Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Novinky týkající se samotného iOS
6. srpna 2010, 00.00 | Apple přezkoumá potíže iPhonu 3G s iOS 4. Vývojáři obdrželi druhou a třetí beta verzi iOS 4.1, třetí beta verze odstranila podporu sítě Game Center pro starší hardware. A ukázalo se, že od iOS 3.2 Apple využívá vlastní lokalizační databázi.
V minulých týdnech přibylo novinek okolo Maců, takže se MůjMac věnoval hlavně jim, ovšem dost se toho stalo také ve světě iOS, a to i okolo samotného tohoto operačního systému:
Apple údajně prověří potíže iOS 4 na iPhonu 3G
Koncem června Apple vydal iOS 4 pro iPhone a iPod touch, který přinesl řadu zásadních novinek, jež si však naplno užijí pouze vlastníci novějšího hardwaru. Původní iPhone a iPod touch iOS 4 již nepodporuje a na iPhonu 3G nefungují některé nové prvky, především multitasking.
A právě četní uživatelé iPhonu 3G si po přechodu na iOS 4 začali stěžovat na potíže, vadilo jim hlavně značné zpomalení přístroje po nainstalování nového firmwaru (dokonce se na YouTube počala objevovat parodická videa), podle některých se telefon stal v podstatě nepoužitelným.
Tyto zprávy zaznamenal i Apple, Wall Street Journal koncem července napsal, že se Apple hodlá na takováto hlášení podívat a zjistit, zda s tím půjde něco udělat.
Problém zřejmě spočívá v tom, že hardware iPhonu 3G je už skutečně dost zastaralý (používá pomalý procesor a má jenom 128 MB RAM), o čemž ostatně svědčí již zmíněná neúplná kompatibilita s iOS 4. Avšak těchto přístrojů se stále používá značné množství (levný 8GB iPhone 3G se donedávna prodával vedle iPhonu 3GS), takže je Apple nemohl „odříznout“ tak jako původní iPhone.
Dodatečné optimalizace iOS by však snad mohly zmíněné potíže vyřešit, objevily se určité náznaky, že chystaný iOS 4.1 mimo jiné napravuje potíže s pomalým během systému na iPhonu 3G.
Objevily se druhá a třetí beta verze iOS 4
A kdy už mluvíme o iOS 4.1, jeho vývoj též pokračuje dál. V polovině července vývojáři obdrželi první beta verzi (samozřejmě spolu s odpovídající novou verzí vývojářské sady iPhone SDK) a od té doby dorazily již dvě další následné beta verze.
Druhá beta verze iOS 4.1 byla uvolněna v úterý 27. července. Nevzbudila vekou pozornost, protože přinesla pouze drobné opravy chyb, žádné větší změny neobsahovala. A nejspíš nezahrnovala ani opravu problému s distančním čidlem iPhonu 4, kterou Apple slíbil (na tiskové konferenci k anténě) přinést v budoucí aktualizaci iOS.
Apple obvykle vydává beta verze iOS po čtrnácti dnech, ale nyní udělal výjimku, už toto úterý se objevila třetí beta verze iOS 4.1, tedy již po jednom týdnu (a jako vždy novou beta verzi iOS doprovází nová verze vývojářské sady). To by mohlo znamenat, že se blíží uvolnění ostré verze. Nelze však vyloučit ani to, že Apple jenom přidal nějaké změny, jež chtěl dostat k vývojářům co nejrychleji.
Zmizela podpora sítě Game Center pro starší hardware
Nová beta verze iOS 4.1 opět nepřináší mnoho změn, nejasné zůstává i to, jestli si už poradila s výše zmíněným problémem s distančním čidlem. Jedna změna v ní však přece jenom zjištěna byla, ukázalo se, že z ní Apple odstranil podporu sítě Game Center pro iPhone 3G a iPod touch druhé generace.
Game Center je chystaná sociální herní síť Applu, jež by měla umožňovat pořádání her více hráčů a poskytovat další související služby (statistiky výsledků a podobně), což citelně usnadní přidávání podpory her více hráčů do herních titulů pro iOS (zatím to každá hra řeší vlastním způsobem, různých herních sítí pro iOS existuje víc).
Apple Game Center uváděl mezi novinkami iOS 4, avšak první ostrá verze iOS 4 její podporu neobsahovala, ta se opět vrátila až v první beta verzi iOS 4.1.
Apple odstranění podpory Game Center pro starší hardware nijak blíže nevysvětlil, pravděpodobně ji však hodlá ponechat pouze na novějších přístrojích, tedy iPhonu 3GS, iPhonu 4, iPodu touch třetí generace a nejspíš také iPadu. Je možné, že na starším hardwaru tato síť nefunguje tak, jak by bylo třeba, uvidíme, co přinesou další beta verze iOS 4.1.
Zatím ostatně není ani úplně jisté, zda ostrá verze iOS 4.1 bude vůbec Game Center podporovat, avšak výše zmíněná změna naznačuje, že se pravděpodobně již chystá provozní implementace této podpory.
Apple začal na iPadu a v iOS 4 používat vlastní lokalizační databáze
Součást iOS tvoří také lokalizační služby umožňující určit geografickou polohu daného přístroje. Ty, které obsahují GPS hardware, pochopitelně svou polohu zjistí snadno, ale přibližnou polohu dokážou určit též zařízení bez GPS, s pomocí databází využívajících BTS mobilních operátorů a především přípojných bodů WiFi sítí (to platí hlavně v USA).
Dosud Apple využíval lokalizačních databází třetích stran, ale minulý týden se ukázalo, že začal používat vlastní lokalizační služby.
Jak upozornil TechCrunch, v odpovědi na dotaz amerických federálních úřadů, zda jeho reklamní služby nenarušují soukromí uživatelů, Apple mimo jiné uvedl, že zatímco v iPhone OS 1.1.3.až 3.1 využíval pro lokalizace databáze udržované firmami Google a Skyhook Wireless, od iPhone OS 3.2 vydaného letos v dubnu spolu s iPadem pro lokalizační služby a pro diagnostické účely používá své vlastní databáze.
To tedy znamená, že iPad a přístroje s iOS 4 již pracují s databázemi Applu, zatímco starší verze iOS nadále zůstávají u databází zmíněných externích dodavatelů.
Není to nijak překvapivé, Apple se vždy snažil mít co nejpevnější vládu nad svými produkty a pokud mohl, využíval výsledků vlastního vývoje. V době uvedení prvního iPhonu ovšem vlastní lokalizační databázi ještě neměl, takže musel užít řešení z vnějších zdrojů, očividně však pracoval na vlastní náhradě.
Uživatelé si změny samozřejmě nevšimnou, protože nemají přímý přístup k dotyčným databázím, teoreticky by se sice mohly (zejména v USA) výsledky lokalizace na přístrojích bez GPS hardwaru trochu lišit, ale odchylky budou jistě zanedbatelné (už vzhledem k principiální nepřesnosti takovéhoto stanovení polohy).
Jasně se však ukazuje, že to Apple se zavedením vlastních lokalizačních a mapových služeb myslí vážně, svou roli jistě hraje i to, že dosud využíval (a do značné míry stále využívá) služeb dřívějšího spojence a nyní stále většího rivala Googlu.
Apple v tomto směru vyvíjí značné úsilí už déle, v červenci se zjistilo, že převzal kanadskou firmu Poly9 zabývající se mapovými webovými aplikacemi, již loni podobně koupil mapovou firmu Placebase a jeho inzerát z konce loňského roku napovídá, že hodlá dál rozvíjet svou mapovou aplikaci pro iOS. Přechod na vlastní lokalizační databázi tak tvoří jenom jeden kamének rozsáhlejší mozaiky.
Dá se předpokládat, že iOS bude lokalizační služby využívat ve stále větší míře, možná se objeví i v dalších jeho funkcích (třeba v kontaktech) a nepochybně je začne užívat také reklamní platforma iAd tvořící součást iOS 4.