Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Nový PowerMac G5 - dlouho očekávaný update!
14. června 2004, 00.00 | Společnost Apple v druhé polovině minulého týdne obnovila řadu svých počítačů PowerMac G5. Jsou to opět tři varianty a všechny jsou dvouprocesorové. Pokud vás zajímá, co všechno můžete od nových PowerMaců očekávat, tak čtěte dál.
Společnost Apple v druhé polovině minulého týdne obnovila řadu svých počítačů PowerMac G5. Jsou to opět tři varianty a všechny jsou dvouprocesorové. Pokud vás zajímá, co všechno můžete od nových PowerMaců očekávat, tak čtěte dál.
Nic než duál
V nové řadě PowerMaců již jednoprocesorovou konfiguraci nenajdeme. Všechny varianty jsou duální - 64-bitové PowerPC G5 procesory jsou u nejnižší verze taktovány na frekvenci 1,8 GHz, u střední na 2,0 GHz a u nejvyšší na 2,5 GHz. První dva modely jsou dostupné ihned za cenu 1 999 USD a 2 499 USD, na nejvýkonnější variantu si budeme muset počkat do července a počítat můžeme s cenou 2 999 USD. Nové PowerMacy mají 8x SuperDrive mechaniku a mohou být osazeny až 8 GB RAM.
Nechybí ani Gigabit Ethernet, Firewire 800 (jeden port) a Firewire 400 (dva porty), tři USB 2.0 porty (jeden na přední straně), AGP 8x Pro slot, optický digitální audio vstup a výstup, podpora Airport Extreme a volitelný Bluetooth modul. Pevné disky Serial ATA (7200 rpm) jsou o velikostech 80 GB (1,8 GHz) a 160 GB (2,0 GHz a 2,5 Ghz). Nejnižší a střední model jsou vybaveny grafickou kartou od NVIDIA - GeForceFX 5200 Ultra (64MB DDR SDRAM), zatímco nejvyšší varianta je dodávána s grafickou kartou od ATI - Radeon 9600 XT (128MB DDR SDRAM). Za 300 USD je možné vylepšit 2,5 GHz model kartou ATI Radeon 9800 XT s 256MB DDR SDRAM.
Na stránkách apple.com jsou aktuální benchmarkové testy srovnávající novou řadu PowerMac G5 s platformou Windows. Zástupci PC jsou Dell Precision 650 (Dual 3,2 GHz Xeon), Alienware Aurora (2,4 GHz AMD Athlon 64 FX-53) a Dell Dimension XPS (3,4 GHz Pentium 4). Jak toto srovnání dopadlo, můžete vidět na grafech (programy Photoshop CS a Bible 3.1a) či přímo na webu Apple.
Jak to uchladit?
Nová řada PowerMaců je osazena procesory PowerPC G5 založených na technologii 90 nanometrů. Ty byly doposud používány pouze v Xserve . Díky ní jsme získali vyšší frekvenci procesoru, ale zároveň jsou kladeny větší nároky na jejich chlazení. Z tohoto důvodu je nejvyšší konfigurace chlazena kapalinou, což má za následek i nižší hlučnost. Hlavním důvodem nasazení tohoto řešení ale nebyl primárně hluk větráčků, jako právě nutnost chladit rozpálené procesory. Mimochodem, možná si pamatujete, že Steve Jobs před rokem na WWDC sliboval uvedení G5 na frekvenci 3GHz do jednoho roku a vypadá to, že tento slib již nesplní. Důvodem je právě přechod na 90nm procesory a obtíže se zvýšením taktovací frekvence u této technologie. 3GHz PowerPC G5 procesorů se tak pravděpodobně dočkáme až příští rok. Stejně tak Tom Boger, ředitel produkt marketingu PowerMac G5, uvedl, že se v brzké době nebude vypuštěn ani PowerBook G5.
Good bye PowerMac G4 & OS 9
Apple zároveň ukončil produkci jednoprocesorových PowerMaců G4 (1,25GHz), které byly schopné ještě nastartovat do Mac OS 9, a bude tyto počítače doprodávat do vyprázdnění skladů.
System Migration - jednoduchý upgrade
Apple s novými PowerMacy představil i "System Migration" - nástroj na jednodušší přechod ze staršího Maca na nový PowerMac G5. Jedná se v podstatě o aplikaci, která překopíruje vaše data ze staršího počítače a vy můžete ihned začít s novým PowerMacem pracovat. Při prvním nastartování se spustí System Migration a dá vám na výběr, zda chcete použít data z původního Maca. Pokud ano, stačí jej přes FireWire připojit, restartovat a držet klávesu 't' - tím se dostane to tzv. Target Disk módu a funguje jako externí FireWire disk. Posléze si můžete z nabídky vybrat, co vše chcete přenést - uživatelské účty (všechny nebo jen některé), síťová nastavení, aplikace a ostatní složky a soubory (jedná se o nesystémová data uložená mimo uživatelské složky). Potvrdíte a necháte System Migration provést svou práci. Po skončení je nový PowerMac připraven na práci a vy se nemusíte zatěžovat se žádným nastavováním.
Na nové PowerMacy jsme čekali opravdu dlouho a je dobře, že je Apple uvolnil, i když ne ve slibované 3 GHz variantě. Zásadních změn jsme se oproti předchozí řadě nedočkali (pokud nemluvíme o zvýšení výkonu) - vcelku zajímavou novinkou je chlazení kapalinou u nejvyššího modelu. Sám jsem zvědav, jak bude tato varianta tichá oproti nižším konfiguracím. Apple také ukázal, že se snaží uživatelům zjednodušit přechod ze staršího počítače na novější uvedením nástroje System Migration. A poslední dobou je hodně aktivní i v oblasti novinek (Airport Express, nové PowerMac G5, iTMS v Evropě) a to nás ještě čeká za necelé tři týdny vývojářská konference v San Franciscu (WWDC), kde bude mít Steve Jobs zahajovací keynote. Nechme se překvapit, zda 'jedinou' novinkou bude ukázka nového operačního systému Mac OS X 10.4 - Tiger, či zda má pro nás Steve Jobs ještě pár novinek schovaných v rukávu.