Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový software pro Macy

10. srpna 2011, 00.00 | Apple vydal utilitu Lion Recovery Disk Assistant a drobné aktualizace programů Logic Pro 9 a Logic Express 9. Vývojáři dostali novou beta verzi Mac OS X 10.7.2 a klientského softwaru pro iCloud. A Skype 5.3 pro Mac doplňuje podporu HD videohovorů a Lionu.

Počátkem týdne se objevilo několik softwarových novinek pro Macy, tvořených především novými utilitami a aktualizacemi Applu:

Lion Recovery Disk Assistant umožňuje vytvořit obnovovací médium pro Lion

V pondělí Apple uvolnil nový softwarový nástroj Lion Recovery Disk Assistant, který umožní vytvořit obnovovací oddíl Mac OS X Lion na externím médiu.

Lion se zatím prodává jen prostřednictvím Mac App Store, takže se nedistribuuje na fyzickém médiu. A ani k novým Macům se již nepřikládá fyzické instalační médium pro obnovu Mac OS X, místo toho se na jeho systémovém disku nachází skrytý obnovovací oddíl „Recovery HD“, z něhož lze v případě potřeby systém obnovit. Z tohoto oddílu je možné přeinstalovat Lion, opravit disk pomocí utility Disk Utility, obnovit zálohy Time Machine nebo brouzdat po Webu v Safari. (Apple blíže popisuje možnosti obnovy Lionu tady.)

Pokud se však porouchá systémový disk Macu, nebude přístupný ani obnovovací oddíl Lionu. Nejnovější Macy (MacBooky Air a Macy mini z konce července) dovolují obnovu systému přímo ze serverů Applu přes Internet, avšak starší Macy nikoli. Zjevně tak existují situace, kdy by externí fyzické instalační médium Lionu přišlo vhod (nemluvě o tom, že ne každý má připojení schopné bez potíží stahovat gigabyty instalačních souborů).

Apple sice už při zahájení prodeje Lionu slíbil, že bude nový operační systém dodávat i na USB flash disku, ale za tuhle variantu si bude účtovat 69 USD (zatímco v Mac App Store se platí jen 29,99 USD). Navíc se dosud ještě neprodává a zprávy o tom, kdy bude dostupná, si vzájemně odporují.

Mezitím se ovšem již objevily návody, jak si takové instalační médium vytvořit vlastními silami z instalátoru staženého z Mac App Store a vznikly první utility, které to zařídí samy (například Lion DiskMaker).

To vše ukázalo, že v řadě případů skutečně bude potřeba externí instalační médium pro Lion, proto v pondělí Apple vydal vlastní „oficiální“ utilitu pro vytvoření obnovovacího oddílu Lionu na externím médiu. To umožní dělat totéž, co s obnovovacím oddílem na vnitřním systémovém disku (přeinstalovat systém, spustit Disk Utility, obnovit zálohu Time Machine, a tak dále).

Pro vytvoření externího obnovovacího oddílu bude třeba si nejprve stáhnout utilitu Lion Recovery Disk Assistant. Pak se k Macu připojí externí paměťové médium (pevný disk či flash disk), utilita se spustí a vybere se svazek, kam se má obnovovací oddíl umístit, dále už postačí postupovat podle pokynů na obrazovce. Další podrobnosti popisuje tento podpůrný dokument.

Na cílovém externím médiu musí být oddíl o velikosti alespoň 1 GB a musí používat formát typu „Mac OS Extended (Journaled)“. Avšak takto vytvořený obnovovací oddíl nebude viditelný ani ve Finderu, ani v Disk Utility, protože to bude stejně jako na systémovém disku skrytý oddíl. Přistoupit se k němu dá tím, že se Mac s připojeným obnovovacím médiem restartuje a při jeho spouštění se podrží klávesa Option (Alt). Až se objeví menu spouštěcích svazků, bude z něj možné vybrat oddíl „Recovery HD“ umístěný na externím médiu.

Zajímavá je též poznámka v podpůrném dokumentu o možnostech užití takovéhoto média. Pokud bylo vytvořeno na Macu dodaném s Lionem, půjde ho použít pouze pro systém, z něhož vzniklo. Ale jestliže vzniklo na Macu převedeném ze Snow Leoparda na Lion, bude ho možné užít i pro jiné stroje převedené na Lion ze Snow Leoparda.

Nová utilita Applu tak otevírá cestu k čisté instalaci Lionu bez Snow Leoparda, což dosud nebylo možné bez výše popsaných neoficiálních postupů (které vyžadovaly jisté technické znalosti nebo nasazení utilit třetích stran).

Utilita Lion Recovery Disk Assistant se dá stáhnout odtud (má velikost 1,07 MB), vyžaduje Mac provozující Lion s vytvořeným obnovovacím oddílem „Recovery HD“ na systémovém disku a externí USB disk (pevný disk či flash disk) s alespoň 1 GB volného prostoru.

Logic Pro 9.1.5 a Logic Express 9.1.5 přinášejí drobné opravy

V pondělí Apple též aktualizoval své hudební programy Logic Pro (profesionální aplikace tvořící součást programového balíku Logic Studio za 499 USD) a Logic Express (hudební řešení pro méně náročné, ale už ne amatérské uživatele za 199 USD) na nové verze 9.1.5 (předchozí verze 9.1.4 se objevily letos v květnu).

Nové verze řeší stejné problémy jak v případě programu Logic Pro, tak Logic Express. Všechny instrumentální a efektové zásuvné moduly, jež používají nízkofrekvenční oscilace (LFO) synchronizované s rytmem, by se již měly chovat správně. Příkaz pro přepnutí zvětšení (Toggle Zoom) nyní nastaví předchozí úroveň zvětšení tak, jak se očekává. A zlepšila se kompatibilita se zvukovým rozhraním Duet2 firmy Apogee Electronics.

Oprav je pochopitelně ještě víc, podrobně to popisuje pro Logic Pro 9.1.5 tento dokument a změny pro Logic Express 9.1.5 se probírají zde. (Z dokumentů jasně vyplývá, že opravy pro oba programy jsou úplně stejné.)

Po importu hudební skladby z GarageBandu pro iPad už nebudou vznikat nečekané odezvy a programy nebudou padat při vytvoření nového projektu nebo přemístění zvukových regionů. Příkaz „Open Apogee Control Panel“ spustí aplikaci Maestro 2, když bude připojené rozhraní Duet2, byly vyřešeny potíže se zásuvným modulem EVB3 a v modulu Tuner správně funguje přímé zadání výšky číselnou hodnotou.

A směšovací prvek Wet/Dry v modulu Delay Designer již nebude vytvářet nepříjemné nežádoucí šumy. Verze 9.1.5 opravují i další řídce se vyskytující chyby, jako třeba to, že někdy přestaly být dostupné klávesové příkazy pro japonskou klávesnici.

Aktualizace na verze 9.1.5 se doporučuje všem uživatelům těchto programů, nabízejí se jednak přes Software Update, jednak se dají stáhnout ručně z webu Applu. Logic Pro 9.1.5 se nalézá tady (jde o 192,55 MB) a Logic Express 9.1.5 zde (138,84 MB). V obou případech se vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší (tedy od Leoparda výše).

Vyšla nová beta verze Mac OS X 10.7.2

V pondělí jsme informovali o nových nástrojích pro přechod ze služby MobileMe na novou službu iCloud, Apple o víkendu zprovoznil nový web zajišťující převod dat MobileMe a také upřesnil podmínky tohoto přechodu.

K tomu je ovšem potřebný též vhodný software, zatím však dostupný pouze vývojářům, protože se jedná o beta verze. A právě v souvislosti s novými nástroji pro přechod z MobileMe na iCloud Apple o víkendu uvolnil nové beta verze Mac OS X 10.7.2 (sestavení 11C35) a dodatečné softwarové podpory pro iCloud pod Lionem (oficiálně pojmenované iCloud for Mac beta 6), oznámil to 9to5mac.

První beta verzi Mac OS X 10.7.2 Apple vydal již koncem července pár dní po zahájení prodeje Lionu, nové beta verze jsou potřebné pro vývojáře, co chtějí převést své účty u MobileMe pod iCloud (s pomocí onoho nového webu).

Zároveň tak zdarma získají 25 úložného prostoru pro iCloud, ovšem jen do 30. června 2012, poté už budou muset za tuto kapacitu začít platit (anebo se mohou vrátit k základním 5 GB bezplatně poskytovaným všem uživatelům služby iCloud).

O Mac OS X 10.7.2 Apple v doprovodných poznámkách uvádí, že je určen výlučně pro testování služby iCloud, ostrá verze 10.7.2 pro běžné uživatele tak možná bude vypadat jinak (předpokládá se, že by nejprve mohl vyjít Mac OS X 10.7.1 s opravami chyb, verze 10.7.2 pak zřejmě dorazí až v době spuštění ostré verze služby iCloud, což by mělo být někdy na podzim.)

Skype 5.3 pro Mac podporuje HD videohovory a Lion

VoIP služba Skype patří stále k nejpoužívanějším (i když má četné kritiky) a samozřejmě nabízí také klientský software pro Mac OS X. Letos v lednu vyšla verze 5.0 tohoto klienta podporující skupinové videohovory (avšak rozsáhlé změny v uživatelském rozhraní se řadě uživatelů vůbec nelíbily) a od té doby přicházejí další následné menší aktualizace.

V březnu to byla verze 5.1 s mnoha menšími opravami a v červenci verze 5.2, jež přidala podporu skupinového sdílení obrazovek a zlepšila podporu multitaskingu. Lišta ovládání hovoru od verze 5.2 dovoluje sledovat, s kým se vede videohovor a lze z ní provádět úkony jako zavěšení či ztlumení hovoru i po přepnutí do jiného programu.

A toto pondělí dorazila nová verze 5.3 klienta pro Mac (opět ji blíže popisuje blog služby Skype).

Verze 5.3 posílila kompatibilitu s Mac OS X Lion, ale dá se provozovat i pod nižším verzemi Mac OS X až po Leoparda. Její hlavní novinku však představuje doplnění podpory videohovorů v HD rozlišení, což ovšem vyžaduje odpovídající kameru s HD rozlišením.

Lze použít kameru FaceTime HD, kterou nesou některé nové Macy (nachází se v letošních MacBoocích Pro a iMacích, nové MacBooky Air však z prostorových důvodů nasadily jen „obyčejnou“ FaceTime kameru s SD rozlišením, kameru FaceTime HD bude obsahovat též ohlášený monitor Apple Thunderbolt Display).

Přirozeně ale půjde použít i jinou kompatibilní HD webkameru, Skype výslovně zmiňuje model Logitech C910, který sama prodává. Videohovory v HD rozlišení ovšem potřebují také patřičně rychlé připojení, Skype doporučuje minimální přenosovou rychlost v obou směrech ve výši 1,5 Mb/s. (U asymetrických služeb typu xDSL tak může být s rychlostí problém ve směru od uživatele).

Dále verze 5.3 nabízí vylepšené zobrazení seznamu kontaktů, jež se nyní dají setřídit podle jména, statutu, značek (bývalých skupin) nebo místa. Též lze kontakty označit jako oblíbené klepnutím na ikonu vedle jména, poté se zobrazí v postranní listě pod hlavičkou oblíbených položek. A pro kontakty přibylo nové mřížkové zobrazení podobné tomu ve verzi klienta pro iPad. Samozřejmě se najdou ještě různá další drobná vylepšení a opravy chyb.

Skype 5.3 for Mac se dá stáhnout tady (jde o 22 MB velký soubor), vyžaduje přinejmenším 1GHz procesor Intel, 100 MB prostoru na disku a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší (a pochopitelně hardware potřebný pro audiovizuální komunikaci).

Klientský software je dostupný zdarma stejně jako základní verze služby, avšak některé funkce (třeba skupinové videohovory či skupinové sdílení obrazovek) se nabízejí pouze zákazníkům nadstandardní placené služby Skype Premium.

Skype dodává klientský software pro mnoho různých platforem, mezi nimiž přirozeně nechybí iOS, klient však byl dlouho psaný jen pro iPhone, teprve počátkem srpna se objevila verze uzpůsobená pro iPad.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: