Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Macy

15. února 2010, 00.00 | Google vydal druhou beta verzi prohlížeče Chrome pro Mac doplňující dosud chybějící vlastnosti. A Creaceed uvolnil 64bitovou verzi svého zásuvného modulu Hydra pro tvorbu HDR fotografií, kompatibilní s Aperture 3.

Koncem minulého týdne se také objevily některé zajímavé softwarové novinky pro Macy. Těch v poslední době bylo dost málo, ale už jich zase přibývá, částečně v souvislosti s právě skončivším Macworldem 2010 (z tamního dění MůjMac přinese samostatné reportáže), zde se však podíváme na dvě uvedené mimo něj (na Macworldu představené nové verzi Office pro Mac věnujeme samostatný článek):

Druhá beta verze Chrome pro Mac doplňuje podporu rozšíření a synchronizaci záložek

Webový prohlížeč Chrome Googlu získává stále větší oblibu, již se stal třetím globálně nejpoužívanějším prohlížečem po Internet Exploreru a Firefoxu, ovšem velice dlouho byl dostupný pouze pro Windows, ačkoli Google sliboval verze pro Mac OS X a Linux už počátkem loňského roku. Nakonec se čekání značně protáhlo a první beta verze Chrome pro Mac se objevila až počátkem prosince, do té doby byly dostupné pouze vývojářské verze (nepříliš vhodné pro běžné uživatele).

Avšak aby Google vůbec stihl tento předem přislíbený termín, byla první beta verze Chrome pro Mac značně okleštěná, oproti verzím pro Windows (již prohlášeným za stabilní) chyběly některé důležité vlastnosti. To se změnilo teprve minulý čtvrtek, kdy Google oficiálně oznámil vydání druhé beta verze Chrome pro Mac.

Ta samozřejmě především doplnila důležité chybějící vlastnosti, jež sice byly už od prosincea dostupné ve vývojářských verzích Chrome, ovšem teprve teď se dostaly také do beta verze určené běžným uživatelům (Google nabízí Chrome ve třech různých distribučních „kanálech“, na sobě značně nezávislých, vývojářský kanál poskytuje nové funkce s předstihem, ale daná sestavení nemusí být tak stabilní, zatímco kanál beta verzí mohou bez větších obav využívat i technicky méně zdatní uživatelé, stabilní verze zatím pro Mac nejsou).

Druhá beta verze Chrome po Mac přináší dvě hlavní novinky, první tvoří podpora rozšíření (Extensions), dodávajících k prohlížeči různé další více či méně užitečné funkce, jak uvádí samotný Google, už se jich nabízí přes 2 200 (a stále přibývají). Rozšíření Chrome využívají webové standardy, takže nejsou závislá na platformě, k nejoblíbenějším z těch současných patří slovník, prohlížeč obrazových prezentací či správce hesel.

Druhou hlavní novinkou je doplnění podpory synchronizace záložek, což se bude hodit hlavně uživatelům pracujícím na více počítačích, kteří chtějí na všech mít stejné webové záložky, to zařídí právě tato funkce (vyžaduje účet u Googlu), přičemž to nemusí být jen Macy, synchronizace záložek funguje též pro Chrome pod Windows a na Linuxu. (Mimochodem, při první instalaci na daný počítač Chrome importuje záložky a historii ze stávajícího prohlížeče.)

Dále v nové beta verzi přibyli správci záložek a cookie souborů a nový správce úloh (Task Manager) pomůže udržet si přehled o všech právě otevřených panelech prohlížeče. Chrome provozuje každý panel jako samostatný proces (což přispívá k jeho vyšší stabilitě), proto správce úloh, využijí ho hlavně ti, kdo pracují s větším počtem současně otevřených panelů.

Google na svém prohlížeči vychvaluje jeho rychlost a stabilitu (a testy to vcelku potvrzují), to samozřejmě platí také pro macovskou verzi, někomu se zamlouvá i spartánský vzhled jeho uživatelského rozhraní, s oušky panelů na horním okraji okna a se společným řádkem pro zadávání URL adres a pro vyhledávání.

Názorně hlavní vlastnosti Chrome pro Mac předvádí toto video (umístěné samozřejmě na YouTube). Nová beta verze se dá stáhnout odtud (instalační soubor zabírá pouhých 18,9 MB), stávající instalace první beta verze se zaktualizují automaticky (nová verze by měla mít číslo 5.0.307). Chrome pro Mac vyžaduje procesor Intel (PowerPC nepodporuje) a Mac OS X 10.5 či vyšší, tedy alespoň Leoparda.

Díky novým přidaným vlastnostem se Chrome na Macu konečně vyrovnal verzi pro Windows (Google chce postupně sladit verze pro všechny podporované platformy), a tak se stal ještě vážnějším soupeřem pro Safari a zejména pro Firefox. Sice se stále jedná o beta verzi, takže může ještě mít nějaké chyby, ale na druhou stranu Google mnohý svůj software nabízel jako beta verzi velice dlouho, ačkoli už byl celkem dobře použitelný.

HDR modul Hydra je již dostupný v 64bitové verzi pro Aperture 3

Minulé úterý Apple vydal Aperture 3, novou verzi svého profesionálního programu pro zpracování fotografií. Verze 3 přinesla řadu novinek (ty hlavní už MůjMac stručně představil, podrobnější recenze se objeví později), možnosti Aperture ovšem lze dále významně rozšiřovat pomocí zásuvných modulů, což pochopitelně platí i pro verzi 3 a již se počaly objevovat jejich aktualizace pro ni, na jednu z prvních se tady podíváme.

Firma Creaceed už delší dobu nabízí pro Aperture zásuvný modul Hydra, který dovoluje z až 10 snímků s různými expozicemi vytvořit jednu fotografii s vysokým dynamický rozsahem neboli HDR snímek. (Hydra se kromě formy zásuvného modulu dodává též jako samostatný software nevyžadující Aperture.)

A nyní Creaceed aktualizovala tento svůj modul v odpověď na uvedení Aperture 3. Sice se nadále jedná o verzi 2.1 vydanou již loni na jaře (jejíž novinky MůjMac podrobněji popsal zde), nová verze 2.1.4 však byla minulý týden upravena tak, aby byla plně kompatibilní se 64bitovým režimem, v němž může Aperture 3 pracovat pod Snow Leopardem.

Creaceed tvrdí, že Hydra je první zásuvný modul podporující 64bitový režim (brzy se ovšem jistě objeví mnoho dalších takových modulů), zároveň však nadále umí pracovat ve 32bitovém režimu a přirozeně stále podporuje Aperture 2. (Kompatibilitu se Snow Leopardem modul získal již loni v srpnu, teď ale přibyla podpora Aperture 3, viz tento přehled dosavadních změn.)

Hydra toho umí skutečně hodně, vedle základních funkcí pro slučování snímků a úpravu jejich tónování poskytuje řadu pokročilejších nástrojů, například možnost slučování roztřesených (z ruky pořizovaných) snímků pomocí jejich drobných deformací, aby se lépe překryly, snaží se tak omezit rozpíjení barev a duchy ve výsledném snímku (některé HDR nástroje dávají uspokojivé výsledky pouze se snímky pořízenými ze stativu).

Popis základních vlastností nástroje najdete v jeho úvodní stránce, ukázková videa a uživatelská příručka v několika evropských jazycích se nabízejí tady.

Tato stránka vypisuje přehled všech funkcí Hydry, a též z ní vyplývá, že potřebuje alespoň Mac OS X 10.5.4 nebo vyšší, Mac s procesorem PowerPC G5 či Intel a grafickou kartu s nejméně 64 MB vlastní RAM, doporučuje se však procesor Intel a karta přinejmenším se 128 MB RAM, pro 64bitový režim ovšem bude nutný Snow Leopard a odpovídající procesor Intel.

Zkušební verze modulu Hydra se dá stáhnout odtud (jde o 24,1 MB) a samostatného nástroje tady (38,1 MB), jsou plně funkční, ale do výstupu vkládají nápis „Unregistered“. Plná verze stojí 79,95 USD (z verze 1.x lze přejít za 19,95 USD, registrovaní uživatelé verzí 2.x samozřejmě dostanou všechny následné desetinové a setinové aktualizace zdarma).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: