Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Novinky spojené s iOS a jeho aplikacemi
29. července 2011, 00.00 | Apple vydal iOS 4.3.5 (a 4.2.10) řešící bezpečnostní problém s certifikáty. Vývojáři obdrželi čtvrtou beta verzi iOS 5, jež už podporuje bezdrátové a rozdílové aktualizace. iOS 5 bude zřejmě zahrnovat nového asistenta využívajícího technologií Siri. Z iOS 5 bude možné obstarávat konfigurování AirPort Base Station a Time Capsule. V App Store se objevil klient služby Google Plus. A mnohé aplikace App Store odstranily odkazy na vlastní obchody.
V současnosti se sice pozornost soustřeďuje především na dění okolo Maců, ale dost se toho stalo také na frontě iOS, což se pokusíme shrnout v tomto článku:
iOS 4.3.5 řeší bezpečnostní problém s certifikáty
V pátek 15. července Apple uvolnil iOS 4.3.4 (a 4.2.9 pro CDMA verzi iPhonu 4), jež řešila závažný bezpečnostní problém zobrazování PDF dokumentů. A tohle pondělí, tedy jen 10 dní poté, vyšla další podobná opravná verze iOS 4.3.
Apple v doprovodné poznámce k iOS 4.3.5 (sestavení 8L1) uvádí, že zaceluje zranitelnost související s ověřováním platnosti bezpečnostních certifikátů. Podrobněji to popisuje tento podpůrný dokument, podle něj útočník s privilegovaným postavením v síti mohl kvůli chybě v řetězci ověřování platnosti X.509 certifikátů zachycovat nebo upravovat data přenášená v relacích chráněných protokoly SSL a TLS. Nová verze iOS to řeší vylepšením ověřování platnosti certifikátů X.509.
iOS 4.3.5 se samozřejmě stejně jako předchozí verze nabízí pro iPady obou generací, iPhone 3GS, GSM verzi iPhonu 4 a iPody touch třetí a čtvrté generace. Pro CDMA verzi iPhonu 4 pak byla opět vydána samostatná verze, iOS 4.2.10 (sestavení 8E600) a z tohohle dokumentu plyne, že ta opravuje úplně stejnou bezpečnostní chybu.
Nové verze iOS lze samozřejmě jako vždy získat připojením podporovaných přístrojů k Macu či PC s iTunes 10.1 nebo vyššími (doporučuje se alespoň verze 10.2).
Utilita redsn0w otevře též iOS 4.3.5
Tato nová aktualizace iOS byla dost nečekaná, protože zmíněná chyba nebyla veřejně příliš známá (narozdíl od chyby, jež vedla k vydání iOS 4.3.4). Kromě zmíněné opravy zřejmě skutečně nic jiného nemění, o čemž svědčí i to, že iOS 4.3.5 lze nadále otevřít hackerskou utilitou redsn0w 0.9.8, vyvinutou pro iOS 4.3.4.
Utilita redsn0w je dostupná jak pro Mac OS X, tak pro Windows. Dovoluje však pouze takzvané „připoutané“ („tethered“) otevření, což znamená, že při každém spuštění nebo restartu se daný přístroj s iOS musí připojit k počítači s odpovídající utilitou. Použít to navíc lze jen pro původní iPad, otevření iPadu 2 nadále zvládá pouze web JailbreakMe.com 3.0, avšak ten funguje jenom pro iOS 4.3.3 či nižší.
Čtvrtá beta verze iOS 5 již podporuje bezdrátové a rozdílové aktualizace
Zatímco v případě iOS 4.x už budou zřejmě vycházet pouze opravné verze typu těch výše popsaných, skutečně významnou změnu přinese až iOS 5, zatím dostupný jen v beta verzích. První beta verze iOS 5 byla uvolněna při zahájení konference WWDC 2011, kde byla nová hlavní verze iOS poprvé veřejně představena (ostrou verzi Apple poněkud neurčitě přislíbil na letošní podzim) a 11. července se objevila již třetí beta verze.
Práce na iOS 5 ale samozřejmě rychle pokračují dál, a tak minulý pátek vývojáři obdrželi čtvrtou beta verzi iOS 5 (sestavení 9A5274d). Opět je určena pro iPhone 3GS a iPhone 4 (jak GSM, tak CDMA verzi, žádné samostatné verze už nebudou), iPody touch třetí a čtvrté generace a pro obě generace iPadů.
Konečně funkční podpora nových typů aktualizací
Asi nejdůležitější novinkou čtvrté beta verze je, že konečně podporuje nové typy aktualizací, konkrétně aktualizace přes bezdrátová připojení (takzvané „over-the-air“ neboli OTA aktualizace) a rozdílové aktualizace, kdy se přenášejí pouze nové změny, takže se citelně snižuje přenášený objem dat. Provádět se takovéto aktualizace dají jak přes WiFi, tak přes 3G připojení.
Tyto možnosti sice iOS 5 slibuje od počátku, avšak teprve nyní opravdu fungují (předchozí beta verze sice poskytovaly položky pro OTA aktualizace, ale nic se nenabízelo ke stažení). V případě nové beta verze iOS 5 to znamená, že rozdílová aktualizace (přístupná přes bezdrátové připojení) má velikost pouhých 133 MB, zatímco velikost příslušného .ipsw souboru (pro „klasickou“ aktualizaci) činí 824 MB.
Podrobnosti k novým aktualizacím
Samozřejmě k tomu dorazila řada dalších dodatečných informací. InsanelyGreatMac například zveřejnil video, v němž názorně předvádí, jak taková aktualizace funguje.
Známý hacker MuscleNerd na Twitteru doplnil, že bezdrátové aktualizace nebudou fungovat na přístrojích s hackersky otevřeným (jailbroken) firmwarem, protože provádějí kontrolu složky „/Applications“.
Aktualizace přes bezdrátové připojení je energeticky dost náročná, v případě iPhonů se proto vyžaduje, aby baterie byla nabitá alespoň z 50 procent anebo aby byl telefon připojený k elektrické síti, avšak na iPadu si jeden uživatel vystačil s pouhými 12 procenty zbývající kapacity baterie (iPad zřejmě stav baterie nekontroluje).
Objeví-li se aktualizace dostupná přes bezdrátové připojení, u ikony aplikace systémových nastavení („Settings“) se zobrazí červená značka s číslem udávajícím aktuální počet takto nabízených aktualizací.
Další novinky čtvrté beta verze
Čtvrtá beta verze iOS 5 navíc doplnila nové volby „Documents and Data“ („dokumenty a data“) pro službu iCloud. Přepínač „Documents and Data“ dovoluje zapínat a vypínat ukládání dokumentů a dat do této služby a zatrhávací volba „Use Mobile“ určí, zda takovéto přenosy dat budou probíhat jen přes WiFi, anebo jestli je půjde zařizovat také přes mobilní 3G síť. Tak bude možné ukládat data aplikací a uživatelů do „cloudu“, z něhož budou přístupná pro všechna zařízení uživatele.
Podpora nových typů aktualizací sice tvoří nejvýznamnější novinku čtvrté beta verze iOS 5, ale přirozeně toho přináší mnohem víc, podrobný přehled změn zveřejnil Boy Genius Report, jde však především o četné menší opravy a drobná vylepšení.
Nový asistent iOS 5 vychází z technologií Siri a Nuance
Od letošního jara se ví, že loni Apple koupil firmu Siri nabízející softwarového osobního asistenta pro iPhone a také se objevily náznaky spolupráce Applu s firmou Nuance Communications v oblasti technologií rozpoznávání hlasu. Všeobecně se proto očekávalo začlenění těchto technologií do iOS 5, na WWDC 2011 však o tom nepadla jediná zmínka a v uvolněných beta verzích také nejsou přítomny.
Avšak 9to5mac přesto tvrdí, že se Apple snaží alespoň část těchto technologií do iOS 5 zapracovat ještě předtím, než na podzim uvolní jeho ostrou verzi.
Do té doby by měl být do systému integrován původní asistent Siri, ovšem využívající hlasové ovládání od Nuance. V dosavadních beta verzích iOS 5 sice nic takového zatím není, ale to může znamenat, že tyto prvky budou dostupné výlučně v novém iPhonu též očekávaném na podzim (často se označuje jako iPhone 5, avšak jeho oficiální název zatím neznáme). Nebylo by to poprvé, i dříve Apple některé funkce zpřístupňoval jen na nových iPhonech, ačkoli by je zvládali i jejich předchůdci.
Siri nabízela svého asistenta pro iPhone ještě předtím, než ji převzal Apple (názorně jeho fungování předvádí tohle video) a Apple ho údajně hodlá začlenit přímo do iOS jako nový prvek nazvaný „Assistant“ (asistent).
Server 9to5mac totiž získal od svého spolehlivého zdroje snímek obrazovky neveřejné testovací verze iOS, který ukazuje volbu pro zapnutí asistenta. Samotný zdroj však upozorňuje, že vývoj asistenta ještě není hotový (jeho testování teprve začalo) a není jisté, zda se stihne dokončit do uvedení nového iPhonu na trh.
Nový asistent navíc nebude fungovat jen na základě hlasových příkazů uživatele, ale měl by též využívat informace o poloze přístroje, o uložených kontaktech a o hudebních metadatech, aby poskytl informace nejlépe odpovídající požadavkům uživatele.
To dosvědčují také řetězce, jež 9to5mac objevil ve vývojářské sadě iOS 5, našel tam volby pro aktivaci asistenta, pro to, zda se budou využívat zmíněné dodatečné informace a dokonce i volbu pro zapnutí hlasového výstupu.
Asistent zřejmě bude podobně jako funkce Genius v iTunes Store a v App Store schopen využívat data od uživatelů, takže se služba bude stále zlepšovat už tím, že se bude používat. A požadované informace by měl asistent poskytovat též přes hlasový výstup, nepochybně opět postavený na technologiích Nuance.
Stejně jako jiné prvky ovšem Apple tohoto asistenta neuvolní, dokud nebude fungovat spolehlivě. Nepodaří-li se ho patřičně vyladit, možná se vůbec nedostane do rukou koncových uživatelů. Ale jestli se mu ho povede dodělat, potom bude iOS 5 (i když možná až v některé z pozdějších aktualizací) zahrnovat také nový systém hlasového ovládání s prvky „umělé inteligence“.
Přímo z iOS 5 půjde konfigurovat bezdrátové základnové stanice Applu
Koncem června Apple uvedl modernizované modely AirPort Extreme Base Station a Time Capsule, ovšem proti předtím kolujícím pověstem byly skutečné změny jen drobné (v případě Time Capsule šlo hlavně o nasazení větších disků), vůbec se nesplnily dohady o přechodu těchto periférií na iOS.
Nyní se však ukázalo, že je bude možné z iOS 5 alespoň konfigurovat. Zjistil to Cameron Pierson, který AppleInsideru zaslal snímky obrazovek beta verze iOS s příslušnými nastaveními.
iPhone s iOS 5 automaticky rozpozná, že se nachází poblíží AirPort Base Station, jež potřebuje nastavit, což půjde udělat v nastaveních iOS v oddílu WiFi sítí („Wi-Fi Networks“).
Tam se nalézá nová volba pro zkonfigurování AirPort Base Station (včetně Time Capsule, kterou systém rovněž rozpozná), uživatel dostane možnost zřídit WiFi síť včetně hesla, anebo se mu nabídne, aby „udělal něco jiného“.
Vybere-li se druhá možnost, iOS 5 umožní připojení ke stávající (bezdrátové) síti nebo výměnu základnové stanice. Přímo v aplikaci pro nastavení iOS se pak budou zobrazovat příslušná chybová hlášení a také podrobnější popisy postupů řešení případných problémů.
Po zřízení nové WiFi sítě bude možné nechat zobrazit hesla, což ukáže heslo sítě, heslo základnové stanice a heslo disku (v případě Time Capsule), aby se dala zapsat pro pozdější použití.
To tedy znamená, že z přístrojů s iOS půjde přímo nastavovat AirPort Extreme nebo Time Capsule bez spuštění osobního počítače. Není to až tak překvapivé zjištění, jedno z hesel Applu pro iOS 5 zní „PC free“, tedy snižování jeho závislosti na osobních počítačích.
S pomocí služby iCloud bude možné aktivaci a počáteční zkonfigurování samotného iOS 5 zajistit bez počítače, stejně tak půjde vyřizovat následné aktualizace (výše popsaná čtvrtá beta verze iOS 5 právě v tomhle hodně pokročila).
iOS 5 dovoluje bez počítače zařizovat i mnohé jiné úkony a jak vidět, patří k nim též spolupráce s některými perifériemi Applu, což lze považovat za další krok ve „zrovnoprávňování“ iOS s ostatními platformami.
V App Store se objevil klient služby Google Plus
Koncem června Google spustil svou novou sociální službu Google Plus, kterou se snaží odpovědět na Facebook, podrobněji ji popsala například Lupa. Zatím samozřejmě není jasné, jak tahle služba nakonec dopadne, ale pochopitelně se těší značné mediální pozornosti.
Google se přirozeně snaží svou novou službu zpřístupnit co nejširší uživatelské obci, a tak není divu, že se minulé úterý v App Store objevil příslušný klient pro iOS (nějakou dobu trvalo, než Apple aplikaci schválil, proto ta prodleva proti spuštění samotné služby, pro svůj vlastní Android Google klienta Google Plus nabízí od počátku). Klienta Google Plus si přirozeně lze z App Store stáhnout zdarma.
Aplikace umožňuje pracovat se základními prvky služby jako jsou kruhy a zahrnuje i podporu pro skupinové konverzace („Pokec“), jež narozdíl od Androidu nevyžaduje samostatnou aplikaci. Nenabízí toho ovšem víc než klient pro Android a chybí v něm videokonverzace a některé jiné prvky poskytované webovou verzí služby pro osobní počítače.
Velice podivně však působí výběr podporovaného hardwaru. Aplikace totiž pracuje pouze na iPhonech 3G, 3GS a 4 s iOS 4.0 nebo vyšším. iPady zatím nepodporuje, což by se snad ještě dalo pochopit, jenže ona nepracuje ani na iPodech touch, které se od iPhonů téměř neliší.
Četné aplikace v App Store odstranily odkazy na vlastní obchody
Letos v únoru Apple zprovoznil v App Store možnost předplatného obsahu a zároveň změnil některé podmínky App Store, zejména ty týkající se aplikací, jež nabízejí možnost nákupu obsahu v obchodech třetích stran. Tato možnost sice zůstává i nadále zachována, Apple však vyžaduje, aby takové aplikace zároveň umožňovaly nákup téhož obsahu přímo z App Store, kdy si ovšem Apple vezme 30 procent z koncové ceny.
Aplikace se měly novým podmínkám přizpůsobit do 30. června, ale dosud to Apple nijak důrazně nevymáhal a spíše se zdálo, že své požadavky dále zmírní. Avšak v poslední době řada aplikací iOS náhle odstranila odkazy na své vlastní obchody.
Už o minulém víkendu možnost přímého nákupu ze svých aplikací v App Store odstranili Kobo a Wall Street Journal a také aplikace Google Books na chvíli zmizela z App Store, aby ji nahradila nová verze 1.1.2883. Google sice uvádí, že tato verze přináší drobná vylepšení a opravy chyb, jenže jediným viditelným rozdílem se zdá být odstranění tlačítka vedoucího na knižní obchod eBookstore Googlu.
A podobně zrušily odkazy na nákup obsahu ve vlastních obchodech i další aplikace, zejména softwarové čtečky elektronických knih, jako třeba Kindle Amazonu a Nook knihkupectví Barnes & Noble. Totéž ale provedla i hudební aplikace Rhapsody.
Ani Apple, ani dotčení poskytovatelé obsahu se k věci oficiálně nevyjádřili, zdá se však, že Apple nyní začal svoje nová pravidla vymáhat a většina výrobců aplikací se raději rozhodla jim přizpůsobit.