostmi. Lze tam vysledovat určité podobnosti s iPhonem, nakonec webový prohlížeč obou platforem vychází ze stejného základu.

Android ovšem narozdíl od iPhonu velice zdůrazňuje svou otevřenost a vítá nezávislé vývojáře, o čemž svědčí výše zmíněná soutěž. Avšak teprve budoucnost ukáže, zda se Android stane dalším významným hráčem ve světě mobilních telefonů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: